Editörler : Pangaea

ucube2
Aday Memur
07 Şubat 2011 18:30

Açıkcası ben ödemeyi düşünmüyorum zaten kamu çalışanıyım düğün yapıcam bir sürü masrafım varken maaşımın yarısını da oraya yatıramama az değil 864 TL. sanki bir hayırları oldu şimdiye kadar ki benim param üzerinden siyaset yapsınlar

InsMuh35
Memur
07 Şubat 2011 21:29

Daha önce TMMOB veya İMO tarafından aidat borcu için icra takibi yapılması gibi bir olaya ben şahit olmadım. Çalıştığım yerlerde benden yaşça epey büyük meslektaş mesai arkadaşlarım ve amirlerim oldu, onların hiçbirinden de böyle birşey duymadım.

Tebligat aldığını söyleyen arkadaşlara gelen ileti öğrendiğim kadarıyla posta kutusuna atılıp gidilen bir adi mektupmuş. Bu aslında icra tebligatı değil, sadece bir ?uyarı mektubu?. İcra takibi başlatmadan önce yapılan ve borçluya borcunu ödemesi için 30 gün süre tanıyan icra tebligatı farklıdır, mutlaka imza karşılığı yapılır. Onunla karıştırmamak lazım bu gönderilen adi mektubu.

Öğrendiğim kadarıyla İMO?nun 80.000?den fazla üyesi varmış. En iyi ihtimalle 50.000 veya daha fazla üyenin odaya en az birkaç senelik aidat borcu vardır. Bu kadar insan hakkında icra takibi başlatabilecekler mi, göreceğiz. İcra takibi başlatsalar bile ilgili icra dairesine 7 gün içinde itiraz hakkınız var. Yani icra takibinin başlaması maaşınıza veya malınıza haciz koyulacağı anlamına gelmiyor. Mücadele esas orada başlıyor.

Bir diğer husus da şu ki, bazı arkadaşlara 72 aylık aidat borcu uyarısı gelmiş. Borçlar Kanuna göre aidat borçları için geçerli zamanaşımı süresi 5 yıl yani 60 ay. Bu süreden daha eski aidat borçlarınızı sizden yasal yolla tahsil etmeleri zaten mümkün değil. Ama bu mektubu alan yüzlerce insan ?icralık olmayalım? düşüncesiyle gidip borcunu ödeyecek, 72 veya 84 bakmayacak. Onlar da bunu istiyor zaten. Yerseniz.

ucube2
Aday Memur
07 Şubat 2011 22:08

Dediklerine ben de katılıyorum InsMuh35 bir de benim de 72 aylık birikmiş borcum var arkadaşım sormuş 2011 borcunu da hesaba katmışlar veremezler o kadar insanı icraya

08 Şubat 2011 12:02

gncl

08 Şubat 2011 12:36

sinav sonucu açiklanmiş siteye giremiyorum ben

looserguy
Yasaklı
10 Şubat 2011 09:18

arkdaşlar o birikmiş aidatları öttüre öttüre zıplata zıplataalacaklr sizden

6235 sayılı kanunun 30. maddesi derki

"Her türlü oda aidatı ile diğer para cezalarını tebliğ gününden itibaren otuz gün içinde mensup oldukları odaya ödemeyenler hakkında icra ve iflâs Kanunu hükümlerine göre takibat yapılır"

yani boşa zıplamaylım öpecekler bizi banada tebligat yollamışlar.

oy zamanı gidin karşı tarafta km varsa oy verin yoksa kıçımızdaki donu bile alırlar.

kamilemmi
Genel Müdür
10 Şubat 2011 09:43

adam tef li beyler dağılın..

schwannoma
Aday Memur
10 Şubat 2011 10:13

@looserguy

hoplatılmak zıplamak konusunda çok isteklisin. seni tutmayalım sen başla şimdiden

Dericeket
Yasaklı
11 Şubat 2011 09:28

Aynen katılıyorum ve bu başlığa destek veriyorum.Meslek odaları hiçbir işe yaramıyor.Ne bana ne çevreme bir faydası olmadı şimdiye kadar.Sadece aidat aldılar.

11 Şubat 2011 11:44

Baslıgı guncel tutalım...

Atamalardan sonra bişeyler yapalım...

körfezim
Şef
11 Şubat 2011 15:17

mühendislik odaları ne işemi yarıyor.senin benim aidatlarım ile ne kadar illegal sol provakasyonları gösterileri mitingleri yürüyüşleri pankartları vs.. düzenlemek.başkada hiç bir işe yaramamak,bilginize vede ilginize.

702348
Aday Memur
13 Şubat 2011 20:45

Torba kanun bu borçları kapsıyormu?

Bilm-i Yorum
Müsteşar Yardımcısı
13 Şubat 2011 22:11

+1

met_environmental
Şube Müdürü
13 Şubat 2011 22:43

Arkadaşlar kamuda çalışırsak bu odaya kayıt olmak zorun değiliz diye biliyorum.Doğru mu biliyorum acaba?..Bana da 1 yıllık borç ıvır zıvırı geldi.Üstteki arkadaşın da dediği gibi mühendislik terimini kullanan odanın siyasi işlere(isterse benim tarafım olsun hiç fark etmez) girmesi hiç doğru değil...

axoyy
Memur
13 Şubat 2011 23:06

gncl

engineerk
Aday Memur
14 Şubat 2011 01:17

ticari ve siyasi kaygılarından başka hiçbir şeyi düşünmeyen bu kurumdan inşallah yakın zamanda kurtulacağım..devlette işe başlar başlamaz ilk yapacağım şey kaydımı silmek olacak...

ucube2
Aday Memur
14 Şubat 2011 10:58

İşin garibi de ben ilk üyeliğimin dolduğu ilk yıl 2 veya 3 kez gittim aman borcum olmasın diye ama bir türlü almak istemediler acelesi yokmuş :) yanlış hatırlamıyorsam 60 Tl. civarındaydı şimdi 144 Tl. en azından bunu düzeltmeleri lazımdı faiz alıyorsan faiz alıcam de niye kösüyorsun o kadar parayı

mevluc
Aday Memur
14 Şubat 2011 14:19

arkadaslar ben yenı atananlardanım odadan istifa etmem için ne lazım

InsMuh35
Memur
14 Şubat 2011 15:39

Kendiniz odadan bilgi alsanız daha doğru olur ama oda üyeliğinden çıkmak için gerekli evraklar geçmiş sayfalarda mevcut. En önemlisi şu ki geçmiş aidat borcunuzu almadan üyelikten çıkartmıyorlar.

Ben odaya hiç uğramadım senelerdir ama gelip giden arkadaşlar "Odadakilere selam versek aidat istiyorlar" diyorlardı. Tabii şubeye göre değişebilir. Ben "Acelesi yok" diyene rastlamadım muhatap olduğum şubede.

Bu gönderilen mektupda da 2011 yılının TAMAMINI şimdiden peşin olarak istiyorlar.

gulbergsen
Aday Memur
14 Şubat 2011 20:58

torba yasasında oda borçlarınında yapılandırılması var ama ayrıntısı yok bilgi sahibi olan var mı acaba?

Toplam 245 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi