Editörler : supporters.
09 Ekim 2009 15:10

Üds'ye nasın çalışılır / çalıştım

Merhaba arkadaşlar. ekim 2009 üds ye aşağıdaki gibi çalıştım ve bana yetecek bir puan bekliyorum inşaallah.

bu tecrübemi faydalı olması dileğiyle sizlerle paylaşmak istedim

ÜDS YE NASIL ÇALIŞILIR (BENCE) :))

ÜDS Ye nasıl ÇALIŞTIM.

hep internetten üdsye nasıl çalışılır diye okurdum.

daha çok 40 50 puan alanlar evde düzenli çalışsın gibi ifadeler vardı.

girdiğim üds sınavlarından 50 - 46,25 ve 45 puanlarını aldım.

en son lise hazırlıkta ingilizce gördüm ve

4 EKİMDEKİNDEN 71,25 PUAN BEKLİYORUM İNŞAALLAH.

NELER YAPTIM.

herzamanki gibi disiplin kesinlikle çoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooook önemli. heleki benim gibi yataktan zor kalkan biri için başta biraz zor oldu.

ingilizcem orta seviye olduğundan hoca "anlatacak" birine ihtiyacım vardı. Nihat sayar kursuna yazıldım kurs iptal oldu.

tabi ben iptal olduğunu temmuzun sonunda öğrendim. önce başımdan kaynar sular döküldü. sonra kendimi NT kitapçıya attım.

--------------------------------

1-discovering fact( orta düzeydir ve kelime ,anlama için mükemmelöbir kitap)

2-reading pleasure 1-2 (okumak için çok iyi)

3-CESUR ÖZTÜRK systematic approach kpds üds

( mükemmel, mükemmel, mükemmel ötesi)

4-kurgusal sözlük (internette var, bulamazsanız gönderebilirim)

5-DAYLİGHT eğitim CD leri

6 quiz mastır (küçük testler)

------------------------------------------

uykuyu seven biri olarak başlarda 13:00 gibi kalksamda bu saati 10:00 a indirdim.çok şükür.

temmuzun sonu gibi başladığım için programım sıkışıktı biraz.

günde 2 tane daylight CD si

Discoverig facts tan 1 yada 2 konu soruları çözülup tüm kelimeleri tekrar edildi.

kurgusal sözlükten yaklaşık 25 kelime öğrenildi.

daylight cd leri bittikten sonra biraz daha gaza basıldı. bu arada discovering fact ında sonuna gelmiştim, tabi gına da bana gelmişti.

daylight yi bitirdikten sonra ileri ve bilmediğim gramer ayrıntılarını da biliyordum artık.

sonra cesur östürkün kitabına ve reading pleasure lere başladım. ogün öğrendiğim kelimeleri yatmadan önce de bir göz gezdirdim tabiki.

DİKKAT.....

cesur hocanın kitabına ilk sayfadan başlamaya korktum 1 hafta erteledim çok sıkıcı geldi.

önce ingilizce-türkçe , türkçe-ing çeviri bölümünden başladım (kesinlikle tavsiye ederim) kitabın mantığını anladıktan sonra kitaba hayran oluyorsunuz.(ama satır satır okuyun)bu arada BBC.CO.UK dan da ingilizce öğretme kısmından günde 1 tane küçük parça okuyordum ve ara ara quiz master dan küçük tesler çözüyordum

sonra cümle tamamlamaya geçtim sonra da kafama göre takıldım (artık eski üds sorularınıçözmeye başladım yavaş yavaş ve sınava 3 4 hafta vardı. tabiki eski üds sorularında tüm bilmediğim kelimeleri çıkartıp öğreniyordum MUTLAKA). ama konudan konuya atlayarak değil . başladığım konuyu iyice bitirerek.

grameri ve kelime kısımlarını ise sadece okudum.

sınavdan sonraki gün soruları incelediğimde beklediğim gibi oldu

gramer ve kelime kısmından yanlışım çoktu. ama çok fazla okuma ağırlıklı çalıştığım için paragraflardan 2 yanlışım vardı.

tecrübem işinize yarar inşaallah başarılar.

2010 MART ÜDS YE GİRECEKLER ŞİMDİ BAŞLARSA ÇOK İYİ OLACAK.

mavi_87
Aday Memur
09 Ekim 2009 17:35

okurken bile yoruldum:)şaka bi yana kelime ezberlemek çok önemli bence.

webde
Aday Memur
09 Ekim 2009 18:25

Sn:Uzymat

İlkönce, hayırlı olmasını dilerim, günde kaç saat hazırlandınız ve ara vermiş olmanız durumunda hangi kaynak için ne kadar süre ayırdınız?

Materyalleri görmediğim için (sayfa ve içerik açısından) süre kullanımı hakkında bilgi almak istedim. Teşekkürler....

uzymat
Aday Memur
09 Ekim 2009 23:02

Sn: Webde

üds ye hazırlanmak için işimden ayrıldım. (derhsanede öğretmendim)

genelde 9 ile 11 saat arası çalışıyordum. yemek, tuvalet arası verip gerekli olmadıkça ara vermiyordum. ama yaklaşık 1 saatte bir 5-10 dk ara veriyordum. okumalarım çok yavaştı çünkü kelime bilgim çok ama çook zayıftı.galiba bu yüzden uzun sürüyordu.

ama 1 aydan sonra (paragrafları anlamak için yeterince kelime öğrendiğimi fark etikten sonra )yaklaşık 4 yada 6 saat civarı çalışmaya başladım. tabi yinede yeni kelimeler öğrenmeye devam ettim. :)

şunu da söyleyeyim . o kadar çok masa başında vakit geçirdim ki belimde ağrılar oluştu :)

ve şimdi boş boş oturmak biraz garip geliyor.

sanki birazdan yine derse başlayacakmışım gibi geliyor. sanırım bu duyguyu biraz zor atlatacağım :))

uzymat
Aday Memur
09 Ekim 2009 23:10

şunları da ekleyeyim.

discovering fact ta konular başlada 40 ya da 50 dk sürüyoru bazen daha fazla.

sonlara doğru 30 civarı oldu.

daylight 35.(tam hatırlamıyorum cd nosunu) cd den sonra benim görmediğim konular olduğundan. bir cd yi durdurarak ve yazarak 1 yada max 1 buçuk saatte bitiriyordum.

cesur öztürk'te konuları günlere bölerdim onun süresi çok değişken . açıkçası sıkılana kadar çalışırdım.

diğerleri de kelime bilgime göre değişkendi.

biraz fazla detaylı gibi yazıyorum galiba :))

orhangocur
Aday Memur
10 Ekim 2009 17:02

verdiğin bilgi için çok teşekkürler beni yönlendirdiğin için de ...

agnes2
Aday Memur
18 Ekim 2009 12:19

Arkadaşlar sevincimi herkesle paylaşmalıyım artık, ÜDS'den sadece 8 hatam var galiba... yani yaklaşık 90 puan alacağım.. ve bütün bunlar MAKSİMUM AKADEMİ'deki çok değerli öğretmenlerin sayesinde. hepsine buradan teşekkür ediyorum.

selda_12
Şef
18 Ekim 2009 13:15

merhaba uzay mat

ne güzel özetlemişsin yaşadıklarını.ben de ilk kez sınava girdim bu dönem.ama tabiki de çok çaba göstermeden.çalışamadım maalesef.ama mart dönemine kendim hazırlanıp çalışmak istiyorum.benim tek sorunum ing nasıl çalışacağımı bilmemem!en son lise hazırlıkta görmüştüm.onunla çat pat bi şeyler yapabiliyorum,o da yeterli değil.nasıl çalışacağımı nerden başlayacağımı ve hangi kaynakları kullanacağımı sırasıyla bilsem üstesinden gelirim diye düşünüyorum...

yazdıkların bana samimi geldiği için paylaşmak istedeim.umarım yardımcı olabilirsin :(

emineogu
Aday Memur
18 Ekim 2009 19:33

slm arkadaşlar bende mart ayında yapılacak olan üds ye girmek istyorum. elementary'i bitirdim. kurs olmadan üds den iyi bir puan alabilrmiyim deneyimli arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim.

matematikcı
Daire Başkanı
18 Ekim 2009 21:02

gerçektengüzel bir paylaşım olmuş teşekkür ederim.bende üds ve kpds sınavına hazırlanan bir aday olarak.dikkatli bir şekilde okudum bunları..fakat şu var ki.

her sınavın bir püf noktası vardır..mesela birçok kaynak vardır ama genele olarak hazırlananların seviyesi düşük olduğu için herkese hitap edilen mükemmel denilen bir kaynak vardır.önemli olan bu kaynağı önermek..ve böyle yardımcı olmak..sınavlardaki bölümlere uygun tüyolar vermek..bu şekilde yardımcı olmak daha uygun arkadaşımızın yaptığını takdir ediyorum açıkcası..herkes faraklı birşey söylüyor kimisi grammeri çok iyi çalış kimisi iyi çalışma kimisi kelime öğren kimisi paragraf oku..yani kurukuru kelime öğrenmek olmuyor bunu paragraf soruları çözerken öğrenmek daha kalıcı..bu gibi tüyolar bekliyoruz tecrübeli arkadaşlardan hepimiz için hayırlısı olsun ..başaran arkadaşları tebrik ediyor darısı hazırlanan arkadaşlara olsun diyorum.

uzymat
Aday Memur
21 Ekim 2009 16:17

selda_12 ye cevap:

selda hocam. bende en son lise hazırlıkta ingilizce gördüm :)

gerçekten nereden başlayacağını bilmemek çok sıkıcı ve moral bozucu aynı şeyleri ben de yaşadım ve zamanım daha azdı.

ama küçük küçük başlamak insanın şevkini artırıyor gerçekten.

ilk mesajımda yazdığım gibi 45 50 arası puan alıyordum. ve ingilizcem orta seviyeydi.

eğer sende 40 50 arası alıyorsan. ve evde çalışmak istiyorsan . eğitim cd si almanı ve sanki okuldaymış gibi günde 1 yada 2 cd olarak çalışmanı öeririm.

cdler ilerledikçe gramer açısından eksiklerini tamamlayacaksın inşaallah.

kelimen de vasat sa discovery facts kitabını bitirmeni tavsiye ederim.

bu 2 sini bitirince zaten kelime bilgin ve gramer bilgin upper seviye olacaktır.

sonrasında cesur hoca ve diğer kaynaklara başlarsın.

sizin vaktiniz var. beim vaklim olmadığından çok sıkışık çalışmıştım.

yardımcı olduysam ne mutlu bana.

uzymat
Aday Memur
21 Ekim 2009 16:29

matematikcı ya cevap:

cok doğru soyledi arkadaşım.

şua bir açıklık getireyim. bende üdsye çalışmaya başlamadan öce "nasıl çalışılır diye cok şey okudum.

hatta bir kpds kitabı almıştım ilk 15 sayfasını çözdüm midem bulandı ve bıraktım.

çünkü benim seviyem çok düşüktü. zaten 2008 de de düşük puan aldım.

piyasada temelden alıp üst seviyelere çıkaran bir kitap olduğunu zannetmiyorum

eğer olsaydı, bu kitap yaklaşık 2500 3000 sayfa birşey olmalıydı.

.

bu yüzden ilk mesajımda söylediğim cd ve discovery fact gibi kitaplarla önce seviyemizi yükseltmeliyiz.

(ama bunlara başlamak içinda intermediate yada pre-intermediate seviye olmamız yani bir ingilizce hazırlıklı lise bitirmek gibi birşey olması gerektiğini düşünüyorum)

onları bitirince (adam akıllı)

seviyemiz upper olur zaten.

bu seviyeden sora piyasadaki kitaplara başlamak(tavsiyem cesur hocanınki) daha doğru olur.

cesur hocanın kitabına ceviri bölümünden başlamanızı tavsiye ederim. zaten bu kitap. klasik bir kitaptan çok tiyo kitabı gibi ve çok işime yaradı.

inşaallah yardımcı olabilmişimdir.

başarılar

kafkasyaman
Memur
21 Ekim 2009 21:28

daylight ' ın 34 cdlik kpds ye hazırlık eğitim cd leri çok yararlı oluyor tavsiye ederim.

selda_12
Şef
21 Ekim 2009 23:54

tşk ederim uzymat.

en kısa zamanda verdiğin listeyi tamamlayıp başlayacam çalışmaya.beklediğim gibi ekim sonucum berbat.azim yaptım.marta çalışacam kesin :)

kimmüh_0305
Aday Memur
22 Ekim 2009 09:30

ben ilk girişte 72,5 aldım. Bunuda gittiğim kursa ve denemelere bağlıyorum. Tamamen teknik öğrendim bir soruyu görünce tekniği aklıma geliyordu ve matematik problemi çözer gibi çözmeye başladım soruları sonra son 10 yılın sorularını süre tutarak çözmeye başladım. çok zamanım yoktu deneysel aldığım bitirme ödevi ve dersler çok yoğundu. Son bir ayda artık tamamen deneme yapmaya başladım. kendime hedef belirledim:

Çeviri 6 soru (garanti yapmam gerekiyor)

Parçanın anlam bütünlüğünü bozan cümle 5 soru (garanti)

Anlam bütünlüğünü sağlayan cümle 5 soru (garanti)

cümle tamamlama 12 soru (garanti)

Diyalog tamamlama 5 soru (garanti)

paragraf soruları 24 soru (en az 15 )

kelime, tens, ... 18 soru (en az 6)

cloze test 5 boşluk (en az 2)

Kelime bilgim az olduğu için kelimeye en düşük olanı yazmıştım. bu netlerle 70 alınıyor. Ben sınavda kelimelerin çoğunu yaptım ama paragrafta daha başarısız oldum.

Bende böyle hazırlandım.....

uzymat
Aday Memur
24 Ekim 2009 23:36

şunu da önemle belirteyim.

daylight 70 cd li (şimdi 80 cd lisi çıkmış galiba)

ben bunlardan çalıştım.

ve kimmüh_0305 in dediği gibi

son 6 yılın tün üds sorularınıda sonlara doğru çözdüm.

faydası tartışılamaz gerçekten.

başarılar. herkese.

hakanmbe
Aday Memur
25 Ekim 2009 12:06

Haaa bunların hepsi boş arkadaşlar üds ye ilk defa girim ve yalnızca 13 gün çalıştım 77,5 aldım. Öyle fazla çalışmaya gerek yok.

Alın geçmiş yıllarda çıkmış soruların çözümlü bir kitabını her gün 1 sınav çözün ve sınavdan sonra yanlışlarınıza bakın ve sorunun doğru çözümünün nasıl olduğunu kavrayın.

Ben irem yayıncılığın kitabını aldım geçen yıllarda çıkmış soruların 13 sınavını günlük 1 adet olmak üzere çözdüm. En son evde 90-95 lere kadar bile çıktım.Fakat sınav kötü geçti 77,5 aldım.Size tavsiyem budur herkese kolay gelsin.

Ha birde ingilizce kelime bilgisi lazım benim o konuda çok sayıda makale okuduğum için sıkıntım yoktu .Sıkıtısı olanlara cesur öztürkün essential academic vocabulary kitabını tavsiye ederim.

İyi çalışmalar

botanikci
Kapalı
25 Ekim 2009 16:57

temelin yoksa 13 günle 1 ayla olacak iş değil temeliniz yoksa alın grammer kitaplarını başlayın onlardan kelime içinde aynı şeyler geçerli belli bir seviyeye geldikten sonrada çıkmış soruları çözerek soru kalıplarının görürsünüz

ezzzgi
Aday Memur
25 Ekim 2009 19:10

uzymat arkadaşım bilgileiçin tşk ederim...bütün yazdıklarını okudum...günde 9-10 saat çalıştığını sölemişşsn....peki hem yüksek lisasn yapıp, hem bir kurumda çalışıp, hemde kpss-ales-üds için çalışanlar için günde kaç saat çalışmları yeterli:))

uzymat
Aday Memur
25 Ekim 2009 21:21

hakanmbe arkadaşım aynı puanı almışız seninle . inşaallah daha da yükseltirsin.yükseltiriz.sen bir kelime bilgin olduğu için kısa bir süre çelıştın. ama benim çook azdı.

benim bu tecrübem orta seviyeden daha az ingilizce ve kelime bilgisi az olanra.

---------------

bu arada yüksek lisasını yapıp, hem bir kurumda çalışıp, hemde kpss-ales-üds için çalışanlara da kolay gelsin :))

şunu belirteyim ben sınava 2 ay kala çalıştım.

sizin daha çok zamanınız var, en az 4 ay. siz daha geniş bir zamana bölerek çalışabiirsiniz.

tabi bu süre kesinlikle kişiye bağlı. biri bir metni 30 dk da, başkası 45-50 dk da bitirebilir.

ezgidem
Aday Memur
27 Ekim 2009 11:42

merhaba arkadaşlar benim ingilizcem iyi değil süper lise mezunuda değilim,2008 üds sınavından 30 aldım çok kötü biliyorum ancak yüksek lisans yapmayı istiyorum ancak başvuracağım tüm okullar üds yada kpds istiyorum,sizden ricam beni gibi ingilizce seviyesi düşük biri nasıl çalışmalı ve hangi kitapları almalıyım konu anlatımlı olacak şekilde,ayrıca sadece üds için kursa gitsem bana bir faydası olurmu.

Toplam 54 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi