Editörler : "eskiyara"Pangaea

Akresi
Aday Memur
17 Şubat 2022 05:17

Eğitim Bakanlığı eğitime değer vermelidir. Aksi her yoruma açık.

Atasagun25
Genel Müdür
18 Şubat 2022 01:09

Taslak yönetmelik yayınlandı. Mutlaka ama mutlaka bu durumu yazalım

gfb_makine
Kapalı
18 Şubat 2022 01:19

Ciddimisin

Kagiş
Müsteşar
18 Şubat 2022 05:35

misin? soru edatı ayrı yazılır yahu! Öğretemedik gitti şunu!)))

cemilkara
Memur
18 Şubat 2022 10:12

Doktora yapmış öğretmen iyi öğretmen, tecrübeli öğretmen anlamına gelmiyor.

Hatta doktora ile uğraşırken muhtemelen öğretmenliğe yeterli zaman da ayıramamıştır.

Mesleğin pratiklerini unutmuştur.

Ama akademiye geçiş yapabilir ;)

Kahinnn
Aday Memur
18 Şubat 2022 10:17

Kesinlikle doktora yapmış birisinin yıl şartıyla uzman veya başöğretmen olması doğru değildir. Bu durumda kariyer basamaklarında ilerlemek için yükseköğrenim yerine muhtemelen daha kolay bir süreç olacak olan 180/240 saatlik eğitimler ve akabinde yapılacak olan sınava girmek tercih edilecektir.

Ayrıca spesifik durumlar da söz konusudur. Öğretmenlikte 10 yılını doldurmamış ama doktora mezunu olan birisi de olabilir. Uzman dahi olamayacak mıdır yıldan dolayı? Alanında gencecik yaşta hiçbir çıkar gözetmeden doktora yapıp kendini geliştirmiş olmasına rağmen? Veya 10 yılını doldurmuş (diyelim ki 15. yılında) fakat sınav açılmadığı için uzman olamamış bir doktora mezunu öğretmen önce uzman olup 10 yıl sonra mı (25. yılında) başöğretmen olacaktır. Kariyer basamakları meslek kanununun en önemli ayağı ise bu konunun netleştirilmesi gerekir. Zira nesnel bir şekilde kariyer planlaması yapmanın yolu bu süreçte yükseköğrenimi dikkate almaktan geçer. Ben yönetmelikle bu tip kalibrasyonların yapılacağını düşünüyorum/istiyorum.

cemilkara
Memur
18 Şubat 2022 10:49

Öğretmenliği sadece teorik, akademik bilgiye indirgemek yanlıştır.

Teori ve pratiğin bir arada olması gerekir. Zira tatbik edililp pratiğe dönüştürülmeyen, tecrübe edilmeyen bilginin öğretmenliği geliştirmeyeceği bir gerçektir.

Haliyle tecrübe yani yıl şartı aranması gerekir düşünüyorum.

misalen
Daire Başkanı
18 Şubat 2022 11:08

Ne boş muhabbetler, yüksek lisans yaptım ya da doktora yaptım bana ek para verin banane banane deseniz daha makul. Aslında dert, vaadedilen parayı erken almak yoksa unvan filan fasa fiso :)

Bir de alan dışı lisans üstü yapanlar var, onların sesi daha cok çıkıyor :)

Okul öncesi öğretmeni ama Yeni Türk Edebiyatı,

İlköğretim matematik öğretmeni ama işletme,

Türkçe öğretmeni ama adalet,

Kimya ogretmeni ama iktisat

Din Kültürü ogretmeni ama siyaset bilimi vb.

Kariyer, mesleğinizde zamanla ve çalışma ile elde edilen uzmanlıktır, bu yüzden mesleginize, alanınıza uygun lisans üstü olması gerekir.

Kanaatimce unvan vermek yerine belirli yıllara gore deneyim kazanmış öğretmene sinav filan olmadan ek odeme ve alanına uygun lisans üstü yapanlara da yüzde elli artırımlı ek ödeme olabilirdi.

Yine de bizlerin görüşü alınmayacağı için ülkemizde tek gerçek var o da POPÜLİZM'dir.

Kahinnn, 2 yıl önce

Kesinlikle doktora yapmış birisinin yıl şartıyla uzman veya başöğretmen olması doğru değildir. Bu durumda kariyer basamaklarında ilerlemek için yükseköğrenim yerine muhtemelen daha kolay bir süreç olacak olan 180/240 saatlik eğitimler ve akabinde yapılacak olan sınava girmek tercih edilecektir.

Ayrıca spesifik durumlar da söz konusudur. Öğretmenlikte 10 yılını doldurmamış ama doktora mezunu olan birisi de olabilir. Uzman dahi olamayacak mıdır yıldan dolayı? Alanında gencecik yaşta hiçbir çıkar gözetmeden doktora yapıp kendini geliştirmiş olmasına rağmen? Veya 10 yılını doldurmuş (diyelim ki 15. yılında) fakat sınav açılmadığı için uzman olamamış bir doktora mezunu öğretmen önce uzman olup 10 yıl sonra mı (25. yılında) başöğretmen olacaktır. Kariyer basamakları meslek kanununun en önemli ayağı ise bu konunun netleştirilmesi gerekir. Zira nesnel bir şekilde kariyer planlaması yapmanın yolu bu süreçte yükseköğrenimi dikkate almaktan geçer. Ben yönetmelikle bu tip kalibrasyonların yapılacağını düşünüyorum/istiyorum.

office chief
Memur
18 Şubat 2022 11:29

Peki öğretmen olmayıp diğer kamu çalışanları da dokrora yapınca verilecek mi ? Diğer kamu çalışanlarından sizin farkınız nedir?

Atasagun25, 2 yıl önce

Doktora yani PhD sadece ülkemizde değil tüm dünyada en üst eğitim basamağıdır. Bunun yıl şartıyla kısıtlanması yanlıştır.

Doktorayı sadece ben değil şu an MEB'de doktor unvanıyla görev yapan meslektaşlarım karşılık beklemeden yaptık. İdeallerimiz için çok yoğun bir süreçten sonra doktor unvanı aldık. Bunun karşılığı olarak başöğretmen unvanı hiçbir şarta bağlanmadan verilmelidir.

yldzhmt
Şube Müdürü
18 Şubat 2022 11:35

Doktora yapmis degerli ogretmenlerim.

Lutfen baskalariyla polemige girmeyelim.

[email protected]

Mail adresine taleplerimizi 15 marta kadar iletelim

Ben 2 yil once doktorayi tamamladim.

Su an tezsiz yuksek lisans yapmis biri benimle ayni haklara sahip. Bu benim emegimi degersizlestirir.

yldzhmt
Şube Müdürü
18 Şubat 2022 11:37

Bu ne simdi.

Adi ustunde "ogretmenlik meslek kanunu"

Muhendis yuksek lisans yaptiginda yujsej muhendis umvani aliyor ama

office chief, 2 yıl önce

Peki öğretmen olmayıp diğer kamu çalışanları da dokrora yapınca verilecek mi ? Diğer kamu çalışanlarından sizin farkınız nedir?

harun34
Şef
18 Şubat 2022 11:40

Biz sana siyasal kafir diyormuyuz, herkes inancını yaşar, yaşamaz sana ne. Herşeyi bitarafa çekmek nasıl bir hastalıklı psikolojidir. Git tedavi ol ve çocuklarımızı zehirleme.
yorguntarihçi, 2 yıl önce

Bir kerede siyasal islamcilik yapıp iktidar yaptı diye herşey doğru demeyin be kardeşim. Öğretmenlik meslek kanunu dediğiniz ucubenin ne mantığı ne getirisi ne anlamı var. İyileştirme yapacaksan adam gibi iyileştirme yaparsın ne o öyle bin lira deyip 600 lira vereceğiz ama onuda ip ustunde yururseniz demek seni memnun ediyorsa seni buda senin zile karşı koşulsuz iteatindendir.

drogba-70
Müsteşar Yardımcısı
18 Şubat 2022 11:46

@doktora yapan mebden ihrac edilmeli.

Su yorumu yazan adam gercekten saygiyi hak ediyor kafasi calisiyor.

Su sartlarda doktora yapip da mebdeyse iyi bir döveceksin. Boyle essek sudan gelinceye anirmaktan sesii kesilinceye dek.

Arkadas mebde kariyer olmaz.

Yaptigin akademik calismanin derse performansa etkisi olmadigi gibi zamanindan ogrencinden çalıyorsun

Atasagun25
Genel Müdür
19 Şubat 2022 19:53

Taslak yönetmeliğe görüş yazalım. Bizi bizden başkası anlamaz

yalnizzlink
Genel Müdür
19 Şubat 2022 20:23

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, yaşarken mi başöğretmen ilan edilmiş, onu sorgulamak lazım. 1981 yılında Kenan Evren tarafından Atatürk'e başöğretmen ünvanı verilmiştir. Şu anki MEB'in yaptığı uygulama ile 1981 yılında Ulu Önderimize verilen ünvan birbirine karıştırılmamalıdır. Kanun gayet açık ve nettir, kimse Atatürk'ü karalamıyor.

yorguntarihçi, 2 yıl önce

Bas Öğretmenlik kısmı aslında iptal edilmelidir. Çünkü haki hazırda bu unvan Atatürk'e aittir ve yayginlastirip siradanlastirmak doğru değildir. Kaldı ki aynı dersi okutan öğretmenlerden birisi ücretli birisi sözleşmeli birisi öğretmen birisi uzman birisi baş öğretmen olacak ve saçma sapan bir durum ortaya çıkacak

Dersaadet7
Aday Memur
19 Şubat 2022 23:59

Doktoralı öğretmenleri çekemeyenler içten içe kıskanan, doğrudan başöğretmen olacak diye yüreği hoplayan o kadar çok kişi var ki yazık size...

gulerozk
Aday Memur
24 Aralık 2022 21:39

Matematik eğitimi alanında tezli ve tezsiz iki yüksek lisan yaptım. Şimdi alanımda doktora eğitimime devam ediyorum. Sahada çalışan biri olarak matematik eğitimine katkı sağladığımı düşünüyorum. Çalışmalarım öğretim deneyi çalışmasıydı. Hiç bir öğrencimi ihmal etmedim. Mesleğinde yeniliklere açık olmayan öğretmen arkadaşlarımın yazdıkları beni gerçekten üzdü. Öğretmenliğin dünya standartlarında bir meslek olması için elimden geleni yapmaya devam edeceğim. Önemli olan ünvan da değil. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de lisans üstü çalışmaların yaygınlaşmasını temenni ediyorum. Öğrencilerime daha faydalı olmak için deneme yanılma yöntemlerinden ziyade bilimsel yapılmış çalışmaları takip etmek mesleğimize değer katacaktır. Lütfen insanların emeklerine, ideallerine saygı duyalım.

Toplam 57 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi