Editörler : cihan27E.Kayı Han

Yaşlı memur
Kapalı
21 Ağustos 2022 10:37

Dindarlığıda AKP'ye oy verip vermemeye indirgedinmi ohhh tamam doğru cennete.Burda hatalarını söylüyorsun ona bile tahammül yok yanlışa yanlış doğruya doğru alışın buna
forever55, 2 yıl önce
Birader kafanı kaldır da bir dünyaya bak ne oluyor de. Gelmişsin buraya faiz, promosyon ve diyanet işleri başkanlığının imajı konularında millete akıl verirken bir taraftan da yanlış olan ile ilgili bir fikir beyan edemiyorsun. Şimdi çok bilen arkadaş sana soruyorum faiz haram , promosyon şüpheli deniyor, borsa İslami hisse bir ara caiz deniyor idi sonra caiz değil dendi. Milli piyango haram zaten, Şimdi, ona haram buna haram diyorsunuz o zaman İslami bir model var mı elinizde onu uygulayalım. Altın ve dolar alanlar kuru yukarı taşıdığı için enflasyon oluşmaktadır, bu adamlar vatandaşa zarar vermektedir bu nedir mesela, parasını enflasyon ortamında korumaya çalışan birey faiz alıyor ise buna ne diyeceksiniz. KKM hesabına devlet desteği verenlerin nas dediği ortamda buna ne demeliyiz mesela. Her şeye haram diyerek bu milletin neyin haram neyin helal olduğunu bilmediği mantığı ile buraya gelip yorum yazan İslamcı arkadaş peki bu vatandaşın parasının değer kaybetmesine ve vatandaşın parasını korumak için faize gitmesine sebep olanlar için de ne düşünüyorsunuz.yaptıkları yanlış yüzünden halk fakirleşti ve alım gücü eridi. Halkın alım gücü erirken bunu gösteren enflasyon ise devlet kurumlarınca halka düşük gösterildi sen buna ne diyorsun. 20 yıl önce Ukrayna ve Rusya'dan ülkemize para için gelenler şimdi bizden daha zenginler ve ülkemize turist olarak geliyor ise onlar da acaba faiz ile mi para kazanıyor. Avrupa da faiz yüzde 1 iken bazı ülkelerde eksi faiz var ayrıca konut kredileri bedavaya yakın iken bizde neden düşmüyor bir türlü. İslam ülkelerinde petrol olanlar zengin iken diğerlerinin açlık, sefalet çektiği ve cahillik içinde olduğu görülür iken bu ülkelerin tamamında ise insana değer veren İslam'a inat insan haklarının en alt seviyede olmasına ve Müslümanların Avrupa Amerika gibi ülkelere gitmesine ne diyorsun. Bunlara da var mı bir açıklaman neden İslam ülkeleri bu halde. Burada gelmişsin faiz haram , promosyon haram ne yapacak bu millet çözümün ne konut alacaksın kardeş kardeşe borç vermiyor bankalar olmaz ise nerden borç alacaksın mesela kardeş. Ev almam diyor isen o başka şimdi o ev almayan kirada oturanlar kiralar çok yüksek diye ağlıyor o ne olacak kardeş. Katılım bankaları deniyor ama bankalardan daha yüksek oranda kredi veriyor o zaman tefecilik olmuyor mu bu kardeş faizli kurumdan daha düşük kredi vermesi gerekir ki müslümanlar faizli kurumlara gitmesin diye bunu ne yapacağız kardeş biz bilmiyormuyuz ne olduğunu, niye demiyorsun kardeşim diyanet kim olursa olsun yanlışa yanlış diyecek diyemiyor ise defolsun gitsinler.insan hakları yerlerde sürünüyor üretim yapılması sonraya atılmış, ülkeye döviz sokamıyorsun, insanları krediye mahkum etmişsin,yol, üniversite ve hastane yapmayı başarı sayanlar ülkeyi batırmış, çıkmışsın buraya millete akıl veriyorsun. Bu kadar kul hakkı ne olacak birader, bu insanları bu sisteme mahkum eden ve içerisinde olmazsan mağdur duruma düşüren bu sistemin karşısında var mı İslami bir ekonomik uygulama. Yok sadece banka haram, piyango haram,borsa haram , tefecilik haram ve şüpheli şeylerden de uzak durun. Eyvallah da ne olacak bu müslüman kredi almaz ise nasıl ev alacak ,araba alacak nasıl olacak, enflasyon nasıl korunacak.. Şimdi kardeş sen biraz da bunları bir düşün bu ülkenin insanları bunları hakediyor mu buna sebep olanlar lüks içinde yaşıyor bir de bunu anlat bakalım kardeş.

mmemurumm
Aday Memur
21 Ağustos 2022 11:33

Allah Kuran'da net bir şekilde faizi yasaklamış ve haram kılmıştır. Sen bu yazdıklarınla insanları harama teşvik ediyorsun (bilerek yada bilmeyerek onu bilemem)
muharras, 2 yıl önce

Merak etme diyanette seni ciddiye alan bir kurum değil. Kardeşim kendi ilkelerinizle neden böyle çalışıyorsunuz? İmamlar hangi hutbesinde bir siyasetçiden bahsetmiş? Laiklik imamlara atatürkten bahsetmeyi yasaklıyor anlıyor musun. Bu kenin binlerce kahramanı var. İmamlar hutbelerinde her birinin ismini tek tek zikredecek hali yok. en az ataturk kadar cephelerde savaşmış Fevzi çakmaklar, seyid onbaşı'lar, kınalı hasanlar var bu memlekette. İmamlar şehit ve gazilere rahmet okuyarak bu ülke için mücadele veren herkesi duasına katıyor

mmemurumm
Aday Memur
21 Ağustos 2022 11:35

Bu yazdıklarım forever 55 için yanlış alıntı yapmışım
mmemurumm, 2 yıl önce
Allah Kuran'da net bir şekilde faizi yasaklamış ve haram kılmıştır. Sen bu yazdıklarınla insanları harama teşvik ediyorsun (bilerek yada bilmeyerek onu bilemem)

forever55
Şef
21 Ağustos 2022 14:02

Harama yönlendirmiyorum birader . Demek istediğim sistem ve işleyiş tamamen para ve faiz ilişkisi üzerinden yürüyor buna yönelik ona haram buna haram güzel bunu biz de biliyoruz. İslami bir model sunabilen var mı yok. Müslüman ne yapacak o zaman onu soruyorum. Bu sarmalın içerisinde ne yapacağız bunu anlatın. Faiz haramdır, bankacılık sistemi ve borsa , piyango haram üzerine işlem yapmaktadır buna eyvallah diyoruz ama müslüman ne yapacak bunu anlatın. Nasıl yapacak zengin müslüman için sorun yok uzak durabilir fakir olan ne yapacak onu demek istiyorum. Diyanet işleri başkanlığı neden devleti uyarmıyor. Ya da devletin başındakiler neden düzgün bir ekonomi inşa etmiyor. Kafir devletlerinde adamlar faizsiz ev alıyor, alım gücü yüksek, parası değerini koruyor ve deli gibi üretiyor adamlar biz niye yapamıyoruz bunu açıklayın. Kafirler müslüman kesimden daha iyi yaşıyor şehadet getirmeselerde. Ahlak onlarda , dürüstlük onlarda ama bankaya faizi odeyen biziz enflasyon bizde siz bunu anlatın.. yoksa ben kimseyi harama yönlendirmiyorum. Herkesin aklı var Kur'an orda açar bakar peygamberimizin sünneti orda açar bakar. Bu kadar ahlaksızlığın içinde konuyu bankalara, faize getirmenizden ziyade toplumdaki ahlak yozlaşmasına bakmak daha önemli diyorum. Üretmek ve sabırla gayretle çalışarak Allah'a yalvarmak gerekirken sadece dua edip de emek harcamadan bir şeyler yapacağını sananlara diyorum. Bu nedenle Biz toplum olarak neyi yanlış yapıyoruz da biz bu faiz ,banka ve enflasyon çemberinde müslümanlar olarak mağdur oluyoruz buna cevap verin. Herşeye haram, helal diyerek neyi çözeceğiz. Haram ise devlet neden buna yönlendiriyor. Yoksa haram nedir burda herkes biliyor
mmemurumm, 2 yıl önce
Bu yazdıklarım forever 55 için yanlış alıntı yapmışım

hadihelehadi
Aday Memur
21 Ağustos 2022 15:07

Diyanette çalışanlar ve imamlar banka promosyonlarını almayacak mı ?

Ne yapacak onlar parayı

Yaşlı memur
Kapalı
21 Ağustos 2022 18:21

Ülkemiz maalesef kuruluşundan 1946 kadar "İngiliz" 2010 yılına kadar da "Amerikan" mandasında yönetildik, müstemlekeydik yani, o yüzden şu niye öyle bu niye böyle dememek lağzım.
forever55, 2 yıl önce
Harama yönlendirmiyorum birader . Demek istediğim sistem ve işleyiş tamamen para ve faiz ilişkisi üzerinden yürüyor buna yönelik ona haram buna haram güzel bunu biz de biliyoruz. İslami bir model sunabilen var mı yok. Müslüman ne yapacak o zaman onu soruyorum. Bu sarmalın içerisinde ne yapacağız bunu anlatın. Faiz haramdır, bankacılık sistemi ve borsa , piyango haram üzerine işlem yapmaktadır buna eyvallah diyoruz ama müslüman ne yapacak bunu anlatın. Nasıl yapacak zengin müslüman için sorun yok uzak durabilir fakir olan ne yapacak onu demek istiyorum. Diyanet işleri başkanlığı neden devleti uyarmıyor. Ya da devletin başındakiler neden düzgün bir ekonomi inşa etmiyor. Kafir devletlerinde adamlar faizsiz ev alıyor, alım gücü yüksek, parası değerini koruyor ve deli gibi üretiyor adamlar biz niye yapamıyoruz bunu açıklayın. Kafirler müslüman kesimden daha iyi yaşıyor şehadet getirmeselerde. Ahlak onlarda , dürüstlük onlarda ama bankaya faizi odeyen biziz enflasyon bizde siz bunu anlatın.. yoksa ben kimseyi harama yönlendirmiyorum. Herkesin aklı var Kur'an orda açar bakar peygamberimizin sünneti orda açar bakar. Bu kadar ahlaksızlığın içinde konuyu bankalara, faize getirmenizden ziyade toplumdaki ahlak yozlaşmasına bakmak daha önemli diyorum. Üretmek ve sabırla gayretle çalışarak Allah'a yalvarmak gerekirken sadece dua edip de emek harcamadan bir şeyler yapacağını sananlara diyorum. Bu nedenle Biz toplum olarak neyi yanlış yapıyoruz da biz bu faiz ,banka ve enflasyon çemberinde müslümanlar olarak mağdur oluyoruz buna cevap verin. Herşeye haram, helal diyerek neyi çözeceğiz. Haram ise devlet neden buna yönlendiriyor. Yoksa haram nedir burda herkes biliyor

ejder87
Şef
21 Ağustos 2022 20:13

Banka benim maaşımı her ay kullanıyor mu kullanıyor üstünden kar ediyormu ediyor ki bize hakkımız olan kurumla anlaşmaya varılan miktarı ödüyor bu bence normal diyanete gelince kur korumalı sistemi mesela bankalar kendisi cikarsaydi eminim diyanet uygun değil haram caiz değil derlerdi ama devlet çıkardığı için sorun yok dedi yani arkadaki farkı görün önce

muharras
Yasaklı
21 Ağustos 2022 21:13

Diyanetin kur korumalı mevduata helaldir caizdir dediği fetvayı paylaşır mısınız? İşkembeden sallamayın lütfen. İlgili fetva aşağıdadır

Kurulumuzun faizle ilgili kararları ve duruşu bellidir. Faizli mevduat hesaplarına yatırım yapmak ve vadeli döviz satışında bulunmak kurulumuzca caiz görülmemektedir

ejder87, 2 yıl önce
Banka benim maaşımı her ay kullanıyor mu kullanıyor üstünden kar ediyormu ediyor ki bize hakkımız olan kurumla anlaşmaya varılan miktarı ödüyor bu bence normal diyanete gelince kur korumalı sistemi mesela bankalar kendisi cikarsaydi eminim diyanet uygun değil haram caiz değil derlerdi ama devlet çıkardığı için sorun yok dedi yani arkadaki farkı görün önce

kubii
Daire Başkanı
21 Ağustos 2022 21:24

Doğru demiş, ne diyecekti. Hatta harama yakın bile denilebilir. Ha sen kendini haklı cikarmak için binlerce bahane öne sürersin o başka. Ama bazı şeyler de böyle sınanır işte. 2008 yılında üniversite hastanesinde çalışırken bize de 800 er lira dağıtmislardi. Tabii ben o parayı aldım bi güzel ezdim 3 günde. İş arkadaşım kapalı bi kadın arkadaş vardı parayı yok etti haram diye. O kadar ısrar ettim bana ver diye ama vermedi. Yoksullara dağıt dedim olmaz dedi. Hakikaten tebrik edilesi bir davraniş. Ne demiş Mevlana "ya göründugun gibi ol, ya da oldugun gibi görün". Ha bana sorsan maaşların içinde bile alkoldan alınan vergi vardır. O para bile supheli. Hz.Ali demiş ki; " bir göle bir alkol damlasi düşse, o göl kurusa tarla olsa orada buğday yetişse, o da ekmek olsa açlıktan ölecegimi bilsem o ekmeği yemem". Yine de herkesin kendi kararı. Enflasyon var, faiz var, geçim derdi var. Varoglu var kısacası. Ez cümle, diyanet Doğru demiş.

ejder87
Şef
21 Ağustos 2022 21:34

Sistemde, devlet tarafından karşılanması öngörülen kısma ilişkin ise "Ancak içerisinde faiz unsuru bulunmayan herhangi bir uygulamaya devletin kendiliğinden belli oranlarda yaptığı mali katkı alınabilir" ifadeleri kullanıldı. Yani sonunuda oku yada eksik okudun devlet katkısı diyor yani neye göre veriyor döviz deki oynayisa göre ben farkı vercem diyor.
muharras, 2 yıl önce

Diyanetin kur korumalı mevduata helaldir caizdir dediği fetvayı paylaşır mısınız? İşkembeden sallamayın lütfen. İlgili fetva aşağıdadır

Kurulumuzun faizle ilgili kararları ve duruşu bellidir. Faizli mevduat hesaplarına yatırım yapmak ve vadeli döviz satışında bulunmak kurulumuzca caiz görülmemektedir

21 Ağustos 2022 22:07

Çadır da yaşyacak... dünyadaki birçok milletler gibi... Kredi öyle basit nedenlerle mübah hale gelmez... Mahremini koruyabilecek her helal maken kafidir
Mehmet1995, 2 yıl önce

Kardeşim Cımbızla asla alakası yok.Lütfen çarpıtmayın.Doğru olduğu biliyorsun ama doğrulara karşı zoruna gidiyorsa sen istediğini yap.Ben yinede doğrusu neyse onu anlatmaya devam edeceğim.Sende Haramı helalı bildiği söylüyorsun.Haramı ve Helalı tam biliyorsan Şüpheli şeylerde bilmen gerekir ki sende peşin hükümlü cevap vermen itibarını zedeler. İnternette araştırma yapıp eksikliklerini gidermen gerek çünkü sende İfrat ve tefrik konusunda bilgi eksikliğin var.Kredi helaldir demem demişsin zorunlu olmadıkça helal değildir.Mesela ek sermayen yok.Kiralar kalmadı.ev de pahalı ..insan ne yapsın kredi haram diye sokakta yaşayıp ölsün mü.Çare yoksa çekecek krediyi Mümkünse katılım bankadan.

BordoMavim
Aday Memur
22 Ağustos 2022 00:05

Şu ekonomik düzende banka faizine haram diyen gerizekalıdır. Zır ekonomi cahilidir. Haram diyen bana 300 bin lira versin faizsiz, 5 yıllığına, senet imzalıyacağım, ne garanti istiyorsa vereceğim. Var mı delikanlı?
22 Ağustos 2022 07:02

Kardeşim peşin alınan promosyanlarda bankanın hangi maaşımızı işletip ordan bize faiz verdiğini daha detaylı açıklarmısın ? Haa Peşin Faiz diye litaretüre yeni bir kavram katmıyorsanız tabi.Sen 3 yıl anlaşma yapar maaş alırsın 3 yılın sonunda da banka sana promosyon verirse net HARAMDIR ama daha 1 kuruşunu bile işletmeden ödediği promosyan maaş ihalesini alabilmek için verdiği bir nevi ihale bedelidir.Olaya bir de böyle bak
çarşambalı55, 2 yıl önce
Banka maaşımızdan kazandığı faizin bir miktarını promosyon olarak veriyor. Faizse haram. Eee yok haram değildir diyen yer içer. Hesabını Allah'a verir. Diyanet helal desene de promosyon haram

mmemurumm
Aday Memur
22 Ağustos 2022 08:17

Promosyondaki sıkıntı bankaların tüm geliri faiz dolayısıyla sana verdiği para faizden elde edilen para olduğu için uygun görülmüyor.
Karakalpaklı36, 2 yıl önce
Kardeşim peşin alınan promosyanlarda bankanın hangi maaşımızı işletip ordan bize faiz verdiğini daha detaylı açıklarmısın ? Haa Peşin Faiz diye litaretüre yeni bir kavram katmıyorsanız tabi.Sen 3 yıl anlaşma yapar maaş alırsın 3 yılın sonunda da banka sana promosyon verirse net HARAMDIR ama daha 1 kuruşunu bile işletmeden ödediği promosyan maaş ihalesini alabilmek için verdiği bir nevi ihale bedelidir.Olaya bir de böyle bak

NCYRLKY
Aday Memur
22 Ağustos 2022 09:03

diyanet almasın o zaman diğer kurumlar alsın

jamett
Şef
22 Ağustos 2022 15:39

Haram olduğunu biliyorum ama şu ya da bu sebeple kullaniyorum dersen günaha girersin ama harama helal dersen, başkalarını da teşvik edersen bu çok daha büyük günah olur.

Baba Janga
Yasaklı
22 Ağustos 2022 15:41

diyanet mi !

köküne kibrit suyu

boş beleş adamların doluştuğu bir kurum

inek bile günde on kilo süt verip insanlığa hizmet eder

ama bizim diyanetin ne işe yaradığını bileniniz var mı

Aristokles
Aday Memur
22 Ağustos 2022 18:42

Devletin çalışanının hakkindan çalması caiz miymiş. Sipariş enflasyon rakamlariyla kul hakkina girmeleri caiz miymiş. Onu da bi deyiversin bakiyim

bebeto984
Aday Memur
22 Ağustos 2022 19:21

Diyanet promosyon alan insanlarla uğraşacağına maaşların arttırılması ile ilgili fetva versene birilerin 5 yada 6 yerden maaş alırken birilerin açlık sınırında maaş aldığının caiz olmadigina yönelik fetva versene

oguzmsb
Aday Memur
22 Ağustos 2022 23:28

Günümüz piyasasında, paranın devlet eliyle kağıt olarak basılabildiği bir ortamda ENFLASYON olur ve faiz dediğimiz şey paranın değerini korumanın ötesinde bir şey değildir. Riba değildir bu emeksiz bir şekilde parayı dolup taşırma, tefecilik değildir, oyun/kumar değildir. 630'dan altın aldım Şubat 2022'de. 1040 tl'den bozdurdum. Gram başına 400 tl kar ederek bozdurmam helal midir? Haram mıdır? Hiçbir emek harcamadım. Genel kanı caiz olduğu yönündeyse bankada para tutan adamdan ne farkım var benim? Günümüz parasal sistemine çözümler getirmeden faiz haram diyerek insanları altına yönlendiriyorlar ama alım satımdan elde edilen karı -ki bu karda enflasyon sebebiyle oluyor. Ons altın yükselmese bile dolar kuru yükseldiği için TR'de altın fiyatı artıyor. Yani bu konuda yorum yapanlar para piyasasının farkında değil. Banka merkez bankasından yuzde13 faizle para alıp bize yuzde30'la satması bile faiz değil. Çünkü 1 birim paranın alım gücünün yılda yuzde30 azalacağını öngörüyor.

Toplam 194 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi