Editörler : crops35

Kapalı
26 Kasım 2007 11:30

Engelli Araç Alırken ÖTV İndirimi!

a) 87.03 (motor silindir hacmi 1.600 cm³'ü aşanlar hariç), 87.04 (motor silindir hacmi 2.800 cm³'ü aşanlar hariç) ve 87.11 G .T.İ.P. numaralarında yer alanların, sakatlık derecesi % 90 veya daha fazla olan malûl ve engelliler tarafından,

b) 87.03 (motor silindir hacmi 1.600 cm³'ü aşanlar hariç), 87.04 (motor silindir hacmi 2.800 cm³'ü aşanlar hariç) ve 87.11 G .T.İ.P. numaralarında yer alanların, bizzat kullanma amacıyla sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibat yaptıran malûl ve engelliler tarafından,

Beş yılda bir defaya mahsus olmak üzere ilk iktisabı,

Vergiden müstesnadır.

Eagle
Müsteşar Yardımcısı
26 Kasım 2007 15:01

Evet ama bu ÖTV indirimi değil ötelemesi. Aracı ne zaman satmaya kalkarsan başta ödemediğin ötv'yi ödeyeceksin. 20,000 ytl lik aracı mesela 15,000 ytl'ye aldın. 5 sene sonra aracı satmaya kalktığında ödemediğin 5,000 ytl farkı da ödemek zorundasın Peki aracının fiyatı 10,000 ytl ye inmişse o zaman 10,000 ytl'ye aracını satacaksın, 5,000 ytl yi ötv olarak ödeyeceksin. Cebinde de 5,000 ytl kalacak, artık iyi bir motorsiklet alırsın artık...

idealist84
Kapalı
26 Kasım 2007 15:09

Araç satarken ÖTV sini alan ödüyor sen değil arkdaşım.

cemilbte
Aday Memur
26 Kasım 2007 20:17

sizce 2.el araç alırken ötv ödemeyi kabul edecek biri varmıdır. kimse kabul etmez dolayısı ile ötv yi bizzat kendin ödeyeceksin.ama söyle birşey duymuştum oda aracı satarkenki değer üzerinden ötv ödeniyor diye...nekadar doğru bilemiyorum... ben düşünüyorumda bu ötv ötelemesini düşünüp ve hayata geçmesini kabul eden kişi veya kişiler kendileri ile gurur duymuşlarmıdır diye.(sayın çok değerli özürlü kardeşlerim size bir iyi birde kötü kanunum var önce iyi kanunu söylüyorum araç alırken HERKESİN ödediği ötv yi sezlerden almıyorum...olleeeeeyyy... şimdi diğer kanunda sıra o başta almadığım ötv vardıya işte onu satacağınız zaman alıyorum kardeşlerim....hadi buyur.......

idealist84
Kapalı
26 Kasım 2007 20:54

Arkaaşım sana neden böyle olduğunu söyledim çok fevri davranıyorsun.

Eğer vergi satarken ödenmeseydi herkes araç alır ve satardı ötv vergisinden buaf olduğu için ikinci el araç pazarında engelliler üzerinden oyunlar oynanırdı.

Ama anlamak anlamamak sana kalmış.

cemilbte
Aday Memur
26 Kasım 2007 22:19

arkadaşım fevrilikle alakası yok. ikincisi zaten vergi ödeyerek herkes alıyor bu engellilere bir avantaj değil ki.avantaj gibi görünen bi ali cengiz oyunu.engelliler üzerinden araç alıp satarken oyun oynanırdı diyorsun evet haklısın ama 5 sene ile sınırlamış zaten istediği zaman alamıyor 5senede 1 alabiliyor.bence sende bu kanuna biraz daha farklı bak sende hak vereceksin bana. ama yinede allah devletimiza zeval vermesin. saygılarımı sunuyorum

idealist84
Kapalı
27 Kasım 2007 09:39

Arkadaşım otomobillerde ruhsat kimin üzerine ise o kullanır diye bir şart var mı? Hayır yok. Engellilere birkaç kuruş verip, eczacı-mühendis vs. gibi diplomaları kullanılarak sözde onlara ait gözüken işyerlerini biliyoruz bu kez de engelliye aitmiş gibi araç alınır Ötv yok Motorlu Taşıtlar Vergisi yok. Bence çok doğru bir uygulama. Eğer aksi olsaydı engelliler her konuda olduğu gibi yine suistimal argümanı olarak kullanılırdı. Belki ortopedik engelliler kendileri alırdı ama ya diğerleri. Bugünün ekeonomik şartlarında engellilere verilen birkaç kuruş ile böyle bir uygulamayı suistimal etmek hiç de zor olmasa gerek. Sen kendinin menfaati olduğu için savunuyorsun ama biraz toplumsal ve geniş perspektirli düşünelim lütfen.

Buggün devlet kanun çıkardı engellilere bakım ücretini devlet ödüyor. Biz ne yaptık mantar gibi ENGELLİ REHABİLİTASYON MERKEZLERİ açtık ve soksktan engelli topladık sağlık raporunu ver gelmezsen gelme dedik. Ve devleti bakmadığımız engelliler için para alarak dolandırdık. Helal olsun bize değil mi?

Lütfen bu konuda artık savunma yapmayınız siz görüşünüzü söylediniz ben de görüşümü söyledim. Tartışmanın bir anlamı yok. Takdir halkımızın ve engelli bireylerin.

musku
Memur
28 Kasım 2007 09:15

İdealist arkadaşım sen bu konuda bayağı dertlisin galiba.Bende sana bir örnek vereyim o zaman, arkadaşın devlet özürlüsüne bakamıyor yada değer vermiyor bence, yanlış anlama benim fikrimdir.Bu hükümet özürlüleri gördü demekki sadece.Sen gez bakalım esnafı çaktırmadan bak hangisi ne kadar vergi veriyor valla dikkat et ondan sonra benim 5 yılla bir alacağım arabadaki vergi devede kulakmı yoksa esnafınkimi devede kulak kararı sana bırakıyorum.Bu ülkede üç kağıtcı sadece engellilermi yok bence gümrüklere git bir gez söyle ne kadar vergi kaçırılıyor.Ben böyle bir araç kullanıyorum ama yapılan ayıp süre koydun anladım ama nedir bu ÖTV ÖTELEMESİ benden alacağı vergiyle bu devlet zengin olacaksa varsın olsun veririz.Sayın Lokman AYVA nın en büyük icraatıdır bu vergi meselesi.

Saygılar............

idealist84
Kapalı
28 Kasım 2007 09:35

Bu ülkede resmi olarak sağlık raporlu 8,5 milyon üzeri engelli var ama resmi olarak daha kayıtlara geçmeyen kaç kişi engelli belli değil! Düşünüldüğünde senin devede kulak dediğin vergi devler yükünü buluyor.

Diğer bir konuda başkalarıda vergi kaçırıyor diye biz de mi kaçıralım. Sen diyorsun ben 5 yılda bir araç alacağım o sensin diğer engellilerin nasıl suistimal edildiğini yukarıda anlattım.

Bu konuda alternatif yok, devlet haklı.

musku
Memur
28 Kasım 2007 14:02

Dostum ben diğerleri vergi kaçırıyor diye vergi kaçıralım demedimki.Ayrıca zaten süre sınırı var aracı aldık 5 yıl kullanmak zorundayız araçı başkası kullanırsa trafikten men edilsin bu tür önlemler alınsın.5 yıl sonra zaten aracı satarken kar etmiyorki engelli çünkü yeni araç almak zorunda sattığı paraya biraz daha ekliyor ve yini bir araç alıyor.Süre kısıtlaması varken nasıl suistimal edilecek vergi muhafiyeti anlamıyorum.Peki araştırdınmı hiç avrupada uygulama nasıl.

idealist84
Kapalı
28 Kasım 2007 14:34

Arkadaşım ya ben anlatamıyorum ya da sen anlamak istemiyorsun. Ortopedik engelliler araçlarını kendi kullanıyor ya diğerler mesela görme engelliler nasıl bir kısıtlma istiyorsun sen aracı engelli mi kullansın diyorsun bu fikir baştan yanlış çünkü diğer engel gruplarında araçları başkası kullanır ve kısıtlma getirelemez.

Bu konuda benim fikrim çok açık ve net. Seniin fikrinde ortada tartışmaya gerek yok.

musku
Memur
28 Kasım 2007 22:33

Arkadaşım bende sana anlatamıyorum galiba ben %90 görme engelliyim ve engelli aracım var.Ama ben aracımı alırken eşimin ama sadece eşimin kullanacağına dair noterden taahütname verdim ve ruhsata işlettim.Bu hükümet benim durumumdaki insanlardan tek şoför taahütnamesi alsa ve bu birinci derece kan bağı olan akraba olacak diyede bir şart getirse sorunu çözecek.Sen sorunun çözülmesinden yana değilde yanlış olan uygulamayı savunuyorsun bence, bizim elimizden herşeyi alma yoluna gitmeye çalışan anlayışı savunuyorsun bence ama bu benim fikrim katılırsın katılmazsın sana kalmış.Devlet istese bu sorunu çözer.Ama yanlış olan bu değil yanlış olan vergi indirimi var diye milleti kandırıyorlar ona kızıyorum ben vergi muafiyeti yok sadece öteleme var.Sen bence bu sitede bu garip durumu tartış elinden geliyorsa çözmek için birşeyler yapmaya çalış.

Amacım sana yönelik bir olumsuz tutumda bulunmak değil yanlış anlama.Ben sadece bizim sorunlarımızı yaşamış biri mecliste ve meclise girmeden öncesinden kötüye gitmeye başladı özürlü hakları.Engelliler işe dahi doğru dürüst yerleşemiyor bile, en az engeli olan işe giriyor malesef bir görme engelli şu şartlarda çok zor ama çok zor işe giriyor.Mülakat denen olayda amir yada görevliler sadece işine yarayacak çalışacak kadar engelli insanları seçiyor bir karpuz gibi.Kusura bakma uzun oldu başını ağrıttım.

Kolay gelsin.

idealist84
Kapalı
29 Kasım 2007 10:39

Tekrar merhaba!

Başım ağrımadı ve her konuda sizlerle tartışıp, sorunlara çözüm yolları bulmaya çalışmak benim temel gayem.

Ben mevcut sisteme göre söylediklerinin imkansız, devletin doğru yaptığını söyledim.

Sen diyorsun ki, sistem değişirse sorun kalkar evet sistem değişirse bu sorun ortadan kalkar ama sistem değiştirmek bu ülke de hem kolay hem de zor. En hayati konularda eğitim, sağlık, sosyal güvenlik her 5 yılda bir sistem değişirken ve alt üst edlirken diğer konularda sistem o kadar da kolay değişmiyor ve bir sürü bürokratik engel ortaya çıkıyor.

Umarım düzelir.

sphinx07
Aday Memur
25 Ocak 2008 10:41

%42 raporum var bir gözüm gördüğü için geçen sene çıkan kanunla b sınıfı ehliyet aldım. İlerde bir araç almayı düşünüyorum ama ne kadar ötv indirimi var, ne şartlar isterler yada ötv'den faydalanabilir miyim bilmiyorum bana yardımcı olur musunuz?

idealist84
Kapalı
25 Ocak 2008 19:20

Normal de azami indirim mikarı;

Binek tipi araçlar için %36

Ticari tip araçlar için %10

Ancak özür derecelerine göre değişebiliyor. Görme engellilerin başkaları kullanmak şartı ile araç alabilmesi için ise %90 engelli olması gerekmektedir. Ancak sizin durumunuz da bir ilk olduğu için net bir bilgimiz yok.

06 Şubat 2008 14:20

Selam arkadaşlar benim iki sorum olacaktı.

02/01/2008 tarihinde 99 model düz vites ama üzerinde fabrika çıkışlı engelli aparatı olan bir fiat uno aldım.Devir işlemlerini tamamladım ruhsat üzerinde aynen şöyle yazıyor??özürlü aracıdır başkası kullanamaz başkasına satılamaz.

SORU 1 :Bu araba sıfır araba değil neden başkasına satılamaz yazıyor herhangi bir ötelenmiş mtv si felan da yok .Ben şimdi bu aracı satamıyacakmıyım .Yada nasıl satacam .Acaba yanlışlık oldu dalgınlıkla mı yazdılar yoksa ben yanlış mı biliyorum.

SORU2:Bir arkadaşıma polisin biri şöyle bir açıklama yapmış.Notere gidip birinci derece yakınlarından birine vekalet verirsen bunuda ruhsata işletirsen arabayı birlikte kullanabileceklerini söylemiş bu uygulama doğrumudur daha doğrusu böyle bir şey varmı

SORU 3: Engelli plakalarında ki ablemin rengi eskiden siyah yapılıyordu sonra mavi renkli yaptılar.Bende enson mavi olduğunu biliyordum .Benim evrak işlerini takipçiye vermişdim Enson işlemler bittiğinde bana plakayı kırmızı renkte yapmam gerektiğini söyledi mavi değimliydi dedim hayır kırmızı dedi.Bende engelli amblemini kırmızıya boyattım doğrusu hangi renktir.

Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim

H.BAYRAK
Aday Memur
09 Mart 2008 16:54

Şu kanunu biraz mantıklı okuyup düşünsün yöneticimiz idealist84, Eger devlet engellinin arac alımında 5 yıl sınırlandırma getirmiş isee ve ötv vergisini ilk arac alımında almıyorsa daha sonra aracı 5 yıl sonra satılcagı zaman neden tahsil ediyor. Ozaman normal sağlıklı bir kişiden farkımız nerede.Bize tanına avantaş bu kanunun neresinde Allah için ifade edermisin sayın yönetici. Devlet ÖTV sacmalığını kaldırsın imkanı olan alsın olmayan almasın. Böyle bir sacmalık olur mu yaaa.

Devlet kanunu cıkarırken bazı kısıtlamalar getirmiş. Bu kısıtlamaların denetmenıde devlettir. Eğer devlet koydugu kanunu denetleyemıyorsa ve bir kac engellinin hatasını Bütün engellilere mal ederek kanun cıkaarılmaz. Ama bizim devletimiz 2001 ve öncesinde yapılan bazı engellilerın yanlışlarını bütün engellileri cezalandırarak uyguluyor.

Enbüyük saçamalığıda 1600cc sınırlandırması.

mozenalp
Şube Müdürü
19 Mart 2008 16:28

Şu anda ÖTV ötelemesi uygulanmaktadır. Aldığınız aracın ötvsini isterseniz ertesi gün satın, sattığınız anda SİZ ödersiniz. Çünkü indirimden yararlanan kişi SİZSİNİZ.Sadece şöyle bir istisna söz konusu; eğer aracınızı başka bir engelliye satarsanız Ötvyi geri ödemezsiniz. Engelli olmayan birine satarken ödersiniz.

Bir de yararlanılacak ÖTV oranı zaten bellidir. Özür derecesine göre yararlanılacak ötv oranı DEĞİŞMEZ...

Şu anda binek araçlarda %37 ötv uygulanmakta. satış fiyatı 25.000 ytl olan bir arabadan indirilecek öte 25000*37/137=6750 ytl yani araç size 25000-6750=18.250 ytl ye gelecektir.

Araçlarda uygulanacak Ötv oranları genelde binek ticari diye sınıflandırılır. binek %37 ticari %4 idi en son. Ama güncel bilgilere araba sitelerinden ulaşabilirsiniz.

neboş
Aday Memur
15 Nisan 2008 19:31

evet ötv indirimi var

baretta
Kapalı
21 Nisan 2008 23:23

ya bu ötv ötelemesini engelli arkadaşlar zamanında suistimal etmedimi önceden yoktu öteleme felan ama benimde aracım var bende ötelettim ötv yi sen sıfır araç alıyorsun bu araç sende ilk defa trafiğe çıkıyor ben şahsen satmam 10 yıl binerim devlet haklı sana baban vermez 10 bin ytl 10 yıllık

Toplam 19 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi