Editörler : supporters.
«383940414243444546474849»
25 Eylül 2021 23:41

Kesin olarak bir yazı/yönetmelik/yönerge/madde yok. Ama genel kanı olarak çalışmanın cilt ve sayı aldığı tarihtir kıyaslama ölçütü.

123.tıp, 3 yıl önce

Sayın hocalarım bir konuda fikrinizi almak istiyorum, alanım sağlık.

Dr tez savunma tarihi 2017. Tezden üretilen yayın basım tarihi 2019.

Bu durumda tezden üretilen yayını 3. maddeden sisteme girerken DR öncesi mi yoksa DR sonrası olarak mı girdiniz?

Teşekkür ederim.

mmuhg
Aday Memur
25 Eylül 2021 23:53

Merhabalar

2022 şubat için doi, volume, issue, sayfa numarası belli olan bir yayını başvuruya ekleyip puanlamadım. Cv de gözüküyor beyannamede gözükmüyor. Başvuruya eklememde sorun var mı? Etik açıdan bir sorun olur mu

mercanmüh
Aday Memur
25 Eylül 2021 23:54

merhabalar herkese, zaman geçtikçe farklı yorumları gördükçe kafalar karışıyor, teyit edebilmek için soruyorum, mühendislik temel alanında danışman hocam ile dr öncesi yaptığım çalışmalar ve tez makalelerimde danışman hocamı başlıca yazar olarak ekliyorum, onun dışında dr sonrası yaptığım diğer (tezden bağımsız) makalelerde başlıca yazar belirtmiyorum ve puanlama eşit bölünüyor, doğru mudur? Alanımda bir doçent hocamın yönlendirmesi bu şekildedir, Var mı hatalı bir yorum?

bu zor süreçte herkese kolaylıklar diliyorum.

dr-akademisyen
Aday Memur
25 Eylül 2021 23:55

arkadaslar bir sorum olacakti: yayinlanmis (doi, cilt sayi vs hepsi olan) bir kollaborasyon (yazar sayisi 500un uzerinde, uluslararasi) makalesi var ise (co-author olarak kimi bolumlere katki saglanmis) bu makaleyi DBS de nasil gosteriyorsununuz acaba? iki acidan soruyorum;

1. +500 yazari sisteme eklemek bir dert

2. zaten puanlanirsa cok fazla yazarli oldugu icin neredeyse sifira yakin bir getirisi olur

bu durumda ne yapilmalidir? O kadar yazari sisteme girmek bir iskence, o yuzden bu tip durumlarda saglanan kisa bir format var midir bildiginiz (misal, 5 yazar yazdiktan sonra et. al. demek gibi vb)?

Bunun yaninda bu tip bir yayini eserler kisminda belirtip, beyannamede de puanlama kisminda belirtelim mi, nasil davranmak daha dogru? (yoksa hic mi bahsetmeyelim bu yayindan)

dip not: bu arada, eser puan olarak az getirse bile (cok yazara boluneceginden), nitelik anlaminda uluslararasi oneme sahip taninan ve +600 atift almis 2 sene icinde.

bilginiz varsa paylasirsaniz sevinirim. Tesekkurler.

mercanmüh
Aday Memur

Dr sonrası için belirttiğim çalışmalar yine danışman hocam ile yaptıklarım.

mercanmüh, 3 yıl önce

merhabalar herkese, zaman geçtikçe farklı yorumları gördükçe kafalar karışıyor, teyit edebilmek için soruyorum, mühendislik temel alanında danışman hocam ile dr öncesi yaptığım çalışmalar ve tez makalelerimde danışman hocamı başlıca yazar olarak ekliyorum, onun dışında dr sonrası yaptığım diğer (tezden bağımsız) makalelerde başlıca yazar belirtmiyorum ve puanlama eşit bölünüyor, doğru mudur? Alanımda bir doçent hocamın yönlendirmesi bu şekildedir, Var mı hatalı bir yorum?

Creed99
Şef

hocam dr. öncesi yayın zorunluluğu diye bir şey olamaz. adam doktorayı bitirmiş üstün çalışmalar yapmış, projeler patentler bin kere doçentliği doldurmuş ama dr. öncesi yayını yok ömür boyu doçent olamayacak mı yani? nasıl geri dönüp yayın yapsın. Alıntı yaptığınız hoca doğru söylemiş. dr. sonrası 90 puan olacak şekilde en az 100 puanla başvuru yapılıyor.

yani dr. bittikten sonra 90 olsun da ister dr. öncesi ister dr. sonrası o 10 puanı bir şekilde tamamlayın olmuş durum. 10 puan kısıtı da dr. tezinden üretilen yayınlarla ilgili bir durum. tezinizden 10 tane sci de yapsanız 10 puan saydırıyorsunuz. ama tez dışı dr. öncesi yayınlarınız veya diğer çalışmalarınızın tamamı puanlanıyor. bir üst sınırı yok. juri de baktığında 90 puanı sayacak dr. sonrası çalışmalardan, sonra 100 puanı tutturmuş musun bakacak. sonra da nitelik olarak inceleyecek. durum bundan ibaret.

dr-akademisyen, 3 yıl önce

Tablo 2.2 ye gore

"..Veya Dr sonrası 100 puan ile Dr öncesine gerek kalmadan gene basvurabilirsiniz." demeciniz tam dogru degil, cunku Dr. oncesi bu maddeye gore minimum 1 yayin zorunlulugu koyulmus (asgari kosullardan biri). Yani Dr. oncesi icin 1 yayin gereklidir anlami cikiyor (puan kac olursa olsun ondan bagimsiz).

dokidoc
Aday Memur
26 Eylül 2021 00:04

Hocalarım merhaba,

İki ayrı soru sormak istiyorum.

Jüriler için kısa bir açıklama (not) eklemem gerekiyor. Nereye ekleyebilirim?

Editörlüğünü yaptığım kitap içinde bir de kitap bölümü yazmıştım. İkisini de puanlayabilir miyim?

Teşekkürler

dr-akademisyen
Aday Memur
26 Eylül 2021 00:12

hocam haklisiniz, cevap icin tesekkurler. duzeltiyorum: burda asgari kistas ozetle su (Tablo 2 icin) "Lisansustu tezlerden uretilmis en az 1 yayin olmasi" (bunun Dr. oncesi yahut sonrasi uretilmis olmasi farketmiyor).

Creed99, 3 yıl önce

hocam dr. öncesi yayın zorunluluğu diye bir şey olamaz. adam doktorayı bitirmiş üstün çalışmalar yapmış, projeler patentler bin kere doçentliği doldurmuş ama dr. öncesi yayını yok ömür boyu doçent olamayacak mı yani? nasıl geri dönüp yayın yapsın. Alıntı yaptığınız hoca doğru söylemiş. dr. sonrası 90 puan olacak şekilde en az 100 puanla başvuru yapılıyor.

yani dr. bittikten sonra 90 olsun da ister dr. öncesi ister dr. sonrası o 10 puanı bir şekilde tamamlayın olmuş durum. 10 puan kısıtı da dr. tezinden üretilen yayınlarla ilgili bir durum. tezinizden 10 tane sci de yapsanız 10 puan saydırıyorsunuz. ama tez dışı dr. öncesi yayınlarınız veya diğer çalışmalarınızın tamamı puanlanıyor. bir üst sınırı yok. juri de baktığında 90 puanı sayacak dr. sonrası çalışmalardan, sonra 100 puanı tutturmuş musun bakacak. sonra da nitelik olarak inceleyecek. durum bundan ibaret.

Zeynep.36
Aday Memur
26 Eylül 2021 01:06

Hocam doçentlik başvuru ekranları yardımda ?güncelle? kısmını tıklayarak yorum yazabilirsiniz diye yazılmış. Kolaylıklar.

dokidoc, 3 yıl önce

Hocalarım merhaba,

İki ayrı soru sormak istiyorum.

Jüriler için kısa bir açıklama (not) eklemem gerekiyor. Nereye ekleyebilirim?

Editörlüğünü yaptığım kitap içinde bir de kitap bölümü yazmıştım. İkisini de puanlayabilir miyim?

Teşekkürler

Ömer Kasar
Aday Memur
26 Eylül 2021 02:33

en iyisi bulabildiğiniz kadar yayını Web of science üzerinden bulup yöksis'e girmeniz. ve oradann DBS'ye çekmeniz.

aksi durumda yayın saklama ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

tavsiyem en çok atıf alanlardan başlayın.

kolay gelsin.

dr-akademisyen, 3 yıl önce

arkadaslar bir sorum olacakti: yayinlanmis (doi, cilt sayi vs hepsi olan) bir kollaborasyon (yazar sayisi 500un uzerinde, uluslararasi) makalesi var ise (co-author olarak kimi bolumlere katki saglanmis) bu makaleyi DBS de nasil gosteriyorsununuz acaba? iki acidan soruyorum;

1. +500 yazari sisteme eklemek bir dert

2. zaten puanlanirsa cok fazla yazarli oldugu icin neredeyse sifira yakin bir getirisi olur

bu durumda ne yapilmalidir? O kadar yazari sisteme girmek bir iskence, o yuzden bu tip durumlarda saglanan kisa bir format var midir bildiginiz (misal, 5 yazar yazdiktan sonra et. al. demek gibi vb)?

Bunun yaninda bu tip bir yayini eserler kisminda belirtip, beyannamede de puanlama kisminda belirtelim mi, nasil davranmak daha dogru? (yoksa hic mi bahsetmeyelim bu yayindan)

dip not: bu arada, eser puan olarak az getirse bile (cok yazara boluneceginden), nitelik anlaminda uluslararasi oneme sahip taninan ve +600 atift almis 2 sene icinde.

bilginiz varsa paylasirsaniz sevinirim. Tesekkurler.

Creed99
Şef
26 Eylül 2021 09:38

Hocam birincisi başlıca yazar tanımına göre hareket etmek gerekiyor. Zaten sistemde başlıca yazar olarak işaretleme kısmı yok. önceki dönemlerde bunu işaretliyormuşsunuz ama şu an böyle bir durum yok sanıyorum.

Yazar, lisansüstü öğrenci ve ikinci danışman yazar olarak giriş yapılabiliyor.

Örneğin sağlık alanında başlıca yazar, tek yazarlı makale, birinci isim ve danışmanlığını yaptığı öğrenci ile makale şeklinde geçiyor.

Zaten tek yazar veya birinci isim yaptığınız da sistem size başlıca yazar puanı veriyor doğrudan. Ekstra bir belirtmeye gerek olmuyor, herkes yazar olarak girilebiliyor. ben de yer aldığım diğer çalışmalarda herkesi yazar olarak tanımladım.

Makalenin basıldığı cilt sayı numarası aldığı tarih esas alınıyor. makalenin kabul tarihi, gönderim tarihi veya elektronik olarak ulaşılabildiği tarih esas alınmıyor. burada farklı tartışmalar oldu foruma bir bakabilirsiniz. sayfa ve cilt almış ama önümüzdeki aylarda basılacak. bunu da puanlayan hocalarımız olacak gibi sanırım. sizin durumda cilt ve sayfa, sizin yayınınızı içeren derginin kapağının tarihi cilti neyse onu baz olarak puanlamak en mantıklısı. ama buna bağlı olarak puanı tutturmak bu olmazsa asgariye düşmek biraz risk gibi görünüyor bana.

tebliği sunan kısmın da herkes de bir kafa karışıklığı var sanıyorum. ben herkesi yazar olarak girdim açıkcası. ama tebliği sunan mı girmek lazım emin olamıyorum.

Zeynep.36, 3 yıl önce

Hocalarım merhaba. Benimde birkaç sorum olacaktı.

1. Danışman hocamın öğrencisine yardım etmiştim makalesinde benim adımda var. Başlıca yazar hocam. Bunu yazarlar kısmında nasıl göstermeliyim?

2. tüm sözlü sunumlarda sunumu kim sunduysa onu tebliği sunan olarak işaretledim. Ancak, Dbs başvuru yardımında böyle bir açıklama görmedim.

3. Bir makalemin online basımı doktora öncesi. Makalenin cilt ve sayfa sayısı alması ise doktora sonrasına denk geliyor. Cilt ve sayfa sayısı önemli diyorlar ama emin olamadım.

Şimdiden teşekkür ederim. Herkese kolaylıklar dilerim.

Crrheye
Aday Memur
26 Eylül 2021 09:52

Sayın Hocalarım bir konu danışmak istiyorum izninle. Uluslararası yayımlanmış bir kitabın bir bölümünü türkçeye tercüme ettim. Puanlamaya bir katkısının olmadığını biliyorum. Benim sorum; Bu tercümeyi özgeçmişe koyarken hangi bölüme koyabiliriz. Kitap bölümünün içinde ?kitap tercüme? kısmına mı ekliyorsunuz? Ya da Diğer bölümünün içinde ?tercüme? kısmı var bu kısmamı koyuyoruz? Çok teşekkür ederim.

mesut1974
Şube Müdürü
26 Eylül 2021 10:33

Arkadaşlar,soruyu biraz uzattım.Son cümlemde esas öğrenmek istediğim:

Atıf listesi dosyasında eserleri yazdığımız döküman yeterli mi yoksa her atıf için bize atıf yapan kişinin dergi,kitap gibi yayın dosyasını da ekliyor muyuz?

mesut1974, 3 yıl önce

Sayın Hocalarım

Atıflarla ilgili yardım dosyasında web of sciencede taranmayan yayınların APA gibi diğer atıf

sistemleriyle yazılacağı söyleniyor ve bir örnek te veriliyor.

1. McComas, D. J., et al. "Plasma environment at the dawn flank of Jupiter's magnetosphere: Juno arrives at.....

2..Yazar, eser,eserin künyesi.....vb..

Her bir yayın ve tezin atıf kısmına da dosyanın yükleneceği söyleniyor.

Anlamadığım şu: Bu atıfların listelendiği dosyayı pdfe çevirmekle yetinip tek dosya mı oluşturacağız?Yoksa teşvikte olduğu gibi bize atıf yapan yayının kapak, jenerik sayfa ve atıf sayfalarını da dosyalayıp ayrı ayrı mı yükleyeceğiz.

Örnekte atıf listesi tek pdf gözüküyor. Acaba hepsini birleştiriyor muyuz?

mercanmüh
Aday Memur
26 Eylül 2021 10:51

Hocam merhaba scı atıflar için web of science üzerinden nasıl dosya hazırlanacağı hakkında üakın dökümanına göre düzenleme yapmışsınızdır, fakat TR dizin ve diğer indeksler için arkadaşlar şöyle bir yol izliyor; bir word dosyasına makalesinin bilgilerini yazıp yapılan atıfları numara vererek listeliyorlar ardından numaralandırmaları bitince kendilerine atıf yapan dergilerin kapak sayfası, makalenin ilk sayfası, atıf yapılan sayfa ve kaynakçadaki gösterim ile o makalenin indeks bilgilerini ekran görüntüsü alıp aynı word dosyasına atıyorlar, ardından ikinci atıf için aynı süreç devam ediyor alt alta numaralandırma yaparak, bu şekilde tek bir dosyada ilgili malalenin tüm atıflar ve ispat dosyaları düzenlenmiş oluyor, sonrada scı atıflar ile pdf birleştirmesi yapılıyor, tabi bu kesin bir kural değil fakat etraftan gördüğüm düzenlemeyi sizinle paylaşmak istedim, kolaylıklar diliyorum..

mesut1974, 3 yıl önce

Arkadaşlar,soruyu biraz uzattım.Son cümlemde esas öğrenmek istediğim:

Atıf listesi dosyasında eserleri yazdığımız döküman yeterli mi yoksa her atıf için bize atıf yapan kişinin dergi,kitap gibi yayın dosyasını da ekliyor muyuz?

cazeg
Memur
26 Eylül 2021 11:28

Merhaba,

Önceden sorulduysa kusura bakmayın, baktım fakat göremedim. Ben bütün bilgilerimi girdim sadece bir İngilizce kitap bölümüm bir aksilik olmazsa Pazartesi veya Salı yayınlanacak, ben bilgilerini girdim sadece dosya yüklemedim.

Şimdi başvuru ekranında 'Doçentlik Başvuru' kısmına tıklayıp beyannameyi doldurup puan hesaplaması yapsam ama başvurumu sonlandırmasam, daha sonra bahsettiğim kitap bölümümün dosyalarını ekleme şansım olur mu? Yani başvuru kısmından çıkıp tekrar özgeçmiş kısmından bilgileri doldurmam mümkün olur mu? Yoksa beyanname kısmına geçtikten sonra geri dönüş yok mu? Çok teşekkürler.

Aquiss
Kapalı
26 Eylül 2021 11:48

Diğer hocalarıma da sormak isterim, sizler de atıf dosyasına atıf yapan eserin kapak, endeks,vs. bilgilerini koydunuz mu? Yökün örnek şablonunda sadece atıf yapan eserin kaynakça gösterimi vardı.

mercanmüh, 3 yıl önce

Hocam merhaba scı atıflar için web of science üzerinden nasıl dosya hazırlanacağı hakkında üakın dökümanına göre düzenleme yapmışsınızdır, fakat TR dizin ve diğer indeksler için arkadaşlar şöyle bir yol izliyor; bir word dosyasına makalesinin bilgilerini yazıp yapılan atıfları numara vererek listeliyorlar ardından numaralandırmaları bitince kendilerine atıf yapan dergilerin kapak sayfası, makalenin ilk sayfası, atıf yapılan sayfa ve kaynakçadaki gösterim ile o makalenin indeks bilgilerini ekran görüntüsü alıp aynı word dosyasına atıyorlar, ardından ikinci atıf için aynı süreç devam ediyor alt alta numaralandırma yaparak, bu şekilde tek bir dosyada ilgili malalenin tüm atıflar ve ispat dosyaları düzenlenmiş oluyor, sonrada scı atıflar ile pdf birleştirmesi yapılıyor, tabi bu kesin bir kural değil fakat etraftan gördüğüm düzenlemeyi sizinle paylaşmak istedim, kolaylıklar diliyorum..

mesut1974
Şube Müdürü
26 Eylül 2021 11:51

Bilgilendirmeleriniz için teşekkür ediyorum hocam.

mercanmüh, 3 yıl önce

drvemuh
Şef
26 Eylül 2021 12:36

Merhaba hocam, ben bu kadar ayrıntıya girmedim açıkçası. Zaten bize sunulan bir şablon varken, akademik teşvikte yaptığımız gibi atıf veren makaleyi, bize atıf yaptığı sayfayı, kaynakçasını, vb. vermeye gerek olduğunu düşünmüyorum. Ben önce WOS atıflarını verip, daha sonra diğer indekslerde tespit edilen atıflar şeklinde bir bölüm oluşturarak buraya liste olarak verdim (Şablonda olduğu gibi referans listesi), parantez içinde de türünü belirttim; SCI-Expanded, SCI-Expanded dışındaki indeksler, TR-Dizin, gibi.

Aquiss, 3 yıl önce

Diğer hocalarıma da sormak isterim, sizler de atıf dosyasına atıf yapan eserin kapak, endeks,vs. bilgilerini koydunuz mu? Yökün örnek şablonunda sadece atıf yapan eserin kaynakça gösterimi vardı.

drvemuh
Şef
26 Eylül 2021 12:38

Hocam, ben 2022 tarihli makale seçemiyorum, sistem 2021 ve öncesi tarih girmelisiniz diyor, siz nasıl eklediniz acaba?

mmuhg, 3 yıl önce

Merhabalar

2022 şubat için doi, volume, issue, sayfa numarası belli olan bir yayını başvuruya ekleyip puanlamadım. Cv de gözüküyor beyannamede gözükmüyor. Başvuruya eklememde sorun var mı? Etik açıdan bir sorun olur mu

drvemuh
Şef
26 Eylül 2021 12:41

Hocam merhaba, danışman hocanızı nasıl başlıca yazar olarak seçebildiniz? Sistemde böyle bir seçenek yok; ikinci danışman, lisansüstü öğrenci ve yazar seçenekleri var.

Ben bu soruyu daha önce çok sordum, en çok kafamı karıştıran nokta idi. Diğer hocalarım başlıca yazarın kendimiz olmadığı durumlar için herkesi yazar olarak tanımlamamı önermişti (tez dışı yayınlarda). Ben de tüm yayınlarımda bu şekilde yaptım tanımlamayı. Zaten sistemde başka bir seçeneğimiz de yok.

mercanmüh, 3 yıl önce

Toplam 5149 mesaj
«383940414243444546474849»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi