Editörler : "eskiyara"Pangaea

Kagiş
Müsteşar
28 Ocak 2022 10:50

Evet, siz de haklısınız. Artık bir şekilde yolunu bulup büyükşehirden kaçmak gerekiyor! Yeni atamalarla genç memur ve öğretmenler için yapacak bir şey yok gibi. Yani bu dayağı yiyecekler! Lakin yaş kemale ermeğe başlayıp da çoluk çocuğa da karışınca orada durmayıp Anadolu'ya geçeceksin!

Bundan böyle Kızıl Elma Anadolu!))) Bu Avrupa macerası masraflı olmaya, bütçeyi delmeye başladı da geçti bile!?

Ne diyelim Allah herkesin yardımcısı olsun. Amin.

Ogretmenhanm, 2 yıl önce
Söylediklerinin bir kısmına katılıyorum. Ama İstanbul'da mecburi yaşayan insan sayısı da azımsanmayacak kadar fazla. Zira son yapılan atamalarda memeurlar genellikle İstanbul tercih etmek zorunda kaldi

sadece.
Şef
28 Ocak 2022 16:59

Hocam ne kendini yoruyorsun anladığım kadar sen herkesten farklı düşünüyorsun ve bir şekilde kendini kurtaracak güzel işler yaparsın baksana herkes halinden memnun 5 binlira bile çok bu yazanlara çoğu da biliyorum artık ümidi kesmiş yorum bile yazmıyor onlar yazmayınca da herkes yaptığını doğru zannediyor istifa ederlerse başlarına bir şey gelir sanıyor neyse boş ver hocam işini yap geç

zaytung23
Kapalı
28 Ocak 2022 18:04

Aldığı 12500 liralık ücretin içinde yakıt masrafı, kullandığı aracın yıpranması, bakım-arıza ücreti dahil. Günde 10-12 saat çalışıyorlar. Sürekli kaza riski var kelle koltukta çalışıyorlar. Yakıt fiyatlarından haberin yok herhalde. Masrafları düşsen 6-7 bin anca kalır.

Ben de öğretmenim ama biraz mantıklı düşünün kuryenin haftada 60 saat dışarıda çalışarak aldığı parayı öğretmen maaş karşılığı çalışarak alabiliyor. Sıkıntı şu, ne öğretmen hakettiği parayı alıyor ne işçi ne kurye. Bu pahalılıkta 6-7-8 binler büyük para değil.

umitsensoz
Aday Memur
22 Mart 2022 15:03

zaytung23, 2 yıl önce

Aldığı 12500 liralık ücretin içinde yakıt masrafı, kullandığı aracın yıpranması, bakım-arıza ücreti dahil. Günde 10-12 saat çalışıyorlar. Sürekli kaza riski var kelle koltukta çalışıyorlar. Yakıt fiyatlarından haberin yok herhalde. Masrafları düşsen 6-7 bin anca kalır.

Ben de öğretmenim ama biraz mantıklı düşünün kuryenin haftada 60 saat dışarıda çalışarak aldığı parayı öğretmen maaş karşılığı çalışarak alabiliyor. Sıkıntı şu, ne öğretmen hakettiği parayı alıyor ne işçi ne kurye. Bu pahalılıkta 6-7-8 binler büyük para değil.

tarafsızımki
Kapalı
23 Mart 2022 00:03

Yanlis bilgilendirme yapmayalım arkadaşlar , benim bildiğim o paranın içinden şahsına ait olduğu için arabanın ( en çok 5 yaşında bir ticari araban olması lazım ) yakıt giderleri , kendi sigorta giderlerin , yemeğin , kaskosu , sigortası, arızası hepsi şahsa ait ve günlük belli bir sipariş teslimi kotası var .... Bunları çıkınca geriye dişe dokunur bir meblağ kalmıyor... Lütfen ortalığı karıştırmak için eksik bilgi vermeyelim . Çokta beğenmiyorsanız bırakın öğretmenliği...

Muceza
Aday Memur
23 Mart 2022 00:32

Ama o kuryeye gel meslekleri değiştirelim desen hemen kabul eder. Hakkımızı alamadığımız doğrudur. Karşılaştırma yapmanız yanlış.

braveheart1234
Daire Başkanı
23 Mart 2022 01:33

Tuzu kuruların yeni nesillere öğüt verme hevesinden nefret ediyorum. Hayat kuramıyoruz, istediğimizi yiyip içemiyoruz boğzdan, yalıdan bahsetmişsin. Bu ülkenin gençleri düzgün protein ağırşıklı beslenemiyor. Etin kilosu ne kadar olmuş, Et ve Sür Kurumu bugün inanılmaz zam yaptı. Neymiş Anadolu'ya gidecekmişim. Yok yav, çok sağol. Yetkili sendika lafına değinmeyeceğim bile bu maaşa şükür çekersiniz akıl verirsiniz.
Kagiş, 2 yıl önce

Hocam benim babam ve annem emekli öğretmen. Babam sene 1987 'de İstanbul'dan tayin istedi ve şark hizmetine gittik!? Niye mi? Oğlum bu şehirde hayat pahalı birikim yapamıyorum,demişti. Eee sene olmuş 2022 ve değişen bir şey var mı!?))) Hayır, yok! Babamın şimdi 2 apartman dairesi, 2 katlı ve bahçeli müstakil bir evi ile ayağını yerden kesen yaşları 5 ile 10 arasında değişen 2 tane de otomobili var. Bankada da bir miktar parası var.

Bak ben şu an Anadolu'da orta büyüklükte (250 bin merkez nüfuslu) bir ilde yaşıyorum.Hastanede sıra sıkıntısı, yolda trafik sıkıntısı, işe yetişememe korkusu yaşamıyorum. Çarşı merkezde 1500-2.000 TL arasında kaloriferli, doğalgazlı, asansörlü 3+1 kiralık daireler var. Şehir içi toplu taşıma 3,5 TL. Apartman aidatları ise ortalama 100- 150 TL. arası değişiyor.

Çalışan çift maaşlı öğretmen ve memurlar için birikim yapmanın yolu büyükşehirden değil, Anadolu'da orta halli bir şehirde yaşamaktan geçiyor. Başka türlüsü olmazzz! Ben deniz göreceğim,Boğaz'a bakacağım, hayatımı yaşayacağım, lüks takılacağım diyorsanız o başkaa!

İnsanların para harcama kültürünün aileden aldığı eğitimle büyük alakasının olduğunu düşünüyorum. Memur çocuklarının bu konuda daha ihtiyatlı olduklarını söyleyebilirim.

Müslüm Baba bile ne söylüyordu: Biz babadan böyle gördük!)))

braveheart1234
Daire Başkanı
23 Mart 2022 01:36

Telefondan yazdığımdan dolayı yazım hatası yapmışım.
braveheart1234, 2 yıl önce
Tuzu kuruların yeni nesillere öğüt verme hevesinden nefret ediyorum. Hayat kuramıyoruz, istediğimizi yiyip içemiyoruz boğzdan, yalıdan bahsetmişsin. Bu ülkenin gençleri düzgün protein ağırşıklı beslenemiyor. Etin kilosu ne kadar olmuş, Et ve Sür Kurumu bugün inanılmaz zam yaptı. Neymiş Anadolu'ya gidecekmişim. Yok yav, çok sağol. Yetkili sendika lafına değinmeyeceğim bile bu maaşa şükür çekersiniz akıl verirsiniz.

Kagiş
Müsteşar
23 Mart 2022 07:21

Ben 42 yaşındayım. Hayatını yaşamak, hesapsızca ve özgürce gezip dolaşmak istiyorsan, protein de protein diyorsan kendine free lance bir iş seçeceksin!

Bu memlekette memurun durumu ne zaman düzelmiş, memur ne zaman ihya olmuş ki !! Hem memur olayım hem de hayatımı yaşayayım dersen olmuyor işte!

Şükürcü tayfadan değilim ;lakin bir öğretmen olarak da sizin jenerasyonun nasıl bir halet-i ruhiyede olduğunu da iyi biliyorum.

Şikayet etmeyi bırakın ve hayatınıza bir çeki düzen verin! Bana "ok boomer!" diyeceğinize kendiniz için bir şeyler yapın!

Ama yok, ben İstanbul'da kalıp masabaşı edebiyatına devam edeceğim (Servet-i Fünuncular gibi) diyorsanız o başka tabi))) Sonunda Mai ve Siyah'taki Ahmet Cemil gibi terk-i diyar edeceksiniz gibime geliyor

braveheart1234
Daire Başkanı
23 Mart 2022 08:31

Hala öğüy vermeye devam ediyorsun. Yapmadığımı nerden biliyorsun, 2 üni, yüksek lisans, haftanın 7 günü çalışma, İngilizce. Ama hala daha istediğimi yiyip içemiyorum. Markete gittigin an 100lük oluyorsun. Bir de gelip hala öğüt veriyorsun. Ben dünya zengini olmak istemiyorum, düzgün standartlarda yaşamak istiyorum.
Kagiş, 2 yıl önce

Ben 42 yaşındayım. Hayatını yaşamak, hesapsızca ve özgürce gezip dolaşmak istiyorsan, protein de protein diyorsan kendine free lance bir iş seçeceksin!

Bu memlekette memurun durumu ne zaman düzelmiş, memur ne zaman ihya olmuş ki !! Hem memur olayım hem de hayatımı yaşayayım dersen olmuyor işte!

Şükürcü tayfadan değilim ;lakin bir öğretmen olarak da sizin jenerasyonun nasıl bir halet-i ruhiyede olduğunu da iyi biliyorum.

Şikayet etmeyi bırakın ve hayatınıza bir çeki düzen verin! Bana "ok boomer!" diyeceğinize kendiniz için bir şeyler yapın!

Ama yok, ben İstanbul'da kalıp masabaşı edebiyatına devam edeceğim (Servet-i Fünuncular gibi) diyorsanız o başka tabi))) Sonunda Mai ve Siyah'taki Ahmet Cemil gibi terk-i diyar edeceksiniz gibime geliyor

Kagiş
Müsteşar
23 Mart 2022 18:49

Ne yapayım? Demek ki öğüte ihtiyacın var ki veriyoruz! Hayat pahalı ben de biliyorum ;lakin anlatmaya çalıştığım şey büyük şehirler daha da pahalı! Memursan büyük şehirde çalışıyorsun diye sana fazla maaş ya da ek ücret vermiyorlar değil mi!? Ee o zaman aklın yolu bir? İmkanın varsa kaçacaksın küçük yerlere ve birikim yapmaya başlayacaksın!

Halinden memnunsan da trip atmayacaksın!

Hala öğüy vermeye devam ediyorsun. Yapmadığımı nerden biliyorsun, 2 üni, yüksek lisans, haftanın 7 günü çalışma, İngilizce. Ama hala daha istediğimi yiyip içemiyorum. Markete gittigin an 100lük oluyorsun. Bir de gelip hala öğüt veriyorsun. Ben dünya zengini olmak istemiyorum, düzgün standartlarda yaşamak istiyorum.

braveheart1234
Daire Başkanı
23 Mart 2022 20:26

Hocam ben zaten ailemle yaşıyorum. Evli değilim, şuan zaten yapabileceğim maximum tasarrufu yapıyorum. Demek istediğim böyle tali çözümler yerine sorunun odağına odaklanmak ve iyi bir yaşam talep etmek gerekmiyor mu? Z kuşağını eleştiriyorsunuz naçizane ben de şunu diyeyim, sizin kuşağınız da size biçilen çizgiye talim konusunda çok hevesliniz. Saygılar
Kagiş, 2 yıl önce

Ne yapayım? Demek ki öğüte ihtiyacın var ki veriyoruz! Hayat pahalı ben de biliyorum ;lakin anlatmaya çalıştığım şey büyük şehirler daha da pahalı! Memursan büyük şehirde çalışıyorsun diye sana fazla maaş ya da ek ücret vermiyorlar değil mi!? Ee o zaman aklın yolu bir? İmkanın varsa kaçacaksın küçük yerlere ve birikim yapmaya başlayacaksın!

Halinden memnunsan da trip atmayacaksın!

Un1qU3
Genel Müdür
23 Mart 2022 20:49

Kuryeciliğe hemen başlayabilirsin inan bana tüm kuryeciler de senin yerine geçmek istiyordur.

Kagiş
Müsteşar
23 Mart 2022 20:52

İşte tam da bunu kastediyorum! Talep etsek de olmuyor. Pareto optimum denen bir şey var, yani Pareto etkisi! Toplumda üretici-tüketici ya da başka değişkenlerden birinin durumu kötüleşmeden diğerinin durumunu iyileştirmek neredeyse imkansız!! İtalyan ekonomist ve sosyolog Wilfredo Domaso Pareto.

"Seçkinlerin Dolaşımı" teorisi dikkat çekicidir. Ona göre insanlar yeteneklerini bakımından eşitsiz yaratıldığından toplumda dengeli bir gelir dağılımı sağlamak imkansızdır! Bu konudaki uğraşlar bir sonuç getirmeyecektir. O yüzden kafayı çok takma bu işlere)))

Hocam ben zaten ailemle yaşıyorum. Evli değilim, şuan zaten yapabileceğim maximum tasarrufu yapıyorum. Demek istediğim böyle tali çözümler yerine sorunun odağına odaklanmak ve iyi bir yaşam talep etmek gerekmiyor mu? Z kuşağını eleştiriyorsunuz naçizane ben de şunu diyeyim, sizin kuşağınız da size biçilen çizgiye talim konusunda çok hevesliniz. Saygılar

xrainmannnx
Yasaklı
27 Mart 2022 04:09

Maaalar 1000 dolara sabitlenmeli. Zam yapılmamalı. Sendikalar da derhal kapatılmalı. Böylelikle büyük bir gereksizden ve yalaka ya mahkum siyasete boğulmuş eğitime belki geçebiliriz.

mehmetkgs
Memur
19 Eylül 2022 16:37

Birşey merak ediyorum. Bu trendyol kurye maaşları ne kadar? Gerçekten nette yazıldığı gibi aylık 12.000-.15000 gibi rakamlar kazanıyorlar mı? Bu işi yapan tanıdığınız var mı?

hilmi0707, 2 yıl önce

Yahu siz neyle besleniyorsunuz? Ne yiyip içiyorsunuda beyniniz bu kadar körelmiş?

Kuryenin işi bugün mü zor? Dün de zordu, geçen yılda zordu. Peki bu sene neden minimum 12.500 TL olarak güncellendi? Çünkü asgari geçinmesi için o para şart. İşi zor olduğu için verilmedi o. Asgari ücretle çalışanın işi çok mu kolay?

Yani size verilen 7-8 bin lirayı bi para sanıp sarı sendikanızı yalamaya devam etmeyin diyorum. 7-8 bin lira ile hiç bi halt yapamazsınız. Kapişşş!!

melike.h
Şef
19 Eylül 2022 16:53

evet kuzenim yapıyor. o fiyatları kazanıyor. ama yazın sıcakta güneşin altında kışın soğukta çamurlu buzlu yollarda... kolay gibi görünüyor ama zor. çalışma saatleri de çok fazla

mehmetkgs, 2 yıl önce

Birşey merak ediyorum. Bu trendyol kurye maaşları ne kadar? Gerçekten nette yazıldığı gibi aylık 12.000-.15000 gibi rakamlar kazanıyorlar mı? Bu işi yapan tanıdığınız var mı?

Nihalsahra
Aday Memur
19 Eylül 2022 17:06

Evet öğretmenlerin genel psikolojisi bu . Bu yüzden bu Haldeyiz zaten . Hocam ben ing öğretmeniyim veyurtdışına çıkıp dili geliştirmem gerekiyor ama yapamıyorum . Güneydoğu da bir orta veya küçük sayılabilecek bir ilde çalışıyorum .şehiriçi minibüs ulaşım kartı ile 5 tl .ev kiraları 3-6 arası. En kötü evler bşr artı bir iki de değil 2750. Tek kişi yaşıyorum geçinebilmek için ahır gibi evde mi kalmam gerekiyor . Şehirler arası yolculuğu gezi eğlence amaçlı yapamıyorum konser tiyatro zaten yok. Tabi biz öğretmenler bu dünyaya aza kanaat edip ölmeyi beklemek için gönderildik .sizin bu kanaatkarlığınız yüzünden dikkate bile alınmayan meslek gurubu haline geldik . Bulunduğum yerde intihar edenler var . Siz memnun olabilirsiniz ben değilim hem de hiç . Bir adım atarken sürekli hesap kitap yapmak yakışıyor mu ? Kaldı ki büyükşehirlerde memur öğretmen olmasın mı hiç ?

Kagiş, 2 yıl önce

Hocam benim babam ve annem emekli öğretmen. Babam sene 1987 'de İstanbul'dan tayin istedi ve şark hizmetine gittik!? Niye mi? Oğlum bu şehirde hayat pahalı birikim yapamıyorum,demişti. Eee sene olmuş 2022 ve değişen bir şey var mı!?))) Hayır, yok! Babamın şimdi 2 apartman dairesi, 2 katlı ve bahçeli müstakil bir evi ile ayağını yerden kesen yaşları 5 ile 10 arasında değişen 2 tane de otomobili var. Bankada da bir miktar parası var.

Bak ben şu an Anadolu'da orta büyüklükte (250 bin merkez nüfuslu) bir ilde yaşıyorum.Hastanede sıra sıkıntısı, yolda trafik sıkıntısı, işe yetişememe korkusu yaşamıyorum. Çarşı merkezde 1500-2.000 TL arasında kaloriferli, doğalgazlı, asansörlü 3+1 kiralık daireler var. Şehir içi toplu taşıma 3,5 TL. Apartman aidatları ise ortalama 100- 150 TL. arası değişiyor.

Çalışan çift maaşlı öğretmen ve memurlar için birikim yapmanın yolu büyükşehirden değil, Anadolu'da orta halli bir şehirde yaşamaktan geçiyor. Başka türlüsü olmazzz! Ben deniz göreceğim,Boğaz'a bakacağım, hayatımı yaşayacağım, lüks takılacağım diyorsanız o başkaa!

İnsanların para harcama kültürünün aileden aldığı eğitimle büyük alakasının olduğunu düşünüyorum. Memur çocuklarının bu konuda daha ihtiyatlı olduklarını söyleyebilirim.

Müslüm Baba bile ne söylüyordu: Biz babadan böyle gördük!)))

Behzatçç
Yasaklı
19 Eylül 2022 17:09

Allah belasını versin bize sebep olanların
Nihalsahra, 2 yıl önce

Evet öğretmenlerin genel psikolojisi bu . Bu yüzden bu Haldeyiz zaten . Hocam ben ing öğretmeniyim veyurtdışına çıkıp dili geliştirmem gerekiyor ama yapamıyorum . Güneydoğu da bir orta veya küçük sayılabilecek bir ilde çalışıyorum .şehiriçi minibüs ulaşım kartı ile 5 tl .ev kiraları 3-6 arası. En kötü evler bşr artı bir iki de değil 2750. Tek kişi yaşıyorum geçinebilmek için ahır gibi evde mi kalmam gerekiyor . Şehirler arası yolculuğu gezi eğlence amaçlı yapamıyorum konser tiyatro zaten yok. Tabi biz öğretmenler bu dünyaya aza kanaat edip ölmeyi beklemek için gönderildik .sizin bu kanaatkarlığınız yüzünden dikkate bile alınmayan meslek gurubu haline geldik . Bulunduğum yerde intihar edenler var . Siz memnun olabilirsiniz ben değilim hem de hiç . Bir adım atarken sürekli hesap kitap yapmak yakışıyor mu ? Kaldı ki büyükşehirlerde memur öğretmen olmasın mı hiç ?

Kagiş
Müsteşar
19 Eylül 2022 18:21

İngilizce öğretmeniyseniz bırakın meb'i hocam! Alternatiflere (sektör olarak) yönelin! Turizme bakın mesela! Branşı yabancı dil olanlar daha çok para kazanabilirler diye düşünüyorum! Matematikçiler için de bu geçerli! Özel ders ve kurslar cabası!!?

Size tavsiyem : O çok istediğiniz yurt dışı deneyimini mutlaka gerçekleştirin ve üniversitelerin yabancı dil yüksek okullarına öğretim görevlisi olarak girmeye çalışın (akademik kariyer) Kamu üniversiteleri iyi maaşlar veriyor hocalarına.

Başka yolu yok kardeşş! Ya kamu çalışanı bir personelle izdivaç yapacaksınız ya da akademik kariyer ve yüksek maaş!!

Durum budur!)))

Nihalsahra, 2 yıl önce

Toplam 51 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi