Editörler : supporters.
17 Ekim 2019 14:21

Tezsiz YL mezunlarının DR yapabilmeleri

Lisans mezunları doğrudan Doktora yapabilmektedir. Bu hakkın Tezsiz Yüksek Lisans mezunlarına da verilmesi gerektiğini düşüyorum.

Bu konuda olumlu olumsuz görüşlerinizi yazar mısınız.

Saygılar

ng93
Kapalı
17 Ekim 2019 14:27

Sizin için demiyorum ama Tezsiz Yüksek Lisansların genelde para temelli olduğu algısı var. Bu yüzden de niteliksiz olduğu kanaati oluşuyor.

YarımHukukcu
Aday Memur
17 Ekim 2019 14:28

Tezli YL giriş bilim sınavında durumları ortaya çıkar zaten.

Sefacık
Aday Memur
17 Ekim 2019 14:40

kesinlikle katılıyorum

musaldart
Kapalı
17 Ekim 2019 16:06

Bir insanın ilk yazdığı tez doktora tezi olamaz.

Bütünleşik doktora nasıl yanlışsa, tezsizlerin doktora yapması da o kadar yanlıştır.

Bir danışmanın "aferin iyi olmuş" dediği dönem projesi jüri önünde savunulmuş bir tezle bir tutulamaz.

Tekrar yazalım...

Bir insanın ilk yazdığı tez doktora tezi olamaz.

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı
17 Ekim 2019 20:23

Lisans mezunlarının bütünleşik doktora yapabilmeleri bazı koşullara bağlıdır. Yüksek lisans mezuniyet ortalaması ve Ales gibi. Bunu sağlayanlar bile pek tercih etmemektedirler.

Tezsiz yüksek lisans ve tezli yüksek lisans amaçları farklıdır. Tezsizler kendini geliştirme, iş dünyasında bazı talepleri karşılama gibi amaçlarla yapılır. Tezli ise akademik kariyer içindir.

Yine de 2013 öncesi tezsiz yüksek lisans mezunları doktora yapabilmektedir.

Bu tarihten sonra doktora yapmak isteyen tezsiz değil tezli yüksek lisans programlarını tercih etmelidir.

herbıbolokog
Aday Memur
18 Ekim 2019 19:05

yakında şartsız, koşulsun her tc vatandaşı doktora yapabilsin de dersiniz

hakanfc
Şef
21 Ekim 2019 11:18

Lisans mezunları doktora yapamaz. Lisans mezunları bütünleşik doktora yapabilir. Yani hem yüksek lisans derslerini hem doktora derslerini alır ve devam eder. Bunun da şartları normal doktoraya göre daha yüksektir. Tezsiz yüksek lisans gelince siz şimdi tezsiz yüksek lisans mezunu direkt olarak doktoraya başlasın mı diyorsunuz yoksa bütünleşik doktora hakkı mı olsun diyorsunuz? Eğer doktora hakkı olsun diyorsanız bunun için tezli yüksek lisans diye bir şey var. Doktora yapacak olan kişi tıpış tıpış o tezi yazacak. Ha yok bütünleşik doktora hakkı olsun diyorsanız zaten lisans mezunu olduğunuz için öyle bir hakkınız mevcut :)

trust.111
Kapalı
21 Ekim 2019 20:46

Tezsiz YL mezunlarının akademik kadroya atanması mümkün kılındı geçenlerde; biliyorsunuz. Ama onlar da kadroya atandıklarında tezli yükseklisansı tamamlayarak mezun olacaklar - aksi takdirde görevleri sonlanacak. Ben böyle yorumladım o değişikliği. Bu nedenle tezsiz yüksek lisans mezunlarının doktora yapması imkansız. Akademik mevzuata da, akademik uygulamaya da aykırı diye düşünüyorum.

YarımHukukcu
Aday Memur
23 Ekim 2019 13:28

Hocalarım bu konuyu şahıslar özelinde değerlendirmeyin lütfen. Evet YL tezi yazmak doktora için elbetteki önemli ancak, Tezli YL ile Tezsiz YL aynı sınıfta aynı dersleri alıyor. eğitim sonrası biri proje yazıyor diğeri tez diplomalar farklı oluyor.

Tezsiz YL mezununa doktora yapabilmesi için tekrardan tezli YL yap gel demek ne kadar doğru, Doktora yapabilmesinin önü açılsa DR. eğitim sürecinde tez yazmamış olmasından kaynaklı eksiklik giderilir (seminer yerine tez yazdırılarak veya 2 adet makale yayımlatarak v.b.)

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı
23 Ekim 2019 14:07

Madem her iki yüksek lisans aynı ve doktora yapmayı düşünüyordunuz tezli yapsaydınız.

hakanfc
Şef
26 Ekim 2019 14:10

bunu anlamıyorum ben de işte. Her zaman aynı şey dile getiriliyor. Tezliler tez yazdıysa biz de proje yaptık biz de aynı dersleri aldık. Madem aynı şeyleri yapıyor ikisi de sen de girip tezli yapsaydın. Doktoraya girmekten bahsediyor arkadaş. Doktoraya girecek olan kişinin puanları yüksek lisansa hayli hayli yetiyordur. Niye zamanında tezsiz yapmış anlam veremiyorum. Ben de şey istiyorum mesela tezsiz doktora geldin, tezsiz doktorayı bitirenler de direkt olarak prof olsun. Ne gerek var doçent olmaya. Eksiği olan prof olunca tamamlar nasılsa :D

akademisyen 64, 4 yıl önce

Madem her iki yüksek lisans aynı ve doktora yapmayı düşünüyordunuz tezli yapsaydınız.

ahmedhoca
Aday Memur
24 Mart 2020 06:29

Akademik olarak uygun ama artik yedirmezler :) Amerika'da tezli yada tezsiz farketmeksizin doktoraya başvurulabilir. Isteyen doktora yerine post master diyebileceğimiz doktora ile master arası progtrama başvurur. Isteyen daha Tezli yada tezsiz doktoraya devam eder. Evet tezsiz doktoraya! Bu tezsiz doktorayi alan ileride tenure track alıp full professor de olabilir.

Tezli tesis ayrımı bizim gibi ikisinin de pek kaliteli olmadığı ulekelrede ancak tartışma konusu olabilir. Dediğiniz gibi tez yazmadan normal doktorya göre bir yıl fazla ders alınıp sonra tez yazılan bütünleşik doktora programına lisans mezunu basvurabiliyorken tezsiz de zaten bir yıl yüksek lisans dersi almis ve bir de us tune proje hazırlamış birisinin doktoraya kabul edilmemesi tamamaen yurdum saçmalıgi aslında. Ama türk akademisi genelde kalite yerine sekilcilige daha çok önem verdiği için bugün tezli yaptım diyerek övünen kimseleri yarın 50 makale yazdım diyen profesörlere dönüştürüyor malesef.

YarımHukukcu
Aday Memur
28 Şubat 2021 01:11

Bütünleşik doktora YÖK kararı doğrultusunda kaldırılmış bir yönden iyi olmuş doktora yapacak insanların eğitim kalitesini artırmak anlamında, Ancak yüksek lisans sürecinde bazı sebeblerden dolayı tezi veremeyerek tezsiz yüksek lisans diploması alanlara doktora yapma hakkı düşünülmeli tekrardan tezli yüksek lisans yapmakla uğraştırılmamalı, Doktora aşamasında bu eksiklik giderilebilir.

YarımHukukcu
Aday Memur
28 Şubat 2021 01:15

Benim kastettiğimde aynen sizin yazdıklarınız gibi, hatta hocam tezli okurken bir şekilde(tezin reddi, askerlik, sağlık v.b) tezi veremeyerek tezsiz diploması aldık, şimdi doktora yapmak istiyoruz tezli diploması isteniyor aynı süreci (tezli YL) baştan aldığımızda 3 yıl gidecek bu süreçte doktora yarılanır. yeniden tezli Yl yapmak gözümde büyüyor akademik çalışmalardan soğuyorum.

ahmedhoca, 4 yıl önce

Akademik olarak uygun ama artik yedirmezler :) Amerika'da tezli yada tezsiz farketmeksizin doktoraya başvurulabilir. Isteyen doktora yerine post master diyebileceğimiz doktora ile master arası progtrama başvurur. Isteyen daha Tezli yada tezsiz doktoraya devam eder. Evet tezsiz doktoraya! Bu tezsiz doktorayi alan ileride tenure track alıp full professor de olabilir.

Tezli tesis ayrımı bizim gibi ikisinin de pek kaliteli olmadığı ulekelrede ancak tartışma konusu olabilir. Dediğiniz gibi tez yazmadan normal doktorya göre bir yıl fazla ders alınıp sonra tez yazılan bütünleşik doktora programına lisans mezunu basvurabiliyorken tezsiz de zaten bir yıl yüksek lisans dersi almis ve bir de us tune proje hazırlamış birisinin doktoraya kabul edilmemesi tamamaen yurdum saçmalıgi aslında. Ama türk akademisi genelde kalite yerine sekilcilige daha çok önem verdiği için bugün tezli yaptım diyerek övünen kimseleri yarın 50 makale yazdım diyen profesörlere dönüştürüyor malesef.

YarımHukukcu
Aday Memur
28 Şubat 2021 01:16

zaten tezli yapıyordum bir şekilde tezi veremedim tezsiz diploması aldım

akademisyen 64, 4 yıl önce

YarımHukukcu
Aday Memur
28 Şubat 2021 01:26

Hocam sorum puan almak değil zaman, doktora kabul şartları bellidir ALES yabancı dil Tezli Yüksek Lisans bunlardan ALES ve yabancı dil aynı olsun tezlilerle eşit yarışalım kimin puanı yüksekse o girsin ben bedavadan doktora yapayım demyorum, Tezli YL yaparken bir şekilde tezi vermedim tezsiz diploması aldım şimdi akademik çalışmalara devam etmek istiyorum ama doktora yapamıyorum yeniden tezli yapmakta 3 yılımı alacak o zor geliyor sorun tezliyi kazanmak değil sürecin başa sarması,

Şöyle bir örnek vereyim 4 yıl liseyi okumuşsun son aşamada mezun olamıyorsun ama üniversite okumak istiyorsun sana diyorlar ki 4 yıl tekrar lise oku ne yaparsın okumayı bırakırsın ama deseler ki gel kaldığın yerden fark derslerini ver sınavı ver devam et iyi olmazmı,

Yani koşu parkurunun ortasında düştük diye tekrar başlama noktasına gönderiyorlar, ben kalkıp kaldığım yerden devam etmek istiyorum. Konun özü bu

hakanfc, 4 yıl önce

bunu anlamıyorum ben de işte. Her zaman aynı şey dile getiriliyor. Tezliler tez yazdıysa biz de proje yaptık biz de aynı dersleri aldık. Madem aynı şeyleri yapıyor ikisi de sen de girip tezli yapsaydın. Doktoraya girmekten bahsediyor arkadaş. Doktoraya girecek olan kişinin puanları yüksek lisansa hayli hayli yetiyordur. Niye zamanında tezsiz yapmış anlam veremiyorum. Ben de şey istiyorum mesela tezsiz doktora geldin, tezsiz doktorayı bitirenler de direkt olarak prof olsun. Ne gerek var doçent olmaya. Eksiği olan prof olunca tamamlar nasılsa :D

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı
28 Şubat 2021 10:32

Bir şekilde tezi verememek! Tezli ile tezsiz arasındaki farkı en iyi anlatan aslında şu yazdığınız.

Ayrıca sizin durumunuzda tezli yüksek lisansa başlamak sil baştan başlamak değil. Daha önce aldığınız derslerin bir kısmını saydırabilirsiniz tez konunuzu ya da aynen ya da başlıkta değişiklik yaparak tdkrar alabilirsiniz.

pdrprens
Aday Memur
23 Eylül 2021 09:36

2013 6 şubattan önce tezsize başlayanların doktoraya başvuru hakkı var

tegmenmy
Daire Başkanı
11 Temmuz 2022 23:44

Akademisyenlik başvurusu için geçerli olmamak kaydıyla karar değiştirilirse güzel olur. Özellikle MEB Kariyer Basamakları için olumlu bir gelişme olur. Öğretmenlerden de talep olursa gündeme gelebilir bu konu

adaydoçent
Daire Başkanı
12 Temmuz 2022 14:01

Benim görüşüm olumsuzdur. Tezsiz programlarda kaliteli bir ders dönemi geçse de mezun olmak için hazırlanan proje çalışması bir yüksek lisans tezinin yanından hem içerik hem de düzen açısından geçemez. Zaten tezli ve tezsiz programlara giriş şartlarına bakarsanız bu farkın da neden olduğunu anlayabilirsiniz. Akademik çalışmalara devam etmek isteyen, doktora yapmak isteyen bir kimsenin tezsiz programlarla vakit kaybetmemesini öneririm.
Toplam 23 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi