Editörler : Pangaea
«585960616263646566676869»

pesimist_88
Aday Memur
16 Temmuz 2013 22:14

arkadaşlar bu yayınları dava etsek kazanabilir miyiz ? denemelerinde konu anlatımlılarında çok yanlış bilgi var .

caramio75
Şef
16 Temmuz 2013 22:15

tecrübe için bir yerlere gönderilen hükümdar çocuğu diyordu galiba.

tarih2012
Yasaklı
16 Temmuz 2013 22:17

o zaman şad.

ama kimin yanına gider ya da kim eğitir diyorsa inal

yargının soru bankasından:

şad: hükümdarın büyük oğlu:

inal: tigin eğitmeni

caramio75, 11 yıl önce

tecrübe için bir yerlere gönderilen hükümdar çocuğu diyordu galiba.

jetu
Memur
16 Temmuz 2013 22:18

hocam 10 yıllık dersane hocasıyım . öss- son 5 yıldır kpss, aöf`te yıllardır uygarlık tarihi, siyasi tarih, inkılap tarihi anlattım.

şad olamaz bakın göreceksiniz o en zayıf seçenek.

soruyu şöyle hatırlıyorum: islam öncesi türklerde illere yönetici olarak gönderilen hükümdar çocuğu nedir?

normalde bu sorunun cevabı tigin`dir. ama öyle bi seçenek yoktu biliyorsunuz. üniversite hocama danıştım bu soruda ( kendisi moğol-tatar tarihi uzmanı , inal olacak dedi.)

caramio75
Şef
16 Temmuz 2013 22:20

ben de tigin aradım şıklarda yoktu. artık şad çıkarsa yapacak hiçbir şey yok, çıkar mı çıkar

BryanAdams
Şef
16 Temmuz 2013 22:21

sinava giren 13.000 kisinin tamaminin yanlis yaptigi sorular var: tarihi kavrama ile ilgili soru mesela, tarih programinin amaclari ilei oilgili soru mesela... aşagidaki linklerde ayrintili cevaplari yer aliyor ama oyle sorular ki hani sorulari hazitlayanlar kesinlikle şöyle dusunmustur: oyle bir soru hazirliyim ki herkes yanlis yapsin, bunun icin de mevcut şemalariyla tamamen ters bilgi sorulari olsun... buyrun inceleyin 40+cılar...

TARİHİ KAVRAMA sorusunun kesin cevabi: metnin yazarini ve tarihi

belirtir seklindeki secenek. nersinden bakarsan bak bloom taksonomisine gore bilgi duzeyi ancalk tarihi kavrama taksonomisine gore degil :)

TARİH DERS PROGRAMININ AMAÇLARI sorusunun kesin cevabi ise:

milli degerleri ogrenip saygi duyarak evrensel degerlere de saygili olma

seklindeki secenektir. tarih programinin amaclari metnini okumamis hatta ezberlememis biri kesinlikle bu secenegi isaretlemez cunku bu vicdani olarak dogru bir tespit ve ayni zamanda resmi litrraturde tarih dersinin gorevlerinden biri, yani gorev baska amac baska baslikta toplanmis adamlar gorev basliginda yer alan bilgiyi "amaclar icinde yer almaz" seklinde sormus, butun zamanlarin en zor sorusu diyebiliriz :) kendi cevaplarim diye yazmiyorum, muğlak

sorular olduklari icin arastirdim biraz ve ne yazikki ikisini de atmis ve

tutturamamisim. kaynaklar asagidaki linklerde yer aliyor...

http://www.tarihbilinci.com/forum/tarih-egitimi-ogretimi-stratejileri-

yontemleri-43/tarihsel-dusunme-becerileri-1875/

http://etarih.com/tarih/mufredat/Programlar/tarih_10.pdf

jetu
Memur
16 Temmuz 2013 22:23

arkadaşlar ösym soru yazarları yayınların soru bankasına gerek duymaz . onlar için ölçüt meb ve akademik kitaplardır.

şad: yönetici , vezir, tigin eğitmeni diye geçiyor.

tarih2012
Yasaklı
16 Temmuz 2013 22:29

nasıl oluyor hocam üstte inal demişsiniz net olarak .

burda şad?

jetu, 11 yıl önce

arkadaşlar ösym soru yazarları yayınların soru bankasına gerek duymaz . onlar için ölçüt meb ve akademik kitaplardır.

şad: yönetici , vezir, tigin eğitmeni diye geçiyor.

jetu
Memur
16 Temmuz 2013 22:33

hocam cevap inal .

ben şad`ın tanımını verdim. yani şad hükümdar oğlu değil.

tarih2012, 11 yıl önce

nasıl oluyor hocam üstte inal demişsiniz net olarak .

burda şad?

tarih2012
Yasaklı
16 Temmuz 2013 22:35

hocam sıkıntı orda işte. soruda tam olarak neyi soruyordu

hükümdarın oğlunu mu yoksa onu eğiten kişiyi mi.

hiçbirimiz tam hatırlamıyor

jetu, 11 yıl önce

hocam cevap inal .

uur0689
Genel Müdür
16 Temmuz 2013 22:38

inal, ataman tigin eğitmeni o olmaz..Cevap Şad..

jetu, 11 yıl önce

hocam cevap inal .

jetu
Memur
16 Temmuz 2013 22:40

hocam tarihsel kavrama sorusunda elimdeki makalede tarihsel kavrama becerisi içinde hem sizin dediğiniz gibi a)tarihsel metin yazarının amacı, yaklaşımı ve bakışını tanımlamak diye veriyor. hemde aynı başlık altında tarihsel kavrama için b)geçmişteki olayların dönemin şartları ve geçmişi yaşayanların bakış açılarından inceleyebilmeleri.. vs diye verilmiş

yani bu iki şıkta doğru gibi? makaleye göre.

ikinci soruda dikkat edin tarih öğretiminin amaçlarından değildir diyor hocam. sizin verdiğiniz şık amaçlarından biri.

BryanAdams, 11 yıl önce

sinava giren 13.000 kisinin tamaminin yanlis yaptigi sorular var: tarihi kavrama ile ilgili soru mesela, tarih programinin amaclari ilei oilgili soru mesela... aşagidaki linklerde ayrintili cevaplari yer aliyor ama oyle sorular ki hani sorulari hazitlayanlar kesinlikle şöyle dusunmustur: oyle bir soru hazirliyim ki herkes yanlis yapsin, bunun icin de mevcut şemalariyla tamamen ters bilgi sorulari olsun... buyrun inceleyin 40+cılar...

TARİHİ KAVRAMA sorusunun kesin cevabi: metnin yazarini ve tarihi

belirtir seklindeki secenek. nersinden bakarsan bak bloom taksonomisine gore bilgi duzeyi ancalk tarihi kavrama taksonomisine gore degil :)

TARİH DERS PROGRAMININ AMAÇLARI sorusunun kesin cevabi ise:

milli degerleri ogrenip saygi duyarak evrensel degerlere de saygili olma

seklindeki secenektir. tarih programinin amaclari metnini okumamis hatta ezberlememis biri kesinlikle bu secenegi isaretlemez cunku bu vicdani olarak dogru bir tespit ve ayni zamanda resmi litrraturde tarih dersinin gorevlerinden biri, yani gorev baska amac baska baslikta toplanmis adamlar gorev basliginda yer alan bilgiyi "amaclar icinde yer almaz" seklinde sormus, butun zamanlarin en zor sorusu diyebiliriz :) kendi cevaplarim diye yazmiyorum, muğlak

sorular olduklari icin arastirdim biraz ve ne yazikki ikisini de atmis ve

tutturamamisim. kaynaklar asagidaki linklerde yer aliyor...

http://www.tarihbilinci.com/forum/tarih-egitimi-ogretimi-stratejileri-

yontemleri-43/tarihsel-dusunme-becerileri-1875/

http://etarih.com/tarih/mufredat/Programlar/tarih_10.pdf

trh...
Şef
16 Temmuz 2013 22:42

Tecrübesiz hükümdar çocuklarını eğitmesi için gönderilen aşağıdakilerden hangisidir?

A)....

B)....

C)Şad

D)....

E)İnal

Cevap:İnal

(eğitime gideni değil,eğiteni soruyor..)

uur0689
Genel Müdür
16 Temmuz 2013 22:44

Hocam o dediğiniz olayların tarihsel arkaplanını kavrar mıydı anlar mıydı öyle bi şık var o mu cevap..

jetu, 11 yıl önce

hocam tarihsel kavrama sorusunda elimdeki makalede tarihsel kavrama becerisi içinde hem sizin dediğiniz gibi a)tarihsel metin yazarının amacı, yaklaşımı ve bakışını tanımlamak diye veriyor. hemde aynı başlık altında tarihsel kavrama için b)geçmişteki olayların dönemin şartları ve geçmişi yaşayanların bakış açılarından inceleyebilmeleri.. vs diye verilmiş

yani bu iki şıkta doğru gibi? makaleye göre.

ikinci soruda dikkat edin tarih öğretiminin amaçlarından değildir diyor hocam. sizin verdiğiniz şık amaçlarından biri.

tarih2012
Yasaklı
16 Temmuz 2013 22:45

emin misiniz hocam

bende öyle hatırladığı için direk inalı işaretlemiştim

sonra burada şad ağır basmaya başlayınca herhalde sınav heyecanıyla soruyu yanlış anladım dedim.

yani oraya giden kişiyi değil eğiten kişiyi soruyordu dimi

trh..., 11 yıl önce

Tecrübesiz hükümdar çocuklarını eğitmesi için gönderilen aşağıdakilerden hangisidir?

A)....

B)....

C)Şad

D)....

E)İnal

uur0689
Genel Müdür
16 Temmuz 2013 22:46

Eğiteni mi soruyodu harbi .. o zaman cevap inal .. Al işte bi yanlış daha.. Sonumuz hayır olsun bakalım

trh..., 11 yıl önce

A)....

B)....

C)Şad

D)....

E)İnal

caramio75
Şef
16 Temmuz 2013 22:48

şu sorular açıklansa da ikircikten kurtulsak, yoksa ben 20 net çıkarır mıyım acaba demeye başladım.

trh...
Şef
16 Temmuz 2013 22:49

hocam,soruyu okudum,net bir şekilde inalı işaretledim,hatta hafif gülümsemiştim sınavda nasılda çeldirici kouyolar diye,her sınavda emin olduklarıma klik atarım,az bi emin değilsem şüphem varsa atmam,bu da klik attıklarımdandı..geçtim diğer sorulara.....sonra foruma bi baktım,sosyal öğrenmede karşılıklı belirleyicilik var ya,onlar beni etkiledi ben de onlar gibi düşünmeye başladım acaba yanlış mı hatırlıyorum diye...açıkcası inal konusunda hala ısrarcıyım.

tarih2012, 11 yıl önce

emin misiniz hocam

bende öyle hatırladığı için direk inalı işaretlemiştim

sonra burada şad ağır basmaya başlayınca herhalde sınav heyecanıyla soruyu yanlış anladım dedim.

yani oraya giden kişiyi değil eğiten kişiyi soruyordu dimi

jetu
Memur
16 Temmuz 2013 22:53

ben illere gönderilen hük. çocuklarına ne ad verilir diye hatırlıyorum. bu yüzden tigin i aradım. ve soruyu tekrar okudum diye hatırlıyorum. ya iyice şüphelenmeye başladım bende :)

uur0689
Genel Müdür
16 Temmuz 2013 22:59

Hocam aslında doğruyu bulmak için geçmiş sayfalara bakmada yarar var zaman geçtikçe soruda olmayanı soruya koymaya başladık gibi..Geçmiş sayfalarda zihnimizdekiler tazeydi ve millet 10larca sayfada şad demiş hükümdar çocuğu demiş..

trh..., 11 yıl önce

hocam,soruyu okudum,net bir şekilde inalı işaretledim,hatta hafif gülümsemiştim sınavda nasılda çeldirici kouyolar diye,her sınavda emin olduklarıma klik atarım,az bi emin değilsem şüphem varsa atmam,bu da klik attıklarımdandı..geçtim diğer sorulara.....sonra foruma bi baktım,sosyal öğrenmede karşılıklı belirleyicilik var ya,onlar beni etkiledi ben de onlar gibi düşünmeye başladım acaba yanlış mı hatırlıyorum diye...açıkcası inal konusunda hala ısrarcıyım.

Toplam 13437 mesaj
«585960616263646566676869»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi