Editörler : supporters.

19 Ocak 2021 02:18

Doçentlik Dil Barajı Artıyor

Bugün böyle bir mail geldi.

Kıymetli Öğretim Elemanlarımız,

Kurulumuza, lisansüstü doktora eğitimine başlamak için asgari yabancı dil puan şartı 55 iken doçentlik müracaatında da bu puan şartının aranmasının nitelik bakımından zafiyet oluşturduğu şeklinde görüşler ve YÖK?ün son yıllardaki ortaya koyduğu kalite eksenli hedef ve bu amaçla hayata geçirdiği projelere uyum için doçentlik müracaatında istenen yabancı dil puanın yükseltilmesine yönelik teklifler iletilmektedir.

Bu konuda yapılacak çalışmalarda değerlendirilmek üzere aşağıda yer alan anketi doldurarak göndermenizi rica ederiz.

Bu ankete göre 3 farklı dil barajı önerisi görülmekte 65-70-75. Büyük ihtimal barajı 70 yapacaklar. Ayak sesleri duyulmuş oldu böylece.

e_basbakan
Şef
19 Ocak 2021 05:08

zaten 55 ne çekiyorsun. Doktora öğrencisinden 55 iste hocasından da 55 iste

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı
19 Ocak 2021 09:57

Dil barajı 70ti, önce 65e sonra 55e düşürdüler. İsabet olur.

Dean_CORSO
Şube Müdürü
19 Ocak 2021 10:05

55 zaten yüksek lisansta isteniyordu ve barajın aşağıya çekilmesi yanlıştı. Doçentlik için barajının 65-70 olması daha doğru.

skywalk11
Daire Başkanı
19 Ocak 2021 11:21

YL icin 50 doktora icin 70 docentlik icin 80 olmali. 55 demek yabanci dil istemiyoruz gerek duymuyoruz demek ile esdeger.

Metehan A.
Şube Müdürü
19 Ocak 2021 11:25

Bence de mantıklı.

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
19 Ocak 2021 11:55

Bunu umarım Şubat 2021 Doçentlik başvurularına işletip insanları mağdur etmezler.

tenya
Memur
19 Ocak 2021 12:30

55 ile doçent ve prof olanlardan da bu şartı sağlamalarını istesinler sağlayamayanı kovsunlar.

Dean_CORSO
Şube Müdürü
19 Ocak 2021 12:40

Sayın hocam ne kadar erken uygulamaya sokarlar ise o kadar iyi. Hatta yağmacı dergi problemini ortadan kaldırabilecek en iyi çözümde dergilerin Q değerleri. Q değerlerine göre başvurular alınırsa yağmacı dergi mi değil mi jüriden jüriye farklı sonuçlar ortaya çıkmaz kanısındayım.

nickbulmakzorazizim, 3 yıl önce

Bunu umarım Şubat 2021 Doçentlik başvurularına işletip insanları mağdur etmezler.

19 Ocak 2021 12:42

Bu işin hakkı 65 dir yıllardır bu not ile başvurular oldu. Yüzde yüz İngilizce eğitim veren kurumlar bile 80 istiyor. Ama bu dönem için olması çok meslektaşımızı mağdur edecektir. Umarım orta yol bulmaya çalışırlar.

Dean_CORSO
Şube Müdürü
19 Ocak 2021 12:53

Sayın hocam ne kadar hızlı ve erken başlar ise o kadar iyi olur. Teknik olarak 2 den 3 e çıkan bir başvuru adedi içinde eğer bu dönemdekilere mağdur denirse şubata çekildikten sonraki başvuranlar içinde aynı bakış açısı oluşacaktır. ÜAK bence mümkün olan en kısa sürede dil barajını düzenlemeli ve uygulamaya sokmalı. Hatta Q değeride başvurularda kullanılarak yağmacı dergi polemiği ortadan kalkmalı. Hayırlısı İnşallah.

orhunpeyzaj-2009, 3 yıl önce
Bu işin hakkı 65 dir yıllardır bu not ile başvurular oldu. Yüzde yüz İngilizce eğitim veren kurumlar bile 80 istiyor. Ama bu dönem için olması çok meslektaşımızı mağdur edecektir. Umarım orta yol bulmaya çalışırlar.
19 Ocak 2021 12:57

Kesinlikle katılıyorum hocam. En azından jürinin insafına kalmayız.
Dean_CORSO, 3 yıl önce

Sayın hocam ne kadar hızlı ve erken başlar ise o kadar iyi olur. Teknik olarak 2 den 3 e çıkan bir başvuru adedi içinde eğer bu dönemdekilere mağdur denirse şubata çekildikten sonraki başvuranlar içinde aynı bakış açısı oluşacaktır. ÜAK bence mümkün olan en kısa sürede dil barajını düzenlemeli ve uygulamaya sokmalı. Hatta Q değeride başvurularda kullanılarak yağmacı dergi polemiği ortadan kalkmalı. Hayırlısı İnşallah.

tenya
Memur
19 Ocak 2021 13:00

MADDE 3 ? (1) Doçentlik değerlendirmesi, Üniversitelerarası Kurulun görüşü üzerine Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen bilim/sanat alanlarında adayın akademik yayın ve çalışmalarının incelenmesi çerçevesinde yapılır. Bilim/sanat alanlarındaki güncellemeler izleyen dönemde, doçentlik kriterlerindeki güncellemeler ise kabul edildikleri tarihten sonraki ikinci doçentlik başvuru döneminde uygulanır.

değişiklik yapıldıktan 2 dönem sonra uygulanmak zorunda.

Dean_CORSO
Şube Müdürü
19 Ocak 2021 13:23

Madde 3 ü revize etmedikleri durumda Ekim 2021.. Aksi durumda seçenek açık.. Hayırlısı. Ne kadar hızlı o kadar iyi.

tenya, 3 yıl önce

MADDE 3 ? (1) Doçentlik değerlendirmesi, Üniversitelerarası Kurulun görüşü üzerine Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen bilim/sanat alanlarında adayın akademik yayın ve çalışmalarının incelenmesi çerçevesinde yapılır. Bilim/sanat alanlarındaki güncellemeler izleyen dönemde, doçentlik kriterlerindeki güncellemeler ise kabul edildikleri tarihten sonraki ikinci doçentlik başvuru döneminde uygulanır.

değişiklik yapıldıktan 2 dönem sonra uygulanmak zorunda.

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı
19 Ocak 2021 13:23

Dil 55e 2017de çekildi. Dolayısıyla 55 ile doçent olan vardır da henüz bekleme sürelerini doldurmadıkları için profesör olan yoktur.

tenya, 3 yıl önce

55 ile doçent ve prof olanlardan da bu şartı sağlamalarını istesinler sağlayamayanı kovsunlar.

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı
19 Ocak 2021 13:30

Madde 3 doçentlik kriterlerinden söz ediyor. Yani doçentlik temel alanlarındaki kriterler. İki dönem sonrasında değişiklik yapılabilecek olan şey kriterler. Dil puanı doçentlik kriterlerinde belirtilmiyor, doçentlik yönetmeliğinde yer alıyor. Dolayısıyla doçentlik yönetmeliğini değiştirebilirler ve hemen uygulamaya girebilir.

Dean_CORSO, 3 yıl önce

Madde 3 ü revize etmedikleri durumda Ekim 2021.. Aksi durumda seçenek açık.. Hayırlısı. Ne kadar hızlı o kadar iyi.

Dean_CORSO
Şube Müdürü
19 Ocak 2021 13:39

Anladım hocam İnşallah bu şekilde olur. O zaman benim Q değerine ilişkin temennim kriterler kapsamında oluyor. Temel başlıca eser tanımlamalarında Q 1-2 diğer eserlerde Q3-4değerininçerli olması gibi.

Artık Q değerleri YÖKSİS içinde tanımlı.

akademisyen 64, 3 yıl önce

Madde 3 doçentlik kriterlerinden söz ediyor. Yani doçentlik temel alanlarındaki kriterler. İki dönem sonrasında değişiklik yapılabilecek olan şey kriterler. Dil puanı doçentlik kriterlerinde belirtilmiyor, doçentlik yönetmeliğinde yer alıyor. Dolayısıyla doçentlik yönetmeliğini değiştirebilirler ve hemen uygulamaya girebilir.

ugrasdur
Aday Memur
19 Ocak 2021 13:44

herkese mail geldimi arkadaslar?... Bana hiçbirşey gelmedi... Ne kurumsal adresime, ne özel adresime

tenya
Memur
19 Ocak 2021 13:49

Sıkıntı şu ki; neden 55 e çektiniz? Şimdi yeniden arttırıyorsunuz?

Ankette demiş ki "YÖK'ün son yıllardaki ortaya koyduğu kalite eksenli hedef", bu durumda 55 ile doçent olanlar kalitesizlik mi yaratıyor? Eğer yaratıyorsa bu konuda bir adım atılacak mı?

Dean_CORSO
Şube Müdürü
19 Ocak 2021 13:55

Sayın hocam o gün ki koşullarda YÖK bu kararı kendi başına almamıştı.

tenya, 3 yıl önce

Sıkıntı şu ki; neden 55 e çektiniz? Şimdi yeniden arttırıyorsunuz?

Ankette demiş ki "YÖK'ün son yıllardaki ortaya koyduğu kalite eksenli hedef", bu durumda 55 ile doçent olanlar kalitesizlik mi yaratıyor? Eğer yaratıyorsa bu konuda bir adım atılacak mı?

tenya
Memur
19 Ocak 2021 14:09

Hocam, benim puan sıkıntım yok. Ben durmadan birşeylerle oynanmasından bıktım artık. her gün yeni kararlar yeni düzenlemeler bu nasıl yönetimdir?

Dean_CORSO, 3 yıl önce

Sayın hocam o gün ki koşullarda YÖK bu kararı kendi başına almamıştı.

Toplam 190 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi