Editörler : crops35
22 Mayıs 2020 15:39

KPSS Saçmalığı

Benim bu yıl tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik önlisans bölümü bitiyor aynı zamanda iktisat 3.sınıf öğrencisiyim, seneye bitecek. Şimdi ben bu yıl kasım ayında önlisans sınavına gireceğim, seneye lisans mezunu olduktan sonra neden önlisans sınavına tekrar giremiyorum? Ben bunun mantığını çözemedim iki yıl boyunca 1000 lira verip aöfden bu bölümü okuyorum sonra sadece sınava bir kere girebiliyorum onda da iyi puan alıp atanamazsam hakkım gidiyor ve daha sonrasında sadece kpss lisans sınavına girebiliyorum. Aynı zamanda param da boşa gidiyor. Niye böyle bir saçma düzenleme var, iki düzeyden de (lisans-önlisans) istediğim sınava, hatta ikisine de girme hakkımın olması lazım nedir bu yani. Bu duruma itiraz eden yok mu? Nasıl hâlâ devam ediyor böyle bir şey anlamıyorum.

jag-xtype
Şef
22 Mayıs 2020 18:26

Alt öğrenim sınava girebilme ve tercih verebilme hakkı geri gelsin

lukadoncic
Aday Memur
22 Mayıs 2020 18:44

Üniversite okumayıp iki yıl dışarıdan kolayca aöf okuyan insanların işini kolaylaştırmak için tabii. Ki bunların arasında orta yaşlı torpil yapılacak akrabalar da var. Atama puanı artar sıkıntı çıkar sonra bunlar için. Lisans mezunu genç kendi lisans sınavıyla uğraşsın bize ne onlardan diyorlar.

qwerty2626
Memur
22 Mayıs 2020 20:57

Devlet sanki zorla lisans okutuyor. Universite tercihi yaparken 2 yıllık bolumlerı secseydınız.

Lisansta atama imkanı olan bolümler var. Lisans hemşirelik, ebelik, perfuzyonist var. Ebelik 55le, perfuzyonist. 52 le, hemşirelik 65 le atanıyor. Ogretmenlere 40 bin atama yapıldı. Aynı tapu kadastro 4 yıllık mezunlara alım yaptı. Gecen gun tarım bakanlığı ziraat mühendisi, gıda muhendısı alımı yapıyor. Lisans tan da atanan bır suru bolüm var. Sanki lisans mezunlarına hiç kadro verilmiyormuş gibi davranmayın. Lisans mezunları birde bizim kadroiarımıza mı göz dikti. O Lisansta yuksek puan alıp atanamayan arkadaşlarımıza ne olacak. Lisans mezunları bizim kadrolara tercih verirse herhalde biz hiç atanamayacagız. Bu şekilde sistem adaletli kararınızı verin ona göre bolum seçin. Bende onlisans mezunu olarak lisans kadrolarına tercih vereyim o zaman.Ayrıca pomemde en yukse kadroyuda lisans alıyor. 8 bin lisans alınıyorsa 2 bın önlisans polis alınıyor. Subaylık sınavları da var. Bır suru atanma imkanınız var. Bize verilen kadro bize zor yetiyor. Birde buyurun siz tercih verin biz hic atanmayalım.

lukadoncic, 4 yıl önce

Üniversite okumayıp iki yıl dışarıdan kolayca aöf okuyan insanların işini kolaylaştırmak için tabii. Ki bunların arasında orta yaşlı torpil yapılacak akrabalar da var. Atama puanı artar sıkıntı çıkar sonra bunlar için. Lisans mezunu genç kendi lisans sınavıyla uğraşsın bize ne onlardan diyorlar.

jag-xtype
Şef
22 Mayıs 2020 21:24

Bahsedilen lisans mezunları aynı zamanda önlisans diploması olan kişiler yalnız.Her iki düzeyde de diploma sahipleri. Herkes istediği diplomasından tercih verebilmelidir. Üst öğrenim okuyanlar cezalandırılmamalı çok okumak suç olmamalı ofsayt olmamalıdır. Şuanki sistemde lisans mezunlarının önlisans diplomaları çöp olmuş vaziyette...Herkes tüm kpss oturumlarına girebilmeli ve tercih verebilmelidir. İyi olan kazansın....

qwerty2626, 4 yıl önce

Devlet sanki zorla lisans okutuyor. Universite tercihi yaparken 2 yıllık bolumlerı secseydınız.

Lisansta atama imkanı olan bolümler var. Lisans hemşirelik, ebelik, perfuzyonist var. Ebelik 55le, perfuzyonist. 52 le, hemşirelik 65 le atanıyor. Ogretmenlere 40 bin atama yapıldı. Aynı tapu kadastro 4 yıllık mezunlara alım yaptı. Gecen gun tarım bakanlığı ziraat mühendisi, gıda muhendısı alımı yapıyor. Lisans tan da atanan bır suru bolüm var. Sanki lisans mezunlarına hiç kadro verilmiyormuş gibi davranmayın. Lisans mezunları birde bizim kadroiarımıza mı göz dikti. O Lisansta yuksek puan alıp atanamayan arkadaşlarımıza ne olacak. Lisans mezunları bizim kadrolara tercih verirse herhalde biz hiç atanamayacagız. Bu şekilde sistem adaletli kararınızı verin ona göre bolum seçin. Bende onlisans mezunu olarak lisans kadrolarına tercih vereyim o zaman.Ayrıca pomemde en yukse kadroyuda lisans alıyor. 8 bin lisans alınıyorsa 2 bın önlisans polis alınıyor. Subaylık sınavları da var. Bır suru atanma imkanınız var. Bize verilen kadro bize zor yetiyor. Birde buyurun siz tercih verin biz hic atanmayalım.

lukadoncic
Aday Memur
22 Mayıs 2020 22:18

Tam olarak bu 👍

jag-xtype, 4 yıl önce

Bahsedilen lisans mezunları aynı zamanda önlisans diploması olan kişiler yalnız.Her iki düzeyde de diploma sahipleri. Herkes istediği diplomasından tercih verebilmelidir. Üst öğrenim okuyanlar cezalandırılmamalı çok okumak suç olmamalı ofsayt olmamalıdır. Şuanki sistemde lisans mezunlarının önlisans diplomaları çöp olmuş vaziyette...Herkes tüm kpss oturumlarına girebilmeli ve tercih verebilmelidir. İyi olan kazansın....

qwerty2626
Memur
22 Mayıs 2020 22:39

Kardesım biz nasıl atanacagız.Ondan sonra butun lısans mezunları onlisans okumaya baslayacak.Hem lisans kadrolarına tercih vereceksiniz hemde bizim kadrolarımıza tercih vereceksiniz.Sadece kendinizi dusunmeyin. Lisans tan atanmak için birsürü bölüm var gidin onları okuyun madem.Hemşirelik var onu oku, ebelik oku, acıktan sosyai hizmet bolumu var 80 le atanıyorlar onu oku. Sen sadece kendini dusunuyorsun. Eger izin verilirse butun lisans mezunları kadro yakacak. Osym üzerinden yapılan atamalarda hem lisansa tercıh verecekler o kadroyu yakacak hemde bizim o lisansın kadrosuna tercıh verecek o kadroyu yakacak. Bencilce dusunme, akıllıca dusun kac tane kadro yanacak. Boyle bırsey olursa yuksek puan alanlar sırf zevk için gitmeyecekleri hem lisans kadrosuna hem de onlisans kadrosunu yakacak. Sizin sadece dusun duyunuz banane ben atanıyım onlisans taki adama ne olursa olsun. Zaten bizede azıcık kadro susuyor. Lisans tan atanmak ıcın oku perfuzyonıstlık yada acıktan sosyal hizmet oku. Sadece kendini dusunme, butun lisans mezunlarının bu işi suistimal edecegını dusun.

jag-xtype, 4 yıl önce

jag-xtype
Şef
23 Mayıs 2020 15:31

Açıkçası benim böyle bir problemim yok ben toplum için kafa yoruyorum eşitlik adalet için...ve de gördüğüm aksaklıklara çözüm önerileri ve kıyas olanakları sunuyorum...Herkes istediği bölümü okuyabilir puanı ve kabiliyeti varsa ...son yıllarda önlisans bölümlerinden atanmak daha kolay. Bu arada önlisans tekniker olarak atanan biri ile lisans iibf den memur olarak atanan kişi arasında neredeyse kuruma göre en az 700-800 tl maaş farkı var bu farkı kim telafi edecek.Asıl problem bu.Seninle aynı sırada teknikerlik okuyan sıra arkadaşın daha önceden veya sonradan aöf lisans mezunu olduğu için önlisansa giremeyecek tercih yapamayacak zorluk derecesi daha yüksek olan KPSS Lisansta mutlak değer olarak senden daha yüksek bir puan alacak ve bu önlisans sınıf arkadşından sen 800 tl daha fazla maaş alacaksın bu adaletli bir şeyse başka bir şey demiyorum herkes elini vicdanına koysun. Bu ülkede bu şekilde mağdur olan yüzbinlerce insan var.

qwerty2626, 4 yıl önce

Kardesım biz nasıl atanacagız.Ondan sonra butun lısans mezunları onlisans okumaya baslayacak.Hem lisans kadrolarına tercih vereceksiniz hemde bizim kadrolarımıza tercih vereceksiniz.Sadece kendinizi dusunmeyin. Lisans tan atanmak için birsürü bölüm var gidin onları okuyun madem.Hemşirelik var onu oku, ebelik oku, acıktan sosyai hizmet bolumu var 80 le atanıyorlar onu oku. Sen sadece kendini dusunuyorsun. Eger izin verilirse butun lisans mezunları kadro yakacak. Osym üzerinden yapılan atamalarda hem lisansa tercıh verecekler o kadroyu yakacak hemde bizim o lisansın kadrosuna tercıh verecek o kadroyu yakacak. Bencilce dusunme, akıllıca dusun kac tane kadro yanacak. Boyle bırsey olursa yuksek puan alanlar sırf zevk için gitmeyecekleri hem lisans kadrosuna hem de onlisans kadrosunu yakacak. Sizin sadece dusun duyunuz banane ben atanıyım onlisans taki adama ne olursa olsun. Zaten bizede azıcık kadro susuyor. Lisans tan atanmak ıcın oku perfuzyonıstlık yada acıktan sosyal hizmet oku. Sadece kendini dusunme, butun lisans mezunlarının bu işi suistimal edecegını dusun.

Drjacob
Aday Memur
23 Mayıs 2020 16:55

sistem bu ne yapalım

Fornyese
Aday Memur
28 Mayıs 2020 21:38

Lisans öğrencisiyim normalde bu sene mezun olmam gerekiyordu ama 1 dönem okulum uzadı.Ocak ayında(20

Fornyese
Aday Memur
28 Mayıs 2020 21:40

Lisans öğrencisiyim normalde bu sene mezun olmam gerekiyordu ama 1 dönem

okulum uzadı.Ocak ayında(2021) mezun olucam. Aynı zamanda açıköğretim

önlisans mezunuyum. 2020 kpss ye hem lisanstan hem önlisanstan giricem.

Şimdi sorum şu 2021 de lisanstan mezun olduktan sonrada önlisans kpss

puanımı 2022 ye kadar kullanabilir miyim ?

jag-xtype
Şef
29 Mayıs 2020 15:54

Araştırdım da lisansa girdikten sonra önlisansa giremez diyorlar aman lisansa girme lisans ofsayt https://www.isinolsa.com/egitim/lisans-ogrencisi-onlisans-kpsssine-girebilir-mi-h18275.html ve https://www.kariyermemur.com/2018-lisans-kpssye-girenler-liseonlisans-kpssye-girebilir-mi-h31969.html bu iki linki incele özellikle 2.sini lisansa girenin önlisans ve lise kpss ye başvuru yapması engellenir diyor. Bu arada hangi bölümleri okuyorsun?

Fornyese, 4 yıl önce

jag-xtype
Şef
29 Mayıs 2020 15:56

Yazılanlara göre 2020 KPSS lisansa girersen sistem 2020 Önlisans KPSS ye de başvuru yapmanı engeller diyor.

Fornyese, 4 yıl önce

Fornyese
Aday Memur
29 Mayıs 2020 17:25

Kamu yönetimi okuyorum açıköğretim adalet mezunuyum , önlisans a girdim diyelim ocakta güz dönemini bitirip mezun olduktan sonra ön lisans puanımı kullanabilecek miyim ? İlanlardan gördüğüm kadarıyla bir çok kurum önlisans puanıyla alıyor yargıtay danıştay adalet bakanlığı ysk vs. Bu kurumlara başvururken sıkıntı çıkar mı asıl öğrenmek istediğim bu ? Derler mi sen önlisansdan başvurmuşsun ama lisans mezunusun ?

29 Mayıs 2020 23:34

devlet diyor ki sen lisans okumuş bir yiğitsin aşağıyla uğraşma senin devletteki yerin artık burası.

29 Mayıs 2020 23:44

o zaman ben de şöyle bir şey söyleyeyim. neden puanlar 1 kere kullanıldıktan sonra geçersiz oluyor. almışım 95 4 atama var istediğim gibi güzel kurum gelene kadar atanayım. her çiçekten bal alayım. burada biraz sizi işe alan kurumlar gibi düşünmek lazım. işe aldığım adam 2 senede bir gidecekse niye alayım ki. alıyorum işi öğretiyorum aa bir de bakmışım lisans okumuş gitmiş. ya da hem lisans hem önlisans puanı varmış lisans yanmış önlisans puanıyla gitmiş. sen şimdi o kadroyu işgal ettin. başkası yerleşecekti ama sen kadroyu yaktın başka da kadro açılmadı o adam işsiz kaldı. devlette zaten kadroların bir bölümü millet işsiz kalmasın diye var. senin için yanıp tutuştuğu için değil. sen aslında kendini düşünürken sisteme zarar verdin. e kurumlar da bunu bildiği için adayın önünü kesmeye çalışıyor. atansın çalışsın diyor. sen neden merkezi atamalar azaldı kurumlar hep açıktan kendi alım yapıyor demiyorsunda neden 2 eğitim düzeyinden sınava giremiyıorum diyorsun. alınan personelin çoğunun mesleki bilgi birikimini ölçecek sınavlar yapılmıyor kurumlar tarafından. bu nedenle atamaların büyük bir bölümü merkezi olarak yapılabilir. bu yönde çalışmak lazım. çünkü iyice eridi merkezi atamalar. bugün bana yarın belki benim çocuğuma belki senin çocuğuna.

Afsafs
Şef
30 Mayıs 2020 00:50

Özellikle aksi belirtilmedikçe(merkezi atamalarda hiç belirtilmemiş) 2020 önlisansta aldığınız puan yenisi açıklanıncaya kadar geçerli. Hatta 2021 de lisans a grubu kpss ye girerseniz aynı anda ikisini de kullanabilirsiniz ancak lisans mezunuyken bir daha önlisans kpss ye başvuramazsınız güncel durumda..
Fornyese, 4 yıl önce

Kamu yönetimi okuyorum açıköğretim adalet mezunuyum , önlisans a girdim diyelim ocakta güz dönemini bitirip mezun olduktan sonra ön lisans puanımı kullanabilecek miyim ? İlanlardan gördüğüm kadarıyla bir çok kurum önlisans puanıyla alıyor yargıtay danıştay adalet bakanlığı ysk vs. Bu kurumlara başvururken sıkıntı çıkar mı asıl öğrenmek istediğim bu ? Derler mi sen önlisansdan başvurmuşsun ama lisans mezunusun ?

Kasvetinrengi06
Aday Memur
23 Şubat 2021 03:15

Eşitlik ilkesine ters bir karar..

Zamanında bol ataması olup şimdi neredeyse sıfırlanan sayısız lisans programı var.İnsanlar bu bölümleri okurken maddi ve manevi emek veriyorlar.Yeri geliyor öğrenim kredisini 1-2 yıl kapatmakla uğraşıyorlar.Sonunda ise seçtiğin bölümün ataması 0 lanmış.Özeli ise siyasal islam krizi vurmuş..

Şimdi bu adamın cebinde beş kuruş para olmadığını hayal edelim.Ataması olan bölümler kendi şehrinde yok.İş garantisi olan bölümleri de bu adam kazanamaz diyelim.Açık öğretimde buadama alternatif bir lisans programı da yok.Sosyal hizmetler var onunda emeklisi olmadığından 2-3 yıl sonra ataması duracak.Artık köşe başına açılan üniversiteler sayesinde her lisans mezununun aslında lisans kapasitesinde olmadığını da farz edersek bu adamın tek çıkar yolu liseden sonraki gibi, hiç yaşanmamış gibi devam etmek

Diğer yandan önlisans mezunu arkadaşların serzinişi de kısmen haklı.Ama netice de iki lisans bölümü bitirilecek süreçte 4 önlisans bölüm bitirme durumu da göz önüne alınabilir.

Kısacası tarafınız dan bakarsanız adaletsiz,hukuksuz sayılabilir ama olaya ulusal bir pencereden bakmaya kalkarsanız adaletsizliğin teki derler

Kamilc1
Yasaklı
23 Şubat 2021 10:41

Okulu uzat
Toplam 18 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi