Editörler : Lanet
09 Temmuz 2010 12:11

Burjuva Kelimesinin Açılımı/Burjuvazi Yaşam

Ankara'da yaşıyorum. Akdeniz kıyılarından bu şehire geldiğim için burjuvazi üzerinde düşünmeye başladım. Çünkü burda, Akdenizin gücünü insan ilişkilerinden alan insanının yerini, gücünü parasından, işinden, sosyal konumundan alan insanlar almış. Sağ görüşlüyüm diyen biri burjuvazi içinde bir yere konulabilir. Nitekim AKP nin oluşturduğu kadınları türbanlı grup da aslında bir burjuva sınıfı. Peki sol görüşlüler özellikle sosyalist ve komunistler de burjuva olarak tanımlanabilir mi?

!!EsMeR!!!SeKeRiM!!
Müsteşar Yardımcısı
09 Temmuz 2010 19:13

eşitlik ilkesinin yazılı metinlerde kaldığı bir ülkede hemen hemen her görüş,düşünüş.. v.s. yer alanlar arasında ne yazık ki olması kuvvetle muhtemeldir.

ilerleyen süreç içersinde sınıflandırmaya kölelik de eklenirse ki yaşam koşulları ortada hiç ama hiç şaşırmayacağım..

serpili
Başbakan Müsteşarı
10 Temmuz 2010 15:28

kendisine sol görüşü benimsemiş bir dolu lümpen tanıyorum

bence burjuvazi bir sınıftan çok sosyal yaşam olarak yer etmiş günümüz dünyasında

misalen

kendisine komünist diyen ama beri yandan emperyalist diye küçümsediği ülkelerin markalarına tutkuyla bağlı insanlar var

bu bence insanın sırf çevre edinme adına bir takım görüşleri savunuyormuş gibi yapıp beri yandan içindeki asıl karakterle yaşamaya çalışmasından kaynaklanıyor

yani ne kendi olabiliyor ne de yamanmaya çalıştığı grubun fikirlerini sindirebiliyor

balikciosman
Daire Başkanı
08 Ağustos 2010 03:09

Hint Avrupa dilinde bhergh müstahkem yer anlamına geliyor. Diğer dillere de buradan geçmiş örneğin Germence'de burghs. Bizim Bergama, Burç, Burgazada da aynı köke sahip. Hatta Niğde'nin Bor ilçesi, Isparta'nın Uluborlu'su da aynı kaynaktan çıkmış.

Batı Avrupa'da burg, burgh, borgo kimi kelimeler özellikle şehir isimlerinde sıklıkla karşımıza çıkar. Sözcğün asıl anlamı kale ancak etrafı surlarla çevrili her türlü yerleşim için de bu söz kullanılmış. Böyle korunaklı yerleşim yerlerinde oturanlara İngilizce burger, Fransızca bourgeois denmiş. Özetle köylü olmayan ve feodal bir beye bağlı olmayan kişi demek.

Nişanyan vesilesiyle lafı uzattık ama sonuçta sosyalistlerin bir kısmına burjuva denebilir. Proleter diyemeyeceğin insana burjuva dersin olur biter. İster küçük burjuva de ister başka şey. Sosyalist bir avukat veya doktora proleter demek açma olur. Adam burjuva ve bu da ayıp bişey değil.

08 Ağustos 2010 15:52

ankaraya gelene kadar bu kelime üzerinde düşünmemenize sebep nedir hocam ve neden burjuvazi denince akla ilk gelen sag ideoloji sahiplerinin içinde bulundugu sınıftır acaba??

latin karesi
Memur
11 Ağustos 2010 08:45

Burjuva kelimesinin türkçe karşıılığı kentsoylu. Bir Akdeniz şehrinde büyüyen ben güneş altında çıplak ayakla kumsalda dolaşırken kentsoylu kelimesini düşünmeye gerek duymadım. Ama Ankara'da kentlileşmiş ve artık bir kendi aristokrasini oluşturmuş insanlar bana kentsoylu kelimesini çağrıştırdı.

05 Haziran 2011 22:33

Küçük burjuva duyarlılığı...

Çoğumuzun kitaplardan okuduğu bir kavram.Ama her yerde karşımıza çıkıyor aslında.İşyerinde,özel ilişkilerimizde,herhangi bir materyal alırken,sözde dostluk kurarken...

En büyük saplantımız belki...

06 Haziran 2011 13:06

bakınız;kıroyum ama para bende durumu...

özenti bir duyarlılık... olması gerektiği için değil başkaları öyle yapıyor diye sergilenen bir ahlaki veya gayri ahlaki davranış biçimi...

loya3535
Kapalı
07 Haziran 2011 02:58

vedat türkali okuduğunuz çok belli:)

bir yerde hak yemeyelim

küçük burjuva duyarlılığıda olmasa

sıfıra sıfır elde var sıfır durumu olacak

ama samimi ama işi olasıya kadar

veya hava civa içinde olsa

günümüzde duyarsızlıklar o kadar vahim durumdayken

ben bu burjuva duyarlılığını önemsemek durumundayım..

Ş@h-in
Müsteşar
07 Haziran 2011 08:44

Sadece Vedat Türkali'de mi var bu? Oğuz Atay, Orhan Pamuk, Ahmet İnam, Yusuf Atılgan...

Lancel Mayıs
Yasaklı
06 Eylül 2012 16:21

Bu öğrenilmiş çaresizliği besleyen besin;

Kıyas'tır..

içgüdü kodlarımızdan biridir kıyas..

ne inkarı mümkün, ne kendisi..

işte öyle savrulur bir şey..

Kıyas yapma sistemin angaje ettiği bir rol.

kıskanmayla kardeştir.

Enter Delal
Kapalı
26 Eylül 2012 10:20

Mega zenginler nasıl yaşar, ne yapar, ne yer, nereye gider, yemek yerler mi mesela (!)

Evet biliyorum dostlar..

hepiniz benim popüler kültüre uyduğumu düşünüp, magazinel amaçlı sorduğumu düşünüyorsunuz.

Oysa,

Dünyayı yöneten, ekonomiye can veren, hangi ülkede neyin yasak neyin serbest olmasına karar verebilen, bir kaç fazla katrilyon kazanmak uğruna 5 10 milyon insanı savaşa sokabilen bu ultra zenginlerin hayatı, felsefenin temel konusu aslında.

nasıl mı ?

şöyle..

*

İnsan neden çalışır sorusuna cevap aradık hep, asırlar boyunca..

* * *

aklımızın aldığı en uç yaşam biçimi bile orta seviye bir zenginle, dünyayı yöneten insanın yaşama biçimi aynı..

en hedonistik duygularla bile yaşanılsa, bu denli devasanın devasası bir bütçeyi ne amaçla çoğaltmak istenir ki ?

en fazla altın arabasını pırlanta yapılır

başka. ?

Enter Delal
Kapalı
26 Eylül 2012 10:30

ya da sorumuzu şöyle soralım ?..

Onların para kazanmasıni isteyen otokontrol erki nedir ?..

ya da iyice çıkmaza girelim.

Sistemin en tepesinde kim var ?..

gökmen erşen
Aday Memur
26 Eylül 2012 11:06

sen neyin peşindesin arkadaş neyi araştırıyorsun... boş ver arama ben sana söyleyim sende rahatla. nefsini terbiye edemeyen onun esiri olur öyle çalışır durur camdan çıkmak isteyen sinek gibi

Enter Delal
Kapalı
28 Eylül 2012 09:40

bir şeyin peşinde değilim sadece trilyoner ile katrilyonerin yaşam kalitesinin aynı olduğu halde dünyayı savaşlara sokanların, emek sömürenlerin, garibanın emeğine göz dikenlerin amacını sorguluyorum..

dünyayı yöneten bu şirketlerse, bu şirketlerin en tepesindeki kim ?..

xxcentius
Şef
30 Eylül 2012 18:24

Burjuva olamamıs ama emekcıde sayılmazların emekcılerın durumuna ahh cok yazık ne de kotu durumdalar demesı dır kucuk burjuva duyarlılıgı

imlasizcumle
Aday Memur
05 Ekim 2012 16:53

üniversite öğrencileri... devlet bursu ile ciks takılan, ülkede azımsanamayacak bir çoğunlukta olan grup.her ayın 7 sinde ziraat bankası kuyruğunda görürsünüz, akabinde alışveriş merkezlerinde, kitaba para ayrılmasa da adidas, nike ile başlayan heves sürer gider...

Duyarlılık deyince, her şeye duyarlı oldukları için hiç bir şeye yeterince tepkili değillerdir.

Toplam 16 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi