Editörler : supporters.

docent2018
Genel Müdür
12 Şubat 2020 09:52

Twitter'da Şenol Metin ve Vahdet Özkoçak sözlü sınavın kaldırılması için paylaşımlarda bulunuyor. Onlara bari destek verin. Burada yazmak pek bir şey ifade etmiyor.

adaydocent1
Memur
12 Şubat 2020 18:29

Tam olarak ne yapılmak isteniyor, birisi bunu açıklayabilir mi?

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
12 Şubat 2020 22:53

Hocam şu anda 100 puan yayın herkes için zorunlu. ayrıca 18 üniversite bu 100 puanın yanında sözlü sınav istiyor. şimdi yeni getirilecek düzenleme ile 100 puan + sözlü sınav tüm herkes için zorunlu olacak.

adaydocent1, 4 yıl önce

Tam olarak ne yapılmak isteniyor, birisi bunu açıklayabilir mi?

docent2018
Genel Müdür
12 Şubat 2020 23:00

Mevcut sözlüsüz sistemle unvan alanlar ne olacak? Sorun burada bakalım onu göreceğiz. Kadro için sözlü şart mı olacak, arada kaynayacaklar mı yoksa profesörlüklerine kadar bir şekilde sözlüden başarılı olun mu diecekler, zaman gösterecek

nickbulmakzorazizim, 4 yıl önce

Hocam şu anda 100 puan yayın herkes için zorunlu. ayrıca 18 üniversite bu 100 puanın yanında sözlü sınav istiyor. şimdi yeni getirilecek düzenleme ile 100 puan + sözlü sınav tüm herkes için zorunlu olacak.

Akademikuss
Kapalı
12 Şubat 2020 23:25

Burada benim merak ettiğim Ekim 2019 başvurusu yapıp süreci devam.eden adaylar yani eski başvurular da bundan etkenecek mi? Sözlüye girecekler sonraki başvurulari mu kapsayacak? Eski sisteme dönülurse? Siz ne düşünüyorsunuz?

docent2018
Genel Müdür
12 Şubat 2020 23:48

Bana kalırsa herkes başvuru yaptığı yönetmeliğe tabi olur ama tabi YÖK, ÜAK belli olmaz

Akademikuss, 4 yıl önce

Burada benim merak ettiğim Ekim 2019 başvurusu yapıp süreci devam.eden adaylar yani eski başvurular da bundan etkenecek mi? Sözlüye girecekler sonraki başvurulari mu kapsayacak? Eski sisteme dönülurse? Siz ne düşünüyorsunuz?

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
13 Şubat 2020 10:35

Hocam ÜAK zaten şu anda sadece eserlere ilişkin başarı belgesi veriyor. Dolayısı ile şu anda başvurusu devam edenler de eğer sözlü zorunlu olursa sözlüye ayrıyetten başvuracaklar. Çünkü üniversiteler açacakları kadro şartlarına "ÜAK sözlü sınavından başarılı olmak" maddesini ekleyecekler.

Akademikuss, 4 yıl önce

Akademikuss
Kapalı
13 Şubat 2020 10:46

Hocam onu anladım Profesör olmak için zaten sözlü şartı olacak büyük ihtimalle. Sadece söz gelimi üniversitede çalışmayan biri başvurdu eser incelemeden başarılı oldu bu kişi diyelim. Kendisi doçent olarak nitelendirilecek mi, kargo kaygısı olmayan biri mesela? Yoksa sen yarım doçent oldun. Bu ünvanı kullanamazsın şimdi sözlü zamanı mı diyecekler?

nickbulmakzorazizim, 4 yıl önce

Hocam ÜAK zaten şu anda sadece eserlere ilişkin başarı belgesi veriyor. Dolayısı ile şu anda başvurusu devam edenler de eğer sözlü zorunlu olursa sözlüye ayrıyetten başvuracaklar. Çünkü üniversiteler açacakları kadro şartlarına "ÜAK sözlü sınavından başarılı olmak" maddesini ekleyecekler.

docent2018
Genel Müdür
13 Şubat 2020 10:58

Sözlü bu aşamada gelecek olursa sözlüye de girip unvanınızı alırsınız.

Twitter ve Facebook üzerinden Vahdet Bey paylaşımlarda bulunuyor. Destek vermek gerek. En güzeli tamamen kaldırılması. Diğer Ülkelerde var mı bunun irdelenmesi. YÖK'de 1-2 kişi ego tatmin edeceğim diye sözlüyü geri getirelim diyor diye geri gelmemeli Seslerimiz tekrar duyulursa konu Cumhurbaşkanımız tarafından da duyulur. Tek yapmamız gereken birlik olmak.

Akademikuss, 4 yıl önce

Hocam onu anladım Profesör olmak için zaten sözlü şartı olacak büyük ihtimalle. Sadece söz gelimi üniversitede çalışmayan biri başvurdu eser incelemeden başarılı oldu bu kişi diyelim. Kendisi doçent olarak nitelendirilecek mi, kargo kaygısı olmayan biri mesela? Yoksa sen yarım doçent oldun. Bu ünvanı kullanamazsın şimdi sözlü zamanı mı diyecekler?

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
13 Şubat 2020 10:58

Hocam YÖK kanunua göre bir kişinin dr. öğr. üyesi, doçent ve prof unvanı kullanabilmesi için 2 yıl o kadroda görev yapması lazım. ÜAK eser incelemeden başarılı olan birisi üniversite dışında doçent unvanı kullanamaz. makale ve kitaplarına yazamaz vs.

Akademikuss, 4 yıl önce

Soldado64
Aday Memur
13 Şubat 2020 11:49

Akademik Ünvanın kullanılabilmesi için 2 yıl o ünvanla fiilen çalışma şartı bulunuyor. Kadro olması şart değil benim anladığım.

Soldado64
Aday Memur
13 Şubat 2020 11:50

Unvanların yükseköğretim kurumları dışında kullanımı MADDE 16 - (1) Profesörlük, doçentlik veya dok

Soldado64
Aday Memur
13 Şubat 2020 11:51

Unvanların

yükseköğretim kurumları dışında kullanımı

MADDE 16

? (1) Profesörlük, doçentlik veya doktor öğretim üyesi unvanlarını

kazananlar, her unvan dönemi içinde yükseköğretim kurumlarında fiilen iki

yıl görev yapmadıkları takdirde yükseköğretim kurumları dışındaki

çalışmalarında bu unvanı kullanamazlar.

docent2018
Genel Müdür
13 Şubat 2020 11:55

Yükseköğretim Kurumlarında görev almak gerekiyor. Yoksa anlamı yok. Yani bakanlıkta memur iseniz ve doçentlik başvurusu yapıp kazansanız da sizi doçent saymıyorlar.

Soldado64, 4 yıl önce

Unvanların

yükseköğretim kurumları dışında kullanımı

MADDE 16

? (1) Profesörlük, doçentlik veya doktor öğretim üyesi unvanlarını

kazananlar, her unvan dönemi içinde yükseköğretim kurumlarında fiilen iki

yıl görev yapmadıkları takdirde yükseköğretim kurumları dışındaki

çalışmalarında bu unvanı kullanamazlar.

docent2018
Genel Müdür
13 Şubat 2020 11:57

Zaten doçent olarak sayılmanız için akademik kadroda olmanız gerekiyor. Bazı yükseköğretim kurumlarında bile uzman kadrosundan dönüştürülen öğretim görevlileri doçent olsa da ders veremiyor. En azından Dr. Öğr. Üyesi olmanızı istiyorlar. Doçent unvanını dışarından da alsanız ders veremiyorsunuz ne çelişkili durumlar.

Soldado64, 4 yıl önce

Akademik Ünvanın kullanılabilmesi için 2 yıl o ünvanla fiilen çalışma şartı bulunuyor. Kadro olması şart değil benim anladığım.

Soldado64
Aday Memur
13 Şubat 2020 13:27

Peki, Dr.Öğretim üyesi kadrosunda kalıp kadro alamayan ama doçent ünvanı olan bir kişi, 2 yıl bu kadroda doçent ünvanı ile çalışırsa fiilen çalışmış olma şartını yerine getirir mi sizce?

docent2018
Genel Müdür
13 Şubat 2020 13:45

Önemli olan yükseköğretim kurumunda personel olmanız

Soldado64, 4 yıl önce

Peki, Dr.Öğretim üyesi kadrosunda kalıp kadro alamayan ama doçent ünvanı olan bir kişi, 2 yıl bu kadroda doçent ünvanı ile çalışırsa fiilen çalışmış olma şartını yerine getirir mi sizce?

Soldado64
Aday Memur
13 Şubat 2020 13:57

Teşekkürler hocam

docent2018, 4 yıl önce

Önemli olan yükseköğretim kurumunda personel olmanız

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
13 Şubat 2020 13:57

Hocam o da olmuyor. Çünkü siz ÜAK'tan sadece doçent olabilir belgesi alıyorsunuz. ÜAK size doçentlik kadrosu vermiyor. Doçent olabilmeniz için yine bir üniversitede doçent kadrosunda bulunmanız lazım ve 2 yıl doçent kadrosunda görev yapmanız lazım. Aksi halde ÜAK size doçent kadrosu verse bile makalenize dr. öğr. üyesi yazmanız lazım. Çünkü kadronuz o.

Soldado64, 4 yıl önce

Toplam 49 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi