Editörler : oto-danisman-expert
17 Nisan 2021 11:44

Sağlık Raporu skolyoz

Ek-D2 e göre subay olur/olmaz için heyete sevk edildim. Doktor muayenesinde 13 derece skolyoz tespit etti. Acaba heyette olumsuz olur mu?

kayolak
Aday Memur
17 Nisan 2021 11:50

Hukuk sınıfı subay için mi rapor alıyorsunuz ?

Disiplin sb.
Aday Memur
17 Nisan 2021 12:13

Evet

kayolak
Aday Memur
17 Nisan 2021 12:17

TSK sağlık yönetmeliğinin hastalıklar listesi 63. Madde 1. fıkrasına(63AF1) göre hafif derecedeki eğrilikler EK-D2 raporu için geçer kabul ediliyor. Ancak kaç dereceye kadar hafif kabul edildiğini yazmamış.

Açıklama kısmında (Askeri öğrenci adayları için):

Omurganın A/P planda ayakta çekilen grafilerinde 5 dereceye (5 dâhil) kadar olan eğrilikler Hava Harp Okulu öğrenci adayları hariç, tüm adaylarda sağlam kabul edilir.

Ancak Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı adına, Milli Savunma Üniversitesi, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi hariç, diğer fakültelerde eğitim görecek öğrenci adaylarında omurganın A/P planda ayakta çekilen grafilerinde 10 dereceye (10 derece hariç) kadar olan eğrilikleröğrenci adaylığına engel değildir.

Siz askeri öğrenci adayı değil personel adayısınız. Bu sebeple açıklama doğrudan sizi ilgilendirmiyor. Ancak kaç dereceye kadar eğriliklerin 63AF1 kapsamında hafif kabul edilebileceği konusunda açıklama kısmı bir fikir verebilir.

Buna göre askeri öğrenciler için kabul edilebilir maksimum derece 10'a kadar ise sizin içinde bu sayı geçerli sayılabilir. Bunun sonucunda da sağlıktan elenirsiniz.

kayolak
Aday Memur
17 Nisan 2021 12:22

Bende hukuk sınıfı subaylık için başvurdum. Hakkınınızda hayırlısı olsun.

Disiplin sb.
Aday Memur
17 Nisan 2021 12:26

Genellikle A bendi kabul B bendi elenme sebebini yazıyor. Mezkur maddenin B bendine göre 21-45 dereceleri elenme sebebi yazmış. Acaba biz askeri öğrenci olmadığımızdan bu dereceye kadar tölerans gösterirler mi

Disiplin sb.
Aday Memur
17 Nisan 2021 12:28

Sizin hakkınızda da hayırlısı olsun

kayolak, 3 yıl önce

Bende hukuk sınıfı subaylık için başvurdum. Hakkınınızda hayırlısı olsun.

kayolak
Aday Memur
17 Nisan 2021 12:32

Yanlış tabloya bakmışsınız sanırım. O baktığınız tablo halen görevde olan askerler için. Sizin daha asker değilsiniz. Personel adayısınız. Bakmanız gerek tablo 156. sayfadaki PERSONEL ADAYLARININ HASTALIKLARA GÖRE DEĞERLENDİRME ÇİZELGESİ. Orada en sağdaki sütün sizin almak istediğiniz raporun sütunu.

Disiplin sb., 3 yıl önce

Genellikle A bendi kabul B bendi elenme sebebini yazıyor. Mezkur maddenin B bendine göre 21-45 dereceleri elenme sebebi yazmış. Acaba biz askeri öğrenci olmadığımızdan bu dereceye kadar tölerans gösterirler mi

kayolak
Aday Memur
17 Nisan 2021 12:35

Dediğim gibi kaç dereceye kadar hafif kabul ediliyor yazmamış. Doktor rapor kağıdına herhangi bir tanı/tanım maddesi yazdı mı?

Disiplin sb., 3 yıl önce

Disiplin sb.
Aday Memur
17 Nisan 2021 12:43

63. Maddenin a bendinde dediğiniz gibi askeri öğrencileri ilgilendiriyor. Personel adayları ile ilgili bir açıklama yapılmamış. Bu nedenle aynı maddenin B bendibde yazan"B) 1. Omurganın ayakta çekilen radyografilerinde COBB açısı değerleri;

a) Skolyoz deformitesi için, ön-arka planda torakal seviyede 26-45 derece, lomber seviye-

de 21-50 derece arası deformiteler" hükmü gereğince 10 ile 21 derece arasıda A bendine girmez mi? B bendine girenler subay olamaz kararı verirmez mi

Disiplin sb.
Aday Memur
17 Nisan 2021 12:45

Yazmadı sadece 13 derece skolyoz izlenmiştir dedi.

kayolak, 3 yıl önce

Dediğim gibi kaç dereceye kadar hafif kabul ediliyor yazmamış. Doktor rapor kağıdına herhangi bir tanı/tanım maddesi yazdı mı?

kayolak
Aday Memur
17 Nisan 2021 12:48

A bendindeki madde kesin olmadığı için ben bir tahmin yürüttüm. Belki de sizin dediğiniz gibi 21'e kadar hafif kabul ederler. Siz doktora muayene oldunuz mu ? Olduysanız doktor skolyozla alakalı bir tanı yazdı mı rapor kağıdınıza (63af1 gibi) ?

Disiplin sb., 3 yıl önce

63. Maddenin a bendinde dediğiniz gibi askeri öğrencileri ilgilendiriyor. Personel adayları ile ilgili bir açıklama yapılmamış. Bu nedenle aynı maddenin B bendibde yazan"B) 1. Omurganın ayakta çekilen radyografilerinde COBB açısı değerleri;

a) Skolyoz deformitesi için, ön-arka planda torakal seviyede 26-45 derece, lomber seviye-

de 21-50 derece arası deformiteler" hükmü gereğince 10 ile 21 derece arasıda A bendine girmez mi? B bendine girenler subay olamaz kararı verirmez mi

Disiplin sb.
Aday Memur
17 Nisan 2021 12:53

Ortopedi sağlam yazdı aslında. Ama radyoloji 13 derece skolyoz izlenmiştir yazdı. Ama tanı yazmadı.

kayolak, 3 yıl önce

A bendindeki madde kesin olmadığı için ben bir tahmin yürüttüm. Belki de sizin dediğiniz gibi 21'e kadar hafif kabul ederler. Siz doktora muayene oldunuz mu ? Olduysanız doktor skolyozla alakalı bir tanı yazdı mı rapor kağıdınıza (63af1 gibi) ?

kayolak
Aday Memur
17 Nisan 2021 12:53

O zaman olay kurulun inisiyatifine kalmış gibi. Normalde doktorun tanıya karşılık gelen maddeyi de yazması lazımdı. Artık demek ki kurul karar verecek 13 derece hangi dilime giriyor diye. Eğer 63AF1 kapsamına giriyor deyip bu tanıyı yazarlarsa geçersiniz. Diğer türlü olumsuz sonuçlanır diye tahmin ediyorum. Tabi belki küçük bir ihtimal raporu doktora geri gönderip tanıya karşılık gelen maddeyi de yazmasını isteyebilir kurul. O zamanda iş doktorun yazacağı tanı maddesinde biter.

Disiplin sb., 3 yıl önce

Yazmadı sadece 13 derece skolyoz izlenmiştir dedi.

Disiplin sb.
Aday Memur
17 Nisan 2021 12:57

Anladım tşk ederim. Bilgilendirmeniz için

kayolak, 3 yıl önce

O zaman olay kurulun inisiyatifine kalmış gibi. Normalde doktorun tanıya karşılık gelen maddeyi de yazması lazımdı. Artık demek ki kurul karar verecek 13 derece hangi dilime giriyor diye. Eğer 63AF1 kapsamına giriyor deyip bu tanıyı yazarlarsa geçersiniz. Diğer türlü olumsuz sonuçlanır diye tahmin ediyorum. Tabi belki küçük bir ihtimal raporu doktora geri gönderip tanıya karşılık gelen maddeyi de yazmasını isteyebilir kurul. O zamanda iş doktorun yazacağı tanı maddesinde biter.

kayolak
Aday Memur
17 Nisan 2021 12:58

Rica ederim.

Disiplin sb., 3 yıl önce

Anladım tşk ederim. Bilgilendirmeniz için

Disiplin sb.
Aday Memur
23 Nisan 2021 14:19

Heyete girdim ve skolyoz um 13 derece olmasına rağmen geçtim. Dış kaynaktan personel teninde 63. Maddenin A ve B bendleri birlikte incelendiğinde 21 dereceye kadar olan skolyoz hafif eğrilik kabul edildiği görülecektir. Şimdiden ileride gireceklere başarılar dilerim.

Toplam 16 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi