Editörler : F16 Gökçen
28 Mart 2012 19:35

Çay Sohbeti...Çayla ilgili söylenmiş en güzel söz nedir ?

tabi binlercesi var ama bana göre en güzeli Allah'ın nimeti çoktur lakin çay gibisi yoktur. basit ama güel. diğer güzel sözleri de ara arayazacağım burada, maksat çay muhabbeti...

minarebiliş
Müsteşar
28 Mart 2012 19:37

Gönül çay ister ne hane ne kahvehane , gönül dost ister çay kahve bahane :)

Anadolu Atesi
Yasaklı
28 Mart 2012 19:39

bardağı kaça sorusuna istinaden kulağa hoş gelen 50 kuruş lafı olabilir :) simitte vaa mı :)

çay.tiryakisi
Aday Memur
28 Mart 2012 19:41

bardağı 50 kuruş cevabının üzerine bayat bir çay gelince, birden o güzellik dağılıverir, gerilir bünye :)

Eğri Oturan Boğa
Aday Memur
28 Mart 2012 19:43

Susamak gibi "çaysımak" fiilini de kullananlar var. Dilimizi zenginleştirdiği için minettarız. : D

Bulmacalarda başlıca içeceğimiz sorusunun cevap kısmına bir kare daha ekleseler yazacağım kelimedir çay. : )

Anadolu Atesi
Yasaklı
28 Mart 2012 19:43

aman be abicim sıcak su bedene şifa demiş atalarımız.. ben açık içerim çayı.. :) şeker sayısınıda bire düşürdüm.. nedense iki şeker artık tatlı geliyor bana.. en çok poğaça ve çayı çok seviyorum.. peynirli ise sorma :)

çay.tiryakisi
Aday Memur
28 Mart 2012 19:45

çaysımak değil de çaysamak denir galiba genellikle,yani her neyse öyle bir deyime ihtiyaç var,çünkü bizim ülkemizde bir çok insan susamaktan çok çaysamakta :)

kendisi
Şube Müdürü
28 Mart 2012 19:47

mutfakta biri mi var ? (bknz : lipton reklamı)

güzel değil ama hala akıllarda.

çay.tiryakisi
Aday Memur
28 Mart 2012 19:48

o da güzel bir konu aslında, çayın yanında en güzel ne gider? simit mi poğaça mı, kurabiye mi yada sarma mı ? :)

Eylül Buğusu
Müsteşar Yardımcısı
28 Mart 2012 19:52

Çayımın şekeri gitarımın teli

Yazımın sıcağı kışımın ocağı

Denizimin sesi melodimin esi

Herşeyimsin sen

Eğri Oturan Boğa
Aday Memur
28 Mart 2012 19:58

Çayın yanında simit gider ya hu! Peynir ekmek de olur. : D

çay.tiryakisi
Aday Memur
28 Mart 2012 19:58

neyse ki çayın demi var, hayatın gamına inat... benden...

çay.tiryakisi
Aday Memur
28 Mart 2012 20:07

Çayı sevgilimden çok seviyorsam, çekmeli miyim vicdan azabı? Peki ben çayı seviyorum diye çayın da beni bu kadar sevmesi şart mıydı :)

Eğri Oturan Boğa
Aday Memur
28 Mart 2012 20:08

Şekersiz asla çay içemem, bir çay keyfim var ondan da şekeri eksiltemem deyip artık şekersiz çay içenler var mı? : D

Biri burda!

çay.tiryakisi
Aday Memur
28 Mart 2012 23:10

çay; sigaranın yoldaşı değil alternatifidir...

dutxuri
Genel Müdür
23 Eylül 2012 01:27

Neden çay ?

Çayı niye çok sevdiğimi merak mı ediyorsunuz?

Çay üç özelliğinden dolayı kutsal bir sıvıdır.

ve

Çay içmeyen adama neden güvenilmez?

...

Birincisi; sınıfsız bir içecektir, ayakkabı boyacıları ile ceo?ların ortak içeceğidir. Sınıfsal kaynaşma sağlar. Her statüden insanın tükettiği bir sıvı olup, içecekte eşitlenmenin sembolüdür aynı zamanda.

İkinci olarak zamansızdır; sabah kahvaltısınd

a, öğlen yemeği sonrasında, akşam üzeri, yatmadan önce yani günün her saati içilebilen tek içecektir.

Üçüncüsü; Muhabbetin demini aldırır. Çay olmadan yapılan sohbetlerin hiçbir tadının olmadığı malumunuzdur.

Çay; yoksulların, şairlerin ve yalnızların resmi içeceğidir. Ona öyle alelade bir içecek muamelesi yapamayız. Ona sıradan bir içecek gibi davranamayız. Yok ben çay sevmem, çayla aram iyi değildir gibi hezeyanlar delikanlı bireylere yakışmaz. Çay içmeyen adamı anlamak zordur. Eğer bir rahatsızlığı yoksa, ki çay sıhhat verir. O kişinin niye çay sevmediği bizim için ciddi bir sorun olarak masada duracak ve dostluğumuzu sorgulatacaktır. Zamansız mekansız sınıfsız bir içecek olarak çaya karşı yapılan bu haksızlık ve sevgisizlik bizi yaralar.

Çay içmeyen adam şüphelidir. Ona güvenemeyiz. Çünkü ince belli bardakta tüten nefis dumanıyla, karanfil kokulu sıcak ve demli bir çayı yudumlamamış insan, Anadolu?yu, bozkırları ve kırılgan yağmurlarımızı tatmamış demektir, kırkikindilerle yıkanmamış, gökyüzünü tanımamış demektir. Çay içmemenin hiçbir mantıklı izahı olamaz. Çay içmeyen adama güvenemeyiz çünkü buralardan ve bu toprakların kadim içecek kültüründen fersah fersah uzaklaşmış bir adam bizi tedirgin eder.

Çay; yoksulların, şairlerin ve yalnızların resmi içeceğidir. Ona öyle alelade bir içecek muamelesi yapamayız. Ona sıradan bir içecek gibi davranamayız.

|alıntı|

:)

Life is Miracle
Müsteşar
23 Eylül 2012 01:34

Sevmek bir çaydır,sevilmek şeker..Bizim gibi garipler,çayı şekersiz içer..

gül-i geda
Kapalı
23 Eylül 2012 01:34

Ne kadar kibirli olursa da bardağın önünde eğilir çaydanlık.

Öyleyse bu büyüklenme niye?

Öyleyse bu kibir bu gurur ne için?

Mütevazi ol, hatta bir adım bile geçme gurur kapısından!

Bardağı insan bunun için öper daima alnından...

Erkin Vahidov

Life is Miracle
Müsteşar
23 Eylül 2012 01:36

Ya..Erkin Vahidov Edebiyat parçalamış yeminle..Bardak olasım geldi :)

dutxuri
Genel Müdür
23 Eylül 2012 01:36

Vay vayy ne sözler varmış.

Onu toplarken hiç bunları düşünemiyoruz :)

Life is Miracle
Müsteşar
23 Eylül 2012 01:38

Doldur Sofu çay doldur çay doldur da içelim:)

Toplam 31 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi