Editörler : "eskiyara"Pangaea
30 Aralık 2011 16:39

Mühendislikten öğretmenliğe geçiş

Bilgisayar mühendisinin, MEB'de kadrolu öğretmen olarak çalışması mümkün müdür? Mümkünse neler yapmak gerekir?

Not: Bir kaç yazı okudum, kafam karıştı. Net cevap verebilecek arkadaşlardan cevap bekliyorum.

vseg
Memur
30 Aralık 2011 16:44

Biliyorum, "öğretmenler varken sana n'oluyor" diyorsunuz.. Durum biraz karışık. Yardımcı olmanızı bekliyorum...

Afrodizyak
Şube Müdürü
30 Aralık 2011 16:56

Bu hatayı yapma!..En azından şu aralar,durum bu kadar vahimken yapma!..

zagord
Yasaklı
30 Aralık 2011 17:00

uzaktan davlunn sesi hoş gelio sanırmÇ)

zıpzıp
Memur
30 Aralık 2011 17:04

Formasyonunuzun olması gerekiyor. Bilgisayar öğretmenliğinde sanırım 2. önceliklisiniz. Yani yüksek puan alsanız da şansınız düşük bence. Çünkü artık bilgisayar öğretmenliğinde de kontenjandan fazla başvuru var. Devlet memuruysanız açıktan atama ile işiniz daha kolay olabilir.

kayi09
Şef
30 Aralık 2011 17:24

Aman kardeşim millet kan ağlıyor sen öğretmen olacağım diyorsun yol yakınken dön derim.

ing3516
Yasaklı
30 Aralık 2011 17:33

biz yaktık sen de yakma kendini

sınıfçı_46
Aday Memur
30 Aralık 2011 17:54

Aman ha yapma öle bir hata uzaktan davulun sesi hoş gelir..

yurd
Şube Müdürü
30 Aralık 2011 18:07

ah hocalarım siz özel sektörün zorluklarını bilmeyen aslında özelde iş imkanı da az olan öğretmenler olarak bu ülkede mühendislerin bile işsiz olduğunu bilemessiniz tabi sizin yerinizde olmak isteyen ama sizden daha çok okumuş mühendisler hatta yüksek mühendisler var çünkü özel çok çalıştırıp para vermiyor devlet ise az sayıda aldığı mühendisleri de en az 90 puanlarla alıyor.yani bizim ülkemizde lise mezunu olup kpss den 80 civarı alan yüksek mühendisten daha şanşlı çünkü devlet pekçok memur alırken lise mezunu şartı koyuyor yani mühendis istese de memur olamıyor.özele gelince holdinklerde bile dünya standartları uygulanmıyor tahsili olmayan dayısı olanlar müdür yada genel müdür oluyor ama bir standart getirilse mühendis olmayan müdür olamaz dense batıda bu böyle neyse mühendisler gelişmekte olan ülkemiz için fazla değerliler ama iş yok

şeyhmuz
Şef
30 Aralık 2011 18:21

hocam yapabiliyorsan puan alıp mühendis olarak devlete geçmeye çalış,kpssden 95 öğretmenlikten 88 puan alarak atandım ama şu an öğrencileri velileri kısacası uğraştığımız şeyleri görsen ben bunun için mi bu kadar çalışmış uğraşmışım diyorum beş para etmezler.......bir ömür katlanacağına biraz beklersin mühendis olarak atanmak için, ama kafan rahat eder hiç olmazsa....tabii yine de sen bilirsin...

Anadolu
Şef
30 Aralık 2011 19:24

Eminönünde hıyar sat daha iyi.

Sonmezx
Genel Müdür
30 Aralık 2011 19:51

arkadasın biri demiş yok muhendisler para almıyor kazanmıyor işssiz hade canım benim tanıdıgım onlarca muhendis var en azı 4000 lira alıyor...

uurcan
Yasaklı
30 Aralık 2011 20:05

Anadolu Hocam, böylesine bir mizah anlayışını ayakta alkışlıyorum. Az, öz, cuk...

TürkDili&Edebiyatı
Daire Başkanı
30 Aralık 2011 20:49

vseg gel aramıza gel. Buradan sana ne desek boş anlaşılan. Ben özelde de 3 yıl çalıştım özeli de bilirim. Gel de sabahtan akşama kadar projeksiyonu elinde matkapla tak cumartesi, pazar dahil. Onların tamirini ayarını yap. Gece yarılarına kadar idarecilerin formlarını doldur. Tüm pcleri formatla okulun sitesini tasarla. Her yıl kaydolan yüzlerce öğrencinin fotoğraflarını tara bilgilerini gir. Üstüne velilerden idarecilerden fırça ye. Toplumda ne yazık ki statün düşük. Bütün bunları yılda 22.000 için yap. Gel kardeşim vseg helva var beklerim. Bu arada yazdıklarımın hiçbiri hayal ürünü değildir. Bizim okuldaki formatör öğretmen bunların hepsini yapıyor üste 15 derse girip haftada 1 saat kulüp faaliyeti de yapıyor. Daha dursam aklıma neler gelecek. Adam tüm törenlerde -haftada bir :)- mikrofonları ses sistemini slaytları toplantılarda istatistik bilgileri de hazırlar. Umarım gelirsin. Gelirsen küfretme sakın.

sanalprof
Şef
30 Aralık 2011 20:49

Vseg arkadaşım,

Formasyona sahip Bilgisayar Müh. 1. öncelikli olarak atanma hakkına sahip olduğu gibi teknik ve mesleki okullarda da görev yapma hakları vardır.İş yapmak isteyene de mesleki okullarda müh. kadar kazanç getirebilir.Yani formasyonlu iseniz en fazla avantaja sahip öğretmen adayısınızdır.Ancak 5-6 yıl önce en popüler ve en düşük puanla atanan branş iken şu an en sorunlu en yüksek puanlı atanan branş haline geldi ne yazık.Geleceğe dair bir belirsizlik hali sözkonusu.Şu an tartışmalı bir branş.Yok ben şansımı deneyeyim öğretmenliği seviyorum ve yapabilirim diyorsan önce YÖK'e sorman lazım hangi üniversitelerde ne kadar kontenjan açılmış formasyon için BT alanından.Almamışsan tabi.Bilgisayar Mühendislikleri ve bir kaç fen edebiyat (bilgisayar bölümü)alabiliyor.TTKB nin 80 dı galiba (tam hatırlamıyorum önceden 119 du) sayılı kararında hangi bölümlerin öğretmenliğe başvurabileceğine dair tüm açıklamalar var.Yalnız şunu da söyleyeyim BT öğretmeni adayları şuan burnundan soluyor atanamıyoruz diye böyle bir ortamda ciddi tepki alman sözkonusu.Mühendislerin öğretmen olmasına pek sıcak bakılmıyor çünkü.Binlerce mezun var çünkü.Pasta çok çok küçüldü.Hukuken bir sorun yok ama genel anlamda diyorum.Bunu da düşünmek lazım.Bu aralar BT Öğretmenliğinin kaderi belirlenecek sen yine de takipte ol bence.

Diğer memur kadrolarından en iyisi teknikerlik.Ama 2 yıllık alıyorlar diye biliyorum.Yine de araştırmak lazım.Tekniker olup müh. ünvanı alanlar müh. özlük haklarından yararlanabiliyormuş çünkü.Düz memurluklarda Bilgisayar işletmenliği falan ilk etap için düşünülebilir.Ancak maaşı azdır.Meslektaş olarak seni çok iyi anlıyorum.Ancak sen kimsenin seni anlamasını bekleme sakın.Kendine iyi bak...

F@+m@
Şef
30 Aralık 2011 20:53

Valla aklın varsa asla öğretmen olma derim.Gerçi bilgisayarcılar bize oranla bir nebze daha rahatlar ama.yine de bu meslek artık bitmiştir.Ben bile memur olarak hangi kurumlara geçiş yapabilirim onu araştırıyorum.

derbeder-1983
Müsteşar Yardımcısı
30 Aralık 2011 22:43

sakın öğretmen olma başa gibi bilgisayar mühendisisin deli misin öğretmen olacaksın okullar sandığın gibi değil rezilliği hiç bitmiyor ne yaparsan yap öğretmen olma şimdiki aklım olsa asla ve başka iş bulabilsem istifa edeceğim

Toplam 16 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi