Editörler : supporters.
03 Ağustos 2019 10:14

Öğretim Görevlisi Alımında En Az Tezli Yüksek Lisans Şartı Hk. Durdurma Kararı

Konu hakkında bilginiz var mı Hocalarım ?

Tezsiz YL yapanlar başvuru yapamıyordu , sanırım yapma imkanı olabilecek gibi

Bu da ilgili haber linki ;

https://www.memurlar.net/haber/845433/ogretim-gorevlisi-alimlarinda-en-az-tezli-yuksek-lisans-sarti-icin-onemli-karar.html

sessiz -bayan
Daire Başkanı
03 Ağustos 2019 18:02

28 yillik ogretmenim is guvenligi onlisans mezunuyum sartim tutuyormu deneyim icin

hefeka
Kapalı
07 Ağustos 2019 17:11

Bu konu hakkında herhangi bir yorumu olan yok mudur ?

Meraklar içerisindeyiz.Yök'ün bu duruma göre yönetmelik değişikliği yapması gerekiyor.

Yurdum insani
Aday Memur
07 Ağustos 2019 19:17

Asıl merak edilenler şunlar; yök'ün itiraz süresi ne zaman sona eriyor? İtiraz sonrası nihai kararın açıklanması için maksimum ne kadar süre gerekmektedir? Bunlara ek olarak durdurma işlemi kesinleşirse sadece tezsiz yüksek lisanslılar mı faydalanacak yoksa eskisi gibi lisans mezunu ales puanı olan ve belirli süre çalışmış olma şartımı gelecek? Yoksa tezsiz yüksek lisansa ek olarak tezli yüksek lisans yapıyor olma şartımı gelecek? Bilgisi olan var ise ve bizleri de aydınlatırsa çok seviniriz.

hakanfc
Şef
08 Ağustos 2019 11:34

hem tezli hem tezsiz yüksek lisans mezunları başvurabilecek

hefeka
Kapalı
08 Ağustos 2019 13:05

Bu durum kesinleşti mi ? haber kaynağınız nedir ?

hakanfc, 5 yıl önce

konserwatif
Müsteşar
08 Ağustos 2019 14:16

böyle bir düzenleme olursa kararda da belirtildiği gibi 2013 öncesi tezsiz mezunlarına başvuru hakkı tanınır..

zaten tezli yüksek şartı özel ve devlet üniversitelerinde bedelli askerlikten sonra özellikle tezsizlerde %90 ları bulan düşüşten sonra getirildi..

hakanfc, 5 yıl önce

hakanfc
Şef
08 Ağustos 2019 15:37

Hocam kaynak zaten bu başlığın açılma sebebi olan mahkeme kararı :D benden ne kaynağı istiyorsunuz. Bazı arkadaşlar yürütmeyi durdurma kararını yanlış yorumlamış. Lisans mezunu da öğretim görevlisi olabilecek diyen var, sadece tezsiz yüksek lisans yapanlar başvurabilecek diyen var. Ben onu açıklamak için yazdım. Şu an yürütmeyi durdurma kararıyla birlikte hem tezli hem tezsiz yüksek lisans mezunları öğretim görevlisi olabilir yeni bir kara çıkana kadar. Lisans mezunları olamaz yine. Yakın zamanda düzenleme olur muhtemelen.

hefeka, 5 yıl önce

Bu durum kesinleşti mi ? haber kaynağınız nedir ?

hefeka
Kapalı
11 Ağustos 2019 21:35

Hocam kaynak derken yanlış anlaşılma olmuş,yökten bununla ilgili yönetmelik değişikliği geldi mi yoksa beklemede mi diye:D ayrıca yönetmelik değişikliğinde lisans + deneyim şartının gelmesinin olabilmesi seçeneğini de eskisi gibi getirebilirler diye düşünüyorum.bu arada tezli y.lisans mezunu arayan ilanlar çatır çatır çıkıyor,mahkeme kararı hak getire.

Hocam kaynak zaten bu başlığın açılma sebebi olan mahkeme kararı :D benden ne kaynağı istiyorsunuz. Bazı arkadaşlar yürütmeyi durdurma kararını yanlış yorumlamış. Lisans mezunu da öğretim görevlisi olabilecek diyen var, sadece tezsiz yüksek lisans yapanlar başvurabilecek diyen var. Ben onu açıklamak için yazdım. Şu an yürütmeyi durdurma kararıyla birlikte hem tezli hem tezsiz yüksek lisans mezunları öğretim görevlisi olabilir yeni bir kara çıkana kadar. Lisans mezunları olamaz yine. Yakın zamanda düzenleme olur muhtemelen.

hakanfc, 5 yıl önce

turkmaned
Memur
14 Ağustos 2019 16:15

Yanlış bir karar. Bir kurumda ders verebilmek için en az o kurumun düzeyinin bir üstünden mezun olmak gerekir. Yani üniversitede ders verecek kişilerin en azından lisansüstü eğitim almış veya alıyor olması gerekir. Diğer türlü liselere lise mezunlarını öğretmen olarak atamak gibi bir şey olur ki yanlıştır.

rzgri
Memur
15 Ağustos 2019 18:34

Hocam neden neye göre yanlış karar ?

Bir kişi Tezli Yüksek Lisans yapmadan tecrübe sahibi olamıyor mu ?

Kaldı ki karar alıcılar bizden daha iyi biliyordur detayları .

turkmaned, 5 yıl önce

Yanlış bir karar. Bir kurumda ders verebilmek için en az o kurumun düzeyinin bir üstünden mezun olmak gerekir. Yani üniversitede ders verecek kişilerin en azından lisansüstü eğitim almış veya alıyor olması gerekir. Diğer türlü liselere lise mezunlarını öğretmen olarak atamak gibi bir şey olur ki yanlıştır.

hefeka
Kapalı
15 Ağustos 2019 20:26

hocam yazınızı yorumlarsam eğer,MYO (önlisans) ders verebilmek için en az o kurumun düzeyinin bir üstünden mezun olmak gerekir,burdan yola çıkarsak lisans + deneyimi olan kişi de rahatlıkla ders verebilir,sonuçta önlisans düzeyi lisansın altıdır.Kaldı ki eski sistemde y.lisans veya lisans + deneyim opsiyonu sunuluyordu ve adil oluyordu,benim konuştuğum durum bu arada öğretim görevliliği için,araştırma görevlisi için (tezli y.lisans yapıyor olmak) konusunda ben de sizinle hemfikirim.

turkmaned, 5 yıl önce

hakanfc
Şef
19 Ağustos 2019 10:14

Mahkeme kararı tezsizlerin de öğretim görevlisi olabileceği yönünde ama üniversite kadro açarken tezli yüksek lisans şartı koyabilir yine. Bazı bölümlere ales muafiyeti getirildi mesela. Bu demek değil ki bu bölümler kesinlikle ales isteyemez. Okula kalmış bir durum olduğu için okullar yine tezli ile almaya devam ederler bu süreçte. Ortada kesin bir şey yok çünkü.

hefeka, 5 yıl önce

Hocam kaynak derken yanlış anlaşılma olmuş,yökten bununla ilgili yönetmelik değişikliği geldi mi yoksa beklemede mi diye:D ayrıca yönetmelik değişikliğinde lisans + deneyim şartının gelmesinin olabilmesi seçeneğini de eskisi gibi getirebilirler diye düşünüyorum.bu arada tezli y.lisans mezunu arayan ilanlar çatır çatır çıkıyor,mahkeme kararı hak getire.

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı
19 Ağustos 2019 16:48

İptal edilen ibare "en az tezli" olduğuna göre, yüksek lisans mezunlarından tezli ya da tezsiz şeklinde ilanı veren kurum tercihte bulunabilir.

rzgri
Memur
23 Ağustos 2019 10:34

Acaba bir gelişme var mı , Danıştay kararına bir itiraz geldi mi , son durum nasıl olur ki

Legendary
Şef
23 Ağustos 2019 17:13

İlgili yürütmeyi durdurma kararı sonrası dava dosyası ile ilgili 2 gelişme oldu.

Danıştay dava sorgulama sayfasından aşağıdaki bilgilere ulaştım.

Yorumum şu: Doktoraya başvuru şartı tezli yüksek lisans mezunu olmak şeklindedir.

(lisans sonrası doktora hariç) ve 6.2.2013 tarihinde bu şart getirilmiştir. Ancak bu tarihten önceki

Tezsiz YL öğrencisi (mezun olursa) veya mezunu bu şarttan muaftır. Öğretim görevlisi

alımlarında en az Tezli YL mezunu olma şartı devam eder ancak bu şarttan 6.2.2013 öncesi

Tezsiz YL programlarına kayıtlı veya mezun olanlar muaf tutulur. Yani ilanda tezli dese bile tezsiz

mezunlar da başvurur.

26.07.2019 - tarihli danıştay sorgusu

https://i.hizliresim.com/p558Pr.png

15.08.2019 - tarihli danıştay sorgusu

https://i.hizliresim.com/WXX9bm.png

turkmaned
Memur
28 Ağustos 2019 00:25

Zaten onu lisans için dedim. lisans için en az y.lisans gerekir. Ön lisans için de lisans. Yani bir üstü...

hefeka, 5 yıl önce

hocam yazınızı yorumlarsam eğer,MYO (önlisans) ders verebilmek için en az o kurumun düzeyinin bir üstünden mezun olmak gerekir,burdan yola çıkarsak lisans + deneyimi olan kişi de rahatlıkla ders verebilir,sonuçta önlisans düzeyi lisansın altıdır.Kaldı ki eski sistemde y.lisans veya lisans + deneyim opsiyonu sunuluyordu ve adil oluyordu,benim konuştuğum durum bu arada öğretim görevliliği için,araştırma görevlisi için (tezli y.lisans yapıyor olmak) konusunda ben de sizinle hemfikirim.

Legendary
Şef
30 Ağustos 2019 14:49

"en az tezli" ibaresinin yürütmesinin durdurulması kararına YÖK itiraz etmişti. Dosya 29.08.2019 tarihi itibariyle Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nda. Esas No: 2019/913 burada verilecek karar nihai karar olacak. Kurul YÖK'ün itirazını ret ederse en geç sene sonuna kadar yönetmelik değişikliği olur diye tahmin ediyorum. Kabul ederse yürütmeyi durdurma kararı ortadan kalkar ki bu konuda bir daha açıklamak üzere kapanır.

turkmaned, 5 yıl önce

Zaten onu lisans için dedim. lisans için en az y.lisans gerekir. Ön lisans için de lisans. Yani bir üstü...

Legendary
Şef
30 Ağustos 2019 14:52

"açılmamak üzere kapanır" diyecektim. Bir de yanlışlıkla alıntı yaparak cevap yazmışım.

rzgri
Memur
05 Eylül 2019 10:15

Nihai karar ne zaman açıklanır acaba

Legendary
Şef
03 Ekim 2019 07:57

Yönetmelik değişikliği çıktı. İlanda istenen yüksek lisans programına 14.3.2016 öncesi kayıtlı olup 9.11.2018 öncesi mezun olanlar eğer ilgili kadroya atanırsa 3 sene için atanacak. Bu sürede tezli yüksek lisans programını bitiremezse tekrar atamaları yapılmayacak.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/10/20191003-2.htm

Toplam 24 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi