Editörler : "eskiyara"Pangaea
01 Haziran 2020 08:22

Ucretsiz izinden dogum iznine gecis

Merhaba, ücretsiz izinde ve yurtdısındayken da hamile kalınırsa mevzuata gore goreve baslamaksızin dogum iznine geçiş hakkı bulunuyor. Ancak su anda yurtdısından gelemiyor olmamiza, ucuslar acılsa bile risk grubunda olmamiza ragmen bu talebimiz kabul edilmiyor. Ücretsiz iznimizi uzatmam soyleniyor (para ödenmeyeceği için o kabul ediliyormuş). 1.si hakkım olan bir seyi alamıyorum, 2.si ve benim için daha önemlisi Ucretsiz iznimi tekrar kullanırsam yanacak (2 defada kullanma hakkımız var). Ücretsiz izinden donmeyle ilgili bir genelge vs yayınlandı mı acaba da ona gore mi karar veriliyor? Bilgisi olan var mıdır? Varsa bile hamilelerin bu isin disinda tutulmasi gerekmiyor mu?

01 Haziran 2020 16:08

Yut dışından gelmenize gerek yok. Konsolosluk onaylı tercüme edilmiş belgeyi elektronik ortamda ya da posta yolu ile göndermeniz yeterli. 32.haftadan itibaren doğum öncesi mazeret iznine başlarsınız. Doğumdan sonra da doğum sonrası izniniz başlar. Yani 16 haftayı mazeret izinli geçirirsiniz. Sonrasında doğum nedeniyle iki yıl sürede parça parça istediğiniz kadar aylıksız izin hakkınız doğar.

Yazıdan anlaşılan isteğe bağlı aylıksız izin almışsınız. İsteğe bağlı aylıksız izninizi göreve başlamadan uzatırsanız ikinci hakkınız yanmaz.

İşlemlerinizi resmiyete dökün. Dilekçe verin resmi olarak cevap versinler. Olumsuz cevap gelirse bir üst birime müracaat eder her türlü hakkınızı kullanırsınız. Hamilelikten doğan haklarınızda amirlerin takdir yetkisi yoktur, doktordan alınan belgelere göre işlem yapmak zorundalar.

Ogrtmn-bd
Aday Memur
01 Haziran 2020 17:02

Biz de ayni sekilde dusunuyorduk ve basvurduk. Hem email ile hem de bir ton kargo parasi verip aslini da yolladik onayli belgelerin. Ancak gelen cevap olumsuz, gerekce de yurtdisinda olmamiz ve bu gorus yazisina gore reddedildigi bildirildi - https://www.memurlar.net/haber/907270/yurda-donmeyen-memurun-gorevine-hangi-halde-son-verilir.html

Bu memuru korumak icin cikarilmis bir sey ancak bizim aleyhimize kullaniliyor. Istanbul Il milli egitimine telefonla ulasamiyoruz. Nasil bir yol izlemeyiz. Mebimden basvuru yaptik yine ilceye gitti ve ulkeye donmeniz lazim yada ucretsiz izninizi uzatiriz diye cevap geldi.

Ogrtmn-bd
Aday Memur
01 Haziran 2020 19:36

"İsteğe bağlı aylıksız izninizi göreve başlamadan uzatırsanız ikinci hakkınız yanmaz." Bunu bilmiyordum. Mevzuattaki yeri nerdedir acaba? Cunku ilce milli egitim bize geri donus yaparken bu hakkimizin da yanacagini belirtti.

02 Haziran 2020 09:15

Anılan görüş yazısı konu ile alakalı değil. Yurt dışından izni veya görevi bitip de yurda dönemeyenlerin veya dönmeyenlerin durumu ile ilgili bir yazı. Sizin durumunuz aylıksız izinden mazeret iznine geçiş.

6 Seri Nolu Kamu Personeli Genel Tebliğinin (I) bölümünün Ç bendinin 3. fıkrası aşağıdaki şekildedir.

"3) Aylıksız izinde iken doğum yapan veya eşi doğum yapan memura doğum sebebiyle aylıksız izin verilmesi

a) İlgili mevzuatı gereğince aylıksız izinli iken doğum yapan memura, analık iznini kullanması halinde doğum sonrası analık izninin bitiminden, analık iznini kullanmaması halinde ise doğumdan sonraki sekiz haftalık sürenin bitiminden itibaren yirmi dört aylık sürenin bitimini aşmayacak şekilde, göreve başlama şartı aranmaksızın talep ettiği süre kadar aylıksız izin verilecektir.

Devlet Personel Başkanlığı da konu ile ilgili görüş yazısında "- 657 sayılı Kanunun 108 inci maddesinin (D) bendi kapsamında aylıksız izinli olan memurun aylıksız izin süresi içinde doğum yapacak olması sebebiyle göreve başlamaksızın aylıksız izninin kesilerek analık iznini kullanmak istemesi halinde kendisine göreve başlama şartı aranmaksızın doğum öncesi ve doğum sonrası analık izninin verilmesi gerektiği" denilmektedir.

https://cdn.bartin.edu.tr/personel/ae8f57c8ad4254b5019c6fb31b079871/4_WORT5FB.pdf

İsteğe bağlı aylıksız izni uzatma konusunu yanlış hatırlamışım, ikinci bir onay alındığından ikinci hakkınızı kullanmış oluyorsunuz.

Sevecennazlıcan
Aday Memur
06 Temmuz 2020 02:54

3 ay Ücretsiz izin alarak 2017 de Amerika?ya gittim. Gittiğimde 6 aylık hamileydim. Doğum iznim başladığı zaman bir dilekçe yazıp doğum öncesi iznimi kullanmak istediğimi belirttim ve doktor yazısını ekleyerek okula postaladım. Ücretsiz iznim bitmeden Yasal tarihinde doğum iznim başladı. Anladığım kadarıyla okul idaresi ya iş bilmiyor ya da çok iyi niyetli değil uygun bir dille bir daha rica edin derim. Bol şans.

Toplam 5 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi