Editörler : "eskiyara"Pangaea
19 Ekim 2018 09:41

En Yorucu Öğretmenlikler ve Nedenleri

Arkadaşlar bir mevzuu açıldı okulda sizce en yorucu ve en rahat öğretmenlikler nelerdir? Sebepleriyle yazar mısınız?

galaktix
Kapalı
19 Ekim 2018 15:04

En yorucu öğretmenlik hakkını vererek yapmaya çalıştığınız öğretmenlik. En kolayıda öğretme çabası gütmeden zaman geçirmek için yapılan. Branş farketmez bence. Branş bazında ögretme ve öğrenme zorluğu, öğrencinin ilgisini toplama açısından zorluk sıralaması; sayısal, sözel, uygulamalı dersler benim fikrimce.

sigmund freud
Genel Müdür
19 Ekim 2018 16:18

branş olarak değerlendirmekden ziyade öğretmenlik günümüz şartlarında neden daha çekilmez hale geliyor sorusu daha doğrsu bir saptama olurdu

edebiyatci22
Başbakan Müsteşarı
19 Ekim 2018 21:05

Öğretmenlik ciddi zor meslek

Özellikle sürekli konuşuyor olmak ses telleri boğaz tahribi yapıyor

Eve iş götürmek yeni nesle hitap etmek dersini sevdirmek için sürekli kendini yenilemek zorunda olmak...

Branş bazında bence matematik ve sayısal dersleri öğretmek için mutlaka ciddi formül ve yöntemler bulmalı matematik öğretmenleri. Bizim milletimiz bence ya sayısal yatkın değil yada bu dersler nasıl keyifli ve kolay öğretilir hala bulunamadı

aydınkentli-92
Genel Müdür
19 Ekim 2018 23:19

1. sınıf öğretmenliği. okulun açıldığı günden bu yana ölüyorum.

adeba
Müsteşar
20 Ekim 2018 13:41

İnsan yetiştirilmeye çalışıldığı için başlıbaşına zor zaten branş ayrımı yapmak son derece yersiz olur..

iaderetenidareci
Aday Memur
20 Ekim 2018 13:54

sınıfçı değilim ama 1. sınıf öğretmenlerinin gerçekten işi çok zor

cengaver44
Kapalı
20 Ekim 2018 14:26

çocuklarla uğraşmaktan mütevellit anaokulu, sınıf öğretmenliği; ders sayısı fazlalığı ve angarya çokluğu nedeniyle türkçe, türk edebiyatı; öğrencilerin zor anlaması nedeniyle matematiktir.

aktifrehber
Yasaklı
21 Ekim 2018 12:36

Bu mesaj 20'nin üzerinde eksi oy aldığı için gizlenmiştir.

Çok yoruluyorum çok. çünkü rehberlik konusu açıktan açığa mobinge dönüştü. Öyle ki daha geçen bir öğrencim "hocam derse katılarak rehberlik etmiyorsunuz bizi tanımadan sorunlarımızı nasıl çözebilirsiniz demez mi..? sinirimden cevaplayamadım.

gortil
Aday Memur
21 Ekim 2018 12:45

doğru demiş.
aktifrehber, 5 yıl önce

Çok yoruluyorum çok. çünkü rehberlik konusu açıktan açığa mobinge dönüştü. Öyle ki daha geçen bir öğrencim "hocam derse katılarak rehberlik etmiyorsunuz bizi tanımadan sorunlarımızı nasıl çözebilirsiniz demez mi..? sinirimden cevaplayamadım.

Aydın_pdr
Şef
23 Ekim 2018 12:22

Okul rehber öğretmeninizi tebrik ediyorum.

aktifrehber, 5 yıl önce

Aydın_pdr
Şef
23 Ekim 2018 12:23

En zor öğretmenlik ise hakkıyla yapılan 1. sınıf öğretmenliğidir.

Pdr-SedaNur
Yasaklı
23 Ekim 2018 20:23

neyi neden tebrik ettiğiniz açıklayıcı değil. sebep ?

02 Kasım 2018 16:10

Tabii ki en zoru lise öğretmenliği. En kolayı ve güzeli, en fazla mesleki tatmin sağlayanı ilkokul öğretmenliği.

İlkokul öğrencisi kızı/erkeği öğretmenine hayrandır, tamam biraz hareketlidir laf dinletmek zordur ama daha küçücük çocuktur, ana kuzusudur, sevimlidir. "Öğretmenlik" mesleğinin en temiz kirletilmemiş haliyle ifa edersiniz. Kafalar bomboştur, istediğiniz gibi yoğurursunuz.

Ama lise öğrencisi? Yeri gelir öğretmeniyle dalga geçer, yeri gelir saygısızlığın her türünü yapar, sinirleriniz yay gibi gerilir, hatta yeri gelir öğretmene kafa tutar tehdit eder kışkırtır. Kimi uyuşturucu kullanır kimi alkol kimi karı kız davasında kimi arkadaşıyla kavga eder bıçak sallar. Analar babalar zaten "benim oğlum/kızım pırlanta" zihniyetinde laf söyletmez. Gel de eğit, gel de mesleğinin tadını çıkar. Birkaç senede sinir hastası olursun.

Hayalperesthemşire
Müsteşar
02 Kasım 2018 20:18

Keısnlikle çok doğru bir cvp, cocugn dersine girmeden gözlemlemeden nsl rehberlik yapılır, ne ortaöğretm ne lisede rehberlik hocasının yüzünü görmedik odalarından çıkmazlar üniversite sınavına hazırlanırken Bi yardımları bile olmadı, en rahat öğretmenlk bu kesinlikle çlşan arkdslrm bile öyle diyor rahat bizim iş ölçme degerlendrme hazırla ver doldursunlr, ilköğretim okul öncesi gibi öğretmenlklrn yanından bile gecemez, daha çok efor sarfedip çocukları daha büyük sorunlardan sıkıntılardan korumalısnz onları daha yakından takıp edip yapablrsnz tabi odada otururken değil

aktifrehber, 5 yıl önce

Mehker
Daire Başkanı
02 Kasım 2018 21:08

Ne demek en kolayı İlkokul öğretmenliği? En zor öğretmenlik Sınıf öğretmenliğidir. Diğer branşların da kendine has zorlukları var. Amaörneği Veli sorunu Sınıf öğretmenliğinde mevcut, ayrıca çocuğun annesi, babası ,doktoru, vb. herşeyi olman gerekiyor, böyle bir beklenti var Sınıf öğretmenleri için

çikolatalısufle, 5 yıl önce

Tabii ki en zoru lise öğretmenliği. En kolayı ve güzeli, en fazla mesleki tatmin sağlayanı ilkokul öğretmenliği.

İlkokul öğrencisi kızı/erkeği öğretmenine hayrandır, tamam biraz hareketlidir laf dinletmek zordur ama daha küçücük çocuktur, ana kuzusudur, sevimlidir. "Öğretmenlik" mesleğinin en temiz kirletilmemiş haliyle ifa edersiniz. Kafalar bomboştur, istediğiniz gibi yoğurursunuz.

Ama lise öğrencisi? Yeri gelir öğretmeniyle dalga geçer, yeri gelir saygısızlığın her türünü yapar, sinirleriniz yay gibi gerilir, hatta yeri gelir öğretmene kafa tutar tehdit eder kışkırtır. Kimi uyuşturucu kullanır kimi alkol kimi karı kız davasında kimi arkadaşıyla kavga eder bıçak sallar. Analar babalar zaten "benim oğlum/kızım pırlanta" zihniyetinde laf söyletmez. Gel de eğit, gel de mesleğinin tadını çıkar. Birkaç senede sinir hastası olursun.

ancelo
Yasaklı
05 Kasım 2018 17:41

Sayın hocam çok haklısınız. bu ülkenin eğitim sisteminde eğer sınıf yönetimi kurulması imkansızlaşmışsa, disiplin problemleri ayyuka çıkmış fakat idari işlem yapılmadan, gereken rehberlik idari işleme paravan ve şemsiye boyutuna ulaştırılmışsa, idareciler elini suya sabuna sürtmek istemeden, okul imajı odaklı niyetlerle; okul sorunu taşıyan, problemli- taşkın öğrencilere hiç bir idari yaptırım uygulamaksızın, varolan rehberlik kaosunu adeta bir maşa olarak kullanabiliyorlarsa (ki malaesef öyle) lütfen bana kimse eğitimimizin bir rehberlik sistemi olduğu iddiasında bulunmasın. zira eğitimde rehberlik açmazı ve kaosu ne zaman yapılandırılabilirse, ne zaman pdr vesayeti son bulabilirse, ne zaman bu servisler kendi amaç ve hizmet odağı ile kullanılabilirse, ne zaman saha faaliyeti ve uzman katkısına yönelik bir düzenleme-dönüşüm-ve yapılandırma sağlanabilirse; işte o zaman eğitim de zuhur eden birçok sancılı işleyiş te kendi kendiliğinden düzelecektir.

Mehker, 5 yıl önce

Ne demek en kolayı İlkokul öğretmenliği? En zor öğretmenlik Sınıf öğretmenliğidir. Diğer branşların da kendine has zorlukları var. Amaörneği Veli sorunu Sınıf öğretmenliğinde mevcut, ayrıca çocuğun annesi, babası ,doktoru, vb. herşeyi olman gerekiyor, böyle bir beklenti var Sınıf öğretmenleri için

aktifrehber
Yasaklı
07 Kasım 2018 19:01

Yo tamamiyle katılıyorum. Rehberlik sistemini hedef göstermek pdr vesayetçilerinin tezgahıdır.

Hayalperesthemşire, 5 yıl önce

Keısnlikle çok doğru bir cvp, cocugn dersine girmeden gözlemlemeden nsl rehberlik yapılır, ne ortaöğretm ne lisede rehberlik hocasının yüzünü görmedik odalarından çıkmazlar üniversite sınavına hazırlanırken Bi yardımları bile olmadı, en rahat öğretmenlk bu kesinlikle çlşan arkdslrm bile öyle diyor rahat bizim iş ölçme degerlendrme hazırla ver doldursunlr, ilköğretim okul öncesi gibi öğretmenlklrn yanından bile gecemez, daha çok efor sarfedip çocukları daha büyük sorunlardan sıkıntılardan korumalısnz onları daha yakından takıp edip yapablrsnz tabi odada otururken değil

ashil13
Genel Müdür
07 Kasım 2018 19:14

En yorucu öğretmenlik rehber öğretmenlik. Çünkü çok fazla göz var üstellerinnde :)

aktifrehber
Yasaklı
08 Kasım 2018 00:48

eminim bu yaptığınız genellemeye kendini hariç tutmuyorsundur zira sezinleme o yönde sayılır

ashil13, 5 yıl önce

En yorucu öğretmenlik rehber öğretmenlik. Çünkü çok fazla göz var üstellerinnde :)

ashil13
Genel Müdür
08 Kasım 2018 12:03

Hayır Kamuran daha çok seni kastederek söylüyordum :) En çok göz sende

aktifrehber, 5 yıl önce

eminim bu yaptığınız genellemeye kendini hariç tutmuyorsundur zira sezinleme o yönde sayılır

Toplam 93 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi