Editörler : Pangaea

Acar Kazım
Yasaklı
15 Kasım 2017 05:09

Minnacık çocuk olsaydık, sana kanardık. Geçelim bir kalem daha?

m.k.8905
Memur
15 Kasım 2017 10:48

Arkadaş işimize gelmeyince hemen geçelim edebiyatı

yapıyoruz.Yukarda olayı mantık çerçevesinde anlattım.Bun da anlamayacak akla

takılan ne var.Sana demiyoruz ki o ayetleri getirip bugün uygula.Tarihseldir

diyorum.Ama bu Allah kelamı olduğu gerçeğini değiştirmez.Yukarıda izah

ettim.Kuranın mesajı evrenseldir kullandığı argümanlar tarihsel olabilir.Mesela

kuran niye Arapça indi.Arapça sonuçta bir yerel milletin dili değil mi?Daha

evrensel herkesin anlayacağı bir dilde inemez miydi?İyi de evrensel bir dil yok

ki.Yani herkesin anlayacağı evrensel dil diye bir şey yok.Allah da mesajını bir

toplum ve dil üzerinden iletecek sonuçta.Misal biz sizin için hurma bahçeleri

yarattık der.Benim bugün hurma bahçem yok devem yok.Ben o ayetten mesaj alıp

etrafıma bakar benim yaşadığım coğrafyada hangi bahçe varsa bunu da Allah

yarattı derim.Adam diyor ki niye hurma geçti.Peki ne geçse evrensel

olurdu.Mesela biz uçak füze yarattık dese evrensel olur mu?İyi de onu da ben

anlyacağım bu sefer o dönem insanı anlamayacak yine evrensel

olmayacak.Kafamızdaki evrensel tasavvuru geleceğe yönelik olduğundan bugün ki

bir şeye atıf yaparsa evrensel olur gibi algılıyoruz.Oysa hurmayı hem o dönem

insanı algılıyor hem ben algılıyorum hem de gelecekteki algılayacak.Tabi bunlar

üzerinde uzun süreli kafa yorulmadığından klasik görüşlerle hareket

edildiğinden anlayamıyoruz.Mesela senin düşünme tarzında klasik İslamcı birininki

ile aynı.İkinizde her ayet her zeminde zamanda direk zahiri boyutu ile

uygulanır diye düşünüyorsunuz.Ama sonuç olarak ayrılıyorsunuz.O kabul ediyor

sen etmiyorsun.Vardığınız sonuçlar ayrı olsa da akıl yürütme biçiminiz aynı.Ha

Osmanlı son dönem laçkalaşmış eğitim sistemi

falan bunları ben de benimsemiyorum.Dünya klasiklerini türk klasiklerini

aşağı yukarı okudum.Okuma yelpazem hem İslami alanda hem sosyoloji felsefe

alanında geniştir.Ama bunlara hiç bakmadan sen diyorsun ki ben modernistim sen

tutucusun.Oldu mu şimdi?Hani okumaya değer veriyorduk bir çırpıda silip atmak

neyin nesi?Hani aydın ilahiyatçılar yetiştirecektik.İşte sana islamın en makul

aydın yorumunu yaptım.Özet olarak gelenekte her yapılanı din olarak

alamayız.İslamın yorumudur.Biz de bugün kendi çağımızda hem modern hayattan

kopmadan hem de inançtan kopmadan bir hayat yaşamak için islamdan hüküm

çıkartabiliriz.Ha dinden böyle hüküm çıkar mı ki dersen derim ki:Elbette çıkar

ama modern dönem ilahiyatçıları düşünürleri bunu göze alamadıkları ve halkında

buna hazır olmamasından dolayı yeni şeyler söyleyemiyorlar.Dini alt yapı

bakımından o seviyeye geldiğimizde bir çok mesele çözülecektir.

Acar Kazım, 6 yıl önce

Minnacık çocuk olsaydık, sana kanardık. Geçelim bir kalem daha?

Teacher-For-Teach
Aday Memur
25 Ocak 2018 22:39

Bir müddet öğrenci alınmamalı önerisi geçici bir önerme. İleriye dönük sistemli bir program yapılmalı. Kontenjanlar nicelik odaklı değil de nitelik odaklı olursa problem çözülür.

Erkut Ersoy
Aday Memur
26 Ocak 2018 13:08

2017-2018 ders yılında İmam Hatip Liselerine ayrılan öğrenci kontenjanlarının % 70'i boş kaldı.

Aileler, çocuklarını bu okullara göndermediler. İmam okullarındaki sınıflar da bu yüzden bomboş kaldı... O binalara yazık, o okullarda lise öğrencileri okumalıydı. Çocuklar meslek liselerinde iş öğrenmeliydiler, meslek öğrenmeliydiler.

Aşmış Hoca
Aday Memur
29 Temmuz 2018 06:23

İlahiyatlara öğrenci alımı planlı olarak azaltılmalı.

Bazı yeni üniversitele rektörleri sırf öğrenci sayısı fazla olsun diye YÖK'e fakültelerin belirttiği miktarın çok üzerinde öğrenci kontenjanı gönderiyorlar. Bu durumdan zaten eğitim kalitesi düşük ilahiyatlar daha kötü etkileniyor.

Mühendisin, doktorun kalitesizi olmazsa din adamının da kalitesizi olmayacak. Kalitesiz din eğitimi bu millete ihanettir.

Hikmetname
Memur
03 Eylül 2018 09:15

Ne yazı ki denilenin aksine İlitamın önü açıldı. Aktarmasız direk uçuşla:) Yani ilitama sınavsız öğrenci alınmaya başlandı.. Atanma kaygısı ile bu bölüme gelen öğrenci kapıdan girmeden çevrilmeli. Puanım düşük geldi ancak buraya yetti tercih ettim diyenin bu fakültelerde işi olmamalı. Yıllardır İlahiyatlar, Ehli sünnet düşmanı, Tasavvuf düşmanı yetiştirdi de Bir tane İmam Gazali,bir tane İmam Buhari, bir tane İmam Rabbani, Bir tane İmam Şafii yetiştiremedi. Velhasılı kelam bir tane sözü hüccet, ilmine güvenilir alim çıkaramadı. Ciddi derecede baştan ayağa bir yenilik, yeni bir vizyon, yeni bir müfredat lazım. Geleneksel medrese eğtiimini reddetmeden, Modern ilmide kucaklayıp harmanlayarak, hizmet etme bilinciyle, şuurlu ve adanmış insanları kabul ederek Ehli Sünnet mücahidi ilim ehli insanlar yetiştirmenin çarelerini aramalı...

fatih ç.
Genel Müdür
03 Eylül 2018 12:32

tasavvuf ehline kadar haklıydınız ancak bozdunuz maalesef. İlahiyatlar tasavvufçu ya da tarikatçi yetiştirmez. Tam tersine yanlışları anlatır. Ortalık uçan kaçar, uçak düşüren, roket indirenlerle dolu.

Daha bugün kendini bilmezin biri "şeyhin huzunda bulunmak ihlas üzere 150 yıl ibadetten efdaldir" dedi. Bu ne demektir yahu! Ulan kadir gecesi bile (80yıl) 1000 aydan hayırlı. Atıyorsun bari usturuplu at.

Bizler Allah'a ibadet ederiz. Bu ne diyor, 150 yıl Allah'a ibadet edeceğine bir an şeyhin huzurunda dur daha iyi. Bu ne demektir? Böyle iş mi olur? Bu nasıl bir müslümanlık? Eskiden uçup bir yerlere gidiyor, aynı aynı 3-5 mekanda oluyorlardı, şimdi ibadette yarışa geçtiler. Hem de kimle!

https://streamable.com/5eygw

Hikmetname, 6 yıl önce

Ne yazı ki denilenin aksine İlitamın önü açıldı. Aktarmasız direk uçuşla:) Yani ilitama sınavsız öğrenci alınmaya başlandı.. Atanma kaygısı ile bu bölüme gelen öğrenci kapıdan girmeden çevrilmeli. Puanım düşük geldi ancak buraya yetti tercih ettim diyenin bu fakültelerde işi olmamalı. Yıllardır İlahiyatlar, Ehli sünnet düşmanı, Tasavvuf düşmanı yetiştirdi de Bir tane İmam Gazali,bir tane İmam Buhari, bir tane İmam Rabbani, Bir tane İmam Şafii yetiştiremedi. Velhasılı kelam bir tane sözü hüccet, ilmine güvenilir alim çıkaramadı. Ciddi derecede baştan ayağa bir yenilik, yeni bir vizyon, yeni bir müfredat lazım. Geleneksel medrese eğtiimini reddetmeden, Modern ilmide kucaklayıp harmanlayarak, hizmet etme bilinciyle, şuurlu ve adanmış insanları kabul ederek Ehli Sünnet mücahidi ilim ehli insanlar yetiştirmenin çarelerini aramalı...

Hikmetname
Memur
03 Eylül 2018 13:33

Yazdığımdaki inceliği ne yazık ki tam görememişsiniz, Tarikatçı yetiştirsin demiyoruz değerli kardeşim. İlahiyatlar, İlim sahibi insan yetiştirsin, Bu ister Hadis alimi olur, ister fıkıh alimi, ister tefsir alimi ister Tasavvuf ilminde alim olsun. Kur'andan süzülen ilimlerdir bunların her biri. Zira İlim ve irfan sahibi insanlar hakkı ve batılı ayırt eder, Kur'an ve Sünnet ışığında yürür ve kendisine tabi olanlara da bu yolda rehberlik eder. Zaten ne gelirse başımıza cehaletten gelmiyor mu? Tasavufu inkar edemeyiz. Tasavvufu inkar eden varsa, Huccetül İslam İmam Gazaliyi de inkar eder, Şah-ı Nakşibendiyi de inkar eder, İmam Rabbaniyi de inkar eder, Hazreti Mevlanayı da inkar eder, Aziz Mahmud Hüdayi de inkar eder, Hacı Bayram Veliyi de inkar eder.. Ve binlerce İlim ve irfan sahibi, hakikat ehlini de inkar etmiş olur ki bu güneşi balçıkla sıvamaya benzer.. Güneşte elbette balçıkla sıvanmaz.. Tarihin şeref levhalarına altın harflerle isimlerini yazmış gönül erleridir onlar..

Diğer sözünüze gelince, 100 yıllık ibadetten efdaldir kim demiş nerede demiş bilemem ama ben size Osman Bedreddin Erzurumi'nin bir sözünü yazayım kabul edin yada etmeyin bu size kalmıştır Allah dostlarıyla sohbetin fazileti hakkında buyurur ki: "Bir dem sohbet yüz sene nafile ibadetten daha hayırlıdır. Allah adamlarıyla bir an sohbet etmek, yüz sene müddetle yapılan kuru bir riyazattan daha iyidir. (Gülzar-ı Samini, Sayfa ; 154)

Biz ehli hakkın sözünü kabul ederiz ve buna itimat ederiz. Unutmayalım ki; "Gönlün, aklın ulaşamayacağı delilleri vardır. Allah'ın varlığına akıl değil gönül şahitlik eder ve iman bu yolla elde edilir." Saygılar..

fatih ç., 6 yıl önce

tasavvuf ehline kadar haklıydınız ancak bozdunuz maalesef. İlahiyatlar tasavvufçu ya da tarikatçi yetiştirmez. Tam tersine yanlışları anlatır. Ortalık uçan kaçar, uçak düşüren, roket indirenlerle dolu.

Daha bugün kendini bilmezin biri "şeyhin huzunda bulunmak ihlas üzere 150 yıl ibadetten efdaldir" dedi. Bu ne demektir yahu! Ulan kadir gecesi bile (80yıl) 1000 aydan hayırlı. Atıyorsun bari usturuplu at.

Bizler Allah'a ibadet ederiz. Bu ne diyor, 150 yıl Allah'a ibadet edeceğine bir an şeyhin huzurunda dur daha iyi. Bu ne demektir? Böyle iş mi olur? Bu nasıl bir müslümanlık? Eskiden uçup bir yerlere gidiyor, aynı aynı 3-5 mekanda oluyorlardı, şimdi ibadette yarışa geçtiler. Hem de kimle!

https://streamable.com/5eygw

fatih ç.
Genel Müdür
03 Eylül 2018 14:30

videoyu attım, kimse tanırsın tanımazsın bilmem.

Allah aksini buyurmadıkça hiçbir şey Allah'a ibadetten daha efdal falan değildir. Bunlar uydurulmuştur. Sen Allah' ın böyle bir düşüncesi olduğunu nereden biliyorsun da sohbeti şunu bunu ibadetten değerli görüyorsun? Hani değerli gördün, Allah'ı niye ortak ediyorsun? Sordun da cevabını mı aldın, nereden biliyorsun?

Mesneviyi hiç okudun mu? Oradaki hikayelerden haberin var mı? Kabak-eşek, kadınlar hamamınaki adam ve okumaya tenezzül etmediğim diğer hikayeler. %100 eminim ki celaleddin rumi yi övenler açıp da bu adam ne yazmış diye okumamıştır. Bir okusanız aydınlanacaksız. Allah akıl fikir versin.

Kur'an oku! ile başlayıp defalarca ve defalarca kez, hiç düşünmez misiniz, akletmez misiniz der. İslam akıl dinidir. Aklını kullananların dinidir. Aklını kullanıp zamanının en gelişmiş silahlarını üretip İstanbul' u fethedenlerin dinidir.

Ne zaman masallarla uyumaya başladık o zaman kaybettik, yerin dibine girdik. Sömürüldük ve sömürülmeye devam ediyoruz. Gavura karşı silah üretecek kimse yok. İslam için savaşacak, üretecek kimse yok.

Şunu da söyleyim, biz bu dünyaya Allah'ı tanımak ona ibadet etmek için geldik. Hiçbir şey ona ibadetten daha değerli değildir. Senden bir ümidim yok ancak inşallah öğretmen değilsindir de çocukların aklını bulandırmıyorsundur.

En yakın zamanda mesneviye bir göz atmanı tavsiye ederim. Bir yerden başlamak lazım. Attığım linke tıklayıp 10 saniye dinleyebilirsin. Ben bu saçmalığa daha fazla katlanamadım.

Hikmetname
Memur
04 Eylül 2018 16:39

Değerli kardeşim iyi niyetle yazdığını umuyorum lakin Din sadece Kur'andan ibaret değildir. Kur'an ve Sünnet bu dinin iki temel taştır. Kur'ansız bir İslam olmayacağı gibi, Peygambersiz bir Kur'an ve dinde mümkün değildir. Yazdıklarınızdan sadece Kur'an bize yeter algısı oluştu bende o yüzden yazma ihtiyacı hissettim.

Alimler peygamberlerin varisleridir. Onun ahlakına uygun bir hayat ve yaşam sürdükleri için Peygamberimiz onları övmüş ve müjdelemiştir. Kur'anı kerim'de alimleri, salihleri ve takva ehlini öne çıkarmış "Bilmiyorsanız İlim Ehline sorun," ifadesiyle bize yol göstermiştir. Diğer ayeti kerimede ise "Allah'tan hakkıyla korkanlar anvak takva sahipleridir buyurarak onlara özel bir yer atfetmiştir.

Bu zamanımızda Hazreti peygamberin sohbetinde bulunma fırsatı elden gittiyse de O?nun Sünnet-i Seniyye?siyle ve onun Sünnet?ini sevenlerle sohbet mümkündür. Bu kıyâmete kadar devam edecektir. Büyüklerin sohbetinde bulunmanın ve müttakî kimselere yakın olmanın tesiri büyüktür. Bu önem kıymette zaten bundan ileri gelmektedir. Alimlerin ve ilim ehlinin meclisinde bulunup sohbetiyle şereflenme konusunda Hazreti peygamberin pek çok hadisi şerifi vardır. Allah dostlarının meclisinde bulunmak, sohbetlerine katılmak zaten kulu Rabbine yakınlaştırmak, ona sevgisini, muhabbetini arttırmak ve ona daha iyi kulluk yapabilmesi için bir vesile değil midir. Yoksa bu meclislerde bulunmanın faydası ve hikmeti başka ne için olsun..

Hazreti Pir'in Muazzam eseri olan Mesnevi'de geçen cinsellikle alakalı bir kaç kıssasından dem vurmuşsunuz. Üsdat Bediuzzaman hazretleri der ki: Güzel bakan güzel görür... Mevzuya öyle yanlış bir açıdan ve olumsuz bir tavırla bakıyorsunuz ki Gül'ü görmek yerine dikeni var diye şikayet etmektesiniz. Şehvetine mübtela olmuş bir insanın akıbeti ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. Kabak hikayesini anlatıp der ki Hazreti Pir :Şehvet isteği gönlü sağır ve kör yaptı mı eşeği bile Yusuf gibi nurdan meydana gelmiş bir ateş parçası gösterir. Şehvet binlerce iyi adı kötüye çıkarmıştır. Yüzbinlerce akıllı fikirli adamı şaşkın hale getirmiştir? Pisliği afsunu ile sana bal göstermede iş inada bindi mi balı nasıl gösterir? Bir düşün artık! Şehvet yemeden olur bu yüzden az ye. Yahut bir kadın ile nikahlanda kötülükten kaçın?

Bir başka beyan: Eşekle ilişki insanın nefsine ve dünya zevklerine sahiplenmeni simgeler. Eğer insan eşekle yani dünya zevkleriyle hayatın tek amacı olarak ilişkiye girerse sonunda eşeğin kadını parçaladığı gibi tüm manevi hayatı yok olur..

Öyle muazzam tesbitler, öyle muhteşem temsiller ve izah ki açıkçası ben hayretler içinde kalıyorum Mesnevi okurken gelin görün ki zahirden öteye bir adım atamayıp Mesnevi?ye dil uzatacak kadar üzücü bir hale sokuyorsunuz kendinizi..

Son olarak şunu belirteyim, Kur'anı da defalarca okudum ve okuyorum. Tefsir okuyorum. Ayetler üzerine de uzun uzun düşünürüm. Hatta harf talimi yapıp hatim yapanları ciddi derecede eleştiririm çünkü Kuranı hatmetmek sadece lafzan okuyup içindekinden bihaber olmak değildir. Mühim olan bize verilen o mesajı anlamak, o mesajı içselleştirip bir hayat biçimi olarak yaşamaktır. Diğer taraftan, Mesneviyi de okudum, Tefsir kitapları da, Hadis kitapları da, Fıkıh kitapları da. Özetle sizin adını bile belki hiç duymadığınız ciltler dolusu kitabı okudum ve okumaya devam ediyorum. İlme ve ilmi eserlere verdiğimi önemi görmeniz açısından yazıyorum geçen yıl dini eserlere ve dini eğitime ayırdığım bütçem yaklaşık 6 bin tl idi. Siz ne kadar okuyorsunuz bu konuda gayretiniz ve hizmetiniz nedir. Kur'an ve Sünnete dair kaç cilt eser okudunuz, Hadis ilmi ve hadis usulu hakkında ilmi alt yapınız nedir. Siyeri Nebi hakkında,Tasavvuf tarihi hakkında ne biliyorsunuz. Bu konularla alakalı kaç cilt okudunuz. Evinizde Kaç yüz yada kaç bin kitaptan oluşan bir kitaplığınız var. Eleştirmek o kadar kolay ki, ahh birazda nefsimize yapsak bunu.. Bizden bu kadar olsun.. Selametle kalınız..

fatih ç., 6 yıl önce

videoyu attım, kimse tanırsın tanımazsın bilmem.

Allah aksini buyurmadıkça hiçbir şey Allah'a ibadetten daha efdal falan değildir. Bunlar uydurulmuştur. Sen Allah' ın böyle bir düşüncesi olduğunu nereden biliyorsun da sohbeti şunu bunu ibadetten değerli görüyorsun? Hani değerli gördün, Allah'ı niye ortak ediyorsun? Sordun da cevabını mı aldın, nereden biliyorsun?

Mesneviyi hiç okudun mu? Oradaki hikayelerden haberin var mı? Kabak-eşek, kadınlar hamamınaki adam ve okumaya tenezzül etmediğim diğer hikayeler. %100 eminim ki celaleddin rumi yi övenler açıp da bu adam ne yazmış diye okumamıştır. Bir okusanız aydınlanacaksız. Allah akıl fikir versin.

Kur'an oku! ile başlayıp defalarca ve defalarca kez, hiç düşünmez misiniz, akletmez misiniz der. İslam akıl dinidir. Aklını kullananların dinidir. Aklını kullanıp zamanının en gelişmiş silahlarını üretip İstanbul' u fethedenlerin dinidir.

Ne zaman masallarla uyumaya başladık o zaman kaybettik, yerin dibine girdik. Sömürüldük ve sömürülmeye devam ediyoruz. Gavura karşı silah üretecek kimse yok. İslam için savaşacak, üretecek kimse yok.

Şunu da söyleyim, biz bu dünyaya Allah'ı tanımak ona ibadet etmek için geldik. Hiçbir şey ona ibadetten daha değerli değildir. Senden bir ümidim yok ancak inşallah öğretmen değilsindir de çocukların aklını bulandırmıyorsundur.

En yakın zamanda mesneviye bir göz atmanı tavsiye ederim. Bir yerden başlamak lazım. Attığım linke tıklayıp 10 saniye dinleyebilirsin. Ben bu saçmalığa daha fazla katlanamadım.

Toplam 30 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi