Editörler : supporters.
15 Ocak 2022 09:34

Doçentlik ve makalede danışman ismi sorunu

Değerli üyeler,

Durumumu ve sorunumu özetle yazmak isterim. Önerilerininiz bana yol gösterecektir.

2009 yılında bir üniversitenin Fen Edebiyat fakültesi altında bir bölümden doktora ünvanımı aldım. Doktoram bitince tahsisli kadrom da düştü. Akademik puanım epey yüksek olmasına rağmen üniversite kadromu daimiye çevirmeyince işime son verildi. Danışmanım benimle pek ilgilenmezdi, tez boyunca da bir kaç kez ders yapmıştık, o da benim için pek uğraşmadı. 2020'ye kadar farklı sektörlerde çalışsam da akademik çalışmalardan kopmadım ve bu sürede SCI kapsamına giren epey makalem oldu. Nitekim 2020'de bir üniversiteye Dr. öğretim üyesi kadrosuna epey maceralı bir şekilde, alınmak istenen adayı tabiri caizse "akademik puanımla ezerek" girebildim. Şu an üniversitedeyim ve bu dönem doçentliğe başvuracağım.

Sorunum şu: Doktora ünvanından ve tahsisli kadroma son verildikten sonra, 2012'de, tezimin bir kısmını da kapsayan ancak tezin aynısı olmayan bir SCI makale yayınladım. Akademi dışındaydım, o dönem doktora danışmanıma e-posta ile ulaşmaya çalıştım ancak kesinlikle dönüş yapmadı. Makaleye nokta bile koymadı. Katkısı olmadığı için, etik olarak, ben de makaleye onun ismini yazmadım, sadece kendi ismimi yazdım. Bu makale başvuruda etik sorun yaratır mı? Forumdan da okuyoruz ilginç durumlar etik kurula takılabiliyor. Jüriye derdimi nasıl anlatabilirim?

Puanım doçentlikte istenenin neredeyse iki katı, puan sorunum yok. Bu makaleyi başvuruda tez ile ilişkilendirmemeyi ve puanlamaya (beyannameye) katmamayı düşünüyorum. Yine de sorun olur mu? Bu konuda bana ne önerirsiniz?

Şimdiden teşekkür ederim.

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
15 Ocak 2022 12:24

1. bütün yayınlarınızı puanlamak zorunda değilsiniz. istediğiniz yayınları özgeçmişte bırakabilirsiniz. dolayısıyla eğer bu yayın olmadan da başvuru yapabiliyorsanız, yapabilirsiniz.

2. bir word dosyasına açıklama yazarak "danışmanım benim çalışmama katkı yapmamıştır, bu çalışmayı tek başıma yapmış bulunmaktayım" gibi bir açıklama yazarak, ayrıca altına yök etik yönetmeliği haksız yazarlık maddesini ekleyebilirsiniz. sonra bu word belgesini pdf yapıp, makalenizin ilk sayfası olarak birleştirebilir ve sisteme puanlayabilirsiniz. böylece jüri önce bu yazıyı okur sonra makalenizi okur. buna rağmen etik verir mi orasını kesin olarak yorumlayamam.

baychem
Aday Memur
17 Ocak 2022 16:12

Önerileriniz için teşekkür ederim.

Hadi1212
Daire Başkanı
17 Ocak 2022 17:17

Arkadaşın yazdığı birinci öneri çok mantıklı bir öneri.

İkinci önerye kesinlikle katılmıyorum. Bunca dosya okudum banzerine hiç şahit olmadım şükür. Böyle bir mektup(!) sadece konuya dikkat etmemiş jürinin dikkatini oraya çeker. Tezinizden başka bir yayın var sanırım. Risk almayın. Özgeçmişe koyup Puanlamamak en iyi çözüm.

nickbulmakzorazizim, 2 yıl önce

1. bütün yayınlarınızı puanlamak zorunda değilsiniz. istediğiniz yayınları özgeçmişte bırakabilirsiniz. dolayısıyla eğer bu yayın olmadan da başvuru yapabiliyorsanız, yapabilirsiniz.

2. bir word dosyasına açıklama yazarak "danışmanım benim çalışmama katkı yapmamıştır, bu çalışmayı tek başıma yapmış bulunmaktayım" gibi bir açıklama yazarak, ayrıca altına yök etik yönetmeliği haksız yazarlık maddesini ekleyebilirsiniz. sonra bu word belgesini pdf yapıp, makalenizin ilk sayfası olarak birleştirebilir ve sisteme puanlayabilirsiniz. böylece jüri önce bu yazıyı okur sonra makalenizi okur. buna rağmen etik verir mi orasını kesin olarak yorumlayamam.

baychem
Aday Memur
28 Ocak 2022 13:28

Öneriniz için teşekkürler.

28 Ocak 2022 18:13

Her iki durumda da sakıncalı bir durum bence puanlamaya katmasaniz bile dikkatli bir jüri cv nizden fark edebilir. Ayrıca doktora tezinizden çıkan yayında danışmanınız in ismi olması gerekir. Danışmanınız ben yayından feragat ettim şeklinde bir yazı veriyorsa bunu değerlendirebilir siniz.

Mythman
Memur
29 Ocak 2022 23:48

Hocam bence bırakın docentligi normalde bile bu etik bir suç. Danısman sizi etiğe verebilir. Keke siz ismini yazsaymissiniz.

Mythman
Memur
29 Ocak 2022 23:51

Yanlıs yapmışsınız. Doçentlik dışında da

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
30 Ocak 2022 09:05

Hocam danışman ismini neden yazmadınız, bu etik suç diyenlere itibar etmeyiniz. Etik suç olması danışmanın o çalışmanın üretilmesine katkı yapması lazım. Anket yaparsınız, danışman sonuçların çözümlenmesine katkı yapar, o yayında danışmanı yazmak zorunlu. Çünkü o çalışmaya katkı vermiş. Ama danışman sadece okudu ve geçti ise adını yazmak zorunda değilsiniz. "Çalışmanın üretilmesine katkı verdi mi?" asıl soru bu. Vermedi ise, adını yazmak YÖK Etik Yönetmelik gereğince "Haksız Yazarlık" suçunu doğurur. Danışman mutlaka yazılmalı diyenler, her şeye danışmanı yazar yapıyorsa asıl kendileri suç işliyordur. Çalışmanın alan yazı taraması yapmamış, oturup yazı yazmamış, elde edilen verileri yorumlamamış vs üretime katkı sunmamış birisini yazar yapmak etik suçtur.

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı
30 Ocak 2022 09:06

Her alan için kesin bir bilgi değil. Sosyal Bilimler alanında tezi danışman yazmaz. Çünkü adı üzerinde tez "yazılır". Araştırması ve sonucun yazılması tamamen öğrenci tarafından yazılır. Kitap olarak yayınlanmış olan tezlerin üzerinde danışman ismi olmaz. Önsözde danışmana teşekkür edilir. Şimdiye kadar bu nedenle kimse etiğe verilmiş değil bizim alanda.

kimbilirkimki, 2 yıl önce

Her iki durumda da sakıncalı bir durum bence puanlamaya katmasaniz bile dikkatli bir jüri cv nizden fark edebilir. Ayrıca doktora tezinizden çıkan yayında danışmanınız in ismi olması gerekir. Danışmanınız ben yayından feragat ettim şeklinde bir yazı veriyorsa bunu değerlendirebilir siniz.

Mythman
Memur
30 Ocak 2022 22:24

Danısmandan nasıl bir katkı bekliyorsunuz. Hadi leteraturü ben yazayım veya hadi yöntem bende demesini mi? Danışman rehber olur, yol gösterir ve 2.isim olarak mutlaka yazılmalıdır. Etik bir suç olmadığını varsayın. Fakat jüri dosyaniza baktığında bile bu durumu gördüğünde sizi yadirgayacaktir. Yani siz belliki bir sinirle bunu yapmissıniz ama biraz öngörülu dusunmeliydiniz. Kaldı ki danışman katkı yapmadı diye bir belge eklediniz diyelim. Danışman da çıktı dediki ben katkı sundum nasıl ispat edeceksin. Yalancı konumuna da duseceksiniz. Şöyle de düşünün danışmanınızin tanidigi bir jüriye denk gelirse danışmana bilgi gidecek ve durum nasıl bir hal alacak bilemiyorum. Yani canınızı sıkmak istemiyorum ama bence danismaniniz herşeye rağmen iyi niyetliyse danismaniniza gidin ve bir şekilde hata yaptiginizi söyleyin ve durumu çözmeye çalışın.

Hocam danışman ismini neden yazmadınız, bu etik suç diyenlere itibar etmeyiniz. Etik suç olması danışmanın o çalışmanın üretilmesine katkı yapması lazım. Anket yaparsınız, danışman sonuçların çözümlenmesine katkı yapar, o yayında danışmanı yazmak zorunlu. Çünkü o çalışmaya katkı vermiş. Ama danışman sadece okudu ve geçti ise adını yazmak zorunda değilsiniz. "Çalışmanın üretilmesine katkı verdi mi?" asıl soru bu. Vermedi ise, adını yazmak YÖK Etik Yönetmelik gereğince "Haksız Yazarlık" suçunu doğurur. Danışman mutlaka yazılmalı diyenler, her şeye danışmanı yazar yapıyorsa asıl kendileri suç işliyordur. Çalışmanın alan yazı taraması yapmamış, oturup yazı yazmamış, elde edilen verileri yorumlamamış vs üretime katkı sunmamış birisini yazar yapmak etik suçtur.

CHX-CHX
Daire Başkanı
31 Ocak 2022 00:50

Tez yazmak ile makale yayınlamak farklı şeylerdir. Tezde , çalışmanın tasarımında, verilerin toplanması ve bulguların yorumlanmasında, danışmanın bir katkısı yoksa, makale sürecinde de makaleyi kendin yazdı ise, makalede danışmanın adının olması gerekmeyebilir. Ancak hangi danışman, öğrencisinin tezinin, çalışma tasarımının ve bulguların yorumlanmasında aktif rol oynamaz, burası şüpheli. Belki de bu bilim alanlarına göre farklılık gösteren bir durumdur.

Mythman
Memur
31 Ocak 2022 02:38

Hocam bulguları öğrenci yorumlar hoca okur soyle şöyle yap diyebilir. Tez genişletilip makale yapılsa bile dipnot olarak bu makale ... kişisinin tezinden alınmıştır diye yazıyorsa yine danışman hak sahibi olur bence. Tabii ki bu benim şahsi görusumdur.
CHX-CHX, 2 yıl önce

Tez yazmak ile makale yayınlamak farklı şeylerdir. Tezde , çalışmanın tasarımında, verilerin toplanması ve bulguların yorumlanmasında, danışmanın bir katkısı yoksa, makale sürecinde de makaleyi kendin yazdı ise, makalede danışmanın adının olması gerekmeyebilir. Ancak hangi danışman, öğrencisinin tezinin, çalışma tasarımının ve bulguların yorumlanmasında aktif rol oynamaz, burası şüpheli. Belki de bu bilim alanlarına göre farklılık gösteren bir durumdur.

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı
31 Ocak 2022 08:25

Yol göstermek danışmanın işi değil mi? Dediiim gibi bizim alanda danışman adı yer almaz tez kitaplaştığında ve etik sorun da oluşturmaz çünkü teamül öyledir. Diğer alanları bilemem ama bence bu danışmanların bedavadan öğrencinin tezine çökerek puan almak istemesidir ve bence asıl etik olmayan budur.

CHX-CHX, 2 yıl önce

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
31 Ocak 2022 09:26

Hocam oldu olacak doktora tezindeki diğer 2 tez izleme komitesi üyeleri neden yazar yapılmıyor bu mantığa göre? O zaman onları hakkı neden yeniyor? Danışman prof ise oradaki dr öğretim üyeleri ve doçentler daha çok katkı veriyor teze. O halde yazar, danışman, 2 tik üyesi yazar olsun makalede? Danışman danışmanlığı için parasını aldı ve geçti. Tezin üretim kısmına katkı yaparsa yazar olmalıdır elbette. Ama sadece okuyup "iyi tamam olmuş bu" diyorsa yazar olamaz. Oturup alan yazını okuyacak, oturup yazma işine katkı sunacak, hakemden dönüş olur ise düzeltmeye katkı verecek vs. Bizde maalesef böyle ahlaksız bir anlayış var. Danışman üzerine 10 tane tez alıyor, her yıl 3 tane yayına adını yazdırıp "ben çalışıyorum yea" diye akademik teşviğe bile başvuruyor.

Mythman, 2 yıl önce
Hocam bulguları öğrenci yorumlar hoca okur soyle şöyle yap diyebilir. Tez genişletilip makale yapılsa bile dipnot olarak bu makale ... kişisinin tezinden alınmıştır diye yazıyorsa yine danışman hak sahibi olur bence. Tabii ki bu benim şahsi görusumdur.

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
31 Ocak 2022 09:28

Hocam benim danışmanım 30 yıllık prof idi. Benim tezi 1 kere okumadı. Sadece başlıklara baktı ve son okumayı yapması için bölümden bir dr öğr. üyesine tezi göndertti. Şimdi bu danışman yazar olmayı hak ediyor mu? Bana 1 tane kaynak önermedi, 1 tane yazım yanlışımı bile düzeltmedi.

CHX-CHX, 2 yıl önce

Mythman
Memur
31 Ocak 2022 09:39

Şahsi gorusum kesinlikle hak etmiyor. Fakat ne yazik ki kurallar bağlayıcı oluyor. Bu nedenle biraz daha stratejik düşünmek gerekirdi demek istiyorum. Umarım sizin için bir problem oluşturmaz. Birde şunu merak ediyorum hocanız bu durumu biliyor mu tepkisi nedir bilginiz var mı?

Hocam benim danışmanım 30 yıllık prof idi. Benim tezi 1 kere okumadı. Sadece başlıklara baktı ve son okumayı yapması için bölümden bir dr öğr. üyesine tezi göndertti. Şimdi bu danışman yazar olmayı hak ediyor mu? Bana 1 tane kaynak önermedi, 1 tane yazım yanlışımı bile düzeltmedi.

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı
31 Ocak 2022 11:43

Yazılı olarak kural nerede var gösyerebilir misiniz? Kuralsa tüm bilim dallarında olmalı değilse birinde kural olmuş diğerinde değil.

Mythman, 2 yıl önce
Şahsi gorusum kesinlikle hak etmiyor. Fakat ne yazik ki kurallar bağlayıcı oluyor. Bu nedenle biraz daha stratejik düşünmek gerekirdi demek istiyorum. Umarım sizin için bir problem oluşturmaz. Birde şunu merak ediyorum hocanız bu durumu biliyor mu tepkisi nedir bilginiz var mı?

Mythman
Memur
31 Ocak 2022 14:29

Yazılı olmayan kurallar :) Ben mevzuatı çok iyi bildiğimi söylemiyorum. Sadece karşı tarafın bu şekilde dusunebilecegini belirtmeye çalıştım. Etik olursa hocamız savunma yapacak karşı taraf degil. Umarım bir problem yasamaz ve ünvanını tez zamanda alır.
akademisyen 64, 2 yıl önce

Yazılı olarak kural nerede var gösyerebilir misiniz? Kuralsa tüm bilim dallarında olmalı değilse birinde kural olmuş diğerinde değil.

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı
31 Ocak 2022 14:45

Çünkü YÖKün etik yönetmeliğinde böyle bir kural yok. YÖK tez merkezinde yazar diye kimin adı yazıyor? Tezi yazanın. Danışman ortak yazar olsaydı YÖKün kendi sitesinde yazar olarak adı geçerdi. Danışmanlık ders gibidir ve dersin adı da Uzmanlık Alan Dersi. Üstelik karşılığında ücret de alınan ders.

Mythman, 2 yıl önce
Yazılı olmayan kurallar :) Ben mevzuatı çok iyi bildiğimi söylemiyorum. Sadece karşı tarafın bu şekilde dusunebilecegini belirtmeye çalıştım. Etik olursa hocamız savunma yapacak karşı taraf degil. Umarım bir problem yasamaz ve ünvanını tez zamanda alır.

Mythman
Memur
31 Ocak 2022 22:01

Umarım jüri de senin gibi düşünür.
akademisyen 64, 2 yıl önce

Çünkü YÖKün etik yönetmeliğinde böyle bir kural yok. YÖK tez merkezinde yazar diye kimin adı yazıyor? Tezi yazanın. Danışman ortak yazar olsaydı YÖKün kendi sitesinde yazar olarak adı geçerdi. Danışmanlık ders gibidir ve dersin adı da Uzmanlık Alan Dersi. Üstelik karşılığında ücret de alınan ders.

Toplam 71 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi