Editörler : E.Kayı Han

Yasaklı
25 Kasım 2016 18:40

Tanrı var mı ?

Tanrın bütün peygamberleri arap yarımadasına göndermesi tesadüf mü ?

Sopayla ayın ve güneşin ikiye yarıldıgına inanmak akıl dışı degil mi ?

Yüzlerce yıl önce insanların karıncalarla konuştuguna inanmak normal insan davranışı mı ?

4.5 milyar yıldan beri dönen dünyada 1400 yıllık bir arap dininin, 3000 farklı din arasından sizi cennete gönderecek olan doğru din olması normal mi ?

500 km batıda dogsaydınız, en iyi din hristiyan katolilklik ve en iyi irk yunan ırkı hemde on binlerce yıllık tarihi var diye övünmek yerine , türkiyede dogup " en iyi din islam dini en iyi irk türk irki " demek çok ahmakca değil mi ?

gabriel-x
Aday Memur
25 Kasım 2016 18:58

Bunların hepsinin dinimizce açıklaması var ama ciddiye alacağından şüpheliyim batı özentisi dostum.

CEHCAH
Yasaklı
25 Kasım 2016 19:08

Bu kainatın;

- kendi kendine vücut bulmuş, veyahut

- tesadüfün eseri, veyahut

- tabiatın eseri

olduğunu ispatlayan delillerini görmek istemek hakkımız değil mi ey konu sahibi?

pintiko
Yasaklı
25 Kasım 2016 19:16

batı degil, akıl ve bilim özentisiyim.

cünkü dünyayı, hayatı, insanı değiştiren geliştiren şey, gökten indigi sanılan şeyler değil bunlar.

gabriel-x, 7 yıl önce

Bunların hepsinin dinimizce açıklaması var ama ciddiye alacağından şüpheliyim batı özentisi dostum.

spotter
Kapalı
25 Kasım 2016 19:18

Asıl ahmakça olan inanmadığını söylediği halde dini forum sayfalarında gezinerek başkalarının inançlarına hakaret etmeye çalışmaktır. Kısa ömrünü kendince daha faydalı değerlendirebilirsin. Ve ölünce biteceğini düşündüğün kısa hayatını klavye başında böyle sözler sarf ederek geçirmek ahmaklığın daniskasıdır.

Sen gez, eğlen, coş, gününü gün et. Vakit kaybediyorsun bak!

Bak sende bu topraklarda doğmuşsun ama İslamı seçmemişsin. Demek ki başka dine mensup yada ateist bir toplumda doğanlarda bulundukları ortamın dinini seçmeye biliyor. Avrupa, Asya ve Amerika`da İslamı seçenlerin haberlerini sürekli duyuyor ve görüyoruz.

gabriel-x
Aday Memur
25 Kasım 2016 19:24

İslam dini bilime, akla ve mantığa aykırı bir din değildir kardeşim. Şuan olmasa bile batıda icat edildiği sanılan temel buluşların hemen hemen hepsinin islam alimleri tarafından yapıldığını bilseydin böyle konuşmazdın.

pintiko, 7 yıl önce

batı degil, akıl ve bilim özentisiyim.

cünkü dünyayı, hayatı, insanı değiştiren geliştiren şey, gökten indigi sanılan şeyler değil bunlar.

pintiko
Yasaklı
25 Kasım 2016 19:35

ortadogu islam ülkeleri birbirlerini öldürmekten bilim mi üretiyor ?

dünyada hangi aşıyı müslümanlar buldu ?

hangi elementi müslümanlar keşif etti ?

hangi teknolojiyi müslüman zihniyetinden türedi ?

heryer ömer celakıl dolu. evet bunlar kuranda yazıyor.

ve 1400 yıldır okudun sen niye bulamadın.

404 not found.

gabriel-x, 7 yıl önce

İslam dini bilime, akla ve mantığa aykırı bir din değildir kardeşim. Şuan olmasa bile batıda icat edildiği sanılan temel buluşların hemen hemen hepsinin islam alimleri tarafından yapıldığını bilseydin böyle konuşmazdın.

drayf
Genel Müdür
25 Kasım 2016 19:51

Pin... Senin bu formda öğreneceğin çokşey var.. Güzel bilgili arkadaşlar var burda.. Bak önce insan ya insandır yada hayvandan aşağıdır bunu öğreteyim sana Bunu senin övdüğün bilimciler öğretemez sana.. ALLAHı inkar etmek yoklukta bire yok Yoklukta bile yeri yokken nasıl bu kadar beyinle beyinsizliği seçtin..Mertçe sorarsın tezini savunursun Ha yokilla hayvandan aşağı olacaksan zaten sende akılda yoktur şuurda senin gibi şeytana tapanları cok gördük burda.. Bre ahmak tezini ispatla insaniyette kal

spotter
Kapalı
25 Kasım 2016 19:52

Ateistlerin pek çoğu tembellerden oluşuyor herhalde :) Yok neyi buldun, yok neyi ürettin, bilimde ne yaptın, onda şunda bunda ne yaptın??? İnternet elinin altında arkadaş yaz araştır. Her şeyi bizden bekleme.

Sen Allah`a inanmıyorsun. Peki sen ne buldun? Ne ürettin? Ne keşfettin de havasını atıyorsun. İnsanlığa ve ülkene ne faydan katkın oldu?

gabriel-x
Aday Memur
25 Kasım 2016 19:55

Dünyada beşte birinin kabul ettiği bir dinin zihniyetini evinde klavyenin başından altı boş bir şekilde eleştiremezsin kardeşim. Eserleri yücelttiğin avrupada ders kitabı olarak okutulan İbn-i Sina'nın, mikroskobun icad edildiği sanılan tarihten 300 sene önce bulan Akşemseddin'in, cebiri bulan Ömer Hayyam'ın, atomun parçalanabilirliğini Einstein'dan önce ortaya atan Cabir bin Hayyan'ın, yer çekimini bulan Razi'nin, ilk kez dünyanın döndüğünü ispat eden Biruni'nin, otomasyon kavramını 20. yüzyılda öğrenen batı coğrafyasından 800 yıl önce ortaya atan Cezeri'nin, ilk uçağı yapan, verem mikrobunu bulan, trigonometriyi bulan, ilk kanser ameliyatını yapan vb. sayısız buluşların asıl sahipleri olan İslam alimlerinin yaşadığı bir dünyada İslam'ı bilimden uzak olmakla yargılamak ya da gericilikle suçlamak haddin olan son şey.

pintiko, 7 yıl önce

ortadogu islam ülkeleri birbirlerini öldürmekten bilim mi üretiyor ?

dünyada hangi aşıyı müslümanlar buldu ?

hangi elementi müslümanlar keşif etti ?

hangi teknolojiyi müslüman zihniyetinden türedi ?

heryer ömer celakıl dolu. evet bunlar kuranda yazıyor.

ve 1400 yıldır okudun sen niye bulamadın.

404 not found.

pintiko
Yasaklı
25 Kasım 2016 19:57

ben edebiyatla ilgileniyorum ve denemeler yazıyorum. herkes bilim adamı olmak zorunda degil ama bilim adamlarının % 80 müslüman degil ateist.

gökyüzünde olmayan şeylerden degil ilhamımı birebir hayattan alıyorum.

sanada tavsiye ederim.

spotter, 7 yıl önce

Ateistlerin pek çoğu tembellerden oluşuyor herhalde :) Yok neyi buldun, yok neyi ürettin, bilimde ne yaptın, onda şunda bunda ne yaptın??? İnternet elinin altında arkadaş yaz araştır. Her şeyi bizden bekleme.

Sen Allah`a inanmıyorsun. Peki sen ne buldun? Ne ürettin? Ne keşfettin de havasını atıyorsun. İnsanlığa ve ülkene ne faydan katkın oldu?

pintiko
Yasaklı
25 Kasım 2016 20:01

ortadoguda 20 tane cocuk dogrup niteliksiz milyonlar yerine 1 milyon akıllı ateist dünyayı yönetir ve yönetiyor. 300 bin lik % 90 ı ateist izlanda 75 milyonluk türkiyeyi dize getiriyor futbolda veya insanı yaşam endeksinde.

neden ? cünkü biri arap kabile kafasıyla diğeri akıl ve bilim ışıgında yönetiliyor.

gabriel-x, 7 yıl önce

Dünyada beşte birinin kabul ettiği bir dinin zihniyetini evinde klavyenin başından altı boş bir şekilde eleştiremezsin kardeşim. Eserleri yücelttiğin avrupada ders kitabı olarak okutulan İbn-i Sina'nın, mikroskobun icad edildiği sanılan tarihten 300 sene önce bulan Akşemseddin'in, cebiri bulan Ömer Hayyam'ın, atomun parçalanabilirliğini Einstein'dan önce ortaya atan Cabir bin Hayyan'ın, yer çekimini bulan Razi'nin, ilk kez dünyanın döndüğünü ispat eden Biruni'nin, otomasyon kavramını 20. yüzyılda öğrenen batı coğrafyasından 800 yıl önce ortaya atan Cezeri'nin, ilk uçağı yapan, verem mikrobunu bulan, trigonometriyi bulan, ilk kanser ameliyatını yapan vb. sayısız buluşların asıl sahipleri olan İslam alimlerinin yaşadığı bir dünyada İslam'ı bilimden uzak olmakla yargılamak ya da gericilikle suçlamak haddin olan son şey.

pintiko
Yasaklı
25 Kasım 2016 20:04

ayrıca yukarıda saydıklarının islam kaynaklı keşiflerin hiçbiri dünyayı degiştiren ve değiştirecek icatlar değiller. önemli keşifler var lakın hepsi avrupa aydınlanmadan önce keşif edildi. avrupa skolostik dogmatik düşünceyi yıktı ve aydınladı. darısı ortadogunun başına.

gabriel-x
Aday Memur
25 Kasım 2016 20:05

Milletlerin birbirlerine farklı alanlardaki üstünlüğü zamanın başlangıcından beri var kardeşim. Tıpkı 500 yıl önce umumi tuvaletin varlığından habersiz avrupalılarla aynı dönemde yaşayayan bir müslümanın diferansiyel kitabı yazması gibi. Milletlerle dinleri karıştırma.

pintiko, 7 yıl önce

ortadoguda 20 tane cocuk dogrup niteliksiz milyonlar yerine 1 milyon akıllı ateist dünyayı yönetir ve yönetiyor. 300 bin lik % 90 ı ateist izlanda 75 milyonluk türkiyeyi dize getiriyor futbolda veya insanı yaşam endeksinde.

neden ? cünkü biri arap kabile kafasıyla diğeri akıl ve bilim ışıgında yönetiliyor.

spotter
Kapalı
25 Kasım 2016 20:08

Başka bir başlık altında paylaşmıştım ama burada da paylaşayım. Aşağıdaki örnekler gibi Müslüman yada başka dine mensup bilim adamları "Yüce Yaratan vardır bu dünya yaratılmıştır" diyor.

Prof. Ulrich J. Becker

(MIT'de Fizik Profesörlüğü, ilgi alanı, yüksek enerjili parçacık fiziğidir.)

Bir Yaratıcı olmadan benim var olmam nasıl mümkün olabilir ki? Bu soruya verilen ikna edici bir yanıttan haberdar değilim.

Prof. John Erik Fornaes

(Princeton Üni.'de Matematik Profesörlüğü)

Ben Allah'ın varolduğuna ve Allah'ın evrene bütün seviyelerini, temel parçacıklardan canlı varlıklara, galaksi kümelerine kadar kapsayacak bir yapı kazandırdığına inanıyorum.

Prof. Robert Jostrow

(Darmouth Üni. Yeryüzü Bilimleri Profesörü. Nükleer ve atmosferik fizik çalışmaları. Goddard Uzay Çalışmaları Ens. Başkanlığı.)

Hiç kimse hayatın, basit bir bakterinin bile, bir molekül karışımından evrimleşebileceğini açıkça ortaya koyamamıştır?

Prof. Henry Margenau

(Yale Üni. Fizik ve Doğa Felsefesi Profesörü. Birçok bilimsel derginin editörü.)

Şuna hiç şüphe yok ki, doğa kanunları tesadüfler ya da kazalar sonucu ortaya çıkmış olamaz. O halde doğanın sayısız yasalarının ortaya çıkışına dair sorulacak cevap ne olmalıdır? Doğa kanunlarının evrensel geçerliliğine uygun olan tek bir cevap biliyorum: Doğa kanunları Allah tarafından yaratılmıştır. Allah her şeyi bilen, her şeye gücü yetendir.

Prof. Robert A. Naumann

(Princeton Üni. Fizik ve Kimya Profesörlüğü. Alexander von Humboldt Stiftung Senior ABD Bilim Adamı Ödülü.)

Şu anda kozmoloji, temel parçacık fiziği ve mikrobiyolojinin ortaya çıkan çok açık bir metafiziksel içerik barındırdığını kabul ediyorum. ?evrenin mevcudiyeti, Allah'ın varolduğu sonucuna ulaşmamı gerektiriyor.

Dr. Arno Penzias

(AT&T Bell Laboratuarları Araştırma Merkezi Başkanlığı. 1978 Nobel Fizik Ödülü.)

Astronomi bizi benzersiz bir olaya ulaştırır; hiçlikten yaratılmış olan hayatın oluşabilmesi için sağlanması gereken koşullara uygun, hassas bir dengeye ve kendisine temel oluşturan bir plana sahip olan bir evren.

Prof. Wolfgang Smith

(MIT ve California Üni.'de Profesörlük. Columbia Üni. Matematik Doktorası.)

?Ben Darwinizm'e karşı çıkıyorum ya da şöyle söyleyeyim, varsayılan makro evrimsel sıçrayışların ardında yatan mekanizma ya da harekete geçirici sebep her ne olarak görülürse görülsün bu tip dönüşümcü hipotezlere karşı çıkıyorum. Dahası ben Darwinizm'i bilimsel bir teori olarak değil, daha çok bilimsel bir kamuflaja sokulmuş sahte-metafiziksel bir hipotez olarak görüyorum. Allah'ın mevcudiyetinden ya da Allah gerçeğinden daha açık olan bir şey daha olmadığını düşünüyorum.

Prof. Walter Thirring

(Viyana Üni. Teorik Fizik Ens. Yöneticisi)

Bence, hayatlarını Harmonia Mundi'yi (dünyadaki ahenk) keşfetmeye adayan bilim adamlarının onun içindeki ilahi niyeti görmemeleri mümkün değildir.

Prof. Shoichi Yoshikawa

(Princeton Üni. Astrofizik bölümünde profesörlük. MIT'de Nükleer Mühendislik Doktorası.)

Ben evreni ve hayatı Allah'ın ortaya çıkardığına inanıyorum. Homo sapiens de, fizik yasaları da Allah tarafından yaratıldı.

Dr. R. Merle D'aubigne

(Paris. Üni. Ortopedi Bölüm Başkanı. Croix de Guerre Şeref Nişanı.)

Laboratuar ortamında yeniden sağlanmadığı sürece, proteinlerin aynı anda, oksijenle sürekli temas halinde kalarak kendini korumak ve üremek zorunda olan bir organizma meydana getirdikleri bir fiziksel ya da kimyasal durumun yaşandığına ikna olmam mümkün değil. Kişisel olarak ben, yaşam koşullarındaki değişikliklere bağlı olarak gerçekleşen mutasyonun beynin, ciğerlerin, kalbin, böbreklerin hatta eklem ve kasların karmaşık ve rasyonel düzenini açıklayabileceği fikrini tatmin edici bulmuyorum. Akıl sahibi ya da düzenleyici bir güç olduğu fikrinden nasıl kaçınılabilir ki?

Sir john Eccles

(Nörofizyolog, Doktor. Oxford Üni. Tabii Bilimler Doktorası. 1973 Nobel Tıp Ödülü.)

Eğer her şeyde bir amaç ve tasarımın hakim olduğuna inanmazsanız o zaman her şeyin sadece şans ve gereklilikten ibaret olduğunu öne sürebilirsiniz. Ama varoluşunuzu açıklamak için şans ve gerekliliğe bağlı kalmak aptalca bir şeydir. Bütün hayat ve elbette bütün insanlar kusursuz bir yaratılış planının parçasıdırlar.?

Prof. Jay Roth

(Storrs Connectuit Üni. Hücresel ve Moleküler Biyoloji Profesörlüğü. Purdue Üni. Organik Kimya Doktorası.)

Yaşadığımız evrenin fiziki doğası hakkında söylenecek çok fazla şey var; hayatın desteklenmesi için her şeye hakim olan o kesin denge? evrenin fiziksel özellikleri beni, oyumu bütün bunları planlayan bir varlık ya da Yaratıcı'dan yana kullanmaya sevk ediyor. Sadece tek bir proteinin, örneğin glikojen fosforilizin fazlasıyla kompleks yapısı bile insanın kafasını karıştırmaya yetiyor. Protein sentezi, DNA replikasyonu ve onarımı ve aynı oranda karmaşık olan daha yüzlerce süreç göz önüne alındığında insan ancak huşu olarak tanımlanabilecek bir hisle baş başa kalır.

Prof. Janos Szentagothai

(Budapeşte Semmelweis Tıp Fak. Anatomi Profesörlüğü. Macaristan Bilimler Akademisi Başkanlığı)

Evrenin başlangıcına dair edinilen bilgilerin hiçbir zaman ?bu yolda ne kadar yol kat edilirse edilsin- ilk başta etkin olan Yaratıcı birs gücün varlığını olumsuzlaştırmaya yetmeyeceğini düşünüyorum. ?Allah'ın varlığına ? tamamen ikna olmuş durumdayım.

pintiko, 7 yıl önce

ben edebiyatla ilgileniyorum ve denemeler yazıyorum. herkes bilim adamı olmak zorunda degil ama bilim adamlarının % 80 müslüman degil ateist.

sanada tavsiye ederim.

gabriel-x
Aday Memur
25 Kasım 2016 20:08

İcatları biraz araştırmanı öneririm kardeşim. Skolastik düşüncenin hakim olduğu dönemde dini kullandıkları için yıkılması gerekti. Yıkılan din değildi.

pintiko, 7 yıl önce

ayrıca yukarıda saydıklarının islam kaynaklı keşiflerin hiçbiri dünyayı degiştiren ve değiştirecek icatlar değiller. önemli keşifler var lakın hepsi avrupa aydınlanmadan önce keşif edildi. avrupa skolostik dogmatik düşünceyi yıktı ve aydınladı. darısı ortadogunun başına.

spotter
Kapalı
25 Kasım 2016 20:11

%80 rakamını hangi bilimsel araştırmadan aldın? Kaynak verirsen incelemek isterim. İnternette böyle bir araştırma görünmüyor.

pintiko, 7 yıl önce

sanada tavsiye ederim.

pintiko
Yasaklı
25 Kasım 2016 20:14

20 tane tanrıya inan bilim adamı olabilir.

bunun karşılıgında yüzlerce ateist bilim adamı var. bir cogunu bu listede mevcut.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Ateist_oldu%C4%9Fu_bilinen_ki%C5%9Filer_listesi

bundan ziyade;

bu adamların hiçbiri ayı'n ve denizin sopayla ortadan ikiye yarıldıgına inanmiyor.

ve sen inaniyorsun ve inandıgın icin geri kaldın. gerçek olanlar bunlar.

pintiko
Yasaklı
25 Kasım 2016 20:17

2009 araştırması.2016 araştırması %78,7 ydi.

http://www.pewforum.org/2009/11/05/scientists-and-belief/

spotter, 7 yıl önce

%80 rakamını hangi bilimsel araştırmadan aldın? Kaynak verirsen incelemek isterim. İnternette böyle bir araştırma görünmüyor.

spotter
Kapalı
25 Kasım 2016 20:20

Keşke link paylaşmadan önce listeyi sonuna kadar inceleseydin :)

Ateist forum sayfalarında ve araştırmalarda bile rakam en fazla %41`e kadar çıkıyor!

pintiko, 7 yıl önce

20 tane tanrıya inan bilim adamı olabilir.

bunun karşılıgında yüzlerce ateist bilim adamı var. bir cogunu bu listede mevcut.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Ateist_oldu%C4%9Fu_bilinen_ki%C5%9Filer_listesi

bundan ziyade;

bu adamların hiçbiri ayı'n ve denizin sopayla ortadan ikiye yarıldıgına inanmiyor.

ve sen inaniyorsun ve inandıgın icin geri kaldın. gerçek olanlar bunlar.

gabriel-x
Aday Memur
25 Kasım 2016 20:22

Kardeşim bizi mi trollüyosun ingilizcen mi yok? Verdiğin linkte ateist bilim adamlarının %80 çoğunluğu falan yok.

pintiko, 7 yıl önce

2009 araştırması.2016 araştırması %78,7 ydi.

http://www.pewforum.org/2009/11/05/scientists-and-belief/

Toplam 361 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi