Editörler : supporters.
31 Temmuz 2018 22:25

Arsa almak iyi bir yatırım mıdır

ARSA ALMAK İYİ BİR YATIRIM MIDIR?

Emlak yatırımı yapmak istiyorsanız, kazançlı bir yatırım için arsa almak iyi bir yatırım olabilir.

Doğru zamanda, doğru bölgede arsaya yapılan yatırım, orta ve uzun vadede dikkate değer bir getiri sağlayabilir.

Arsa yatırımınızdan orta vadede kazanç elde edebilmek için şehrin gelişmeye açık bölgelerini takip ederek, bu bölgelere yatırım yapılabilir.

Satın almayı düşündüğünüz arsanın imar durumu hakkında emlak danışmanınız araştırma yaparak size detaylı bilgi verecektir.

Yeni yerleşim yerleri, yapılması planlanan hastane, okul, alışveriş merkezi gibi yapılar kısa ve orta vadede o bölgedeki arsaların değerini artırır.

Arsa almak uzun vadede kazandırır. Bölgenin gelişme hızına göre kısa vadede de iyi kazanç söz konusu olabilir. Ancak, emlak yatırımının likit bir yatırım olmadığını bilerek yatırım yapın. Piyasalar kötü olduğu zaman nakte çevirmekte güçlük çekebilirsiniz.

Konut ve işyeri kira getirir, ancak arsanın getirisi yoktur.

Ayrıca bunun üzerine arsa sahiplerinin emlak vergisi de vermesi gerektiğini unutmamak gerekir.

Arsa yatırımı yapmanın, konut yatırımı yapmaya benzemediğini göz ardı etmeyiniz.

Öncelikle arsanın imar izni olup olmadığı araştırılmalıdır. Var ise imar durumu incelenmelidir. Konut, ticari alan, iş yeri, sosyal hizmet alanı gibi hangi imar alanında bulunduğu incelenmelidir.

Arsaya inşaat yapabilme şartlarının neler olduğu da öğrenilmelidir.

İpotek, şerh (arkeoljik, doğal sit vs), haciz, özel şahıs, şirket veya kamu kuruluşuna ait kullanım hakkı gibi mülkiyetle ilgili bir sorunu olup olmadığı araştırılmalıdır.

Doğru yer ve zamanda satın alınan arsa size enflasyona karşı yatırımınızı korur. Üzerine kayda değer bir kazanç da sağlayabilir.

Zamanı geldiğinde arsanızı satarsınız, nakit olarak paranızı alırsınız veya arsa karşılığı (kat karşılığı) müteahhite veya inşaat firması ile anlaşarak değerlendirebilirsiniz.

Biz yatırımcılarımıza yatırım için genel olarak arsa, tarla işyeri tavsiye ederiz. Konut yatırımlarında ise alıcının kendi kullanımlarına uygun konutun kriterlerini göz önünde tutarak, ihtiyaçlarına uygun bir konutta karar kılmalarını tavsiye ederiz.

Konut yatırımı ihtiyaçları karşılamaya yönelik olmalıdır.

Arsa yatırımı ise ihtiyacınız olmayan paranın değerini korumak ve enflasyondan arındırıldıktan sonra iyi bir getiri sağlamak amacıyla, imar durumu bilinerek boş olarak bina yapılabilecek bir toprak parçası satın almaktır.

Binalar eskir, bakım masrafları olur, arsanın bu tür masrafı olmaz.

Konut ve işyerinden kira geliri olur ancak kiracı ile uğraşmak durumunda kalabilirsiniz.

Herhangi doğal afet, deprem durumunda binalar hasar görebilir, arsa yatırımınız zarar görmez.

hayatyasin
Aday Memur
10 Ağustos 2018 18:20

Türkiye de arsa yatırımının kaybettirdiğini neredeyse hiç görmedim

serdengecti03
Aday Memur
08 Aralık 2018 09:58

Kesinkle iyi bir yatırımdır.

2 sene kadar gayrimenkul danışmanlığı işi içersindeyim.

Daire yerine dükkan ; dükkan yerine arsa bence en iyi yatırımdır.

Nedenlerini istrsen yazabilirim.

09 Aralık 2018 00:26

Yahu arkadaş bu ülkenin Suriye gibi olacağını şimdiden görenler Avrupa'da,Amerika'da,hatta Balkan ülkelerinde ev alıyorlar siz ise bu ülkede arsa almak iyi bir yatırım mıdır diye tartışıyorsunuz burada.Allah akıl fikir versin size!

akademikbaytar
Yasaklı
19 Aralık 2018 04:07

Dükkanın prim yapması ve bir yandan kira getiriyor olmasından daha mı çok prim yapar bir arsa. Kelepir dükkan denk getirmek zor oluyor ancak kelepir arsa denk getirmek nispeten daha kolay gibi. Örneğin 700bin 800bin TL gibi meblağlara nasıl gayrimenkul yatırımı tavsiye edersiniz sayın uzman. İki veya üç parçada alınacak arsa mı tek parça olarak alınacak arsa mı yoksa dükkan mı tercih edilmeli. Görüşlerinizi bekliyorum. Teşekkürler
serdengecti03, 5 yıl önce

Kesinkle iyi bir yatırımdır.

2 sene kadar gayrimenkul danışmanlığı işi içersindeyim.

Daire yerine dükkan ; dükkan yerine arsa bence en iyi yatırımdır.

Nedenlerini istrsen yazabilirim.

akademikbaytar
Yasaklı
19 Aralık 2018 04:25

Doğru dediniz ya. Varlıklı bir ailem var çok şükür. Dört kardeşiz. birisi evlendikten sonra eşiyle bae ye gitti yıllardır yurtdışında şimdi irlandaya yerleşiyorlar heralde orada emekli olurlar, türkiyede yaşayanlara acıyarak bakıyorlar resmen. Biri afrika ortadoğudaydı evlendi türkiyeye döndü eşiyle, şimdi pişmanlar ilk iş teklifiyle geri gidecekler.birisi türkiyede otomotivin devi olan firmada beyaz yakalı çalışan ama şu rusyaya gitme arefesinde. Bense bir üniversitede laboratuvar sorumlusuyum yurtdışına gitme şansım çok zayıf. Tüm ailede aynı türkü söyleniyor 'bu ülke yaşanmaz hale geldi'. Lisans mezunları özellikle yurtdışına gitmek için adeta yarışıyorlar çünkü yarınlar karanlık görünüyor ülkemizde malesef. Öyle bi içimi dökem dedim
ekonomik.çöküş, 5 yıl önce

Yahu arkadaş bu ülkenin Suriye gibi olacağını şimdiden görenler Avrupa'da,Amerika'da,hatta Balkan ülkelerinde ev alıyorlar siz ise bu ülkede arsa almak iyi bir yatırım mıdır diye tartışıyorsunuz burada.Allah akıl fikir versin size!

kurtxx
Memur
20 Aralık 2018 09:43

Tam aksine ülkemizin geleceği parlaktır.Abd de adamlar çocuklarına türkçe öğretiyorlar.Avrupada avruba baharı başladı.Ortadoğunun süper gücüdür Türkiye.Beğenmeyen ülkeyi terk edebilir.

akademikbaytar, 5 yıl önce
Doğru dediniz ya. Varlıklı bir ailem var çok şükür. Dört kardeşiz. birisi evlendikten sonra eşiyle bae ye gitti yıllardır yurtdışında şimdi irlandaya yerleşiyorlar heralde orada emekli olurlar, türkiyede yaşayanlara acıyarak bakıyorlar resmen. Biri afrika ortadoğudaydı evlendi türkiyeye döndü eşiyle, şimdi pişmanlar ilk iş teklifiyle geri gidecekler.birisi türkiyede otomotivin devi olan firmada beyaz yakalı çalışan ama şu rusyaya gitme arefesinde. Bense bir üniversitede laboratuvar sorumlusuyum yurtdışına gitme şansım çok zayıf. Tüm ailede aynı türkü söyleniyor 'bu ülke yaşanmaz hale geldi'. Lisans mezunları özellikle yurtdışına gitmek için adeta yarışıyorlar çünkü yarınlar karanlık görünüyor ülkemizde malesef. Öyle bi içimi dökem dedim

akademikbaytar
Yasaklı
20 Aralık 2018 19:00

En büyük derdi hayatını geçirecek parayı kazanmak olan, bir ev bir araba alabilmek için çalışmaktan ömür boyu etrafında olup bitenleri görmeyenler ülkemizden tabi ki memnun olabilir ama işin aslı Türkiye ortadoğudaki Afrika'daki kabile devletlerinden bir tık üsttedir. Öyle Avrupa medeniyeti Amerika medeniyeti Birleşik krallık medeniyeti Avustralya medeniyeti seviyesine falan ulaşması da mümkün değildir. Bu coğrafya treni sanayi inkılabında istasyona gitmek yerine lale devri yaşadığı için kaçırmıştır. Elin oğlu ürettiği teknolojiden korkar hale geldi yapay zeka çalışmalarına devam edip etmeyeceğini düşünüyor, senin konyalı bilimadamlarının yaptığı tekerlekli oyuncak pistten düşüyor. He canım he avruba baharı var yakında
kurtxx, 5 yıl önce

Tam aksine ülkemizin geleceği parlaktır.Abd de adamlar çocuklarına türkçe öğretiyorlar.Avrupada avruba baharı başladı.Ortadoğunun süper gücüdür Türkiye.Beğenmeyen ülkeyi terk edebilir.

serdengecti03
Aday Memur
22 Aralık 2018 21:08

Hocam dükkanın deiğiniz gibi faydaları var.

Evin her işiyle sen ilgilenirsin dükkanla tesisat vb hariç dükkan kiraciısı ilgilenir.

Ben kesin çizgilerle dükkan yerine arsa olur demek istemedim.Karşınıza fırsat bir dükkan çıkar hatta daire çıkar orayı alırsınız.Fırsat olarak ne düşünülürse oraya yatırım yapılmalı..O sizin araştırma ve yatırım düşncenize göre değişir.Ama ben normal bir daireye sırf yatırım olsun diye paramı gömmem.

Bundan 5-6 sene önce Yalova'da ki arsalar müthiş prim yapmıştı.bu aralar satışlar yavaş olsada Çanakkale,İzmir bölgesi yatırımı yapılıyor.Balıkesiride es geçmemek lazım.

Benim param olsa daire değil (normal bir daireden bahsedıyorum) arsa veya dukkana yatırım yapardım.

Dükkanın prim yapması ve bir yandan kira getiriyor olmasından daha mı çok prim yapar bir arsa. Kelepir dükkan denk getirmek zor oluyor ancak kelepir arsa denk getirmek nispeten daha kolay gibi. Örneğin 700bin 800bin TL gibi meblağlara nasıl gayrimenkul yatırımı tavsiye edersiniz sayın uzman. İki veya üç parçada alınacak arsa mı tek parça olarak alınacak arsa mı yoksa dükkan mı tercih edilmeli. Görüşlerinizi bekliyorum. Teşekkürler

seyo
Aday Memur
22 Aralık 2018 21:41

Öldükten sonra kullanmayı düşünüyorsan evet ama çocuklarında buna küfreder bunu mu bıraktı diye

14 Mayıs 2019 12:31

arsa dükkan konut diye gider.sıralama budur

14 Mayıs 2019 12:33

evini arsanı sat,sen de dediğin yerlerden ev arsa al o halde??

ekonomik.çöküş, 5 yıl önce

kırmızıbeyaz58
Aday Memur
26 Mayıs 2019 12:52

Uzun vadeli yatırım için evet iyi bir yatırımdır.

26 Mayıs 2019 16:51

Arabamızı ve bir evimizi sattık, şimdi oturduğumuz evi satıp ailecek kiraya çıkacağız.En geç 1 sene içinde de Karadağ'da ev alıp ailecek oraya yerleşmeyi düşünüyoruz zaten.Özellikle S400 silahı alımından sonra tamamen Batı'dan kopacağız ve zamanla da Erdoğan'ın diktatörlüğü altında Irak, Suriye gibi dış müdahaleye açık hale geleceğiz.

Ekonomimiz de tam anlamıyla çökecek zaten bu gelişmelerden sonra.11 Eylül 2001 saldırılarından sonra ABD ve İsrail Büyük Ortadoğu Planını hazırlamışlardı ve 30-40 yıl içinde Ortadoğu'da birçok ülkeyi parçalara ayırıp sınırlarını da değiştireceğiz demişlerdi.Adım adım planlarını yürürlüğe koyuyorlar ve Afganistan,Libya,Irak,Suriye'den sonra şimdiki hedefleri İran ve Türkiye.

1 gram beyine sahip olan bu saatten sonra bu ülkeden kaçmanın yollarını arar,yoksa ömür boyu yarı aç yarı tok rezillik çeker burada.Zaten tarım ve hayvancılığı da bitmiş olan bir ülkeyiz.Benden söylemesi ciddiye alıp almamak size kalmış

yakarım bilirsin, 5 yıl önce

evini arsanı sat,sen de dediğin yerlerden ev arsa al o halde??

ayhan8861
Kapalı
29 Mayıs 2019 10:06

Troller memleketi kötülüyorlar millet akın akın avrupadan ülkesine dönüyor gelen turist yerleşip kalıyor hee alanda lider olma yolundayız siz hala boş hayaller kurun memleketin her tarafı kıymetli yatırım yapılır

tulum
Yasaklı
29 Mayıs 2019 12:41

Medeniyetleri bi daha say hele:)) baska hangi medeniyetler var mesela ; suriye medeniyeti , irak medeniyeti gibj olacagız.:))Dongoz
En büyük derdi hayatını geçirecek parayı kazanmak olan, bir ev bir araba alabilmek için çalışmaktan ömür boyu etrafında olup bitenleri görmeyenler ülkemizden tabi ki memnun olabilir ama işin aslı Türkiye ortadoğudaki Afrika'daki kabile devletlerinden bir tık üsttedir. Öyle Avrupa medeniyeti Amerika medeniyeti Birleşik krallık medeniyeti Avustralya medeniyeti seviyesine falan ulaşması da mümkün değildir. Bu coğrafya treni sanayi inkılabında istasyona gitmek yerine lale devri yaşadığı için kaçırmıştır. Elin oğlu ürettiği teknolojiden korkar hale geldi yapay zeka çalışmalarına devam edip etmeyeceğini düşünüyor, senin konyalı bilimadamlarının yaptığı tekerlekli oyuncak pistten düşüyor. He canım he avruba baharı var yakında

akademikbaytar
Yasaklı
29 Mayıs 2019 12:55

olur ne zaman istersin.

siz yobazlar nasıl bir hayal alemindesiniz. şartlar elverse basar giderim ama kariyer planımı ülkemdeki hayatıma göre yaptım.ben mi döndürüyorum bu ülkeyi ıraka suriyeye.sizin gibi hödüklerin cefasını niye çekeyim.pisliğinizde boğulun.

barbaros şansala sevgiler...

İKTİSAT_61
Memur
13 Haziran 2019 09:49

uygun fiyata arsa almak en karlı yatırımdır.

21 Haziran 2019 14:18

S400 silahları alınıp Türkiye'de kurulacak.Sonrasında Abd'nin ağır yaptırım ve ambargolarına maruz kalacağız.Kısa sürede Nato'dan ve Batı bloğundan dışlanacağız ve yabancı sermaye hızla kaçacak ülkemizden.

Ne yazık ki büyük bir ekonomik çöküş yaşanacak ve milyonlarca insan işsiz kalacak,hayat pahalılığı çok daha artacak.Çok zor seneler ülkemizi bekliyor ne yazık ki,nakit parası olan yaşayacak bu devirde.Arsa veya konutların değeri neredeyse yarı fiyatına düşecek!

Toplam 18 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi