Editörler : Pangaea

Yönetici
05 Ağustos 2018 11:20

ÖABT Türkçe sorularını değerlendirelim

ÖABT Türkçe sorularını değerlendirelim

05 Ağustos 2018 12:12

Kimse bir sey yazmıyor

ebrylmzz
Aday Memur
05 Ağustos 2018 12:26

Sızıcılaşma Feminist eleştiri Kayserili Rüstü Kaygusuz Abdal Aşkı Memnu Hüsnü Talil Chomsky Şimdilik bunlar geldi aklıma
05 Ağustos 2018 12:41

Sorular çok uzun degil miydi bana mi oyle geldi

hestbehist
Memur
05 Ağustos 2018 13:00

Kaygusuz Abdal sorusu Niyazi Mısri olmayacak mıydı hocam? Yoksa soruları yanlış mı hatırlıyorum

ebrylmzz, 6 yıl önce
Sızıcılaşma Feminist eleştiri Kayserili Rüstü Kaygusuz Abdal Aşkı Memnu Hüsnü Talil Chomsky Şimdilik bunlar geldi aklıma

hestbehist
Memur
05 Ağustos 2018 13:01

Cenap Şehabettin

Nekroloji

Surname

ebrylmzz
Aday Memur
05 Ağustos 2018 13:09

Evet yanlış hatırlıyorsunuz hocam.Eserlerden de çıkıyor kim olduğu.Mesela Gevhername Kaygusuz Abdal'ın
hestbehist, 6 yıl önce

Kaygusuz Abdal sorusu Niyazi Mısri olmayacak mıydı hocam? Yoksa soruları yanlış mı hatırlıyorum

hestbehist
Memur
05 Ağustos 2018 13:15

Doğrudur hocam. Yunus emre ile benzer diyordu. Oradan karıştırdım. Sağlık olsun :)

ebrylmzz, 6 yıl önce
Evet yanlış hatırlıyorsunuz hocam.Eserlerden de çıkıyor kim olduğu.Mesela Gevhername Kaygusuz Abdal'ın

cemre_turkce
Aday Memur
05 Ağustos 2018 13:21

Sürrealizm yaptığım bir soru vardı.

Durub-ı Emsal i Osmaniye

Tek Entrika Kuramı yaptım doğrumu bilmiyorum.

Nazım türü koşmaydı ama ben şarkı ile karıştırdım 😔

hestbehist
Memur
05 Ağustos 2018 13:27

Hocam nette böyle bir şey buldum

3.2. Yineleme Kuralı Halk anlatılarının diğer bir kuralı da ?Yineleme Kuralı?dır. Edebiyatta yineleme konuya önem kazandıran araçlardan biridir. Ancak halk anlatıları ayrıntılara inme tekniğinden yoksun olduğu için geleneksel sözlü edebiyatın konuya önem kazandırmada tek yolu yinelemedir. Yineleme anlatıda bazen gerilimi arttırıcı bazen de basittir. Önemli olan yineleme olmadan anlatının tam olarak kendi biçimini kazanamayacağıdır. Yinelemeler genel olarak üç sayısına bağlıdır. Ancak yedi, on iki ve bazen başka sayılarla yapılan yinelemelerde de halk anlatılarında rastlanmaktadır (Olrik, 1994a). Oğuz Kağan Destanı incelendiğinde Oğuz Kağan?ın canavarla mücadelesinin üç defa tekrar edildiği ilk olarak göze çarpmaktadır. Oğuz Kağan?ın ilk hanımından üç ve ikinci hanımından üç çocuğunun olması ve bunun tekrar edilmesi, Oğuz Kağan?ın üç kağanla savaşa girmesi yineleme kuralına verilebilecek örneklerdir. Oğuz Kağan?ın her bir karısından olan üç çocuğunun isimleri Gün, Ay, Yıldız ve Gök, Dağ ve Deniz?dir. Yine Oğuz Kağan?ın yayları ve okları üçe bölmesi de tekrarlardandır.

cemre_turkce, 6 yıl önce

Sürrealizm yaptığım bir soru vardı.

Durub-ı Emsal i Osmaniye

Tek Entrika Kuramı yaptım doğrumu bilmiyorum.

Nazım türü koşmaydı ama ben şarkı ile karıştırdım 😔

GeneI Merkez1
Aday Memur
05 Ağustos 2018 13:34

49. soruya çok takıldım. Öğretmen dil bilgisi uygulaması sırasında hangi basamakta yanlış yapmıştır sorusu. Yapım eki, çekim eki olan

cemre_turkce
Aday Memur
05 Ağustos 2018 13:40

Yineleme de geçti sklımdan cevap odur o zaman. Ben bu sene pek çalışmadan girdim. 15 gün deneme çözdüm sadece. Yapabildiklerim de oldu ikisi arasında kalıp yanlış yaptıklarım da. Herkes için hayırlısı olsun.

Dil sorununu ne yaptınız Peltekli mi olacaktı?

Aruz kalıbını mefâîlün mefâîlün mefâîlün mefâîlün yaptım.

Bir de eklerle ilgili bir soru vardı "birir, kalemler" falan vardı şiklarda doğru cevap neydi?

hestbehist
Memur
05 Ağustos 2018 13:44

Hocam cevaplarımın kesinliği olmamakla birlikte

Atlama

Dediğiniz ölçü

Yarımşar

Yaptım. Birisi sözcüğü bildiğim kadarıyla yapım eki+çekim eki şeklinde. Kalem+ler sözcüğünde bir şey göremedim. Yarımşar en makulü geldi bana. Artık bilemiyorum. Hayırlısı olsun hakkımızda İnşallah

cemre_turkce, 6 yıl önce

Yineleme de geçti sklımdan cevap odur o zaman. Ben bu sene pek çalışmadan girdim. 15 gün deneme çözdüm sadece. Yapabildiklerim de oldu ikisi arasında kalıp yanlış yaptıklarım da. Herkes için hayırlısı olsun.

Dil sorununu ne yaptınız Peltekli mi olacaktı?

Aruz kalıbını mefâîlün mefâîlün mefâîlün mefâîlün yaptım.

Bir de eklerle ilgili bir soru vardı "birir, kalemler" falan vardı şiklarda doğru cevap neydi?

Saylan41
Aday Memur
05 Ağustos 2018 13:47

o soru birisi olucak bide chomsky degil o soru leonard bloomfield

cemre_turkce
Aday Memur
05 Ağustos 2018 14:10

Hocam Bloomfield olamaz çünkü davranışçı anlayışı değil doğuştan gelen anlayışı benimsemiştir diyor. O yüzden Chomsky olmalı diye düşünüyorum.

Bir de 49. Soru olan yapım eki sorusunu "C" yaptım. Artık kapıllaşan eski kelimelerin kokünü ekini vermeyiz diye düşündüşündüm. Dil bilgisi etkinliklerinde o kadar ayrıntıya girilmediğinden o mantıksız geldi. Yanlış da olabilir.

Saylan41, 6 yıl önce
o soru birisi olucak bide chomsky degil o soru leonard bloomfield

cemre_turkce
Aday Memur
05 Ağustos 2018 14:16

Hocalarım otobüste yazıyorum bazı kelimeler yanlış yazılmış klavyeden kusura bakmayın ben çok takılırım böyle şeylere. Silemedim de mesajı :)

fthrys
Memur
05 Ağustos 2018 14:25

Surrealizm

Aski memnu

Aykirilasma

Edimsel dilbilim

Chomsky

Kayserili rustu

Kaygusuz abdal

Durubi emsali osmaniye

Cenap sahabettin