Editörler : supporters.
06 Ağustos 2019 13:28

Sigara parasıyla yatırım
Yeni sigara zammıyla Parliament 18.5 TL oldu. Günde 1 paket içen biri ayda 555 TL vermiş oluyor. Bu parayı kendi sağlığına zarar veren sigaraya yatırmak yerine 7 TL fiyattan her ay düzenli Ereğli Demir Çelik hissesi alsa ne olur? Ayda 79 hisse yapar. Yılda ise 948 hisse. Ereğli, hisse başına 1.24 TL temettü (kar payı) dağıtmıştı. 948X1.24 yapıyoruz, sonuç 1175 TL. Yani hem sigarayı bırakarak sağlığımı korudum, hem de temettü yatırımı yaparak kendime ve aileme PASİF GELİR yaratmış oldum. Bir sene sonunda alacağınız 1175 TL'yi harcamak yerine, en azından 4-5 sene bununla da hisse alırsanız, hisse sayınız kar topu gibi büyüyecektir. 1.24 TL'yi küçümsemeyin. Ereğli bu kriz döneminde 4.8 milyar TL temettü dağıttı, Tüpraş 3.8 milyar TL, İskenderun Demir Çelik 3.5 milyar TL, Tofaş 880 milyon TL temettü dağıttı. Mühim olan bu dev şirketlerden biz küçük yatırımcının ne kadar kar payı aldığıdır. Yani siz hisse sayınızı artırarak her yıl alacağınız temettüye odaklanmalısınız. Bir de bu sene 1.24 TL dağıtan temettü bir kaç sene sonra çok daha fazla oluyor.(Enflasyonu her zaman yeniyor). Örnek vereyim; Ereğli bu temettü miktarını 11 yılda 16 kat, Tüpraş 10 yılda 6.5 kat, Tofaş 10 yılda 24 kat, Aygaz 10 yılda 12 kat, Soda 8 yılda 18 kat artırmış. Uzun vade de yalnızca temettü geliriyle yaşamını sürdürebilecek konuma gelip erken yaşta kendisini emekli eden insanlar var. Örneğin yıllık maaşınız 50 bin lira ise, siz yılda 50 bin lira temettü alır duruma geldiğiniz gün artık çalışmanıza gerek yok. Ya da artık gerçekten sevdiğiniz işi yapabilirsiniz, çünkü finansal olarak özgürsünüz. Örneğin 5 sene önce 50 bin TL'lik Ereğli hissesi alan birisi, bugün tam 12 aylık asgari ücret tutarında temettü aldı. Yine 5 sene önce 50 bin TL'lik İskenderun hissesi alan birisi, bugün tam 54 bin lira temettü aldı. Yani aylık 4500 TL :) Örnekleri daha çok çoğaltabilirim. Sakın bana 5 sene önce şu hisseyi alsaydı şimdi batmıştı vs diye örnekler göstermeyin. Ne olursa olsun temettü vermeyi gelenek haline getirmiş olan Bist30 hisseleri dışına çıkmayın. Merak etmeyin batmanız için Çanakkale'nin geçilmesi lazım. Okuduklarınız yatırım tavsiyesi değildir, kişisel tecrübelerimdir. Okuduğunuz için teşekkürler :)

blue38127
Aday Memur
06 Ağustos 2019 14:00

Bide 5 yıl önce 50bin tl altın alanı hesaplayın mert88835

mert88835
Şube Müdürü
06 Ağustos 2019 18:12

Hesapladım tabi :) 5 sene önce Ağustos ayında gram altın 90 TL imiş. 50 bin liralık gram alan kişinin şu an 145 bin lirası var :) Aynı tarihte aynı miktarda Ereğli hissesi alan birinin şu an 118 bin lirası var ammaaaa cebinde toplam 16666 tane hisse var. Bu hisselere karşılık bu sene 20665 TL temettü aldı. Altın sadece duran varlık. Hisse hem dururken kazanır hem de sana kira öder :) Yine aynı parayla Tüpraş alsaydı 177 bin lirası vardı ve bu sene 16770 TL temettü aldı. Yine temettü canavarı Ege Endüstri alsaydı 285 bin lirası vardı, bu sene 18600 TL temettü aldı. Vestel beyaz eşya alsaydı 176 bin lirası vardı, 22 bin lira temettü aldı. Yani nereden bakarsak bakalım hisse altını geçer
blue38127, 5 yıl önce

Bide 5 yıl önce 50bin tl altın alanı hesaplayın mert88835

mert88835
Şube Müdürü
06 Ağustos 2019 18:24

Bu arada yanlış anlaşılmasın altın tabi ki çok iyi bir yatırım aracıdır uzun vadede. Borsadan korkan, çekinen adam sigaraya verdiği parayla her ay 1 çeyrek alsın atsın kenara. Burda amaç sigaradan caydırmak :)

blue38127
Aday Memur
06 Ağustos 2019 18:35

Elbette geçer mert88835.doğru söylüyorsunuz.Ama hisse işi risk bana göre.ya batarsa sonuçta özel sektör gibi düşün.ayrıca onca hisseden hangis8nin kazanacağını nerden bilceez.misal x hissesi şimdi 15 olsun.ben bu hisseye 5 yıl yatırım yaptım düzenli olarak.ortalama 13 olsun .5 yıl sonra hisse 3 e düştü ne yapacaz?temettü herşey mı sizce.

blue38127
Aday Memur
06 Ağustos 2019 18:47

Bi de aldığımız hisse temettü vermezse ne olacak.bildigim kadarı ile beli başlı hisseler temettü veriyor.ama bazı yıllarda vermeyebiliyorlar.

mert88835
Şube Müdürü
06 Ağustos 2019 21:26

Batarsa konusunda endişelenmekte haklısınız. Para kolay kazanılmıyor. Ama bu iş dışardan görüldüğü gibi değil. Bist30'daki sanayi şirketlerinin batması gerçekten muazzam zor bir şey. Örnek vereyim. Bugün Tüpraş'ın kasasında harcamaya hazır 11.3 milyar lira var. Bu para hazır harcayabileceği nakit para. Malının, mülkünün değeri değil. Bu para 3 büyük futbol takımının bütün borçlarını kapatabiliyor. Ereğli'nin ise 10.3 milyar lira var. Arçelik'in 5.8 milyar lira, Tofaş'ın 2.7 milyar lira, Şişecam'ın 6.7 milyar lira harcamaya hazır nakit paraları var. Yani kurulu tesislerinin, makinalarının, taşınır-taşınmazlarının değerleri ayrı. Bu şirketlerin batmaları mümkün değil. Kasalarındaki paraları da çoğu dövizle değerlendiriyor. Ki bu şirketler dikkat edin dünyada sayılı şirketler. Diğer sorunuza geleyim; yatırım yaptınız 5 yıl sonra zarardasınız. Böyle bir durum pek mümkün gözükmüyor. Ona da örnek vereyim; Bist30'un sanayi şirketlerinden Soda sanayi 5 yılda 9 kat, Ereğli 7.5 kat, Aselsan 10 kat, Tüpraş 5 kat, Petkim 5.5 kat, Şişecam 3.7 kat, Ford 3 kat, Tav Hava Limanları 3 kat, Tofaş 3.5 kat kazandırmış. Yani eksiye giden hiçbiri yok. Zaten borsanın amacı da budur. Uzun vadede yön her zaman yukarıdır, piyasalar her zaman pozitiftir. Yoksa kimse kazanamaz :) Aldığımız hisse temettü vermezse? Bazı şirketler 1990'lı yıllardan bu yana temettü veriyorlar. Mesela tüpraş, Ereğli, Tofaş, ford gibi çok güçlü şirketler en büyük krizlerde bile temettü vermişler. Onlar bize referans. Temettü her şey mi? Evet benim için her şey. Şöyle ki; 1 yılda kazandığım parayı temettü olarak alırsam kendimi emekli edebilirim. Şöyle düşünün bir ev alıyorsunuz 200 ben liraya, aradan 6 ay geçiyor emlakçı diyor ki senin evin artık 150 ben lira. Satar mısınız? Kimse satmaz. Niye satsın ki? Adam o evi ya oturmak için aldı, ya da kiraya vermek için. Alıp satmak için alan kaç kişi vardır? İşte ben de Tüpraşı, Ereğli'yi temettüsünü almak için alıyorum. Alıp satmak için değil. Borsa düştüğünde, hisselerim değer kaybettiğinde seviniyorum. Çünkü artık daha ucuza alacağımı biliyorum. Warren Buffett'ın çok güzel bir sözü var "bugün 2 dolara yediğim hamburgeri yarın 3 dolara yemek istemem" diye :) uzun vadeli temettü yatırımı böyle bir şey :)
blue38127, 5 yıl önce

Elbette geçer mert88835.doğru söylüyorsunuz.Ama hisse işi risk bana göre.ya batarsa sonuçta özel sektör gibi düşün.ayrıca onca hisseden hangis8nin kazanacağını nerden bilceez.misal x hissesi şimdi 15 olsun.ben bu hisseye 5 yıl yatırım yaptım düzenli olarak.ortalama 13 olsun .5 yıl sonra hisse 3 e düştü ne yapacaz?temettü herşey mı sizce.

blue38127
Aday Memur
06 Ağustos 2019 22:08

Peki aylık 100 liralık hisse alıp 5 6 yıl beklesem hatırı sayılır gelir elde edebilir miyim?mert88835

mert88835
Şube Müdürü
07 Ağustos 2019 00:25

Şöyle söyleyim, elimde memur bir abimizin Bireysel Emeklilik poliçesinin görüntüsü var. Bu abimiz 27.10.2005 tarihinde 60 TL ile BES'e giriş yapmış. 25.05.2016 tarihinde de BES'ten ayrılmış. Toplam 10.342 TL ödeme yapmış. Buna karşılık kesintilerden sonra eline 15.905 TL ödeme yapılmış. Tabi ki bu durumdan memnun kalmamış ve Excelde bir grafik hazırlamış. Aynı tarihler arasında BES'e yaptığı ödemeler ile Aselsan hissesi alsaydım ne olurdu diye hesaplamış. Hesaba göre geçen sürede aldığı hisseler ve aselsanın verdiği bedelsiz hisselerle birlikte toplam 7877 adet hisse olmuş. O günkü ederi ise 235 bin lira. Yani anlatmak istediğim her ay belirli bir plan dahilinde disiplini bozmadan alım yapılırsa 10 yıl sonra ciddi bir anaparaya sahip olunabilir. Dahası o ciddi anapara kişiyi temettü emeklisi yapabilir. Bunun örnekleri çok var :)
blue38127, 5 yıl önce

Peki aylık 100 liralık hisse alıp 5 6 yıl beklesem hatırı sayılır gelir elde edebilir miyim?mert88835

blue38127
Aday Memur
07 Ağustos 2019 06:52

Temettü her ay mı veriliyor.?

mert88835
Şube Müdürü
07 Ağustos 2019 08:28

Kimi yılda 1 kez, kimi yılda 2-3-4 kez. Toplu şekilde veriliyor.
blue38127, 5 yıl önce

Temettü her ay mı veriliyor.?

mehmetgunduzz
Aday Memur
22 Ağustos 2019 21:09

Tabi tasarruf, yatırım önemli konular haklısınız. İnsanlarımızın bu konulara daha çok değinmesi lazım. Özellikle paranın değer kaybını hesapladığınızda bir çok insan emekli olduğunda maalesef çok zor durumda kalacaktır.O günler gelmeden şimdiden önlem almaya başlamalılar.

Hisselere tl olarak bakmak yanıltır. Dolar bazlı bakmak daha sağlıklı sonuçlar doğurur.Dolar bazlı baktığımızda ise bir çok hissenin uzun vadede nasıl değer kaybettiğini görüyoruz. İçlerinden 5-10 tanesi yerini koymuş 2-3 tanesi de üzerine eklemiştir ancak. Bu bağlamda şimdiden başlayıp emekli olacağınız yılda en az değerini koruyan ve size her yıl düzenli ve artan oranda temettü veren şirketi/şirketleri tespit edip yıllarca finansal tabloları,güncel ekonomik durumu takip ve analiz etmelisiniz. Bunu yapmak için insanın önce kendini geliştirmesi lazım. 6-7 yıl önce sırf uzun vadeye güvenerek mali tabloları incelemeden yatırım yapmaya çalışan insanlar bugün çok zor durumdalar.Yıllardır dişinden tırnağından arttırdıkları paranın pul olduğunu yaşayarak öğrendiler.

Bunun tam tersini hem kendini geliştiren, şirket kararlarını,yatırımlarını,mali tablolarını sürekli takip edip analiz ederek belirli bir noktaya ulaşmış ve çok rahat yaşayan kişilerde var. Fakat dediğim gibi analizi,takibini çok iyi yaparak ilerlemek lazım.

Burada asıl önemli olan nokta emeklilik zamanınız geldiğinizde, yaşlılık kapınızı çaldığında emekli maaşınız dışında kendinize düzenli NAKİT AKIŞI oluşturmaktır. Bazıları bunu temettü ile yapar. Nasıl yaparsanız yapın ama o nakit akışını bir an önce oluşturmaya başlayın. Bunu oluşturduğunuzda emekliliğiniz gayet güzel geçer ve çocuklarınız,torunlarınız da daima size duacı olurlar.

uzmanabi
Kapalı
27 Ağustos 2019 16:50

hassas adamın helal ticaret yapması zor.

hisse senedi caiz değil. aldığın hisse ile firmanın nasıl yatırım yaptığını, ne aldığını,ne yaptığını bilemiyorsun.

fiziki altın yatırımı caiz. muhafazası zor. alım dönemini iyi kollaman gerek.

banka üzerinden ise -istendiğinde hemen sana fiziki olarak teslim edilmesi şartıyla- caiz olabiliyor. bunu da tek banka yapıyor bildiğim kadarıyla.

en güzeli atadan gelen zanaatı geleneği devam ettirebilmek fakat bu imkana da herkes sahip değil.

paranın dolaşıma girmesi, mal ve hizmet tedavülünün sürekli sağlanması, atıl kalmaması gerekiyor. zekatının verilmesi şart.

ticaret bu şartlar ve bu toplumla zor. bilgi ve tecrübe zaten işin temeli.

28 Ağustos 2019 09:49

Büyük resme bakarsak dünya ekonomisinin adım adım resesyona gitmesiyle birlikte ülkemiz gibi kırılgan ekonomiye sahip ülkeler adeta adım adım ekonomik çöküşe gidiyorlar.Öyle bir ekonomik çöküş olacak ki en az 10 yıl boyunca kendine gelemeyecek bizimki gibi ülkeler.Zaten kendine gelemeden de Suriye gibi insanların birbirlerini yediği bir ülke oluruz.

Borsadaki şirketlerin yarıya yakını iflas eder 2-3 sene içinde,borsadan pek medet ummayın.Altın kriz dönemlerini sever, altına yatırım yapan iyi paralar kazanır.

Gydm
Müsteşar Yardımcısı
17 Kasım 2019 09:43

Nasıl düşük ki ayda 555 tl yada en kötü 450 tl gidiyor asgari ücretin 4 te 1 bu millet ya tütün içiyor yada kaçak sigara içiyor peki sigara ucuz diyelim et ucuz mu kira düşük mü kilosu 5 tl nin altında sebze meyve var mı akaryakıt ucuz mu elektrik ucuz mu doğalgaz ucuz mu hadi sigara sağlığa zararlı ya sağlığa yararlı gıda et süt ve ürünleri sebze meyve ucuz mu

srd sdd
Aday Memur
19 Kasım 2019 16:17

satın alma gücü göz önünde bulundurulmamış.

Gydm, 4 yıl önce
Nasıl düşük ki ayda 555 tl yada en kötü 450 tl gidiyor asgari ücretin 4 te 1 bu millet ya tütün içiyor yada kaçak sigara içiyor peki sigara ucuz diyelim et ucuz mu kira düşük mü kilosu 5 tl nin altında sebze meyve var mı akaryakıt ucuz mu elektrik ucuz mu doğalgaz ucuz mu hadi sigara sağlığa zararlı ya sağlığa yararlı gıda et süt ve ürünleri sebze meyve ucuz mu

srd sdd
Aday Memur
09 Aralık 2019 12:00

Satın alma gücü göz önünde bulundurulmaz ise mantıklı: https://egezegen.com/haber/avrupada-sigara-fiyatlari-ve-en-ucuz-sigaranin-satildigi-ulkeler/

Toplam 16 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi