Editörler : Pangaea
16 Mart 2012 22:21

sınıf öğretmenleri bu açıklamayı gördümü

Bakan felaket tellallarını ters köşe yaptı

4+4+4?e geçildiğinde 5. Sınıf Öğretmenleri Mağdur olacak diye ortalığı ayağa kaldırmaya çalışanlara Milli Eğitim Bakanı cevap verdi ve kesinlikle mağduriyet olmayacak öğretmenler 5. sınıfta derse girmeye devam edecekler

2012-03-16, 19:31:40

Okunma: 894

0 Yorum

Ali Yalçın

[email protected]

Günlerdir kamuoyu 4+4+4 kesintili zorunlu eğitim konusunu tartışmaktadır. 28 Şubat?ta Milli Güvenlik Kurulu kararlarıyla dayatılan ve toplum mühendisliği ürünü olan 8 yıllık kesintisiz zorunlu eğitim konusunda 18. Milli Eğitim Şurası?nda Eğitim-Bir-Sen olarak verdiğimiz 1+4+4+4 şeklinde kesintili eğitim teklifimiz benimsenmiş ve şura kararı olarak deklare edilmişti. 6-14 yaş arası öğrencileri aynı koridora, ortak alanlara ve aynı sınıfa toplayan 8 yıllık kesintisiz eğitim ucubesini savunanlar ve dayatmaya hikmet üretenler türedi. İlköğretim birinci sınıf öğrencisi ile sekizinci sınıf öğrencisi arasında gerek fizikî gerek ruhsal gelişim bakımından çok büyük fark var. Farklı ilgi, ihtiyaç ve meraka sahip çocuk ve gençler aynı fiziki ortamda eğitim görüyor. Ortak alanlar 6 yaşındaki çocuk için de, 14 yaşındaki genç içinde aynı. Birisi korunmaya, şefkate, desteğe ve yeteneklerine göre erken yaşta yönlendirilmeye muhtaç; öteki, kabına sığmaz, enerji dolu ve hayat için yol haritası çizme noktasındadır. Bu kadar farklılığa rağmen çocuklar, 28 Şubat darbecilerinin emriyle aynı binalarda bir arada eğitim görmeye mecbur edildi. Maksat, ne eğitimde kalite ne de çocuklarımızın yeteneklerinin keşfedilip geliştirilmesiydi. Açıklamaya gerek yok, çünkü maksat, herkesin bildiği gibiydi.

Mesleki eğitime can çekiştiren 8 yıllık kesintisiz zorunlu eğitim, bazen iş çevrelerinin ?meslek lisesi memleket meselesi? kampanyalarına ve gazete ilanlarına neden oldu. Meslek odalarının her fırsatta sanayide ara eleman sıkıntısına vurgu yaptığını, geriye dönük demeçlerini taradığımızda rahatlıkla görebiliriz. Hal böyleyken, TÜSİAD ve bazı çevrelerin mesleki eğitimin önünü açacak 4+4+4 kesintili eğitim tasarısı ile ilgili hop oturup hop kalkmalarının ve ?kızlar? edebiyatı yapmalarının bir tek gerekçesi var; o da, imam hatiplerin orta kısmının tekrar açılması endişesidir. Ortaokulda açıktan bitirmeye fırsat verildiği takdirde ?çocuk gelinler artar, kızlar okutulmaz? diye kulakları okşayanlar, ne yazık ki, üniversite kapılarında kızları başörtüsü yüzünden dışlayanlardı. İkna odalarında imha süreçlerine soktukları çocukların psikolojisini bozanlar ve kızlara travma yaşatanlar şimdi ?şirin anne?yi oynamaya çalışıyorlar. Bunlar dikkate alınmaya bile değmez.

?Bunu yapacaksınız? dediği için paşalara sadakat yarışına girip ?siyasi hayatıma mal olsa dahi? diyerek 8 yıllık eğitimi uygulamaya koyan siyasetçilere gelince, halk onlara dersini zaten verdi. Siyaset onlar için artık resim albümlerinde siyah beyaz fotoğraftır. Kendileri silindiler fakat 15 yıldır eğitime giydirdikleri deli gömleği hala devam etmektedir.

Dünyada adı sanı duyulmamış, çağın gerisinde kalmış, eğitimde iddiası olmayan 20 ülkede uygulanan 8 yıllık kesintisiz eğitimi dayatanlar, meslek liselerinin alt kısmı olan ortaokul bölümlerini kapatırken, cinlik yaparak istisnalar hariç demeyi de ihmal etmediler tabii. 1739 sayılı Temel Eğitim Kanunu?nun 33. maddesine,?Güzel sanatlar alanlarında özel istidat ve kabiliyetleri beliren çocukları küçük yaşlardan itibaren yetiştirmek üzere ilköğretim ve orta öğretim seviyesinde ayrı okullar açılabilir veya ayrı yetiştirme tedbirleri alınabilir. Özellikleri dolayısıyla bunların kuruluş, işleyiş ve yetiştirme ile ilgili esasları ayrı bir yönetmelikle düzenlenir? şeklinde özel hüküm koyarak, müzik ve baleyi kapsam dışında tuttular. Bazı üniversitelerin güzel sanatlar fakültelerinin konservatuar kısımlarında istisna alanlar için ortaokul hakkı tanıyan bu düzenlemeyle mesleki eğitime, spor liselerine ve diğer bazı alanlara tanınmadı. Bale ve müzikte ortaokul devam ediyor anlayacağınız. Ülkenin elitlerinin haberdar olduğu bu uygulamadan geniş halk kitlelerinin haberi yok tabii ki. Kesintisiz eğitimin ana nedeni, imam hatip liselerinin önünü kesmekti. Katsayı uygulaması da zaten bunu pekiştirmek için yapıldı. Meslek liselerinin felaketinde kendilerine saadet arayan bir kısım çevreler bu cinayeti işlemekle adeta gurur duydular.

Eğitim-Bir-Sen olarak yıllardır bu çarpıklığın son bulması için mücadele ettik ve etmeye de devam ediyoruz. Katsayı kalktı; sıra, kesintisiz eğitimin dünya gerçekleri dikkate alınarak bilimsel, pedagojik bir şekilde yeniden kurgulanmasında. 4+4+4 tasarısı, bu ihtiyacı karşılamak içindir. Fakat mahşeri cümbüşçüler boş durmuyor.

Doğu?da Zerdüştlüğü yeniden diriltmek için panel düzenleyen sendika, 4+4+4 ile ilgili iş bırakıyor ve gürültü çıkarmaya devam ediyor. Bunları bir nebze anlıyoruz. Peki, malum sendika ne yapıyor dersiniz. O da, ilkokul kısmı 4 yıl olursa 42 bin öğretmen boşta kalacak diye ekran ekran, okul okul dolaşarak eğitimcileri kışkırtmaya ve hepsi İLKSAN üyesi olan sınıf öğretmenlerini yanıltmaya çalışıyor. Konu, Kanal 24?te Milli Eğitim Bakanı Sayın Dinçer?e soruldu.

-Yaşar Taşkın Koç: Bir öğretmenimiz ısrarla telefon ettiği için soracağım, 5. sınıf öğretmenleri bu yıl yasa geçer ve uygulamaya geçerse ne olacaklarını soruyorlar.

-Dinçer: Hala 5. sınıfta öğrencileri olacak onların.

-Yaşar Taşkın Koç: Ortaokula geçmiş olmuyor mu bu yıl 4?ten...

-Dinçer: Ortaokula geçmiş olsa bile... Şimdi bakın, yaptığımız uygulamada ilköğretimin devamı şeklinde olacak, bir, müstakil ortaokullar olacak, iki ve nihayet lisenin öncesi olacak diye tanzim ettik. Şimdi diyelim ki, aynı mahallede iki tane ilköğretim okulu varsa, biz fiziki olarak da ayırmak istiyoruz, çünkü çocukları da yaş olarak da, pedagojik olarak bir arada tutmaya çalışıyoruz, yani ilkokuldaki çocuklar ayrı bir binada, ortaokuldaki çocuklar ayrı bir binada olsunlar diye. Öyle olunca diyelim ki A ilköğretim okulundaki 5. sınıf hocası ortaokul olarak diğer binayı seçmişsek, ayırmışsak o binada 5. sınıf öğretmeni olarak devam edecek.

-Yaşar Taşkın Koç: Norm kadroda hiçbir değişiklik olmayacak.

-Dinçer: Yok, yok, olmayacak. Yani dediğim gibi her şeyi değiştirmiyoruz biz.

Fazla söze hacet var mı? Peki, felaket tellallığı yapanlar şimdi ne yapacaklar? Bu saatten sonra aynı propaganda ne kadar gider? Biz ısrarla ?sınıf öğretmenlerinin güvencesi Eğitim-Bir-Sen?dir? dedik. Kimsenin mağduriyetine göz yummayız. Tıpkı İLKSAN?da yapılanlara göz yummayacağımız gibi. Eğitim-Bir-Sen olarak seçimleri aldığımızda İLKSAN?ı bağımsız denetime açarak defoları kamuoyuyla paylaşacağız. Sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacağız.

Korkunun ecele faydası yok, beyler.

video link http://www.mebpersoneli.com/video/29

eldatron
Şef
16 Mart 2012 22:28

Bence bakan hangi hocanın branş hangi hocanın sınıf ilkokul derslerine girdiğini bilmiyor. Başka bir deyişle branş ve sınıf öğretmeni farkını bilmiyor. Yazık valla çok yazık!

Branşlaşma diye yapılan değişiklikte yine nato kafa nato mermer sistemine devam edilecek galiba. Sadeca İHL'lerin açılması sağlnamaya çalışıılıyor anlaşılan...

taliban66
Aday Memur
16 Mart 2012 22:38

ben bu işten bişey anlamadım şimdi 4 ten sonra imam hatip e giden öğrenciyle sınıf öğretmenide mi gidecek.

16 Mart 2012 22:47

evet hocam aynen öyle olacak imam hat.. gidecek ama sınıf öğretmeni devam edecek

caner2111
Kapalı
16 Mart 2012 22:52

hadi ordan be ikinci 4 deniliyor 5.sınıf değil bu ortaokul adı üstünde branşçılar girecek

mamoste212121
Şube Müdürü
17 Mart 2012 00:33

karman çorman oldu cok güldüm yav 4.sınıfa kadar okutacak sınıfın bır kısmı ımam hatıpe gıdecek sınıf ogrtmenıde onunla berbaer gıdecek anlıyan bıı varsa bana da anlatsın bence bakan artık proğramlara cıkmasın kendı kafasını da karıstırıyor bızımkını deee

yaziciturk
Aday Memur
17 Mart 2012 01:30

Benim anladığım kadarıyla ortaokul imamhatip açılacak ve buraya gitmeyen öğrenciler normal okula devam edecek ve bu okulların 5.sınıfını sınıf öğretmenleri okutacak.sadeec orta okul imamhatip açılacak gibime geliyor.

inndark
Genel Müdür
17 Mart 2012 01:59

Öğretmen 2 ye 3e 5 e mi bölünecek sınıfından bir kısım öğrenci a orta okuluna gitti bir kısmıda b orta okuluna gitti ne olacak?

inndark
Genel Müdür
17 Mart 2012 02:02

Heralde o sınıfın öğretmenini 5. sınıfa geldiğinde klonlarlar imam hatiplerin orta kısmını açıp meslekliserinin açmayacaklarmı açacaklar açmazlarsa kendileriyle çelişirler zaten sonuçta hocanın sınıfı parça pincik her biri bir orta okula gidecek o zaman ne olacak?

plyboy888
Yasaklı
17 Mart 2012 02:36

bu sınıfcılar mide bulandırmaya basladı artık.. üfffffffffffffff ıggghhhhhhh.. adamlar norm dısı olacakmıs.. hah o kadar atama bekleyen varken norm dısı olcam die aglıorlar .. olmaz bu kadar. 300 bine yakın kişi ekmek derdindeadamlar norm derdinde.. üffffffffffff..

serdaroviç
Kapalı
17 Mart 2012 02:46

ya sendikalara ne demeli 150 bin branş açığı oluşacak diye ödleri kopuyor.norm fazlası oluşacak diye cazgır gibi etrafta dolanıyorlar.atanamayan öğretmenler umurlarında değil.tutturmuşlar norm norm diye başka bir şey bilmiyorlar..sınıfları ikiye bölersin emekli ve ücretlilerle o açık zaten kapanır.branşçılar meslekçiler kimsenin umrunda değil!alın şu 4+4+4' ü de ....

şahan13
Daire Başkanı
17 Mart 2012 11:43

norm fazlası olmak atanamamktan da kötüüü.. 5o bin küsür sizce az bir rakam mı insaflı olun biraz.. ne bu kıskançlıkk

ozoland
Genel Müdür
17 Mart 2012 11:53

?Ve asla zulümde haksızlıkda ısrar edenlere meyletmeyin. Yoksa, (ahirette) ateş size dokunur. Sizin Allah?tan başka dostlarınız da yoktur. Sonra,yardım da göremezsiniz."

(Hûd, 113.)

allahdan korkan kimse haksızlığa zülme meydan vermez gelin birleşin mebin zülmüne ve haksızlığına kayıtsız kalmayın onlardan olmayın allah hepimizin bu yolda yardımcısı olsun

taliban66
Aday Memur
17 Mart 2012 13:06

Bakan Dinçer'in Kanal 24'te yaptığı açıklamanın arkasından 5. sınıfa yine 5. sınıf öğretmeni girmeye devam edeceğini gündeme taşıdıktan sonra önemli sorular ortaya çıktı.

5. sınıf öğretmenleriyle ilgili önemli sorulara cevap bulmak için araştırmalarımız sonrasında şu konular açıklık buldu.

1. Okulların ilk dört ve ikinci dört olarak ayrı binalarda olacaklarını,

2. Okulların ve derslik sayılarının Başbakanın talimatıyla iki yıl içinde azami derecede artırılacağı ve sonucunda sınıf mevcutlarının düşürüleceğini,

3. Derslik sayısının artmasından dolayı ataması yapılmayan öğretmenler için fırsat olduğunu,

4. 5. sınıf derslerine derslik sayıları artırılana kadar yine 5. sınıf öğretmenin gireceğini,

5. Psikomotor gelişim, beceri eğitimi, çocukların sosyal hayata, çevreye olan ilgilerinin artırılması ve uyum gibi bir çok konuda çocukları bunaltmadan daha rahat bir sosyalleşme süreci içerisinde Japonya?da kullanılan ?Yeşil Eğitim? sistemiyle eğitim verileceğini,

6. Köy okullarında birleştirilmiş sınıfta ki 5. sınıf öğrencilerinin 6. sınıf gibi taşımalı kadrosuna katılacağı, müstakil 5. sınıfların ise tamamının taşımalı olacağı ve öğretmeninin de taşıma yapılan okula geçeceğini öğrendik.

MebPersoneli.Com/ÖZEL

yaziciturk
Aday Memur
17 Mart 2012 19:45

plyboy888 arkadaşım gel muşun köyüne 42 gündür merkeze bir defa inebildik.köyde bakkal kahvehane yok.sınıfçılar adına boş boş konuşma.yaşamayan yaşayanın halinden anlamaz.eğer atanamadıyssan burad yazışacağına git ders çalış inş. atanırsın.ne bu sınıfçı düşmanlığı.

taliban66
Aday Memur
17 Mart 2012 20:04

yazıcıtürk kardeşim arkanızdayım bir mat öğretmeni olarak inşallah sınıfçıların hakkı yenmez çünkü doğuda o köylerde çalışan arkadaşlar ozaman nasıl gelecekler. bunu düşünen yok.

yaziciturk
Aday Memur
17 Mart 2012 21:33

eyvallah sağolasın hocamm..

kallera
Şube Müdürü
17 Mart 2012 23:36

BU ARADA HALA SINIFÇILARIN NORM FAZLASI OLMASINDAN MEDET UMAN, SINIFÇILAR NORM FAZLASI OLUNCA BRANŞÇI İHTİYACI ARTACAĞINI SANAN HAYALCİLER VAR.BU TİPLERİN ÖĞRETMENLİĞİNDEN ŞÜPHE EDERİM.SADECE LİSE BRANŞLARI ARTACAK.İLKÖĞRETİM BRANŞÇILARI HAYAL KURMAYA DEVAM.SİZİN EĞİTTİĞİNİZ ÇOCUKLARA YAZIK.ALLAH O ÇOCUKLARA YARDIM ETSİN.

murat123456789
Şube Müdürü
18 Mart 2012 00:50

http://www.kure.tv/haber/648-gunluk/gunluk-omer-dincerden-egitim-degerlendirmeleri/121-Bolum/114976 bu videoyu izleyin sonra sağlıklı düşünün.bakanın dalgınlıkla söylediği bi sözden yorum yapmayın. videnun 32. dk sını izle

crazy_sınıf
Genel Müdür
18 Mart 2012 01:01

öğretmene ek ödeme vermeyen, düğünde, bayramda ek ders kesen meb. 50000 sınıfçıyı norm fazlası yapacak. sonra da üstüne 5 leri branşçılara verip 150.000 olarak teleffuz edilen açığa bir 50.000 - 100.000 daha ekleyecek. ne bekliyordunuz? köklü bir değişiklik mi?

okullar ayrıldı mı? birbirinden ayrıldı. mesleki okulların orta kısmı açıldı mı? açıldı. eee ?? gerisi teferruat. göç yolda düzelir mantığı. ilk başta deselerdi 5.sınıfa aynen devam çok tepki olacaktı.ne anladık denilecekti. şimdi kamuoyuna kabul ettirildi bir nebze, branşçıların ağzına bal çalındı onlar da kabullendirildi. sonra da olacak olan oldu.. siyaset işte yavaş yavaş sindire sindire..tepkiler izole edilerek..

adam istanbul şişli de sınıfçı sen burda norm fazlası oldun bayrampaşa da açık var diyerek oraya yollayacak halleri yoktu ya

murat123456789
Şube Müdürü
18 Mart 2012 01:08

yine diyorum verdğim linki izlemeden yorum yapma. bakan zaten ilkokul öğretmenleri 5 yıl girmiyodu diyor. biz yeni sisteme yabancı değiliz diyor

Toplam 27 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi