Editörler : crops35
09 Şubat 2007 15:22

ATANAN ORMAN MUHAFAZA MEMURLARI BURAYA !!!!(ankara,bilecik,düzce,sakarya,bolu, çorum,kastamonu...)

ARKADAŞLAR DİĞER LİNK'İMİZ YENİLENEN LİNKLERİN PEK ALTINDA KALDIĞI İÇİN BU LİNKTEN DEVAM EDELİM BİR SÜRE İÇİN ,OLURMU DOSTLAR.

enginilhan
Memur
09 Şubat 2007 15:27

umuyorumki arkadaşlarımızın çoğu evraki işlem lerini bitirmişlerdir.hazırlayanlara kolay gelsin.atama tarihlerini bekleyen arkadaşlarımızın ise CENAB-I ALLAH bundan sonra tüm işerini güçlerini rastgetirsin dostlar.

aturanturna
Aday Memur
09 Şubat 2007 15:35

allah razı olsun kardeş seninde işin gücün rastgelsin ben kastamonu omm. hoşçakalın...

enginilhan
Memur
09 Şubat 2007 16:22

ATAMALAR,LOJMANLAR.MAAŞLAR.HARCIGAHLAR.NAKİLLER.EVRAKLAR.GÖREVDE YÜKSELMELER.AVNTAJLAR.DEZAVANTAJLAR.EĞİTİMLER.... VB KONULARINDA BİLGİLERİMİZİ BU LİNKTEN PAYLAŞALIM ARKADAŞLAR.

colaka
Daire Başkanı
09 Şubat 2007 16:33

ok iyi olmuş kardeş pek yazan yoktu diğerine eskidiği için.:))

belgeleri çoğu arkadaş bitirdi zaten tahminimce. şimdi sıra atanmayı beklemekte

babako71
Memur
09 Şubat 2007 17:37

evet ya bilgisi olan var mı?

şimdi bizi ne veya neler bekliyor???

babako71
Memur
09 Şubat 2007 17:43

haa bu arada ben ankarayı kazandım.tek kişilik kadroydu. en çok merak ettiğim beni Ankaranın neresine vercekleri ve gideceğim yerde lojmanın olup olmadığı?

hakkımızda hayırlısı olması dileğiyle...

colaka
Daire Başkanı
09 Şubat 2007 19:22

arkadaşlar orman muhafaza memurları bildiğim kadarıyla kendi işletmelerinde şef olamıyorlar. orman işletme şefleri orman mühendisleri arasından alınıyor. ama başka birimler için görevde yükselme varmı bilmiyorum.

babako bence ankaranın merkez değilde ilçelerden birine vereceklerdir.

enginilhan
Memur
09 Şubat 2007 20:04

arkadaşlar G.İ.H linkinden ALINTILAR yapıyorum burda tabi dolyısıyla değişik bilgiler, yorumlar ve çalışan omm cilerin iş deneyimleri mevcut

enginilhan
Memur
09 Şubat 2007 20:13

Merhaba .Maaş durumlarınız kadro dereceye göre değişmekle beraber 800-900 ytl civarı.Türktelekomdan geçenler ise 1200-1800 ytl arası alıyor.her memur gibi sizinde lojman hakkınız var tabi.Puanlama sistemine tabi olarak.Ama genelde kırsal kesimde çalıştığınız için bir çok yerde lojman bulma şansınız yüksek.resmi kıyafet devlet tarafından verilir.Silah taşıma hakkınız var.OGM de çalışanlar yangın tazminatı da alıyor 250 ytl civarı.bir de araziye çıkmaktan dolayı alınan 49 denilen bir tazminatınız daha var.Oda ayda 125-150 arası yapıyor.Anlayacağın devlet Orm.muh.Me. na çok iyi bakıyor. (DOSTÇA)

enginilhan
Memur
09 Şubat 2007 20:15

orman muhafaza memuru;

820.00 ytl maaş(bekar memur)

160.00 ytl her ay arazi tazminatı

260.00 ytl yılın 5,6,7,8,9,10,11'inci aylatı yangın tazminatı

alır.genelde şeflik denen birimlerde koruma,üretim,yangın faaliyetlerinde görev alır.Yeşile yakın üniforma giyer ve silah taşır.fiziksel güç ve sabır ister.Kurumun Uzman Çavuşlarıdır.Emirlerinde mevsimlik işçiler vardır.Mesai extralar hariç 8-5'dir.Extra nedir ? İşler arazi ağırlıklı olduğu değişik sebeplerden bu zaman dilimine pek uymaz.Cumartesi pazar tatili yok haftada 1 gün izinlisin.

5 yıl çalıştıktan sonra isteğine göre masabaşı işlere geçebilirsin.Tek kötü yanı taşra oluşu,gerçi her meslektede aynı sorunlar var.mesela sınıf öğretmenleri bizden daha kötü durumdalar.Ben 3 yıldır çalışıyorum altından kalkılamayacak kadar zor değil.kolay gelsin dahada sormak istersen mesaj yazarım.

Ayrıca saçma sapan seyler yazan arkadaşları kınıyorum.Memur dediğin kişi Devletine ve tüm mesleklere saygılı olmalı yanılıyormuyum.Üniversite mezunu olduğumuda belirtmek isterim saygılar

enginilhan
Memur
09 Şubat 2007 20:18

130 ytl tazminat değişkendir.gün eksik olabilir.normalde 26 gün üzerinden yazılır.oda 160.00 ytl ye denk gelir.

Orman müd.iki tür büçe vardır

1-döner sermaye

2-katma bütçe

bu bütçeler arasında bazen küçük farklar oluşabilir.ama düzene girer.dediğin gibi kesintidende olabilir.

''' başkasına saygısı olmayanın kendisinede saygısı olmaz''

benim gibi düşündüğün için teşekkür ederim(ORMAN MU. MEMURU)

enginilhan
Memur
09 Şubat 2007 20:20

izini diğer ormancı arkadaşlarınla kararlaştırırsın.içinizden biri ekip başkanlığı görevini yürütür oda onaylar.ama şefinde görüşünü almakta fayda var.

Döner sermaye Orman Dairesinde tam anlamıyla uygulanmaz.Yani performans yada çok çalışmakla ücretinde bir artış olmaz.Sadece katma bütçe ile döner sermayenin arasında çok küçük farklılıklar oluyor o kadar...

KATMA BÜTÇE: maaşları ve arazi tazminatlarını direk genel merkez ödenir.

DÖNER SERMAYE: maaş,arazi tazminatını bağlı olduğun müdürlük öder.

Yangın parasını döner sermaye karşılar(ORMAN MUHAFAZA MEMURU)

enginilhan
Memur
09 Şubat 2007 20:24

Arkadaşlar;

Orman Muhafaza Memurları Genel İdari Hizmetler kadrosunda çalışır.Bu ne demek ? Teknik hizmetler kadroları hariç bütün memurlarla aynı statü ve görev demektir.Yani masa başı iş diye tabir ettiğimiz memurluklarla aynı statüdedir.Masa başı işlere geçmek için herhangi bir sınava girmek gerekmez.Bazı kurumlara geçmek için kurumlar arası geçiş sınavı düzenlenir.bu sınav sadece ormancılar için değil herkez için geçerlidir.Ormancılar için önemli olan şudur " 2005 yılı haziran ayında bir kanun çıktı- yeni atanan Orman Muhafaza Memurları 5 yıl süreyle başka görev ve kuruma atanamazlar-diye ama genede geçen arkadaşlarım var.

Korkmayın hele bi başlayın zamanla herşey yoluna girer.Altından kalkılamayacak bir meslek değil.3 yılı geçtim niyetim 5 tamamlamak.Ayrıca üniversite bitirmenin sana faydası geçiş yapmak istediğinde daha çok meslek seçme şansı tanır.Unutmaki herşeyin başı eğitim.Bende üniversite mezunuyum.Saygılar...(ORMAN MUHAFAZA MEMURU)

aturanturna
Aday Memur
09 Şubat 2007 20:27

enginilhan kardeş hafta sonu tatili yokmu anlamadım? bir gün izin nasıl oluyor, hafta sonu çalıştımmı mesai olarakmı yoksa mecburmu?

enginilhan
Memur
09 Şubat 2007 20:29

ARKADAŞLAR BEN BURDA DİĞER BİR LİNKTEN ALDIĞIM BİLGİLERİ AYNEN DEĞİŞTİRMEDEN KOPYALADIM.EN AZINDAN BU BİLGİLER İŞE BAŞLAMADAN ÖNCE REHBER OLACAKTIR DİYE UMUYORUM . YADA BUNDAN SONRAKİ İZLENİMLERİMİZİ BU VE BUNLARA YAKIN BİLGİLER DOĞRULTUSUNDA PAYLAŞABİLİRİZ. İNŞALLAH TÜM ARKADAŞLARIMIZA BİRAZ OLSUN YARARLI OLABİLMİŞİMDİR. ARKADAŞLAR BEN YAWAŞ YAWAŞ KAÇIYORUM ALLAH'IN İZNİYLE HERKESE İYİ GECELER.

enginilhan
Memur
09 Şubat 2007 20:32

ATURANTURNA HOCAM: BU İZİN İŞİNİ ŞEFLİĞİNDEKİ ARKADAŞLARINLA KONUŞUP ONA GÖRE AYARLIYORSUNUZ.AMA UNUTMAKİ ÇALIŞTIĞIN GÜNLERİN HEPSİNDE PARA ALIYORSUN HOCAM.

enginilhan
Memur
09 Şubat 2007 20:35

FAZLA MESAİ ÜCRETİ. EK ÖDENEKLER. ARAZİ VE YANGIN TAZMİNATLARI(5.AYDAN MÜTEVELLİT) YANİ MAAŞLARIMIZ İYİ OLUYOR. CENAB-I MEVLAM BİR YERDEN BİR KEDER VERMESİN KİMSELERE...

enginilhan
Memur
09 Şubat 2007 20:40

Fazla çalışma ücreti veren kurumlar hangileri?

15 kurumda fazla çalışma ücreti veriliyor. Bu kurumlar şunlar:

Başbakanlık, Devlet Personel Başkanlığı, Denizcilik Müsteşarlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı, DPT Müsteşarlığı, Hazine Müsteşarlığı, Devlet Personel Başkanlığı, Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, TİKA Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Atom Enerjisi Kurumu Başkanlığı, Özürlüler İdaresi Başkanlığı, Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü, Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü.

Hangi kurumlar maktu (önceden belirlenmiş) fazla çalışma ücreti ödüyor?

Maktu fazla çalışma ücreti ödeyen kurumlar Atatürk Dil Ve Tarih Yüksek Kurulu Başkanlığı, Gümrük Müsteşarlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, GAP İdaresi Başkanlığı. Şu genel müdürlükler da maktu çalışma ücreti uyguluyor: Vakıflar, Orman, Gençlik ve Spor, Basın-Yayın ve Enformasyon, Hudut ve Sahiller, Sağlık, SHÇEK, Orman muhafaza memurları ile telsiz görevlileri.

Özelleştirme sorunu

Saat başı fazla çalışma ücreti ödemesinde bulunan kurumlar hangileri?

Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Yüksek Seçim Kurulu, Adalet Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu (Emekli Sandığı, SSK ve Bağ Kur), Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü, Makam hizmetlerinde görev yapanlar, yüksek öğretimin ikinci öğretiminde görev yapanlar fazla çalışma sürelerine göre ek ücret alıyor.

KİT'lerden birinde çalışmaya başladım. Özelleştirilince açıkta mı kalacağım?

Diyelim adayın memur olarak KPSS ile 399 sayılı KHK'ya tabi bir Kamu İktisadi Teşebbüsü'ne ataması yapıldı. Bu KİT'in daha sonra özelleşmesi halinde burada çalışan memur, sözleşmeli personel ve kapsam dışı statüde çalışan personelin diğer kamu kurumlarına nakil hakkı bulunuyor. Ancak, Türkiye İş Kurumu kanalıyla KİT'lere atanacak işçiler; memur, sözleşmeli personel ve kapsam dışı statüde çalışan personel kadar şanslı değil.

Bir KİT özelleştirme kapsamına alındıktan sonra burada çalışan personel Devlet Personel Başkanlığı'na (DPB) gönderiliyor. DPB de bu personeli diğer kamu kurum ve kuruluşlarına naklediyor.

KİT'lerin sosyal imkânları daha mı iyi?

KİT'lerde sosyal imkânlar diğer kamu kurumlarına göre daha ileri seviyede bulunuyor. Birçok KİT, lojman, kreş, kamp, misafirhane gibi imkâna sahip.

KİT personelinin yıllık izin hakları memurlardan farklı mı?

Yıllık izin konusunda KİT personelinin memurlardan en önemli farkı şu: Memurlar geçen yıldan kullanamadığı iznini çalıştığı yılda kullanma hakkına sahip. Ancak, KİT'lerdeki sözleşmeli personelin böyle hakkı yok.

KİT personeli naklen nereye geçebilir?

Sözleşmeli personel kendi çalıştığı KİT'in farklı illerdeki birimleri arasında yer değiştirebilir. Yine sözleşmeli personel, istenmesi durumunda başka KİT'e geçebilir.

Ancak sözleşmeli personel, (eğer kişinin daha önce memuriyet hizmeti yoksa) 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'na tabi kurumlardaki memur kadrolarına geçiş hakkına sahip değil.

KİT'lerde iş güvencesi

KİT'lerde çalışan personelin görevine istenildiği zaman son verilebilir mi?

KİT'lerde çalışmaya başlayan sözleşmeli personelin görevine son verilme halleri 399 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin 45'inci maddesinde düzenleniyor. Bu haller şöyle sayılıyor:

a) İzinsiz veya kabul edilebilir bir mazereti olmaksızın kesintisiz 5 gün veya bir sözleşme dönemi içinde kesintili 10 gün göreve gelmemek,

b) İşe alınma şartlarından herhangi birini taşımadığının anlaşılması veya bu şartlardan birinin sonradan kaybedilmesi,

c) Görev veya görev yerinin değişmesi halinde belirlenen süre içinde mücbir bir sebep olmaksızın yeni görevine başlamamak,

d) Bu kanun hükmünde kararname ile sözleşme hükümlerine aykırı davranışlarda bulunmak,

e) Sicil ve başarı değerlendirmeleri birbirini izleyen iki sözleşme döneminde (D) düzeyinde olmak.

Bu hallerde sözleşme sona erebiliyor. Bu hallerin tümü 657 sayılı Kanuna tabi memurlar için de değişik biçimlerde geçerli. Bu nedenle, KİT'lerdeki sözleşmeli personel statüsünün, 657 sayılı kanuna tabi memurluk statüsü kadar güvenceli bir statü olduğu söylemek mümkün. Dolayısıyla personelin sözleşmeli olması ve sözleşmelerin yıllık olmasının adayları tedirgin etmesine gerek yok.

Üniversitede nakil sorunu

Üniversitede çalışan memurlar diğerlerinden farklı haklara sahip mi?

Üniversitelerde yer alan memurluk kadrolarının diğer kurumlardaki memurluklardan bir farkı yok. Üniversitelerdeki memur kadroları herhangi bir ek ödemeye de sahip değil.

Üniversitelerde nakil imkânı var mı?

Üniversitelerin başka bir ilde genel olarak teşkilatı bulunmaz. Teşkilatı bulunan üniversitelerin ilgili birimleri bu yıl içerisinde kanunlaşan düzenlemeyle bağımsız üniversitelere dönüştürüldü. Bir kamu kurumunun farklı illerde birimleri bulunması nakil kolaylığı anlamını taşır. Üniversitelerin başka bir ilde, genel olarak, taşra teşkilatı olmadığı için başka bir ile nakil isteği oluştuğunda, bu istek kurum içi nakille değil başka bir kurumdan uygun bir kadro bulunması şartıyla karşılanabilir.

Nakil olanağı bulunanlar

Üniversitelerde çalışmanın sıkıntıları var mı?

Üniversiteler, fazla personele sahip olmayan kurumlar arasında yer alır. Kurumsal olarak büyük bir yapı olmadığı için de çalışma barışını sağlayacak bir kurumsal kültür oluşması oldukça zor. Bu nedenle, üniversitelerde çalışan personel sık sık nakil talebinde bulunuyor.

Belediyelerde çalışmanın temel farkları nelerdir?

Belediyeler siyasi etkinin net görüldüğü kurumların başında yer alır. Bu nedenle en sık değiştirme isteği küçük belediyelerdeki memurlardan geliyor. Bu tür belediyeleri seçecek adayların bu hususu göz önünde bulundurması gerekir.

Belediyelerde nakil durumu nasıl?

Belediyelerde, üniversiteler gibi başka bir ilde taşra teşkilatına sahip değil. Belediyelerin başka bir ilde taşra teşkilatı olmadığı için, burada çalışan personel de üniversitelerde çalışan personelin yukarıda yer verilen sıkıntılarını aynı şekilde yaşıyor.

Adaylık 1 veya 2 yıldır

Aday memurluğun süresi ne kadar?

657 Sayılı Kanun'da yer alan düzenlemeye göre, aday memurluk süresi 1 ile 2 yıl arasında değişebiliyor. Hangi süreyi uygulayacakları kamu kurumlarının takdiri içinde bulunuyor.

Aday memur kendi kurumu içinde yer değiştirebilir mi?

Aday memurun nakline ilişkin olarak 657 sayılı kanunda "başka kurumlara" nakil yapılmayacağı hüküm altına alınıyor. Buna göre aday memur, başka kurum olmadığı sürece kendi kurumu içinde adaylık statüsünde yer değişikliği yapabilir.

Aday memur nakil hakkına sahip mi?

Bu durumu örneklendirmek gerekirse; A kurumunda aday memur olarak görev yapan bir personelin KPSS sonucuna göre B kurumuna yerleştirilmesi halinde kurumunca muvafakat verilirse bu personelin nakli mümkün. Yine A kurumunda aday memur olarak görev yapan bir personelin B kurumunda yapılan müfettiş yardımcılığı giriş sınavını kazanması halinde kurumunca muvafakat verilirse bu personelin de nakli mümkündür.

aturanturna
Aday Memur
09 Şubat 2007 20:41

allah razı olsun hocam çok şükür bu kadarı olduya gerisi gelir, biliyorsunuz biz insanlar biraz nankörüz bulana kadar ne olursa der,,, buluncada birçok kusur çıkarırız, allah hepimize sabır ve huzur versin i.akşamlar

colaka
Daire Başkanı
09 Şubat 2007 22:46

engin kardeş çokiyi derleme yapmıssın. cevaplarını alıntıladığın arkadasa bazı soruları ben sormus ve cevapları paylaşmıştım.

gezel derlemen için tesekkur ederim

kafasında soru işareti olan arkadaşlara:;

haftasonu tatili yok. haftada 1 gun kendi aramızda kararlaştırdığımız bir gunde izin kullanacaz. ben pazartesi seçecem şahsen:) pazartesi sendromunu salı sendromuna tasımam lazım:))

Toplam 190 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi