Editörler : oto-danisman-expert
29 Ocak 2012 20:19

Açıkta iken emeklilik talebinde bulunan personelin dikkatine

Hizmet süresini tamamladığı halde yaş şartının dolmasını bekleyen ve nihayet açıkta iken emeklilik talebinde bulunacak olanlar;

Emekliliği hak ettiğiniz tarih geldiğinde SGK'nın istediği birkaç belgeyi göndererek, kısa zamanda emekli ikramiyesi ve aylığına kavuşacağını düşünen kişiler yanlış düşünmektedir.

Sakın e-devlet ve azalan bürokrasi inancıyla kısa sürede emekli özlük haklarına kavuşacağınızı düşünerek, sağa-sola borç filan yapmayın.

Şahsen 2 aydır beklemekteyim (30 Kasım 2011'de hak ettiğim emekli özlük haklarıma halen kavuşmuş değilim). Ve bu 2 ayda yapılan SGK'ca Hv.K.K.lığına yazılan "açıktan atama onay istemine" dair bir yazı ve halen dönmesi beklenilen bir onay yazısı. Ne zaman döneceği ve işlemlerin tamamlanacağı da meçhul!

Benden uyarması.

31 Ocak 2012 21:32

Sayın Mesbulut,

benzer durumda bir kaç müvekkilim oldu.

Sorun şöyleydi...

Emekle sandığı yaş nedeniyle ayrılıp aylığı hak ettiği günü bekleyen sizin durumundaki müvekkillerimin,

emekli tarihlerinin tamamlanmasından bir kaç gün önce emekli sandığına ulaştırdıkları dilekçeye, emekli sandığı henüz süresi dolmadı gerekçesiyle işlim başlatmamıştı.

yani bu izahı güç gerekçeleri

emekliliği hangi tarihte hak ediyorsanız dilekçenizi o gün teslim etmeniz gerektiği yönde idi.

gerekirse ararsanız yönlendireyim sizi...

Av.Adem DEMİR

0 505 456 67 38

mesbulut
Aday Memur
31 Ocak 2012 21:44

Adem Bey;

İlginiz için teşekkürler.

Ben de avukatım.

Bu konudaki üzüntüm;bürokrasinin azaldığı/hızlandığı yönündeki beklentimin boşa çıkmış olması.

Özellikle açıkta iken emeklilik bekleyen askeri personelin bu konuda dikkatlerini çekmek.

saygılar.

Av.Mesut Bulut

okyanusmavisi35
Aday Memur
09 Ekim 2014 00:28

Aradan uzun bir süre geçmiş ama yardımcı olur diye paylaşmak istedim.

2011 Eylül ayında yaşı beklemek üzere TSK'dan ayrıldım. Ayrılırken malum bilgisayarlarımızda bulunan ve bizim emeklilik hesaplama çizelgesini gösteren tarihe göre 19 Şubat 2013 tarihinde emekli olacaktım. Bir müddet sonra SGK ile yaptığım yazışma ile şoke oldum. Bana verdikleri tarih 26 eylül 2014'dü.

Allahtan ayrılmadan önce dışarıda yapacağım işleri ayarlamıştım. Maddi bir problem yaşamadım. Ama ne olur buna niyetlenen arkadaşlar emeklilik tarihlerini SGK'dan tam olarak öğrensinler.

Emeklilik tarihimin dolduğu günün sabahı Sıhhıye SGK merkez bina B blok'a giderek 1 dilekçe, 2 fotoğraf verdim oradan doldurmam için bana "Emeklilik beklediğim süre içinde bağkur veya ssk'lı olarak çalışmadığımı doğrularım" konulu bir yazı imzalattılar. Böyle bir sorunum olmadığı için gönül rahatlığı ile imzamı attım.

Bahse konu emeklilik isteği yazınız SGK tarafından bağlı bulunduğunuz kuvvet komutanlığı emeklilik şubesine gönderiliyor, bir nüshası ise sizin ev adresinize geliyor. İlginç olan ben Manisa'dan yazımı almış olduğum halde SGK'ya 15 dk. mesafede bulunan kuvvet komutanlığına yazı hala ulaşmamış.

Bu yazı emeklilik şubeye ulaşınca emeklilik şube bu yazıyı bir üst yazı ile arşiv şubeye gönderiyor. Arşiv şubeden gelen ve ek'in de dosyanızın bulunduğu yazıyı yine bir üst yazı ile SGK kamu emeklileri şubesine gönderiyorlar. Bu gönderide bir sorun yoksa 1-2 haftaya ikramiyeniz sistemin belirlediği bir bankaya (Halkbank veya ziraa bankası) başvuru tarihinizden itibaren işleyen maaşınız ile birlikte yatıyor. Şu anda benim işlemim yazının arşive yazılmak üzere kuvvet emeklilik şubesine ulaşması aşamasında.

Dikkat edilmesi gereken hususlar şöyle sıralanabilir

1. Emeklilik tarihinizi SGK'dan tam olarak öğrenin,

2. Emekliliği hak ettiğiniz tarihte başvurunuzu yapın öncesinde yapmayın

3. Yaşınızı dolduruncaya kadar SSK veya BAĞKUR'lu olarak çalışmayın

4. Emeklilik Dilekçenizi Ankaraya giderek bizzat elden teslim edin bu size en az 10-15 gün kazandıracaktır

5. Mümkünse tanıdık birilerini bulup onların yardmı ile işi hızlandırmaya çalışın

sizlere siyasilerin vaad ettiği sürelerde (1 hafta - 10 gün) emekli olmayı unutun. Umarım yardımcı olmuşumdur. Bu konuda sorusu olanlara buradan yardım etmeye devam edebilirim. Saygılar.

VAROL KILIÇ
Aday Memur
05 Temmuz 2017 10:52

İyi günler. Ben TSK san istifa ederek ayrıldım ve 10 Temmuz itibarı ile yaşımı doldurup emekliliğe hak kazanıyorum inşaallah. Hangi formlarla nasıl nereye müracaat edeceğim konusunda güncel bilgisi olanlardan yardım talep ediyorum. Şimdiden teşekkürler

Toplam 4 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi