Editörler : "eskiyara"Pangaea
22 Şubat 2020 21:01

Anayasal hak

Sözleşmeli öğretmene anayasal hak olmasına rağmen neden eş durumu mazeret hastalık vb durumlarda tayın hakkı 1 yıl dolunca verilmiyor bu anayasal hak neden ihlal ediliyor ne zaman sesimiz duyulacak acaba

49 müdür
Şube Müdürü
22 Şubat 2020 23:33

İmzaladığınız sözleşmeden olabilir mi? Anayasaya aykırıysa neden imzaladınız?

Vetdadaş25
Memur
22 Şubat 2020 23:57

He haklısın hocam ne diyim şimdi bunca insan mağdur bakan dan haber bekliyor muhalefete gerek yok bence

49 müdür
Şube Müdürü
23 Şubat 2020 00:05

Hayır hocam muhalefetlik olarak düşünmeyin.Şartları kabul ederek başlayıp böyle bir serzeniş anlamlı gelmiyor.

Yalnız ülkemizde anlamlı oluyor çünkü her alanda bu durum var.El birliğiyle yazık ettik her şeye.Ne hak bıraktık ne hukuk.Hskkınızda hayırlısıolsun

23 Şubat 2020 00:05

Hocam doğuda öğretmeni tutmanın başka yolunu bulamadı devlet ben ilk atama şırnak iline atandım yaklaşık 400 civarı öğretmenden bir yıl sonunda 75 civarı öğretmen kaldı ilk atamadan dört yıl kaldım şırnak 'ta her yıl bu yüzdede geri dönüşler oldu öğrencilerinde anayasal olarak eğitim görme hakları var devletin de her öğrencisine eğitim vermek gibi anayasal sorumluluğu var...

ivan.snath
Kapalı
23 Şubat 2020 01:03

Bence eş durumu, diğer tabirle aile birliği olayı tamamen kalkmalı. Anayasal hak deniyor. Peki, diyelim ki adam bir KİT'e ya da Danıştay/Yargıtay'a, üniversite yani çakılı kadro bir yere atandı. O zaman, ben eşimin yanına gitmek istiyorum diyebiliyor mu? Diyemez. Çünkü adam şartları baştan bilir.

Sadece ikisi de MEB'de görev yapan eşler için kadrolu ya da sözleşmeli fark etmeksizin, her iki öğretmenin de branşında normun olduğu il ve ilçeye atanabilir. Bunda bir beis yoktur. Öyle il/ilçe emri gibi saçmalıklar olmamalı.

Aksi takdirde adam hayatında çalışma hayatına katılmamış eşini bakkalda, markette sigortalı gösterir.

Anlamadığım şey şu. İnsanlar evlilikten sonra atanıyorsa da evlilikten önce atanıyorsa da bu durumu eşleri ile konuşmuyor mu?

Vetdadaş25
Memur
23 Şubat 2020 10:50

Zaten Benim gitmek istediğim yer yollasın beyini doğuya batı onların olsunn kar kış bizim işimiz

dundarbeyguneribey
Daire Başkanı
26 Şubat 2020 21:05

sözleşmeye ve mülakata kesinlikle karşı olan bir insanım ama bu eş durumu olayı benim çok canımı sıkıyor devlet sizin keyfinize göre hareket edemez sırf sen eşinin yanına geleceksin diye olmayan normu açamaz. memleket her yerinde tek öğretmenli okullar hatta hiç öğretmeni olmayıp taşımalıya dönen yerler varken bazı yerlerde öğretmen enflasyonu oluyor. kusura bakmayında evlenirken çocuk yaparken bize mi soruyor bu millet? çocuğu olur bu seferde görevden kaçar ders programını beğenmez kamunun işleri sizin evliliğinize, çocuğunuza göre ayarlanamaz. zaten bu kafalar yüzünden başımıza sözleşme geldi yakında 657de kalkar.

water.man
Aday Memur
27 Şubat 2020 07:42

Siz bilmiyormuydunuz eş durumunu niye öğretmen oldunuz istemiyorsanız size eş durumu geçerli olmayan meslekler önerebilirim

sefikbhabip
Aday Memur
27 Şubat 2020 09:00

Özel bir işte işe başlamak için görüşmeye gittiğinizde size işin şartları, çalışma zamanı ve diğer konular anlatılır. Size sunulan şartları kabul ederseniz işe başlarsınız, kabul etmiyorsanız zaten çıkar gidersiniz. İşveren size sabah 07.30 akşam 19.30 çalışma saatleri dediğinde ve siz bunu kabul ettiğinizde, işe başladıktan sonra "ya başka yerde insanlar 08.30-17.30 çalışıyor, benim çalışma saatlerim de bu şekilde olsun" diyemezsiniz.

Siz ve sizin gibi sözleşmeli çalışan arkadaşların durumu aynen böyle. Başta size sunulan şartların hepsine evet diyorsunuz, daha sonra yok şöyleydi böyleydi deyip şikayet ediyorsunuz. Kabul etmeyin kardeşim. Bırakın sizin yerinize gidip o bölgelerde 4 sene kalacak insanlar atansın.

Aslında en güzeli yerel atamalara geçilmesi. Mesela Mardin'e öğretmen atanacaksa o ilde ikamet eden insanlar arasından KPSS puanına göre atama yapılsın. Yani herkes kendi yaşadığı ilde göreve başlayacak şekilde atama yapılsın. Böylece ne aileler ayrılmış olur, ne de insanlar yaşamak istedikleri ilden farklı bir ile gitmiş olurlar. Tabi bunu yapınca batı illerinde 90 puan alan aday atanamazken, doğu illerinde belki 55-60 puan alan aday atanıp göreve başlayacak ama en azından bu tür şikayetlerin önüne geçilmiş olacak ve o bölgelerde yaşayan çocuklar öğretmensiz kalmayacak.

hugo.almeida
Kapalı
27 Şubat 2020 09:13

Şu diğer mazeretlere de iki üç vursaydınız tam ölmemiş daha.

meleona
Aday Memur
27 Şubat 2020 17:42

Doğu hizmeti yapanların ücretlerini artırın iki kat maaş verin sorun çözülür.

dundarbeyguneribey
Daire Başkanı
27 Şubat 2020 20:15

verecek cevabı olmayanlar eksiliyerek kendilerini tatmin etmişler.

Toplam 12 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi