Editörler : F16 Gökçen
12 Şubat 2012 17:55

Dikey Geçiş Sınavı (Hukuk Fakültesi Düşünenler)

Merhaba arkadaşlar. 2012 DGS ile Adalet bölümünden Hukuk Fakültesi bölümüne geçmeyi düşünen arkadaşlar bu başlık altında birbirimize yardımcı olabilir.

Şu an için en önemli problemimiz sanırım hangi vakıf ve/veya devlet üniversitelerinin 3. sınıftan başlattığı ? Bu konuda bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşlardan yardım bekliyoruz.

12 Şubat 2012 20:42

Mesala ben çağ üniv. 1. ve 2. sınıfları 1 yılda aldırıp (hazırlık hariç) 3. sınıftan başlattığını duymuştum.

tekid
Şef
14 Şubat 2012 11:10

Ya arkadaşlar ben DGS den inanın bir şey anlamadım. Önce gidiyorsun üniversiteye 1 ve 2. sınıflardan almadığın dersleri alıyorsun, sonra hazırlık okuyorsun sonra 3 sınıftan başlıyorsun. Ya öyle yapılacağı AÖF dersleri örgün eğitimdeki derslerle aynı olsa çıktığında da direk 3 sınıfa başlasan daha iyi olmazmı ?DGS mi rezillikmi anlamadım gitti.

YavuzTURK
Aday Memur
14 Şubat 2012 11:18

Ben geçen sene çağ üniversitesine sormuştum burslu geliyodu fakat hazırlık artı 4 sene dediler. muafiyet pek yok. toplamda 5 senede anca biter. Ayrıca haricen de diğer üniversteler artık intibak kalktığı için genelde 1. sınıftan başlatıyolar ayrıca onlarda da pek muafiyet yok malesef. aşağı yukarı 4 sene yine sürer. Üniversiteleri arayıp bilgi almak daha mantıklı.

Hukuk63
Aday Memur
14 Şubat 2012 12:19

Artık bütün hukuk fakülteleri 1. sınıftan başlatıyor. Mevzuat geçen yıl değişti, intibak uygulaması kaldırıldı.

sentation
Memur
14 Şubat 2012 22:40

arkadaşlar istanbul adalet mezunuyum bende memurken dgs ile beykent hukuka geçtim 3. sınıftan başlattılar fiyatta uygun tavsiye ederim

19 Şubat 2012 12:13

gncl.

ufuk137
Şube Müdürü
20 Şubat 2012 09:20

selçuk üniversitesi 1. sınıftan başlatıyor. türkçe tarih ingilizce ve bilgisayar dışında muaf ders tutmuyor. üniversite de dersler yıllık, 1. sınıfta toplam 5 ders, 2. sınıfta toplam 7 ders var. ingilizce hazırlık yok. ocak ayında vizeler, haziran ayında finaller, temmuz ayında da bütler var. ders gecme notu 60 ancak hocalar barajı aşağıya cekebiliyor. derse devam zorunluluğu yok.

zoltar
Yasaklı
20 Şubat 2012 10:22

sentation kardeş, beykentte ücret ne kadar madem 3. sınıftan başlıyorsa 10bin TLye kadar kabul edilir bence. Hem puanı azdır. Diğerlerinin hem puanı yüksek, hemde 1. sınıftan başlayıp 4 yılı en azından 5 yılda bitiririz. Beykent bana mantıklı geldi, maddi yönden bakarsak örnek 10bin TL senede olsa iki yılda 20bine hukuk mezunusun. dişini sıkar bitirirsin iki yolda. 20bin liraya en kötü ihtimal avukatsın işte. Değermi değer bence...

21 Şubat 2012 00:26

"sentation" Beykent Üniversitesi Hukuk Fakültesi bölümüne geçiş yaptığınızı yazmışsınız. ama detaylı bilgi yok. Lütfen daha detaylı bilgi verebilir misiniz? Örneğin şu sorulara daha açık cevaplar verirseniz en azından Beykent Üniversitesi ile ilgili aklımızda soru kalmayacaktır.

1- Beykent üniversitesi Adalet bölümünden geçen öğrenciler için hangi dersleri muaf tutuyor ?

2- Beykent üniv. AÖF Adalet bölümü öğrencilerini kaçıncı sınıftan başlatıyor ?

3- Devam zorunluluğu var mı? (adli yargıda çalışıyorum, muhtemelen dikey geçiş yapanların çoğu da memurdur ve böyle olunca hepimizin aklına gelen ilk şey devam zorunluluğu konusu)

4- Bazı vakıf üniv.leri için kasıtlı olarak öğrencilerini sınıfta bıraktığı söylentisi var, beykent üniversitesinde de böyle bir durum var mı ?

5- Okula ödediğiniz indirimler dahil yıllık ücret ne kadar?

Şimdiden teşekkürler...

sentation
Memur
21 Şubat 2012 09:48

arkadaşlar fiyat 9.900 TL idi memur olanlara yüzde on idirim yapıyorlar 8.900 TL ödüyorsun onu da on taksit yapıyorlar.açıköğretim adalalet ile örgün adalet arasında hiçbir fark yok muafiyette.derslere devam zorunluluğu var ancak hocalar bu konuda zorluk çıkarmıyor zaten dgs ile gelenlerin büyük bir kısmı memur ve derslere gelmiyor

zoltar
Yasaklı
21 Şubat 2012 12:26

sentation teşekkürler. valla bence çok mantıklı. 3. sınıftan başlatıyorsa 9000*2 = 18bin lira verip hukuk mezunu olmak...

Bunu düşüneceğim. Dgs ile fazla puanda istemez zaten paralı olduğu için. diğer devlet üniversetilerini DGS ile kazanmak çok zor. 275 puan alamam diye düşünüyorum. Sayısalım nerdeyse hiç yok. Sözelciyim. bu yüzden paralı okumak daha mantıklı, dediğim gibi hem 2 senede mezun olmak cazip kılıyor. giden 18bine üzülmeyeceksin...

21 Şubat 2012 16:03

Beykent Hukuk Fakültesi 2011 yılında 260 EA ile öğrenci aldı en son olarak.

21 Şubat 2012 16:07

"Zoltar" ayrıca, 18000 TL'ye hukuk mezunu olamazsın. o senin çalışmana bağlı. kaldı ki zaten beykent hukuk da puanı en yüksek olan vakıf üniversitelerinden bir tanesidir. çok araştırdım. ancak okulu cazip kılan nedenler var tabiki. yine de senin yazdıkların bir bütün olarak değerlendirildiğinde sanki 18000 TL ver al diploma gibi bir şey çıkıyor, yok öyle bir şey.

zoltar
Yasaklı
21 Şubat 2012 16:22

yağmur adam bende biliyorum çalışıpta mezun olunur. Burada ölçütüm çalışıp okulu iki senede bitirmekti. Heralde çalışmazsan 2 senede değil 5 senede biter. Minimum düzey 2 sene mi? biz bunu dile getiriyoruz...18bini verince heralde çalışacaksın, 18bini ver al diplomayı diye algılaman hata. sanki kurumdan biri değilmişim gibi düşünmüşsün...

21 Şubat 2012 18:31

Merhaba arkadaşlar diyelim ki aöf adaleti kazandık okuduk okul bitti devlet okullarındaki hukuk fakültelerine geçmek için dgs de kac soru yapmamız gerek bide aöf okul not ortalaman dgs de ayrıca bi ek puan filan getiriyor mu bilgisi olan arkadaslar lütfen yazar msnz :

21 Şubat 2012 18:57

"zoltar" arkadaş, neyse anlaşılan bi yanlış anlaşılma olmuş, ama bu konuya fazla takılarak zaman kaybetmeyelim. şu anda yapacağımız en iyi şey vakıf ve devlet üniversitelerinin hukuk fakültesi bölümleri hakkında emin olduğumuz bilgileri paylaşmak.

"evlenmekisteyenkız06" sorunun cevabı, aöf adalet okudunuz bitti diyelim.

1- Devlet okullarındaki hukuk fakültelerine DGS ile geçmek mümkün, aynı zamanda vakıf üniversitelerin hukuk fakültelerine de DGS ile geçmek mümkün

2- Kaç net yapman gerektiği konusu ise her yıl sınava giren öğrenci sayısı, standart sapma, tercih etmek istediğin bölüm, o bölümü tercih edecek öğrenci sayısı vs. bir sürü nedenle sabit değildir. ama 2011 yılı için söylüyorum 55 sayısal 70 sözel ve ortalama bir not ile aöf adaletten mezun olsaydın devlet üniversitelerine girebilirdin. başarılar dilerim.

Hakan İSLAM
Aday Memur
21 Şubat 2012 19:43

Hukuka geçmek isteyen adalet mezunu için, şu an en ideal üniversite hangisi ?

Beykent iyi gibi görünüyor. Alternatifleri neler ?

21 Şubat 2012 19:59

En ideal üniv. hangisi bilemem ama en ideal vakıf üniv. bence beykent olabilir. fiyatı, 3. sınıftan başlatması bence tercih sebebi...

revolwer2006
Aday Memur
21 Şubat 2012 23:29

slm arkadaşlar,

akdeniz üniversitesini aradım 3. sınıftan başlatıyorlar,arkadaşlarımdan edindiğim bilgilere göre anadolu ve ktü de 3 den başlatıyor. ankara ise 2 den başlatıyor bilginize

Hakan İSLAM
Aday Memur
21 Şubat 2012 23:34

revolwer2006 arkadaşım, ücret konusunda bir bilgi alabildiniz mi?

Toplam 1568 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi