Editörler : F16 Gökçen

Beslenme-Uzmanı
Daire Başkanı
23 Şubat 2016 16:20

DEPRESYON VE BESLENME....

İNSANLARIN SAĞLIKSIZ VE DENGESİZ BESLENMESİ HÜCRE VE DOKULARIN GELİŞMESİ VE ONARILMASINI ÖNLEMEKTEDİR VE SORUNLARIN GİDERİLMESİNİ DE ÖNLEMEKTEDİR.

Bu nedenle sağlıklı ve dengeli beslenmede ihtiyaç olan besinlerin alımı Depresyon tedavisinde son derece önemlidir.

Adrenalin,Dopamin,nöradrenalin gibi maddelerin eksiklikleri vücutta depresyona yol açmaktadır.Bu nedenle PROTEİN alımı çok önemlidir ve proteinin cinsi ,kalitesi,miktarı düzenli alımı da bir o kadar önemlidir.Bununla beraber B;C;E;D vitaminleri ile Kalsiyum;MAGNEZYUM;DEMİR;SELENYUM eksiklikleri ile OMEGA3 yağ asitleri gibi esansiyel doymamış zincirli yağların eksiklikleri vücutta depresyonun oluşmasında en önemli nedenlerdendir...

Peki neden günümüzde sebze meyve yiyenler sazan hamsi yiyenler depresyon yaşıyor.

Ve artarak giden kronikleşen bir hastalık oldu?

Günümüzde yediklerimiz eskisi gibi değil maalesef...protein kaynakları kalitesiz ve buğday gibi bitkisel kaynaklar işlenmiş gıda ,tohumlar gdo kimyasal ilaçlarla dolu meyve sebzelerde aynı kaderi paylaşıyor.vitamin mineral neredeyse yok.yani hergün kişi başı her meyve sebzeden kilolarca yenmeli ki ihtiyacı totalda karşılamış olsun.Ki mümkün değil.

Balıklar ise,Omega3 içeren balıklar derin deniz soğuk su balıklarıdır.bizim denizlerimiz sıcak su olup.balıklar da iri balık olmalı.küçük balıklar ya içermiyor ya da az içersede çok fazla civa içeriyor.

sağlık neşe dolu günler

Beslenme-Uzmanı
Daire Başkanı
30 Mayıs 2016 16:19

Güne Yorgun mu Kalkıyorsunuz?Üstelik hergün!

bilinki yedikleriniz ilacınız,ilacınız yedikleriniz olmadığı sürece bu değişmeyecek.

Şimdi güne ihtiyaç duyduğunuz hücrenin yapı taşı olan amino asitleri oluşturan hücrelerin organların onarılması,tamiri,yenilenmesi için hergün kadınlarda 08gr/kg,erkeklerde 1gr/kg olan protein ihtiyacı ortalama insan vücudu için günlük 100gr kadardır.Bunu alırken alınan protenin miktarı ve kalitesi çok önemlidir.Bir de protein vücutta işlenmesi için antioksidan ile alınmalı veya beraberinde antioksidan C vitamini E vitamini alınmalı ki kullanılabilsin,çöpe gitmesin.

Enerji metabolizmasını çalıştırmak için B1 B2 vitaminleri çok önemli olup B6 ve B12 hem enerjiye destek olurken Odaklanma ve Hafıza için çok önemlidir.Bununla birlikte B vitamini Kansızlık içinde Demirle birlikte bir etkendir.

Kalsiyumu sadece kemiklerde düşünmeyin kasların sağlığı ve magnezyum,manganez gibi minerallerle birlikte krampların önlenmesi gibi aktivite düzeni gibi önemli rolleri var.

Bütün bu saydıklarımı vücuda almanın benim için kolay bir yolu var.Doğal ve organik yıllardır ailemle aynı yolla alıyorum besinleri.Bilmenizi istediğim bir nokta daha var ki hepsinin işe yarması için 25gr-35gr arası LİF ihtiyacımız vardır.sindirim biraz zurnanın son kısmı olunca sorun yaşamadan kontrol etmediğimiz,ama sinir sistemimizin sağlığının dahi ona bağlı olduğu bir iç organımızdır.Besinlerin alımı emilimi ve vücuda dağıtımı sindirim sisteminden olur.onun sağlığı çok önemli.

Son olarak HORMONLAR ne istiyorsa biz onu yapıyoruz,bize Hormonlar hükmediyor.Bu nedenle yağlanmamızdan,kilo almamızdan,damar tıkanıklığı,şeker,halsizlik vb. sorunlara kadar hormonlarımızı biz yönetmek istiyorsak yukarıda dediklerimi doğal organik işlenmemiş olarak yapın.Aksi halde Hormonlarınız sizi yönetir...Ben bunları ülkemin organik tarım sistemi olmadığı veya oturmadığı yeterli olmadığından kutulu besin özlerinden karşılıyorum 5 yıldır ailemle.

Güven ZAMANLA Sadakat En Baştan Verilen bir Duygudur.

SAĞLIKLI HUZURLU GÜNLER

Beslenme-Uzmanı
Daire Başkanı
03 Temmuz 2016 13:48

Sağlığım için Yoğun özel Bir Hücre Beslenmesine Başlamıştım...

5 Yıldır aynı kilodayım ancak bu programla 3 günde 2kg verdim,Toplamda 14cm incelmem oldu...

kas oranım,kemik oranım arttı yağ oranım düştü...

Ve 3 hafta sonra Düz Fit bir beden yüzde sıkılaşmalar,metabolizma yaşında 10 yaş gençleşme,kas seviyesinde hissedilir artış,Bölgesel yağ oranında ve iç karın yağ oranında düşüşler , su oranında artışlar yaşadım...

Enerji seviyem ve dayanıklılığım arttı...

Tek eksiğim egzersiz onuda günlük haraketlilik anlarımı sabit ve belirli tempoda yaparak sağlığım için tamamlamaya çalışıyorum.Zorladığım anlarda dağlık alanda saalerce yürüyüş tırmanış beni yolda bırakmıyor.

rassezgin
Aday Memur
09 Temmuz 2016 14:50

Çanakkale-Kemerdere'de üretilen doğal ve organik sertifikalı zeytin, zeytinyağı, hünnap, ceviz, badem gibi onlarca ürünü tarladan tüketiciye aracısız doğrudan ulaştıran Yeşil İris organik tarımda 20'nci yılını kutluyor. www.yesiliris.com adresinden siteye erişim mümkün.

Beslenme-Uzmanı
Daire Başkanı
10 Ağustos 2016 22:51

organik üretim çok az çeşitte belirli bölgede olabilir.zeytin bunlardan biri.başarılar.

tek başına yeterli değil iyi bir yaşam için tabi ama çabaları korumak gerek.

Beslenme-Uzmanı
Daire Başkanı
04 Eylül 2016 23:37

İlk verilen veya 15günde şu kadar kilo diyen yerlere itibar etmeyin.zaten ilk ay vücut toksin atar

unutcan
Aday Memur
25 Eylül 2016 15:26

Bence köyde yaşamıyorsanız yada yediklerinizi köydeki yakın akrablarınızdan almıyorsanız organik yemeyi unutun. Ben inanmıyorum organik besinlere. Doğal yetişen meyveleri, fındık, badem ve cevizi, doğal bağda asmadan toplanan üzümü biliyorum. Daha birkaç gün önce bağdan üzüm topladım. Kabuğu sert ve acı, hepsinin rengi, boyutu birbirinden farklı, kimisi çürüktür. Doğal meyveyi insanların önüne getirsek çürük diye beğenmez ve yemezler. Oysa serada su ile şişirilmiş standart ve pürüzsüz fabrikadan çıkmış gibi duran ama besin olarak içi boş meyveleri herkes kapış kapış satın alır. Aynı şey et içinde geçerli. Doğal ortamda büyümüş koçun etini getirsek kokuyor, diye kimse yemez ama marketlerden ne ile beslendiğini bilmedikleri etleri alırlar. Doğal yağlı koyun, keçi sütünü çok kişiye kokar ve beğenilmez. Gene marketten o pastörize sütler tercih edilir. Evde mayalanmış yoğurt hep farklı olur. Gene kimse istemez bu doğal yoğurdu. Sorun biraz da biz de belki. Bir doğalı beğenmiyoruz. Standart, tek tip olanı istiyoruz. Görüntüye önem veriyorum. Doğallığa işater eden sert tat ve kokulardan rahatsız oluyoruz.

Beslenme-Uzmanı
Daire Başkanı
21 Ekim 2016 16:49

KENDİ HALİNDE YETİŞEN DIŞINDA KÖYLER DE ÇOK DOĞAL OLDUĞU SÖYLENEMEZ.ESKİ KALİTESİ YOK DİYOR KÖYLÜLER

Beslenme-Uzmanı
Daire Başkanı
03 Temmuz 2017 16:29

ev yapımı turşunun Depresyona ve sinir harabiyetine iyi gelmek işçin destek verdiğini biliyormuydunuz?

ev yapımı yoğurdun süt katkısız köyden alsanız yoğurdu süzme 5kg yoğurt 4kişiye 1 ay yeterli bence bize yetiyor.

Beslenme-Uzmanı
Daire Başkanı
03 Temmuz 2017 16:53

şu zamanda intihara meyletmeler...depresyona girmeler...Bitkinlikler...El titremeleri....Odak dağınıklıkları...Enerji düşüklükleri...Sinir sisteminde zaafiyet...kendi eşine çocuğuna kıymalar...kavgalar...yuvaların yıkılması...Olmuyormu hergün haber izlemek istemiyoruz değil mi artık bunlardan dolayı...

O kadar eğitimli polisimizin gözünün önünden teröristi nasıl nişan alıp vuramadığını gördük geçmişte...

Hepsinin Temel probelemi Vitamin Mineral Eksiliği ve omega3 içeriğindeki EPA ile DHA vücutta azalması...

MAgnezyum 300metabolik olayda görev alır ve 37 sinir sistemiyle ilgili ciddi hastalığın oluşması nedeni bunun eksikliğidir.Doktora gidince deli ilacı yazar...:)

B grubu vitaminler sinir sistemi ve enerji metabolizmasından sorumlu hafızadan el titremesinden sorumludurlar. işin ilginç yanı B12 eksikliği için kimyasal takviye veren doktorlar geçici stok tamamlarken aynı zamanda vücuda gönderdikleri kimyasal B12 vitaminleri ile vücut Toksin olarak algılayıp yağ olarak depolama yapıyor bir süre sonra...B12 aldım basenlerimde saklı :)

EPA DHA işin içinde 200 kadar faydası olan hergün her hücremizin faydalandığı ancak kendinin üretemediği vücudun dışarıdan alması gerektiği bir omega3 kaynağıdır.Ve aldığımız kaynaklar E vitamini gibi Antioksidan içermeli ki oksidasyonu önlesin.sığır veya balık jelatini olacak ki helal olsun bunu biliyorsunuz. Eczanede içerik olan ve jelatini sağlam bulmak imkansız gibi bir şey maalesef.bunu işten anlayan beslenme ile uğraşan doktorlar da söyleyince artık seminerlerde kendimizde ailecek test edince emin olduk.kendimiz çalıştığımız firmadan alıyoruz.reklama gerek yok.kendi toprağı var bitkisi tohumu kendisi üretiyor ve işi beslenme.bu nedenle Tıp eğitimine konu olmayan yanlış bilgilerden arınıp birkaç kelam da bize öğretiliyor.herşeyi anlatmak yazmak fayda vermez ve birşey değiştirmez.ben bile önyargılarla başladıktan sonra toplumun düşüncelerini yargılarını anlamak lazım...Atladım bizim omega3 ürünümüzle gözümdeki 0.5miyop gözlüğü 3ayda attım.günde 3gr bizim omega3 ürünümüzü kullandım.Tabii vitamin tabletide ve sağlıklı öğününüde.

Umarım daha sağlıklı toplum için organik doğal tarıma yönelik çalışmalarda olan artışlar devlet desteğiyle ciddi olarak teşvik görür ülkemizde ve geleceğe yapılan en büyük sağlık yatırımı olur böylece.Hem stratejik hem de politik bir yatırım olur.

her google yazısına ve yoruma takılmayın,internette bilimadamı olduğunu sanan fenomen meraklısı dolu...

Siz çocuğunuzla ne kadar sağlıklı yaşamak istiyorsunuz ailecek neşeli mutlu...soru bu olmalı...ararken bunu arayın...

Saygılarımla...

Beslenme-Uzmanı
Daire Başkanı
04 Temmuz 2017 14:34

9 yaşındaki kız çocuğu için günlük 2gr görme problemine ve odaklanmasına omega3 desteği verdik 1.aydan itibaren görmesi netleşmeye retina görüntüsü düzelmeye annesine çok iyi görüyorum demeye ve ders çalışma isteği gelmezken tv izlerken kendi isteğiyle ders çalışmaya başladı.düzenli olarak kullandırdık.ürünümüz her öğünde 2 tablet aldı ve etkisini gıda olarak ciddi olarak hissetti.

sağlığımız için faydalı yatırımlar geleceğimizde alacağımız kararları etkiler.ödeyeceğimiz bedelleri de.

sağlıklı günler.

Beslenme-Uzmanı
Daire Başkanı
22 Ağustos 2017 13:38

Merhabalar dostlar...Glisemik indeks ile ilgili bilgiler var bu ay...Bayram öncesi de güzel olur...Ben sağlıklı yaşamak için ailemle birlikte buna dikkat ediyorum ve her sabah Shake içiyorum danışmanlık yaptığım,kilo kontrolüne yardımcı olduğum 100lerce insana da aynı tavsiyeyi bulunuyorum.şu anda kıbrıstan konyaya karamandan niğdeye yardımcı olduğumuz insanlar var.

YÜKSEK GLİSEMİK İNDEKSLİ BESLENMENİN ZARARLARI

İnsülin kandaki şekeri hücreler sokan bir

hormondur. Yokluğunda şeker hastalığı gelişir. Ancak insülinin fazla olması da

zararlıdır. Pankreas bezinden salgılanan insülin hormonu, yemek yedikçe

salgılanır. Karbonhidratlar insülin salgısını en fazla artıran gıdalardır.

Yüksek GI?li karbonhidrat yenince çok insülin salgılanırken, düşük GI?li

karbonhidrat yenince az insülin salgılanır. Yıllar boyu yüksek GI?li

karbonhidratlar yedikçe pankreas bezinden salgılanan insülin hep yüksek olur ve

artık insülin görev yapmamaya başlar ki buna insülin direnci denir.

Göbek yaptıran hormon

Uzun süre aç kalmak, öğün atlamak, aşırı

miktara yemek de insülin direnci yapar. İnsülin artınca şekerde düşme

yaparak zaman zaman tatlı krizlerine girersiniz.İnsülin yağ depolarnın artmasına ve göbeklenme- ye neden olur. Kan şekerinde artmalar yağ olarak depolanır. İnsülin düzeyi düşük

tutulursa vücutta yağ depolanması durur ve zayıflamaya başlanır. Yüksek insülin

hormonunun diğer zararları ise şunlardır:

1. LDL- kolesterol ve trgliserid düzeyini

artırır.

2. Damar sertliğini artırır.

3. Böbrek fonksiyonlarını bozar.

4. Vücutta iltihaplanmayı artırır.

5. Tansiyonu yükseltir.

6. Magnezyum azalır

7. Polikistik over gelişir.

DÜŞÜK GLİSEMİK İNDEKSLİ BESLENMENİN FAYDALARI

Düşük GI?li besinler daha doyurucudur. Yüksek

GI?li öğünler yemek sonrası kan şekerinde daha fazla yükselme ve düşmeye,

sonuçta insülin düzeylerinde daha fazla artışa sebep olurlar. İleri saatlerde

yağ asitlerinde ve kan şekerinde daha fazla düşüşe ve acıkmaya neden olurlar.

Düşük GI?li gıdalarla ise insülin fazla yükselmediğinden kan şekeri fazla düşmez

ve açlık olmaz.

Glisemik indeksi düşük gıdalarla beslenince

insülin hormonunda azalma ve enerji artması oluştuğu gibi yağ depolanması

azalır ve mevcut yağlar yakılmaya başlar.

NASIL ZAYIFLATIR?

Düşük GI?li beslenme kilo kaybını 2

mekanizmayla yapar:

1. Doygunluğu artırarak

2. Yağların yakılmasını artırarak

Bir yemekteki GI oranını yüzde 50

artırdığınızda doygunluk hissi yüzde 50 azalır. Diğer diyetlere karşılık bu Gİ

diyetinin faydalı olmasının nedeni insülin direncini kırmasıdır. 1200 kalorinin

altında diyet yapmak insülin direncini arttırır ve kilo aldırır. Kilo vermek

için acıkmanın ve tatlıya saldırmanın önlenmesi gerekir. Bunun yolu da düşük

glisemik indeksli gıdalarla beslenmekten geçer.

Diyetteki yağı, toplam kaloriyi veya

karbonhidrat miktarını çok azaltmakla açlık hissi baskılanamaz ve tekrar kilo

alırsınız.

TATLI KRİZİ DÖNGÜSÜ

Normalde acıkma vücudun yemek ihtiyacı olunca

ortaya çıkan bir durumdur. Ancak acıkmanın vücudun ihtiyacı olmadığı zamanlarda

oluşması normal değildir. Bu nedenle de ihtiyaç olmadan yemek yenildiği için

kilo alınır. Normal olmayan bu acıkma atakları kandaki insülinin

dalgalanmasından oluşur. Yüksek Gİ?li karbonhidrat yenince kan şekeri ve

insülin hızla yükselir ve sonra kan şekerini hızla normalin altına indirir ve tekrar

acıkma oluşur. Tekrar tatlı bir şeyler yerseniz aynı durum tekrar eder gider.

Eğer bu acıkmalar sırasında yüksek GI?li gıda yerine düşük GI?li gıda yenirse

acıkma nöbetleri azalmaya başlar.

KİMLER İÇİN FAYDALI?

Kilolu ve obezler, tüm şeker hastaları, gebelik

şekeri olanlar, reaktif hipogisemisi yani kan şekeri düşüklüğü olanlar,

trigliseridi yüksek olanlar, metabolik sendromu olanlar, polikistik over

sendromu olanlar, karaciğer yağlanması olanlar, gözdeki makula dejenerasyonunu

önlemek isteyenler, kanser, kalp hastalığı ve felçten korunmak, özetle sağlıklı

yaşamak isteyen herkes için faydalı.

ÖNEMLİ İPUÇLARI

SALATAYA SİRKE, TATLIYA TARÇIN

İçinde asit olan gidalar mide boşalmasını

geciktirerek GI?i düşürür.

Asidik gıdalara örnek: Yeşil zeytin, turp, limon

suyu, mantar, havuç, yeşil bezelye, sarmısak, sirke...

Salataya sirke ilavesi GI?i yüzde 30 azaltır.

Baharat, tarçın kan şekerini azaltır. Günde bir çay kaşığı tarçın faydalı olur.

GLİSEMİK İNDEKSİ SIFIR GIDALAR

Brokoli, kabak, çiğ havuç, marul, kıvırcık,

karnıbahar, patlıcan, soğan, biber, turp, ıspanak, domates, avokado, badem,

ceviz, fındık.

MAKARNAYI AZ PİŞİRİN

Beyaz makarna rafine karbonhidrat olup GI?i

pişirmeye göre değişir. Spagettiyi sadece 5-6 dk pişirilirse Gİ?i düşüktür.

Makarnayı yumuşayıncaya kadar pişirmelidir. Fazla pişirince GI artar.

PATATESİ SOĞUTUN

Patetes yüksek GI ?e sahip olsa da buzdolabında

soğutulup tekrar ısıtılırsa GI?i azalır. Patates salatası soğutulursa GI?i

azalır. Taze pişmiş ve ezilmiş patetesin GI?i en yüksektir. En iyisi patates

salatası halinde hazırlamak, buzdolabında soğutmak ve içine sirke koymaktır.

Tüm patatesler yüksek GI?li değildir. Tatlı patates daha faydalıdır. Haşlanmış

patatesin GI?i 70?in altındadır. Soğutulmuş patatesin GI?i düşükür. Bu nedenle

patates salatasının GI?i düşüktür. Küçük, taze patates ise daha az GI?lidir.

Beslenme-Uzmanı
Daire Başkanı
25 Ağustos 2017 15:18

Merhabalar...

Bayram öncesi sağlığımıza kısa bilgi

Aloe içeceği ile her zaman sindirim sağlığına destek sağlayabilir ve bağışıklıktan enfeksiyonel sorunları önlemeye kadar güçlü bir sisteme sahip olmak için iyi bir adım atmış olursunuz.

Ayrıca vücudun Detoks özelliğiyle temizlenmesini ağızdan sindirime kadar sağlar ve iç yaraları aftları iyileştirmede etkili olduğu kanıtlanmıştır ...

yıllardır bizler de kullanmaktayız tavsiye ediyor isteyenlere veriyoruz.

Çünkü hastalıklar Sindirim sağlığıyla doğrudan alakalı.

Bayramda da sağlıklı sindirim için lifli gıdalar tüketerek imkanı olanlar Aloe konsantre içecek tüketebilir.

Kurban etlerini Dinlendirmeden yememenizi tavsiye ederim.

Kurbanlık seçerken Yayılım hayvanı olmasına dikkat ederseniz seneye de yetiştiriciler sizin sorularınızı dikkate alıp doğal mı yayılmış mı sözlerinizi uygulayacaklardır kendilerince.

Yüksek fiyatlara çok aldanmayın acele etmeyin.arefe gününe kadar rahatça bulabilirsiniz bütçenize göre.insanların abartılı fiyatlarla alması sizi caydırmasın büyüklüğü fiyatı değil niyetiniz önemli.

Her gittiğiniz yerde Tatlı tabağı almak zorunda iseniz her yerde bir adet yer bırakırsanız Gün sonunda 2 tabak yemiş olursunuz.Tabakta 4dilimden 8kapı dolaşsanız :)

TAtlı üzerine asitli içecek veya Su içmeyin Kan şekerini hızlı yükseltir,glisemik indeksini etkiler...

Ve enerjinizi düşürür yorgunluk halsizlik hissi verir...

Kronik problemi olanlar Daha çok Dikkatli olmalılar...Tansiyonu yükselten düşüren etkenlere karşı uyanık olmalı...

Coladan Fantadan uzak durun hepiniz

Meyve suyu olabilir,ev yapımı olursa en azından siz öyle yapın komposto vb.

Bol su için yanınız da aracınızda Su taşıyın mutlaka...

Sabah Kahvaltı yapmadan protein dengeli sağlıklı kahvaltı yapmaya çalışın bayram sabahı ailecek nasılsa birlikte olmak önemli hepsini yemek değil :) Çünkü kurban kesimi et işleri varsa enerji ihtiyacı olacak...yoksa bile bayram sıcak kan şekerinizi Dengeleyen gıdaları kullanın.

mutlu huzurlu bayramlar

he lal
Aday Memur
25 Ağustos 2017 18:20

En büyük hatam hiç su içmemek.

.gün içinde bir su bardağı anca içiyorum

Yaşamam mucize.

Turan Öztürk
Aday Memur
30 Eylül 2017 10:04

Organik beslenmek özellikle günümüz dünyasında oldukça önemli ben açıkçası İstanbuldaki organik pazarlara gidiyorum aşağıda listesi var ilgilenenler için.Aldığım ürün kalitesi marketlere nispeten daha iyi. Lakin anadoluda yaşayan birçok insan zaten organik besleniyorlar bu bence büyük bir şans

http://gidabilgi.com/Makale/Detay/istanbul-organik-pazarlari-955bd6

02 Ekim 2017 19:54

Yeyom yeyom doyamıyom Dohtur Bey!!!

https://youtu.be/rc1g83RgX5c

Beslenme-Uzmanı
Daire Başkanı
03 Ekim 2017 13:47

Anadolu keşke bize bıraksalarda toprağımızı doğal bıraksak,nadas olsa tarım çocuklarımıza miras kalsa,öğretsek doğruyu ilaçtan uzak kalmayı hormonu kendi torhumunla yetmeyi.Ancak kimse yapmıyor güzel ülkemde para var mı ona bakıyor.herşeyi 3kuruşa endeksi günlük çıkara yani yarın umurunda değil çiftçinin şikayet eden ondan ediyor şimdi.

çalışmadan kazanmak istyen zümredeyiz.

inşaallah doğal tarıma hızlı adım atılır ancak iklim hava toprak tohum bozuldu.

dohtur beğ çok güzel teşekürler.

saygılarımla.

ser-atiye14
Aday Memur
05 Ekim 2017 23:46

Ben feriköydeki organik pazardan alışveriş yapıyorum ve bol bol yürüyüş yapıyorum. Yürüyüş yapmayı tavsiye ederim herkese, insanı zinde tutuyor. Ve tabi ki bol bol meyve sebze tabi organik olmak şartıyla :) İstanbul da bir kaç organik pazar var alışveriş yapabileceğiniz. Hatta geçen bir siteye denk gelmiştim bu pazarların listesi olan. Linki bırakıyorum bakabilirisniz.

http://gidabilgi.com/Makale/Detay/istanbul-organik-pazarlari-955bd6

Beslenme-Uzmanı
Daire Başkanı
10 Ekim 2017 13:54

Teşekkkürler Ser-atiye14 elbette güzel tercihler ve lif alımımızı artırmamız gerekir.

BuzZ Gülü
Kapalı
10 Ekim 2017 15:20

Daz pack hakkında bilgi verebilir misiniz?

Toplam 122 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi