Editörler : crops35

Yasaklı
22 Nisan 2011 10:40

Artık 4 Yıllık Üniversite Okuyanlar 2. Sınıftan sonra LİSE Statüsünde KPSS-B ye giremeyecekler :) :D

Artık 4 Yıllık Üniversite Okuyanlar 2. Sınıftan sonra LİSE Statüsünde KPSS-B ye giremeyecekler :) :D

--- ( lütfen bu yazıyı tam anlaya bilmeniz için sakin kafa ile okuyunuz :) ---

4 yıllık üniversite okuyanların mezunu olmadan Lise mezunu statüsünde KPSS ye girmesinin engellimenin tek yolunu açıklıyoruö

öncelikle bu konu hakkında teknik resmi mevzaut bilgisi olayanlara hatırlatma için şu aralık yazıyı bir okumaları önerilir ( eğer okumazsanız olayı nasıl ve ne şekilde yasal ve resmi olarak engelleyeceğimizi anlayamazsınız

.........................................................................................................

Öncelikle http://www.memurlar.net/haber/194031/ sayfasında olanı biteni iyice okumuşsunuzdur

yani

adamın kendini savunduğu nokta asıl büyük çarpıklığı gösteren nokta !

sistemde 4 yıllık okuyanların lise düzeyinde girmesine olanak sağlıyor bu kişide 2+2 yapayım nasıl olsa 4 yıllık bitirmeden lise düzeyinde sınava girerim davasında bir düşünce ile hareket etmiş !

ama bu sadece 1 örnek asıl yanlış sistemin yanlışı çünkü !

direk 4 yıllık okuyanlar dümdüz direk lise mezunu statüsünde değerlendirilmekte oldukları için

asıl sorunu bunlar teşkil etmektedirler.

yani aslında değişen hiç bir şey yok !

başında sonucu belli olan bir durum hakkında bir dava açılmış olması gereksiz yere adaleti meşgul etmenin ötesinde hiç bir işlevi yok ! sonucu dünden belliydi zaten

eğer aslan yürekli biri varsa aranızda

4 yıllık üniversite okuyanların 2.sınıftan sonra

lise mezunu olarak sınava girmemesi için bir şey yapacaksanız yapın yoksa burada herkez forum geyiği yapar ve bir caçıkta olmaz ona göre yani bu karar sistemdeki bir hatayı göstermiş ama malasef asıl soruna çözüm olamamış bir noktaya deyinmiştir.

.........................................................................................................

ŞİMDİ SIKI DURUN ASIL SÜPRİZ GELİYOR :D

..........................................

2. noktaya asıl burası önemli nokta :)

http://www.anadolu.edu.tr/aos/kilavuzlar.aspx

2010 - 2011 Öğrenci Kılavuzu

http://www.anadolu.edu.tr/aos/belgeler/kilavuzlar/2010_2011/20102011_OgrenciKilavuzu.pdf

----------------------------------------------------------------

?8. Ön Lisans Yazısı

Öğretim süresi 4 yıl olan Açıköğretim, iktisat, işletme Fakülteleri lisans programları öğrencilerinden 1. ve 2. sınıf derslerinin tamamından başarılı olanlar, istedikleri takdirde Açıköğretim Fakültesi bürolarından birine dilekçeyle başvurarak ön lisans yazısı alabilirler. Ön lisans yazısı almak için kayıt sildirmek gerekmemektedir. Başvuran öğrencilere ön lisans yazısı, yıl sonu veya bütünleme sınav sonuçlarının açıklandığı tarihten itibaren 10 gün sonra verilmektedir. ?

----------------------------------------------------------------

Anlamayanlar için konun esas yönüyle kısaca özetlersek inceleme adına

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

?.8. Ön Lisans Yazısı Öğretim süresi 4 yıl olan 1. ve 2. sınıf derslerinin tamamından başarılı olanlar

ön lisans yazısı alabilirler.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

yani ilgili resmi yasal mevzuat 2 sınıfa alttan kadar dersi kalmayanları teknik olarak önlisans mezunu olarak resmi olarak tanımlıyor.

peki bu durum bizim işimize nasıl yarar derseniz

4 yıllık üniversite okuyanların özelliklede 2 sınıf ve üzeri olanların

lise statüsünde KPSS sınavına girmesin kesinlikle önler !

BU KONUYU MEMURLAR NET GÜNCEL GÜNDEM BAŞLIĞI OLARAK HABER YAPSIN :)

google123
Yasaklı
22 Nisan 2011 10:47

bu konun hukuki açıdan emsal teşkil ettiği için sadece açık öğretimde okuyanlar değil normal örgün sistemde yüzyüze 4 yıllık üniversite okuyanlar içinde aynı şekilde uygulanması esastır.

bayern20
Aday Memur
22 Nisan 2011 11:13

mesela ben kamu yönetimi okuyorum 3.sınıftayım ben önlisans yazısı alabilecekmiyim ama kamu yönetiminin 2 yıllıkı yok alırsam hangi bölümden almam gerekecek..

google123
Yasaklı
22 Nisan 2011 11:17

arkadaş senin ne okuduğunla alakalı bir durum yok

ille bölümünüzün 2 yıllığı olmasınada açıkcası gerek yok

(kamu yönetimi 4 yıllıksa ; yerel yönetim 2 yıllık )

burada 4 yıllık okuyanların 2 yıllı tamamladıktan sonra

KPSS-B lise statüsünde sınava girememesi bunun yerine

KPSS-B önlisans statüsünde sınava girmesi doğrudur.

bayern20
Aday Memur
22 Nisan 2011 11:23

peki ben kpssye lisans olarak girebiliyomuyum..

yeşim han
Kapalı
22 Nisan 2011 11:28

peki bu durum bizim işimize nasıl yarar derseniz,4 yıllık üniversite okuyanların özelliklede 2 sınıf ve üzeri olanların,lise statüsünde KPSS sınavına girmesin kesinlikle önler ! demişsiniz...

bu durumda KPSS ye giren ünv son sınıfta olupta lise düzeyinde sınava giren arkadaşlar var,bunların puanları geçerli değil mi?

şöyle biliyorum ben adaylar sınava başvuru yaparken hangi diplomaya sahipse o geçerlidir yanlış mı biliyorum yoksa...

google123
Yasaklı
22 Nisan 2011 11:35

bir çok kişi üniversite okurken lise mezunu statüsünde sınava girmenin sınavda gelecek soruları üniversite okuyan için daha kolay olduğunu düşünmektedir. evet onlar için daha kolay sorular gelir ama keşke kelmez olsaydı diyen ; asıl meselenin yüksek puan almak değilde eğitimin aldığı bölümle alakalı bir başvuru sınavına girmek olduğunu düşünenler yani 4 yıllık üniversite okurken son sınıfta KPSS ye girmek isteyenler bile malesef sistemdeki bir hata yüzünden lise statüsünde sınava girmeleri aslında niteliklerin uygun olmayan bir başvuru yapmaları ve diğer bir taraftan lise mezunları ile haksız rekabet girmeleri sonucu ne 4 yıllıklar bu durumdan memnun nede lise mezunları bu durumdan memnun kaşla göz arası en şanslı grup ister inanın ister inanmayın 2 yıllık ön lisans okuyanlar

liselilerdende 4 yıllık üniversite okuyanlardanda daha şanslı olduğu ortada ! ( tabiki 2 yıllık okuyanlarında seçtikleri bölüm çok önemli ) neyse sakin kafayla düşünen herkez bu söylemin ne kadar doğru ve haklı olduğunu fark edecektir !

google123
Yasaklı
22 Nisan 2011 11:44

özelden gelen soruya cevap

resmi kılavuzdaki yazının ne kadar resmi olduğunu benimle tartışmayınız !

dahası yazı orada ve kimse kılını kıpırtatmadığı sürece

bu konu hakkında KPSS sınavlarını ve yerleştirme yapan kurumla bu konuda bir dilekçe yollamadığı sürece 1mm yol alınmaz

hem lise mezunları hemde 4 yıllıklar

özelliklede 4 yıllıklar daha lise statüsünde memur oldukları gibi daha sonra kurumdan kuruma geçişleri acayip bir şekilde zorlaştığı için keşke hiç lise statüsünde giripte iyi puan alıpta hem lisenin hakkını yemiş oldukları gibi kendileride daha sonra bulundukları işten bir türlü ayrılamamakta olduklarıda ayrı bir gerçek tabi o kadar işsizin yazısını okuyupta yerinde memnun olmayana burada söylenemeyecek söz bırakmazlar :) ama neyse biz sistemdeki hatayı resmi kılavuzdaki yazıyla hatırlatıyoruz tabi bundan sonraki hakkını başka statüdekilerin hakkıyla almaya çalışanlar bunun bir noktada bir hak değilde bir haksızlık ve daha sonraki süreçte ise en büyük haksızlığı kendine yaptığını anlayınca fazla yapacak bir şeyi kalmıyor 4 yıllık oku lise mezunu statüsünde memur ol ve emekli oluncaya kadar bu tercihinin sonuçlarına katlan işte ! :)

osmanyaravli
Memur
22 Nisan 2011 13:32

http://www.dpud.org/index.php?option=com_content&view=article&id=13457:lisans-mezunu-olmak-kpss-ortaoeretim-oenlisans-puann-etkilemez&catid=148:gundem-2&Itemid=452

lütfen okurmusunuz ? değişen hiç birşey yok başvuru tarihi ile itibaren mezun olmamış iseniz istedğinizi yaparsınız...

google123
Yasaklı
22 Nisan 2011 17:00

arkadaşım bana ilgili kanun maddesiyle gel !

sende biliyorsun bu konuda kim kime haksızlık ettiğini dahası bu konu madde olmadığı için zaten haksızlık ediliyor ki zaten durum ortada dahası benim ifade ettiğim ilgili madde hakkında dava açılır ise bundan sonra 4 Yıllık Üniversite Okuyanlar 2. Sınıftan sonra LİSE Statüsünde KPSS-B ye giremeyecekler ! ama sen bildiğini oku zaten herkez işine geleni okuyor işine gelmeyince falanca bir uzmanın yorumuna başvuruyor. peki asıl olan vicdan denilen şey nediyor asıl o önemli !

bumi
Şef
22 Nisan 2011 17:19

google123 arkadaşım atladığın bir nokta var önlisans yazısı diploma yerine geçmiyor okuldan tamamen ilişiğini kesersen ki bunun geri dönüşü yoktur yani devam edemezsiniz 4 e tamamlamak için ancak bu durumda önlisans diploması verilir.

benim bildiğim bu şekilde yoksa liseden sınava girmezdim. yinede yanlış biliyorsam düzeltin yanıltmak istemem kimseyi önemli bir konu çünkü.

google123
Yasaklı
22 Nisan 2011 18:13

siz konuya şekil itibariyle bakıyorsunuz

ben ise konuya esas itibariyle bakıyorum

konu esası itibariyle

4 yıllık eğitim alan birinin 2. sınıfı tamamladığı taktide

2 yıllık ön lisans denkliğine denk gelen bir resmi belge aldığı hususunda bir görüş bildirmekteyim ( bunun aksini hiç kimse söyleyemez )

ama siz bu konuda diyorsunuzki

kişi isterse 2. sınıftan sonra talep etme durumunda bu durum oluşur.

arkadaşım hak hukuk eşitlik adalet haklı olanın hakkını istemesiyle harekete geçen bir kavramdır.

yani burada 2. sınıftan sonra kişi isterse önlisans belgesini alıyormu !? evet alıyor !

peki ya almaz ise ne oluyor ister 3. sınıf okusun ister 4. sınıf okusun bu okuyan kişi LİSE mezunu statüsünde sınava girermi !

sistemdeki bir hata yüzünden evet girer !

peki bu noktada mağdur olan kimdir üniversite eğitimi görmeyen LİSE mezunu peki bu Lise mezunu bu konuda hak talep edebilirmi !?

evet bu konuda sınavlarda adil bir rekabet eşitliği olmadığı gerekçesi ile dava açabilir. bu durumda !

arkadaşım hak hukuk eşitlik adalet haklı olanın hakkını istemesiyle harekete geçen bir kavramdır.

mahkeme hakimi konuyu şekil yönüyle mi yoksa esastanmı değerlendireceğine bağlı olarak olası mahkeme 2 farklı sonuça ulaşabilir.

uzun lafın kısası hak verilmez alınır ama bu konuda mahkeme kanalı ile hak alınır

eğer dava açılırsa mahkemenin vereceği karar şu yönde olacaktır

Artık 4 Yıllık Üniversite Okuyanlar 2. Sınıftan sonra LİSE Statüsünde KPSS-B ye giremeyecekler şeklinde olur.

google123
Yasaklı
22 Nisan 2011 18:24

3 farklı kulvarın koşucusunu

sen tek bir kulvarda koşma hakkı tanırsan

hiç biri kendi asıl ulaşacağı hedefe ulaşamaz

sadece bir birlerinin yerini kapmaya ve çalmaya çalışır

ve yarışın sonunda vardıkları nokta kendi kulvarlarının varış noktası değilde bir başkasının noktası olur yani

yani 4 yıllık okuyan adam lise mezunun girmesi gereken yere girer ama bu yüzden lise mezunu biraz daha okur adam gibi okur o 4 yıllığın asıl gitmesi gereken yeri zamanı gelince kazanır.

yani başta kazandığını sananlar sonra neyi kaybettiklerini çok iyi anlarlar !

bu açıdan her kezin kulvarı farklıdır başkasının yerini akıllılık edipte kaptığını sanalar ne kadar aptallık ettiklerini daha sonra fark edeceklerdir. :)

acelemiz yok yiğen :D

bumi
Şef
22 Nisan 2011 18:42

katılıyorum sana ben şimdiden pişmanım lisanstan sınava girme şansım vardı haziranda mezun oluyorum bir aksilik olmazsa 4 yıllık bölümden. 3 5 ay beklemeden ne olursa bir işe girmeyi planlamıştım ama planladığım gibi gitmedi 92.5 puan aldım. ama sadece sınava girenleri suçlamak yerine asıl suçlu sistem gibime geliyor. dediğin gibi 2 yılı tamamlayıp girme imkanı olsaydı öyle yapardım önlisans sınavına girerdim belki şimdiye kadar atanmış olurdum. lisans sınavına girmemekse benim hatamdı neden öyle yapmadım hala anlamıyorum :) 2008 de lise sınavına girmiştim 82 aldım sonradan takıntı haline dönüştü galiba madem dedim 90 üstü hatta 95 puan gerekiyor almaya çalışırız dedim :) bunu kabul ederim ama sistemde çok fazla sorun belirsizlik var aslında rastgele gidiyoruz hep nasıl gidince sonuca ulaşılacağı konusunda fikir üretmek zor her gün yeni bir değişiklik yapılıyor resmen oyuncağa çevirdiler herşeyi.okuduğun bölüme güvenemiyorsun ben işletme okuyorum açıktan mesela çok fazla mezun veriyor bölüm ve mezunların yapabilecekleri şeyler çok kısıtlı diye düşünüyorum bilmem yanılıyormuyum. o nedenle herkesten sağlıklı düşünmesini bekleme :) bizi bu hale getirenlere kızmalısın :)

google123
Yasaklı
22 Nisan 2011 19:25

arkadaşlar bireysel değil herkez için topluca çözüm istiyorsanız eğer ! gideceksiniz idare mahkemesin ilgili mevzuat kanunundaki uyumsuzluklar hakkında dava açarsanız ilgili kanun maddesi mahkeme kararı neticesinde ilgili kanunu tekrardan yazacak olan ilgili komisyona geri yollanır sonuç olarak bir şeyler değişir.

ama gel görki kendini lise mezunu statüsünde sınav modduna hazırlayan okumuş o kadar çok kişi varki al birinden vur ötekine :)

bu arada forumun KPSS-B lise sonuçların kısmında benim puanım belli 60 puan anca askeriyenin olası 60 puanlıklarına başvurabilirim bu açıdan benim bu konuda fazla bir girişimim olmayacak

ama 80 - 90 ve üzeri puan alanlar haklarını savunmayacaklar ise kimseden bu konuda bir şey yapmasını beklemesinler

özellikle ilk 1000 e ilk 5000 é girdim diyenlere sesleniyorum

mesele 5000 é girmek değil asıl mesele hedeflediğin yere girmektir.

yani bunu bilmiyorsanız size daha ne diyeyimki ben şimdi

birazda siz düşünün taşının 60 puan alan adam sistemdeki hakkınız nasıl alacağınız gösteriyor siz 80 - 90 ve üzeri almış adamlarsınız ne yapılacağını benden daha iyi bilirsiniz şimdi :)

osmanyaravli
Memur
23 Nisan 2011 13:59

PEKİ SANA SORUYORUM CVPLA BAKALIM İŞLETME İKTİSAT MEZUNU OLMAYIPTA ORTAÖĞRRETME GİRENLER NE OLACAK ???

DİĞER SORUM İSE ÖNLİSANS YAZISI ALABİLİYORLARMIŞ DEMİŞİN YA BİLİP BİLMEDEN KONUŞMA ONU ALMAK DEMEK 4 YILLIK ÖRGÜN EĞİTİMİ BIRAKMAN DEMEKTİR Bİ ARAŞTIR SONRA YAZ

SON OLARAKTA GİREMEYECEKLER DEMİŞİN KLAVUZDA YAZAN BİLGİLERİ OKU BAŞVURU TARİHİ İTİBARİYLE MEZUN OLMAYAN HERKES BU SINAVA ORTAÖĞRETİM DÜZEYİNDEN GİREBİLİR BKN KLAVUZA OKE BOŞA KAFA ŞİŞİRME DAHA DOLU FİKİRLERLE GEL MESELA KADRO SAYISI NASIL ARTIRILABİLİR GBİ

google123
Yasaklı
23 Nisan 2011 17:24

arkadaş sen ne kadar şekilci bir insansın böyle yaw

olayı şeklen değerlendirmeyi ne zaman bırakırsanız

işte o zaman hakkınız olanı almayı öğrenirsiniz !

hukukta

1. kural olayların esas yönü ile incelenmesi

2. kural olayların şekil yönüyle incelenmesi

lütfen bu 2 kavramın ne olduğunu bile bilmiyorsanız eğer burada yazılan hiç bir şeyi anlayamazsınız !

onun için lütfen şu 2 kavramın ne olduğunu öğrendikten sonra mantıklı sorular sorarsanız yanıtlamaya çalışabilirim.

google123
Yasaklı
23 Nisan 2011 17:34

konuyu daha iyi anlamanız için örnek

( isteye bu konuyu bir avukata danışabilir :)

konun şekil yönü ile incelenmesi ;

sadece şu bölümdekiler kişilerin şu şartlar altında isteğine bağlı olunarak bu haktan yararlanır.

konun esas yönü ile incelenmesi ;

kişi istesin veya istemesin mevzuatta yazıdığı üzere

4 yıllık eğitim gören 1. ve 2. sınıf dersi kalmayanlar

teknik olarak 2 yıllık önlisans denkliğine sahiptirler.

ve bu açıdan bu hakkı doğan kişilerin KPSS-B lise düzeyinde sınava girmemesi bunun yerine KPSS-B önlisans türünden sınava tabi tutulması esastır.

şimdi anladınız mı !?

( isteye bu konuyu bir avukata danışabilir :)

google123
Yasaklı
23 Nisan 2011 17:55

memurlar.net ön-lisans forum alanındaki 2 yazı

http://forum.memurlar.net/topic.aspx?id=538022

http://forum.memurlar.net/topic.aspx?id=758242

adamlar bunu yıllar önce biliyormuş vay akıllılar way !:)

google123
Yasaklı
23 Nisan 2011 17:57

işin ilginç noktası bunlar 4 yıllık okuyanlar !!!

ses etmemek için, direk ön-lisans forum kısmına mesaj geçmişler.

ve daha ilginçi o bölümün yöneticisi tarafından

konular tartışmaya kapatılmış !

siz uyuyun daha

millet götürüyor :D

google123
Yasaklı
23 Nisan 2011 18:10

---yorumsuz alıntı---

"ÖZET- 83: KPSS 2008/4 merkezi yerleştirme işlemi neticesinde kurumunuzdaki ?Herhangi bir ön lisans programından mezun olmak? şartı aranılan Memur pozisyonuna yerleştirilen bir adayın halen Hukuk Fakültesi 3. sınıf öğrencisi olması ve ön lisan diploması olmaması sebebiyle atamasının yapılamayacağına ilişkin 19/02/2009-3394"

".. Danıştay 10. Dairesinin 28/10/1998 tarihli ve E:1998/3320 sayılı ile Danıştay 5. Dairesinin 11/04/1995 tarihli ve E:1994/6419 sayılı intibak işlemine ilişkin kararlarında; lisans düzeyinde öğretim görenlerden ilk dört yarı yıl sonunda tüm derslerden başarılı olup 3. ve 4. sınıfa devam etmeye hak kazananların belirli istisnalar dışında herhangi bir nedenle okuldan ayrılmaları halinde önlisans diploması almalarının mümkün olup öğrenciliğin devamı sırasında önlisans belgesi alınmasına yasal olanak bulunmadığı, okulla ilişik kesilmeden alınan belgenin önlisans diploması almaya hak kazanıldığını gösteren bir belge olup bir önlisans diploması olmadığı belirtilmiştir."

kaynakça:

http://www.dpb.gov.tr/dpbgorusbultenleri/B%C3%BClten-29/M-29.doc

Toplam 50 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi