Editörler : "eskiyara"Pangaea
28 Temmuz 2020 15:22

Eğitim fakültesi mezunlarına yapılan haksızlık

Arkadaşlar günlerdir fef mezunu arkadaşlar formasyon belgelerine 30 puan verilmesi gerektiğini söyleyip duruyorlar.

Ben bu konuda şöyle düşünüyorum:

Formasyon belgeleri öğretmen olmak için alındı.Öğretmen olmak istiyorlarsa Eğitim fakültelerine gidebilirlerdi.Puanları eğitime yetmediği için formasyon almak durumunda kaldılar.Bu belgelerin çoğu

parayla özel veya devlet üniversitelerinden alındı.Atamalar zorlaştı.

Bir örnek verecek olursak.Van 100.yıl Fen Edebiyat Fakültesi Edebiyat mezunu bir arkadaş

Türkçe öğretmeni olarak atanmış.(Hüseyin Çelik döneminde )Türkçe öğretmenliği ile arasında dağlar kadar puan farkı vardı.Bu arkadaş formasyon belgesi ile bir kademe almış. Aynı belgeyle Ek dersini de eğitim mezunundan fazla alıyor. Şimdi de aynı belge ile 30 puan çığırtkanlığı yapıyor.

Siz bu konuda ne düşünüyosunuz? Eğitim mezunları üvey evlat mı?

hsnsylk
Genel Müdür
28 Temmuz 2020 15:39

oy toplamak için birilerinin yediği haltlar eğitim fakültesi mezunlarının ezilmesi demek oluyor ya eğitim fakültelerini kapatın yada fen edebiyatları kapatın.

kutlu_23
Aday Memur
28 Temmuz 2020 18:12

Formasyon yüksek lisans oluyorsa yüksek lisans da doktora olur bu kafayla.3 aylık alanlar ne oluyor onlar da 30 puan aldılar mı?

together_smile
Aday Memur
28 Temmuz 2020 19:06

Fen edebiyat fakültesi mezunuyum. Ankara üniversitesi.Çoğu eğitim fakültesinden puanı yüksektir o görüşünüze katılmıyorum.

ANCAK

bizim aldığımız tezsiz yüksek lisans öğretmen olmak için aldığımız belge yani sizin dediğiniz gibi bir yüksek lisans değil.

Bu 30 puanın gerçekten yüksek lisans yapanlara verilmesi gerekir diye düşünüyorum. Ne 5 yıl okuyan eğitim fakültelerine ne de sonradan öğretmen olmak için alınan formasyonlara .

Bence adaletli olan budur.

buyurhocam
Aday Memur
28 Temmuz 2020 19:16

Agsfagfhag. Çok komikmiş. İşsizliğin bu kadarı yaa. Pes artık.

kutlu_23
Aday Memur
28 Temmuz 2020 19:40

Together çok komiksin. Yazar mısın buraya ankara uni Matematik ile Gazi egitim Mat öğretmenliği puanlarıni?Hadi bakalım.

mathandlaw
Aday Memur
28 Temmuz 2020 20:11

Yazamaz hocam.

memurolm
Genel Müdür
28 Temmuz 2020 20:21

fen fakültesi döner eğitim fakültesi gömer gün gelir fef dömer eğitim fakültesine gömer tavuk gelir horoz gider bu iş böyle önemli olan mühim olanı bilmek boş beleş kalitesizlik yapmak yerine kaliteli ciddi olup fevkaladenin de fewkine ulaşma yolunda boş turnusol ölçekleriyle rehberlikçi çekmek :) ?

mathandlaw
Aday Memur
28 Temmuz 2020 21:59

Eğitimde fevkaladenin fevkine ulaşmak dileğiyle.Hocamiz çok güzel yorumlamış.Tartismanin da anlamı k

mathandlaw
Aday Memur
28 Temmuz 2020 22:00

anlamı kalmamis

tarhici29
Müsteşar Yardımcısı
29 Temmuz 2020 00:22

az daha çalışıp fen ed okumalıydın

Dr Sedat 06
Aday Memur
29 Temmuz 2020 09:15

Bu kadar kendinizi yükseklerde görmeyin eğitim fakültesi mezunu arkadaşlar. Örneklerle anlatayım.

Hacettepe üniversitesi edebiyat fakültesi puanı ve sıralaması bu şekilde. 382. - 29786

Van yüzüncü yıl üniversitesi edebiyat öğretmenliği puan/sıralama ise . 363 - 54991

Neymiş peki fen edebiyat mezunu eğitimden yüksek puanlarla giriyormuş sizlerle eşit olmaması normalmiş. Biraz daha çalışıp keşke fen edebiyat okusaydınız şu an 30 puan fazla alırdınız.

mehmet_23
Memur
29 Temmuz 2020 10:06

Yazmayayım diyorum ama zorla yazdırıyorlar. Gitmiş Hacettepe üniversitesi ile Van Yüzüncü yıl üniversitesini karşılaştırmış ve fen edebiyat daha iyi demiş. Bir de Boğaziçi Üniversitesi eğitim fakültesi ile Ardahan Üniversitesi fen edebiyatı karşılaştır hangisinin puanı daha yüksek.

Emirrhann
Aday Memur
29 Temmuz 2020 10:20

Bu tartışmalar beni fazlasıyla üzüyor. Fakülte farkı, eğitim kalitesi farkı, sen şunu bilmezsinler, biz şöyle dersler aldıklar... Arkadaşlar ne oluyoruz? Egitim Fakültesi Fen edebiyat kadar ders görmemiş, eğitim almamış... Mümkün mü bu? Nasil bir zihniyet görmediği bilmediği işlemediği ders ortamını degerlendirebilir? Derslerimiz, hocalarimiz son derece kaliteliydi, dönem başı 13 dersimiz olurdu. Gece gunduz çalıştık. Fen edebiyat mezunlarina yapılan elestirilere bakiyorum. Yeterlilik belgelerini almışlar bizimle eşitlenmisler işte. Bizim fazladan okuduğumuz dersleri sonradan takviye etmişler. Bizi atamislar, onlari da atamislar. Demek ki denklesmisiz. Ben zaman içinde bu ayrımın ortadan kaldırılacağını düşünüyorum. Hepimiz öğretmeniz. Birbirimize destek olalım empati kuralım...

Emirrhann
Aday Memur
29 Temmuz 2020 10:32

Fen edb fakültesini bu puan konusunda yakanlar şunlar oldu: Formasyonu parayla alıp, derslere dahi gitmeyenler... Alese girip mülakatla formasyon hakki kazanip derslerine düzenle devam eden arkadaşlar için haksizlik oldu.

mimikri
Memur
29 Temmuz 2020 10:46

Milli eğitimin bu saçma uygulaması, hemşirenin doktordan daha fazla haklar elde etmesi (ki hemşire doktor olamaz,olmamalı zaten!) gibi bir şeye benziyor.

Kayaçç
Şef
29 Temmuz 2020 12:36

1998'de ÖSS-ÖYS ile fen edebiyata yerleştim. Oldukça da yüksek bir puanla. O zamanlar sınav sonuç gazetesi çıkardı, kazanan adayların aday numaraları ve üniversitelerin bölümlerinin kaç puanla aldığı yazardı. Gazeteyi alıp aday numaramı ararken taşrada bir üniversitenin fen - Edebiyat fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne yerleştiğimi öğrendim. O yıllarda eğitim fakülteleri yeniden yapılandırıldığı için sayıları azdı ve ben lise öğretmeni olmak istediğim için (fef mezunları da genellikle lise öğretmeni olarak atandıkları için) fef tercihleri mi ilk sıralara yazmıştım. Aldığım puanla, Gazi Üniv. Türkçe Öğrt. (i.ö), 9 Eylül Üniv. Türkçe Öğrt. (i.ö), Samsun 19 Mayıs Üniv. Sosyal Bilgiler Öğrt. gibi bölümlerin benim puanımdan daha düşük puanda kaldıklarını görünce şaşırmıştım. Çünkü 90'lı yıllarda eğitim fakültelerinin sayısının az olması ve ihtiyacı karşılayamaması yüzünden fef'ler çok rağbet görüyordu ve yüksek puanlarla öğrenci alıyordu. Bunu o yıllarda üniversite adayı olan her öğrenci bilir. Ve yine bilirler ki biz o yıllarda elimizde henüz puanımız yokken tercih yapıyorduk. Nasıl mı? Durun anlatayım: ilk sınav ÖSS nisan ayının ilk haftası yapılırdı ve barajı geçenler ikinci sınav olan ÖYS için vize almış olurdu. İkinci sınav ÖYS haziran ayının üçüncü haftası gibi yapılırdı ve biz bu sınava girerken tercih listemizi de yanımızda getirir, sınav bitiminde cevap kağıdımızla beraber görevliye teslim ederdik! Yaa işte böylee. Okula 98'de girdim. 2002'de formasyonsuz olarak mezun oldum;çünkü siz öğretmen olmak için 4+1,5 yıl okuyarak geleceksiniz dediler. Eee ona da tamam dedik. Nasıl yapacağız 1,5 yıl tezsiz yüksek lisansı dedik!? Önce bir LES 'e(bugünkü adı ALES) girin ve baraj olan 45 puanı bir aşın (aşmak yetmiyor, oldukça yüksek bir puan almak gerekiyormuş ki biz bunu o yıllarda yaşayarak öğrendik) sonra lisans not ortalamanızında yüksek olması gerekiyormuş;ama biz okuyorken bunun farkında değildik. Haa bir de üniversitelerin sosyal bilimler ya da eğitim bilimleri gibi enstitülerine başvuru yapıp kabul edilmemiz gerekiyormuş. Tamam dedik!? Bir üniversite ilan veriyor ve Türk Dili ve Edebiyatı Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek lisans programına 50 kişi ya da 25 kişi alacağım, diyor; başvuru sayısı 1000,1150,1350... gibi rakamlar. Bir de mülâkat yapanları var! Hadi gir girebilirsen!? Bazı arkadaşlarım başvuru için ellerinde belgeleriyle şehir şehir, üniversite üniversite gezdiler. Böyle böyle 2006 yılında ancak girebildim tezsiz yüksek lisansa! Üç dönemde toplam 45 kredilik ders alarak mezun olduk. Derslerimizin arasında matematik bile vardı(ne alaka diyebilirsiniz, evet biz de şaşırmıştım ama alacaksınız dediler) Bu başlığı açan arkadaş, ben 40 yaşındayım.Emekli öğretmen bir anne, babanın çocuğuyum. Lisans diplomamda "TÜRK DİL BİLİMCİSİ" ; o sizin formasyon dediğiniz diplomamda da : Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği tezsiz yüksek lisans programında gerekli çalışmaları başarıyla tamamlayarak mezun olmuş ve kendisine yüksek lisans derecesi tanınan tüm yetki ve haklarıyla verilmiştir" ifadesi yer almaktadır. Eğer bir ek hizmet puanı verilecekse bu bize de verilmelidir. Sonuçta bunun eğitimi, fen edebiyatı yok. Hele ki siz düşük puanla girdiniz.. vs türünden serzenişler de benim jenerasyonum için geçerli değildir. O yıllarda bizim fakültedeki hocalar, eğitim fakültelerinde derslere giriyordu;çünkü daha önce de söyledim, o yıllarda eğitim fakülteleri yeniden yapılanma sürecindeydi ve birçoğu yeni açılıyordu. Hatta biz PDR'nin ne olduğunu bilmiyorduk,o yıllarda yeni yeni açılıyordu ;tercihlerimizi yaparken bu bölümü birçok arkadaşımız yazmamıştı(bilsek yazmaz mıydık ha)) Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayalım. Sonuçta hepimiz milli eğitim ailesinin bir üyesiyiz.Birbirimize engel değil, destek olmalıyız. Farklı düşünebiliriz, önemli olan anlayışlılık. Saygılarımla

Dr Sedat 06
Aday Memur
29 Temmuz 2020 12:38

Van eğitim fakültesini beğenmiyor musunuz

Emirrhann, 4 yıl önce
Fen edb fakültesini bu puan konusunda yakanlar şunlar oldu: Formasyonu parayla alıp, derslere dahi gitmeyenler... Alese girip mülakatla formasyon hakki kazanip derslerine düzenle devam eden arkadaşlar için haksizlik oldu.

Dr Sedat 06
Aday Memur
29 Temmuz 2020 12:41

Emirhhan kusura bakma mehmet_23 kullanıcıya yazacaktım.

mehmet_23 Van eğitim fakültesinin eğitimini beğenmiyor musun. Sonuçta oradan mezun olanlarda kaliteli eğitim aldık diyorlar.

mehmet_23, 4 yıl önce

Yazmayayım diyorum ama zorla yazdırıyorlar. Gitmiş Hacettepe üniversitesi ile Van Yüzüncü yıl üniversitesini karşılaştırmış ve fen edebiyat daha iyi demiş. Bir de Boğaziçi Üniversitesi eğitim fakültesi ile Ardahan Üniversitesi fen edebiyatı karşılaştır hangisinin puanı daha yüksek.

mathandlaw
Aday Memur
29 Temmuz 2020 13:15

sedat formasyon alırken format attılar galiba

SENE:2003

Hacettepe Fen edebiyat edebiyat bölümü:334

Van 100.yıl Eğitim bölümü:340

Yani en düşük eğitim fakültesi puanı bile fen edebiyatın en yüksek puanından daha yüksek.

Yalan dolanla almış olduğunuz ek ders ve kademe haklarını geri alırlar inşallah.Tekrar

söylüyorum Reis 2002 de size formasyon hakkı vermeseydi nerelerde olurdunuz.Şimdi kalkmış isyan ediyorsunuz.Sizin bilgi ve becerinizle eğitim sisteminin geldiği nokta belli.Alan sınavında ortalama sayenizde 10 net.

buyurhocam
Aday Memur
29 Temmuz 2020 13:26

Bazı insanlar gerçekten bomboş. BOMBOŞ!

Mesele puan filan değim haa. Ne kin ne kompleks varmış meğer bazılarının içinde. Ya o kadar izahat veriyor insanlar, sizi ciddiye alıp uzun uzun açıklamalar yapıyor, yapıcı ve birleştirici yorumlar yapıyor halen eğitim fak, fef böyleymiş, formasyon verilmeseymiş şöyle olurmuş. Okumuyor musunuz, okuduğunuzu mu anlamıyorsunuz, yoksa işinize gelmediği için görmemiş gibi mi yapıyorsunuz? Bilmem ne fakültesi bitirmişsiniz ama çocuklara öğretmeniz beklenilen değerleri kendimiz içselleştirememişsiniz bi kere. Halen egolu bakış açısı, kibir, aşağılam, küçümseme ve saçma sapan bilmem ne yarıştırma. Size herhangi bi konuda bişeyler açıklamaya çalışanın emeğine yazık. Nato mermer nato kafa. Sözüm yapıcı ve birleştirici açıklamalar yapanları kapsamıyor. Herkes üstüne düşeni alsın.

Toplam 111 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi