Editörler : F16 Gökçen
03 Ocak 2009 13:27

Muhasebe Soruları (Tek Başlık)

İlgili Başlıklar:

http://forum.memurlar.net/konu/1739243/

http://forum.memurlar.net/konu/1398846/

http://forum.memurlar.net/konu/1376946/

http://forum.memurlar.net/konu/889767/

http://forum.memurlar.net/konu/776772/

http://forum.memurlar.net/konu/776428/

Mrb arkadaslar hesap uzmanlığı sınavında çıkmış bikaç muhasebe işlemini paylaşmak istiyorum görüşlerinizi yazarmısınız.

Bu yazılan işlemler dönem sonu envanter kayıtlarıdır.

1-Satıcı TKM firmasından 20.000 alman markına kredili olarak ithal edip daha sonra satılmış olan bir malın maliyet bedeli 1 alman markı=185.000 TL kur üzerinden ilgili hesaplara kaydedilmiştir.Bilanço günündeki değerleme esas kuru ise 1 Alman Markı=187.000 TL dir.

bu soruda satılan bir malın maliyet kaydı önceden girilmiş ama kur artmış bu bizim maliyetimizin artmasına neden olur mu?yani tekrar bir işlem yapmamız gerekiyor mu.kayıt esnasında zaten biz bunu tl ye cevirerek kayıt yaptığımıza göre ben tekrar kayıt yapılamaz gibi düşündüm.sizce nedir

2-İşletmenin yıl içinde satıcı C ye ciro ederek muhasebeleştirmiş olduğu 100.000 tl tutarındaki alacak senedi asıl borçlusu tarafından vadesinde ödendiği bilanço gününde tespit edilmiştir.

bu işlemle ilgili ne kayıt yapmamız lazım.

3-Satılmak üzere konsinye olarak alınan 50.000 tl tutarındaki mal için yıl içinde herhangibir muhasebe kaydının yapılmamış olduğu anlasılmıştır.

konsinye mallarda malı sattığımız zaman kayt yapılması gerekmez mi.

03 Ocak 2009 14:38

kardeş, 2 için kitlendim acaba nazım hesapta mı muhasebeleştirdi diye düşündüm ama bilmiyorum. 3 için konsinye konusuna bak derim kitaplardan zor değildir. ancak şuan için bilgisayar başında sana ithal ettiğin malın kur artışından dolayı aradaki farkı malın maliyetine ekleyebileceğini söyleyebilirim. yani ticari mallar hesabına ekleyebilirsin..

03 Ocak 2009 14:41

bu da internetten bulduğum şeyler konsinye için..

KONSİNYE İŞLEMLERİNDE MUHASEBE KAYIT ÖRNEKLERİ

A.Satıcının Yapacağı Kayıtlar

1.Malların (konsinyatöre) sevkine ilişkin muhasebe kaydı;

________________ / _______________

153 DİĞER STOKLAR XX

Konsinye Olarak Gönderilen Mallar

153 TİCARİ MALLAR HS. XX

Stoktaki Mallar

2.Malların (konsinyatör tarafından) satışına ilişkin muhasebe kaydı;

120 ALICILAR HESABI XX

600 YURTİÇİ SATIŞLAR HESABI XX

391 HESAPLANAN KDV HESABI XX

3.Satışı yapılan malların maliyet hesabına devrine ilişkin muhasebe kaydı:

621 SATILAN TİC. MALLAR MALİYETİ XX

153 MAMULLLER HESABI XX

Konsinye Olarak Gönderilen Mallar

4.Tahakkuk eden (konsinyatörün) komisyon bedelinin muhasebe kaydı;

760 PAZARLAMA SATIŞ DAĞ.GİD. HS. XX

191 İNDİRİLECEK KDV HS. XX

320 SATICILAR HESABI XX

5.Komisyon bedelinin banka aracılığı ile (konsinyatöre) ödenmesine ilişkin muhasebe kaydı;

102 BANKALAR HESABI XX

120 ALICILAR HESABI XX

B.Konsinyatörün Yapacağı Kayıtlar

1.Mallar (konsinye olarak) teslim alındığında yapılacak muhasebe kaydı;

932 EMANET ALINAN STOKLAR XX

Konsinye Olarak Alınan Mallar

933 EMANET STOK VERENLER XX

Konsinye Mal Verenler

2.Satış sonrası Nazım Hesapların satılan mallarla ilgili kısmının kapatılmasına ilişkin muhasebe kaydı;

933 EMANET STOK VERENLER XX

Konsinye Mal Verenler

932 EMANET ALINAN STOKLAR XX

Konsinye Olarak Alınan Mallar

3.Satış sonrası komisyon gelirinin muhasebe kaydı;

120 ALICILAR HESABI XX

600 YURTİÇİ SATIŞLAR HESABI XX

391 HESAPLANAN KDV HESABI XX

4.Komisyon bedelinin banka yolu ile tahsiline ilişkin muhasebe kaydı

102 BANKALAR HESABI XX

120 ALICILAR HESABI XX

03 Ocak 2009 14:45

ithal ettiğin malın kur artışının malın maliyetine ekleneceğine dair örnekler ercan bayazıtlı hariç her kitapta var. sevilengül çözümlü problem kitabında da mevcut.

yigit005
Kapalı
03 Ocak 2009 15:20

Birinci soruda bir kayıt yapmaya gerek yok bana göre, ama sattığı mark üzerinden dönem sonunda bir değerleme yapılmalıdır.

İkinci soruda ciro işlemi yapıldığında zaten;

320 satıcılar ..........

121 alacak senedi ..........

kaydı yapılmıştır.Bir daha kayıt yapmaya gerek yok bana göre ama alacak senetlerinde ciro işleminden sonraki müteselsil sorumluluktan ötürü devam eden bir sorumluluk olduğundan acaba bir nazım hesap kaydımı gerekiyor diye düşünülebilir.

Üçüncü soruda herhangi bir kayıt yapılmaz çünkü konsinye mallar ancak satılmaları durumunda veren tarafından satış kaydı yapılır.

03 Ocak 2009 15:26

1.soruda "Bilanço günündeki değerleme esas kuru ise 1 Alman Markı=187.000 TL dir."

dediğine göre bilanço gününde bu aradaki kur farkını 187.000-185.000 çarpı 20.000 mark çıkan tutarı malın maliyetine ekleyecek..

huzzer
Kapalı
03 Ocak 2009 22:23

1'nci soruda, kredili alındığı için, dönem sonunda kur farkı maliyete eklenecektir.

3 klasik konsinye. Arkadaşların verdiği cevap doğrudur.

2'de ise aslında muhasebe kaydı yapılmasına gerek yoktur. Ancak cirantaların sorumluluğu bitmediği için nazım hesapta takip edilmesi doğru olacaktır.

karaca71
Genel Müdür
05 Ocak 2009 08:54

tskler arkadaslar cevaplar için 1.soru için arastırdım bilanço gününde mal kredili olarak alındığı için 320 arttırılacaktır kambiyo farkı kadar.Borcuna da kambiyo zararı yazılır muhtemelen.ama bu durum yanılmıyosam kredili olarak alındığı için yapılıyor.

05 Ocak 2009 17:29

ticari mallara yazacan, yani malın maliyetine eklemiş olacan. karşılığında da kredili aldığından satıcıları alacaklandıracan o kadar.

ya aslında işin türkçesi şu, vergi kanunları demiş ki, malı döviz ile aldın, kur arttı, hala o dövizle aldığın malın borcu devam ediyo dövizle, kanun da diyo ki, malın maliyetine ekleyebilirsin kur farkını işte o kadar.

karaca71
Genel Müdür
08 Ocak 2009 11:36

Şüpheli alacaklar hesabı içinde takip edilen ve yazılı değeri 2.000 tl olan bir bononun tahsili amacı ile açılmış davanın kazanıldığı mahkeme kararı ile belli olmuştur.Bu alacağın %50 si için önceki yıllarda karsılık ayrıldığı bilinmektedir.

Gene hesap uzmanlığında çıkmış bir kayıt önce kayıt yapılmaz diye düşündüm paranın gelmesi gerekir dedim ama söyle bir kayıt yapılabilir gibi geldi ne dersiniz?

136 diğ.çeş.ala. 2000

128.şüp.tic.alacaklar 2000

129 şüp tic.alac.karsılığı 1000

644 konusu kalmayan alacaklar 1000

skutluer
Kapalı
08 Ocak 2009 12:33

1-firmanın alış ile satış zamanı arasında oluşan kur farkını maliyete eklersin, satıştan sonra oluşan farkı ise finansman giderlerine diye tahmin ediyorum.

2-ciro ederken "ulan nereye ne vermiştim" dememek için yaptığın nazım hesap kaydını ters çevirip kapatırsın.

3-konsinyeci komisyon geliri tarzında bişey elde ettiği için, yani sattığı mal kendi öz stoğu olmadığı için nazımda izlemesi yeterli olabilir gibi geldi.

(bildiğim kadarıyla konsinye alınan mal için fatura falan düzenlenmez. o yüzden sadece nazım. eğer fatura falan alınıyosa tabiki ticari mal olur)

skutluer
Kapalı
08 Ocak 2009 12:39

sayfanın tamamını okumadan yazı yazınca böyle gereksiz bi cevap oluyor işte.

skutluer
Kapalı
08 Ocak 2009 12:54

Diğer soru için tahminim

diğ.haz.değ. 2000

Şüp.Tic.Al.Karş. 1000

....................Şüp.Tic.Al. 2000

....................KKK 1000

20 Ağustos 2009 13:54

safi karın %5 i 1.tertip yedek akçedir

diğerleri kafa karıştırmak için verilmiş

20 Ağustos 2009 14:01

adı üstünde yasal sınır,ancak o kadar ayırabilirsin

bilancho
Şube Müdürü
20 Ağustos 2009 15:00

pulp,

bu soruda net kar 70.000 olabilir mi acaba?

çünkü 1.tertip yedek akçe senin de yazdıgın gibi 350 oluyor. ama halihazırda 4000 zaten ayrılmış.

yani eğer soru boyle ise 350 yi aşan 3.650 nin sermayeye eklenmesi gerektiğini düşünüyorum.

akademili01
Şube Müdürü
20 Ağustos 2009 22:59

1. tertip yasal yedek: safi karın %5 idir. Yani 7000*0,05=350

1. tertip yasal yedeğin üst sınırı, yani bu miktarı ayırdıktan sonra artık yedek ayırmaya gerek olmayacak tutar ise; ödenmiş sermayenin %20 sidir. O da: 28000*0,2=5600

Buradan şu sonuç çıkar; firma şimdiye kadar 4000 TL yasal yedek ayırmış, üst sınıra ulaşmak için 1600 TL daha ayırmalı.

Ama firmanın şuan ayırabileceği tutar 350 olduğu için cevap 350.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

prof_cemal
Aday Memur
23 Ekim 2009 14:13

Muhasebede başarılu olmak için önerilen ve ismi çok sık vurgulnan yazarları kesinlikle tavsiye etmediğimi söylemeliyim. Örneğin, Prof. Dr. Ercan Bayazıtlı için denilebilir ki, bir sonraki sayfada çözdüğü soruya ait muhasebe kaydı,bir önceki sayfadaki muhasebe klaydını TEKZİP etmektedir. Ha, hangi kaynağa çalışırsak başarılı oluruz diyorsanız, şunu söylemem gerekir: Türkiye'deki hiçbir kaynak, kurum sınavlarındaki soruları çözmeye yetecek bilgileri içermemektedir. Onun için, olabildiğince fazla kaynaktan çalışmak lazım.

otuzyedi
Kapalı
27 Nisan 2010 15:35

muhasebesi iyi olan bi arkadaş sorumu yanıtlarsa sevinirim.

ben mutlaka yanlış anlıyorum ama nerde onu öğrenmek istiyorum, çünkü kitaplarda geçen bi soru tipiymiş.

sorum bu başlıktaki 1. sorudur. bu soruda firma malı dönem içinde alıyo ve yine dönem içinde satıyo, biz dönem sonu itibariyle değerleme kurundan ötürü varlığımız olmayan bir malın değerlemesini nasıl yapıp malın maliyetine ekliyoruz. mal yok, onu sormak istiyorum, şimdiden teşekkür ederim..

eerkann_
Şef
27 Nisan 2010 21:42

dönem içinde 20000mark bedelle kredili alındığına göre satıcıların alacak tarafına 20000.185 yazarız.. daha sonra mal satılmışş artık malı dikkate almana gerek yok. satttığında kar zarar kaydını zaten yapmışsındır. dönem sonunda 1 mark 187 olduğuna göre satıcılara olan borcumuz artmıştır. yanii borçlu tarafa kambiyo zaraları alacaklı tarafada satıcılar yazılır. malı dikkate almana gerek yok

otuzyedi
Kapalı
28 Nisan 2010 09:23

saol dostum..

Toplam 20 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi