Editörler : supporters.

Yasaklı
28 Ağustos 2009 02:05

farklı millet, yöre, ırklarla evlilikler

bunu ciddi ciddi soruyorum.. arkadaşlardan ricam gırgıra almayın lütfen. ve tecrübesi ve mantıklı bir fikri olmayan gırgırına yazmazsa sevinirim. en azından bir müddet doğuda yaşamış, yada Türk -Kürt komşuluk ilişkisi olmuş arkadaşların fikirleri vardır.birde sakın konuyu etnik soruna getirmeyelim.konu ciddi ve gerçekçidir..sen salakmısında burda soruyosun diyede ukalalık yapmayalım lütfen. böyle bir evliliği olan bay bayan arkadaşların tecrübelerinden faydalanmak isterim..ve özellikle doğu görevini yapmış yada yapmakta olan polis, asken öğretmen arkadaşların görüşleri önemlidir.. saygılar...

KANUN_46
Yasaklı
28 Ağustos 2009 02:09

ayrıca ; eğer gerçekten ciddi bir tecrübesi olan yada gikri olan arkadaş varsa tecrübesini özel mesaj olarak yazarsa sevinirim...genele yazılacak şey vardır yazılmayacak şey vardır...fikirlerinizi ve tecrübelerinizi bekliyorum..saygılar...

zerafet1000basar
Şube Müdürü
28 Ağustos 2009 02:54

ben sunni kürt ile alevi türk öğretmenin evliliğini biliyorum aileler başlangıçta mezhep farkını sorun yaptı ama şimdi 2 çocukları var mutlular

denizkulacli
Aday Memur
28 Ağustos 2009 03:00

sorun mutlaka olur kendimden biliyorum ama bende tam tersi türk kızı ve kürt erkeği anlaşamıyoruz...

hurrrremsultan
Kapalı
28 Ağustos 2009 03:06

kanun benim en yakın arkadaşım Kürt aşiret eşi de Türk.bayan Kürt eşi Türk yani.yeni evliler.ama şimdiye kadar sorun olmadı bu olacağını da hiç zannetmem neden olsun ki hem??insan insan olduğu için sevilmeli ırkından dolayı değil.yine bir kız arkadaşım da Arap Alevisi eşi de Türk onlarda sünni-aievi sorunu çıktı başlarda ailelelr nezdinde ama sadece.ama evlendiler çocukları olacak şimdi onlarda da bir sorun yok yani.anlaşabiliyorsa insanlar olur yani.ikisi de Türk olupta sorun yaşayan boşananlar yok mu sanki?

aysegul55
Şef
28 Ağustos 2009 03:13

o sorun kişilere göre degişiyor yaa

hurrrremsultan
Kapalı
28 Ağustos 2009 03:14

denizkulacı bu konuda haklısın bence de.çünkü bende yazdım ya benim en yakın arkadaşım kürt onlarda akrabaları ya da erkek olursa evlerinde farklı gelenekleri var,ilk başlarda bilmiyordum ama 15 yıllık arkadaşım ve komşumuz olunca iice anladım öğrendim adetlerini bazıları bana da saçma ve tuhaf gelmiştir hala da gelir açıkçası ben de türküm.çok fazla saygılılıar,evin erkeği ya da bir büyükleri her içeri giriş çıkışında evin yaşlı kadını da dail hepsi ayağa kalkıyor erkek oturduktan sonra oturuyorlar mesela bu bana tuhaf geliyor abartılı geliyor bu durumda kalsam ben de sorun yaşardım eşimle açıkçası.ya da çocuklasrını büyüklerinin yanında sevmezler,ayrı sofralarda yemek yerler,ailenin büyük erkekleri konuşurken kimse konuşamaz,otururken aşırı dikkatli olmak zorundasın fazla oturmamalısın zaten ailenin büyük erkekleirnin yanında vs vs yani.gelenekler farklı olunca burda uyşmazlık olabilir.

kanun sen k.maraşlısın galiba.eğer kız sünniyse maraşta oturuyorsa bir sorun olmaz ama doğudan başka yerden olacaksa evlilik maraşlı ailelelr buna önyargılı yaklaşabilir ilkin

KANUN_46
Yasaklı
28 Ağustos 2009 03:26

şimdi birde arkadaşlar, benim ailemin bu zamana kadar hiç kürt bir aile tanıdığı olmamıştır.benim şehrimen genelinde türk yaşar.kürt köyleri var , ama çok nadir kız alıp verirler. benim ailem kürtlerin yaşamları ile ilgili hiç bir şey bilmez. ama bir yargıları vardır.yıllardırda hep duyarım, babamdan amcamdan büyüklerimden. kürt türkü türk kürdü sevmez diye düşünürler.kürtleri kavgacı hor gür çıkaran adamlar diye bilirler. doğrusunu söylemek gerekirse önceleri bende öyle bilirdim.ama ben doğuda 2 ayrı şehirde yaşadım.tamamı kürt olan şehirdede yaşadım türk kürt karışık olan şehirde de.insanlığına doyum olmayacak kürt aileler arkadaşlar tanıdım.bir çokta samimi olduğum halende güvenerek arkadaşlık ettiğim kürt arkadaşlarım var. onlarada bu konuda fikir danıştım.. onlarda bana şöyle dediler. doğuda bazı şehirlerde kürtler uç noktadadın ama bazılarında türkle kürdü ayırt edemezsin.benim sözünü ettiğim bayanın yaşadığı şehir için 4-5 tane kürt arkadaşım o ildekiler genelde aşırı uçlardadır diye bahsetti.türk olan biriyle pek anlaşamazlar ama anlaşanlarda vardır gibi şeyler söylediler. aslında ben anlaşabilirim ama ailelerden endişeliyim..fikirlerinize bu yüzden ihtiyacım var..il ayrımı yapmış gibi olmazsa eğer,beni ilgilendiren ili de yazayım.. şırnak... şırnaklı hiç bir arkadaşım olmadı ve hiçte gitmedim ben..hiç bir fikrim yok..

KANUN_46
Yasaklı
28 Ağustos 2009 03:32

evet hurrrremsultan arkadaşım.k.maraşlıyım ben. ama bahsettiğim bayan maraşta değil.işin garibi o maraşa hiç gelmemiş bende onun şehrine.. dediğin gibi bizim maraşta türk kürt ilişkileri çokta iyi sayılmaz. bahsettiğim bayan sünni..alevi olsa zaten anlaşmak çok zandur, bu konuda tecrübem var. kürt alevisi bir bayanla arkadaş olarak bile kalamadım ben. kesinlikle her şeyimiz ayrı.sevdiğimiz şeyler tamamen zıt oldu.ve memleketteki meselerde kimin suçlu olduğunu tartışmaktan birbirimizi konuşmaya hiç fırsat olmamıştı.. :) sonunda arkadaşlık biye edemedik yani.. ama benim şu an ki bahsettiğim bayan sünni..ve kürt olduğu halde kürtçe bilmeyen biri..

hurrrremsultan
Kapalı
28 Ağustos 2009 04:22

hocam dediğim gibi ben de maraşlı olduğum için ailenizin nasıl tepkiler verebileceğini tahmin edebiliyorum ama eğer tanırlarsa severlerse kız saygıda hürmette kusur etmezse ailenize zamanla anlaşırlar severler kızı da aileniz,kız da ailenizi tabi ki.

hurrrremsultan
Kapalı
28 Ağustos 2009 04:25

hocam iide nerden tanıdınız bu kızı onu anlamadım ben hala.siz orda çalışmıyorsunuz görmediniz bilmezsiniz o şehri demek ki kızda sizin çalıştığınız yerde çalışıyor.bence zamanla anlaşılır karşılıklı

KANUN_46
Yasaklı
28 Ağustos 2009 04:41

ben bir arkadaşımın eşi vasıtasıyla tanıştım. yani onlar tanıştırdı. öyle ilk görüşte aşk meselesi falan yok yani. zaten o dönemlerimiz geçmiş..artık mantıklı düşünüp sağlam bir şey yapmak isteyen durumundayız...bayan benim olduğum yerde çalışmıyor. gittim gördüm konuştum.kız ile benim aramda hiç bir sorun çıkmaz.bundan eminim. ama benim endişem aileler.çünkü bilirsiniz sizde, evlendiğin zaman sadece kızla erkek evlenmiş olmuyor. bir kızla evlendiysen ailesi ailen olmuştur artık. aslında kızın ailesi ile benim ailemin bir çok benzer yönleride var.biliyorsunuz maraş batıdakiler tarafından doğu , doğdukiler tarafından batı sanılır.yani ne doğyuz ne batı. yaşam tarzlarımız aslında çokta farklı sayılmaz ama bu ırk meselesi hep sorun olmuştur maraşta..baksanıza, adanada, antepte, osmaniyede bir çok doğudan gelip yerleşen kürt aileler vardır. ama maraşta bir tane bulamazsınız.çünkü kabulenmezler..

KANUN_46
Yasaklı
28 Ağustos 2009 04:47

aslında benim ailem mülayim bir ailedir. gariban fakir bir köy ailesiyiz. zar zor geçimini sağlamış insanlarız. sonradan okuduk memur olduk falan biraz yaşam standardımız değişti..ama bilerek bir sorun çıkartan kimse olmasa bile bilmeden pot kıran mutlaka olur. düşünsenize, baba iye kayınbaba oturmuş tv izliyor. haberlerde öcalandan bahsediliyor. benim baba diyor ki: kürt bu adi herif diyor.. :) halbu ki herifin adi olduğu konusunda kayınbabada babamla aynı şeyi düşünüyordur ama bu pot arada buz kalıplarının gezinmesine sebep olur.

hurrrremsultan
Kapalı
28 Ağustos 2009 14:04

tabi ki hocam biizm burda diğer şehirlere göre aileler çok daha önemli çünk bizde sadece iki genç evlenmiyor ailelelr evleniyor resmen.gelenekler açısından aslnda doğuyuz biz.yani aile tarzı,çocuk yetiştirme,büyüklere saygı,kkızların yetişme tarzı açısından bakarsak tamamen doğuyuz batılılarla pek alakamız yok.yani bizim maraş ailelelri genelde kızın saygısına önem verirler,kibarlığına terbiyesine bakarlar.bunlar da kızda mevcut ki siz tamam diyorsunuz.siz maraştamı görev yapıyorsunuz?yani kız maraşta ailenizle içiçemi oalack?eğer öyleyse evet biraz daha düşünmek lazım aileler açısından ama eğer siz ayrı şehirde olacaksanız iki aileden de uzakta olacaksanız ailelr zaten birbirini pek görmez sadece tanışma kızı isteme nişan düğün gibi durunlarda bir araya gelirler bu da çok büüyk problemler çıkarmaz sanırsam

KANUN_46
Yasaklı
28 Ağustos 2009 19:01

kesinlikle haklısınız. bizim geleneklerle doğudakiler birbirine çok yakındır. tek bir fark var onlar kürt biz türk..bizim yaşam tarzımızda aslında kürt bir aileden farksızdır.ama işin garibi bunun farkında oeğilizdir. maraşta kürtlerin yaşam tarzları hakkında bilgisi olan çok az insan vardır.çünkü pek yakın ilişki kurmazlar. uzuk durmaya çalışırlar. ben doğudud batıdada yaşadığım için ikisinide biliyorum.dediğiniz gibi bizde kızın terbiyesine saygısına bakılır. zaten onun için memlekette ailemin tanıştırdığı bir çok kızla yapamadık ya:)) onlar kendilerine gelin olacak kıza bakıyor.ben ise bana eş olacak kız arıyorum. ikisinin arasındada fark oluyor tabi..

ben maraşta çalışmıyorum. hatta 12 yıldır başka şehirlerde yaşıyorum.yıllık izinler haricinde maraşa da gelemiyorum.aileler zaten çok uzak olacak birbirine. benim eşim olacak bayan kim olursa olsun zaten ailemle iç içe olmayaz. zaten ben buna izin vermim.buda benim gelecekle ilğili planım.yani kim olursa olsun, ailemden kimse benim eşimle yaşadığım hayata müdahale ettirmem.çok yakın olmayıda düşünmüyorum zaten..aile önemlidir, ihmal edilmemelidir ama kendi hayatını etkileyecek kadarda yakına firmeleri doğru değildir..bu bayanla benim aramda veya ailem arasında bir sorun yaşanacağını sanmıyorum.benim tek endişem iki ailenin birbiriyle yapamaması ve bunun bizim hayatımıza yansıması.bundan endişe ederim sadece..

meftun__
Kapalı
28 Ağustos 2009 19:03

kanun arkadasım bir tanıdıgımın böyle bir sorunu vardı erkek tarafını tanıyorum.

erkek turk kız kürttü birbirlerini cok sevıyorlardı ama erkek tarafın ailesi karsı cktı neyse ayrıldı bunlar cocugun psikoloji gitti ilac felan kullanmaya basladı ailede evet demek zorunda kaldı ve suan evlenıcekler.

eger iki tarafta sevıyorsa sorun olmasına karsıyım. tabı aileler ii arastırılmalı

kemancı26
Aday Memur
28 Ağustos 2009 19:29

Sorun yaratmamalıdır. Sonuçta fikir birliği varsa ; mezhep ve

millet ayrılığı gözetilmemelidir .

englishtchr_özlem
Şube Müdürü
28 Ağustos 2009 20:24

katılıyorum kemancı26 arkadaşımıza..mezhep ve millet ayrılığı mutluluğa engel değildir bence..

manolyaa__
Aday Memur
28 Ağustos 2009 20:37

anlaştıktan sonra sorunlar aşılabilir

simalt
Kapalı
28 Ağustos 2009 20:46

kürt deyince genelde alevi kökenli sanılıyor mesep yüzündende ön yargı oluyor yoksa babam kürt annem degil bizdede öle evlilik var yani hiçbir sorun yaşadıklarını görmedim bu anlamda kişi kendini bildikten sonra mesele olmaz

meftun__
Kapalı
28 Ağustos 2009 20:52

ben göçmenim sırf bu yuzden türkiyede bir takım sorunlar yasadım ve kınadım.

nasıl ınsanlarsınız ya neyın ayrımını yapıyorsunuz? türkmüş kürtmüş arnavutmus bulgarmıs..

gün gelir o attıgınız kesime muhtac kalırsınız ohh kalın

Toplam 51 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi