Editörler : supporters.
06 Ekim 2021 09:36

Doçentlikte Problem Olur mu ?

Arkadaşlar merhaba, tezimden bir makale yayımladim ama tez danışmanınim ismi yok makalede. Danışmanım sıkıntı yok dedi ama etik ihlal olur mu ilerde yazmam zorunlu muydu danışmanın ismini ?

kıravatlı_amele
Daire Başkanı
06 Ekim 2021 10:16

danışmandan feragat yazısı almanız işinizi kolaylaştırır.

stefanhirsch
Aday Memur
06 Ekim 2021 11:23

İnsanların yaşadığı zulme bakar mısınız?

Bir hoca "teziM"den makale ürettim, danışmanımın adı yazmıyor sorun olur mu diye soruyor. Öbür hoca, feragat yazısı al işin kolaylaşır diyor.

Düzene bakar mısınız? Kim nereden feragat edecek? Böyle bir haksızlık olabilir mi?

Tez dediğimiz şey onu meydana getiren kişinin fikri mülkiyetidir. İsterse yayın yapar isterse yakar.

Ondan sonra bu şekilde haksız yazarlıkla 400 500 makaleli acayip CVler çıkıyor ortaya.

Diyeceksiniz, danışmanın emeği vardır bilmem ne. Ya zaten devlet ona danışmanlık yapsın diye ders ücreti ödüyor, yeri geliyor teşvik veriyor ve hatta atamada tamamlanmış tezlerden puan alıyorsun. Daha ne istiyorsunuz yahu.

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı
06 Ekim 2021 17:48

Aynen katılıyorum bazı alanlarda belki birlikte çalışıyordur danışman fen mühendislik sağlık bilimleri gibi ama sosyal bilimlerde tezi öğrenci "yazar" bakınız yazar diyorum çünkü tez tam anlamıyla bir yazım işidir kelime kelime cümle cümle. Araştırmasını literatür taramasını vs. öğrenci yapar. Danışmanlık da adı üstünde danışmanlık olarak tanımlanmış iş. Ortak araştırmacı ve yazar değil. Ama diğer alanlardaki anlayış genellenerek tüm alanlara yayılma eğilimi gösteriyor

beter800
Memur
23 Ekim 2021 03:02

Merhaba,

Akademide Etik Derneği'nin sayfasında ilgili cevaplar mevcut, daha fazla detay için başvuru da yapabilirsiniz.

Kolaylıklar diliyorum.

https://www.akademideetik.org.tr/

drcherry
Memur
23 Ekim 2021 22:42

Kesinlikle etik ihlaldir!!!! Sakin dinleneyim kimseyi. Danışmanınızdan feragatname alıp imzalatın, doçentlik başvurunuz sırasında feragatname ile makalenizi birleştirin. Pdf'i o şekilde yükleyin.

Toplam 5 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi