Editörler : Pangaea
10 Eylül 2012 22:35

Tek Başlık Aile Danışmanlığı

arkadaşlar aile danışmanlığıyla ilgili görüş ve düşüncelerimizi bu sayfada paylaşalım...öncelikle şunu sormak istiyorum bu sertifika programları ne zaman açılacak..Özel bir çok kurumda verilmeye başlandı sanırım sormak istediğim bu iş külfetli bir işgibi...Bakanlık bu konuda ne yapıyor,,kurs açacakmı?

desperado49
Aday Memur
10 Eylül 2012 22:43

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın, Gerçek Kişiler ve Özel Hukuk Tüzel Kişileri ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarınca Açılacak Aile Danışma Merkezleri Yönetmeliği Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Buna göre, merkez açmak isteyen gerçek kişiler ile özel hukuk tüzel kişileri ve kendi kuruluş kanunlarında merkez açma yetkisi bulunan kamu kurum ve kuruluşları, bu yönetmelikte istenen belgeleri iki nüsha halinde hazırlayıp yazılı olarak il müdürlüklerine başvuracak.

Merkezlerde, sosyal hizmet, psikoloji, SOSYOLOJİ, psikolojik danışmanlık ve rehberlik, tıp, hemşirelik ve çocuk gelişimi alanlarından birinde en az dört yıllık lisans programlarından mezun olanlar, Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK veya üniversitelerden, biri tarafından uygun görülen en az üç yüz saati teorik ve en az otuz saati süpervizyon eşliğinde olmak üzere yüz elli saati uygulamalı toplam dört yüz elli saatlik aile danışmanlığı alanında bir eğitim programını başarıyla tamamladıktan sonra sertifika alanlar, aile danışmanı olarak görevlendirilecek.

felsfe006
Genel Müdür
11 Eylül 2012 00:40

Aile danışmanlığı sertifika programı beli bir kurs saati sonucu alınacak bir program. bu doğrultuda yukarıda sayılan bölümler beli bir eğitim gecrildikten sonra ataması yada alımı gercekleşecek. ister istemez insan şunu soruyor. sosyoloji pskoloji pdr gibi dalar ortak bütünlüğe sahip bölümler yani birbirine bağalantılı olan bu bölümlerin yanında FELSEFE bölümünün yer almayışı ve bunu yerine bağlantısal olrak hiçbir noktada ortak olamayan bölümlerin yer alması (hemşirelik tıp vb gibi) bu ülkede felsefeye bakşı gözler önüne sermektedir. bu kadar düzensiz bir ve calşıma yapılmadan alınan kararlar ne kadar doğru tartışılması gerekir. aile danışmanlığı kendi içerinde beli bir bütünlükten cok beli bölümler ışığında berllenmiş bir yapı olrak görüyorum. hemşirelik tıp gibi bölümler yerine sosyal yönü ve iletişim temeli olan bu alanın bu iki alndan da iyi bölümler mevcut olaçağını düşünüyorum. türkiyede zaten istihdam sorunu varken tıp yada hemişrelik bölünlerin dahil edilmesi akılı bir plan doğrultusu içrdiğini düşünmüyorum..bu iki alan yerine bu sosyoloji pdr vb alanlara yakın istihdam sorunu olan bölümler eklene bilirdi. sonuçta bu bölümler eksik olan dersleri beli bir eğitim sonucu giderçekler. buda yer alnlar bölümler arasında yer alan farklar minimuma indirlimiş olaçaktır

desperado49
Aday Memur
11 Eylül 2012 01:23

arkadaşlar şu sertifika programı açılacak iller hakkında bilgisi olan varmı?

abveba
Şube Müdürü
11 Eylül 2012 02:25

marlenamed hocadan alıntıdır:

Arkadaşlar,

Aşağıdaki ?Aile Sosyal Destek Uzmanları? hakkında hazırlanmış başvuru formunu doğru iletişim bilgileri vererek, eksiksiz dolduran tüm vatandaşların her türlü görüş, düşünce, talep veya şikayetleri değerlendirilerek kendilerine cevabi dönüş yapılmaktadır. TC Kimlik Numaranızı, Telefonunuzu ve Elektronik Posta Adresinizi doğru giriniz.

AKİM?E GÖNDERME KOŞULLARI ŞÖYLE

http://basvuru.akim.akparti.org.tr/vatandas/

KONU KISMINA: Aile ve Sosyal Politikaları seçiniz

ALT KONU KISMINA: Sosyal Hizmetler

TÜR KISMINA: Talebi seçiniz

İLETİŞİM VE KİŞİSEL BİLGİLERİNİZ KISMINI EKSİKSİZ GİRİNİZ

BAŞLIK/ÖZET KISMINA: Sosyologlardan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı?na Mektup

DETAY KISMINA:

Sayın Fatma Şahin

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı

61. Hükümet programında ?Aileye aile içinde destek? mottosuyla Aile Sosyal Destek Programı? nın (ASDEP) hayata geçirilerek, Aile Sosyal Destek Uzmanları aracılığıyla her ailenin bir danışmanı olacağı ve bu sayede ?haneye ve kişiye özel? hizmet sunulması amaçlandığı hakkında detaylı bilgi kamuoyu ile paylaşılmıştır.

12 Haziran 2011 seçimlerinden sonra açıklanan 61. Hükümet Programında yer alan bu hedef kapsamında tarafınızca çeşitli dönemlerde alımların önce 2011 yılının Eylül- Ekim aylarındaki pilot uygulamalardan sonra Aralık 2011?de daha sonra Şubat 2012?de, son olarak da alımlara ilişkin olarak tarafınızca yapılan en son açıklama da 2012 yılının Ağustos- Eylül aylarında olacağı yönündeydi.

Ancak Eylül ayının da neredeyse ortasına geldiğimiz bugünlerde ASDEP?in ne zaman hayata geçirileceğine ve Hükümet Programında belirtilen Aile Sosyal Destek Uzmanlarının alımlarının ne zaman başlanacağına dair bir bilgilendirme ya da ilan yoluyla duyurunun yapılması henüz gerçekleştirilmemiştir.

Normal zamanlarda her 4 yılda 1 yapılan Genel Seçimlerle oluşturulan hükümet programları göz önüne alındığında aradan geçen 1.5 yılda henüz böylesine detaylı ve önemli projenin bilfiil başlatılmamış olması, hem hizmet alacak hedef kitle olarak hem de Aile Sosyal Destek Uzmanı olarak atanmayı bekleyen kişiler olarak bizleri son derece kaygılandırmaktadır.

Sayın Bakan?ım,

Gerekli çalışmaların bitirilerek biran önce projenin hayata geçirilmesi hususunda vereceğiniz emir ve talimatları heyecanla beklediğimizi bildirir, saygılarımı sunarım. Tarih

İsim Soyisim

UNVAN YAZMAYINIZ

abveba
Şube Müdürü
11 Eylül 2012 02:27

BENCE ÖNCELİKLE BU ALIMIN YAPILMASI GEÇİŞTİRİLMEMESİ İÇİN BU ÇALIŞMAYA DESTEK VERİLMELİ

DERE PAÇA MESELESİ ANLAYACAĞINIZ Kİ ALIMIN YAPILACAĞI KESİN DEĞİL BAKANLIĞI SIKIŞTIRALIM

desperado49
Aday Memur
11 Eylül 2012 02:37

abveba hocam teşekkürler bunu mutlaka yapmalıyız...lütfen arkadaşlar gerekli yerlere-mercihlere başvuralım yoksa bunu geçiştirecekler..

desperado49
Aday Memur
11 Eylül 2012 02:46

abveba hocam bu örnek metni başka nerelere gönderebiliriz...Bununla ilgili e-mail ya da fax adresleri var mı?..bir an önce bu geçiş sürecini hızlandıralım...bir de şunu sormak istiyorum size sertifika alım süreci nasıl işleyecek

sosylj mezun
Kapalı
11 Eylül 2012 13:44

aile danışmanlığı sertifikası için açılan çok kurs var,ama bunlara itimat etmeyin,devletin açacağı kursları bekleyin deniyordu.nolcak halimizz:(

htccyl
Aday Memur
11 Eylül 2012 13:56

arkadaşlar acele etmeyin elbet sertifikalarla ilgili açıklamalar yapılacak belkide sertifikasız alımlar olacak şimdiden başvurmayın bence abveba arkadaşın paylaştığı yazıyı akime ulaştıralım sesimizi duyuralım...

sosylj mezun
Kapalı
11 Eylül 2012 14:15

TMM BE, BNDE MAİL ATCAM AKİME . YALNZ KULLANICI ADI ŞİFREYİ NAPIORUZ?

abveba
Şube Müdürü
11 Eylül 2012 14:16

arkadaşlar ilginiz için teşekkürler öncelikle şunu söylemeliyim ki yönetmelik çıktı diye illada alım yapacaklar diye bir şey söz konusu değil yada yapılacaksa bile ertelenebilir bu yüzden şimdilik ilgili bakanlığı sıkıştırmamız gerekiyor

sertifikaya ilişkin gerek bakanlık gerekse derneğimiz merkezi alımlarda gerekli olmadığını söylüyor bunun için acele etmeyin

ayrıca bir çok alanda sosyolojinin hak ettiği değere kavuşması için sosyologlar.org da çalışmalarımız var oradan da çalışmalara katılabilirsiniz

desperado49
Aday Memur
11 Eylül 2012 23:10

arkadaşlar bencede sertifika konusunda acele etmemek gerek ...ama önümüzdeki örnek metni gerekli yerlere mutlaka iletelim...

abveba
Şube Müdürü
12 Eylül 2012 01:37

güncell

desperado49
Aday Memur
12 Eylül 2012 14:17

maillere devam edelim arkadaşlar..

yagiz_66
Şef
13 Eylül 2012 00:57

iyi uykular türkiye iyi uykular felsefe grubu...biz hepimiz bunu hakettik arkadaşlar...hiçbirimiz bende dahil elimizden geleni yapamadık...ancak bilğisayarın başında birbirimizle mesajlaştık...biz bunu hakettik...inanıyorum ki bu aklımızı başımıza getirirde mücadelemizi gercek anlamda oturdugumuz yerden degilde ayakta bizzat kapıları aşındırarak elde ederiz....

SADECE ŞUNA ÜZÜLÜYORUM...ÜÇ BEŞ TANE REHBERLİKÇİ SÜRÜSÜNE YENİLDİK...ONLAR KADAR OLAMADIK...

abveba
Şube Müdürü
13 Eylül 2012 01:11

malesef durum bu ve felsefe grubu bitmiştir

elzon
Şube Müdürü
13 Eylül 2012 11:50

yahu ben anlayamıyorum. aile danışmanlığını sosyal hizmet uzmanı, psikolog ve pdr ciden başka kimse yapamaz. eğer yaparsa ki yapacak görecez kafa göz yara yara yapar ve hiç faydalı olmaz. her iş yaparım abi demekle olmuyor bu işler.

desperado49
Aday Memur
15 Eylül 2012 02:35

güncel..

desperado49
Aday Memur
15 Eylül 2012 02:40

bence oturup sızlanacağımıza bir şeyler yapmalıyız acil bir eylem planı oluşturalım..örneğin gazetelere ilan ..gerekli yerleri bıktırıncaya kadar fax.e-mail,,ya da alanlara çıkmak gibi...

abveba
Şube Müdürü
15 Eylül 2012 04:13

T.C

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI

Fatma Şahin?e iletilmek üzere

Sayın Bakanımız;

Bizler ?SOSYOLOGLAR CAMİASI? olarak bütün çalışmalarınızı yakından takip etmekteyiz. Sosyal hizmetler , kadına şiddet ve çocuklarımızın korunması gibi toplumumuzun kanayan yarası olan sorunları ivedilikle ele alıp çözüme kavuşturmaya çalışmanız, toplum bilimciler olarak bizleri çok mutlu etmiştir.

Bakanlığımızın yürüttüğü bir diğer çalışma ise ailelerimizin sosyal, psikolojik, ekonomik vb sorunlarını yakından takip edebilmek için henüz pilot bölge incelemesinde olan ASDEP (Aile Sosyal Destek Programı) projesidir. Bu proje 15.000 işsiz sosyolog ve ailesini heyecanlandıran ve yakından ilgilendiren bir proje haline gelmiştir. Biz sosyologlar olarak Bu projenin yürütülmesine ve ilerletilmesine katkıda bulunmak istiyoruz. Bizler 4 yıl boyunca teorikte ve pratikte hocalarımızın bizlere kazandırdıklarıyla, bu projenin devamlılığının en iyi şekilde sürdürülmesi açısından istihdamda öncelik hakkının bizlere verilmesi gerektiği beklentisi içerisindeyiz.

Sayın Bakanımız sizlerden ricamız; bizler nasıl ki fen-edebiyat mezunuyuz diye öğretmen olamıyorsak, öğretmenlerin de (sosyal bilimler bölümleri dahil) bizim istihdam alanlarımıza kaynak teşkil etmesini istemiyoruz. Kasım atamasında sosyolog alımının fazlalaştırılması ve ASDEP'in geleceği konusunda bakanımızın ve bakanlığımızın bizlere sahip çıkmasını arz ediyoruz.

ADRES:............... AD SOYAD..............

TEL:..................... İMZA.....................

AİLE BAKANLIĞI İLETİŞİM BİLGİLERİ

Tel: (312) 422 55 00

Fax: (312) 422 55 44

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği:

Fax: (312) 424 01 79

mail: http://basvuru.akim.akparti.org.tr/vatandas/

Toplam 55 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi