Editörler : "eskiyara"Pangaea
06 Şubat 2019 22:09

Mudur istedigi saate kadar okulda kalmak zorunda miyim?

Merhabalar, bugün okulda sene basi toplantisi vardi saat 15.30'da yani okul bitince..Saat 17.30da esim il disinda(gorevli asker) oldugu icin 4 yasindaki cocugu kresten almak icin toplantidan cikmak icin izin mudurden istedim ancak izin vermedi ve beni biraz daha bekletti. daha sonra kizarak izin verdi. Istedigi saatte toplantiyi bitirebilecegini söyledi. Böyle bir sey var mi gercekten? Ben mudur istedigi saate kadar okulda kalmak zorunda miyim? Lutfen yardim edin.

MakbeR06
Aday Memur
06 Şubat 2019 23:04

Evet. Öğretmenler Kurulu toplantısı ders saati bitiminde yapılır.

Türkçe59
Memur
07 Şubat 2019 00:04

Selamlar hocam.Tabiki tutamaz.Bu toplantıyı yapmak için sizi maksimum saat 17.00'a kadar okulda tutabilir.Sonrasında bakanı gelse sizi tutamaz.

07 Şubat 2019 09:01

Eğitim Kurulları ve Zümreleri Yönergesi'ne göre öğretmenler kurulu toplantıları normal şartlarda ders saati dışında yapılır. 5 gün öncesinden yeri ve zamanı duyurulur. Toplantıyı öyle kafası esen işi çıkan istediği gibi terk edemez. Müdür istediği saate kadar değil toplantı bitimine kadar beklemek durumundasınız. Toplantı akşam 6 ya kadar da uzayabilir. En az 5 gün öncesinden bilgi verilmesi de o günkü işlerinizi ve randevularınızı ona göre ayarlayın diye.

enceyhan
Memur
08 Şubat 2019 14:12

öyle saçma şey olur mu. bulunduğum yerde akrabam yakınım yoksa ve cocugumu almak durumundaysam bakan gelse beni orda tutamaz. toplantının yapılması ders saati dışındadır mesai saati dışında değil. mesai saatleri dışındada öyle ben istedim uzattım diyemez

Mep312
Aday Memur
08 Şubat 2019 15:11

ben aynı durumda olsam müdür kim oluyor kimse hiç bir iş çocuğundan önemli değil restini çekip çıkacaksın yemişim yönetmeliğini anayasayı tanımayan insanlar gördü bu gözler..devletin memuruyuz kölesi değil 5 dedinmi çıkacaksın

08 Şubat 2019 16:40

Öğretmenler işine geldiğinde 8-5 çalışan memur değil, ama işine gelmediğinde saat 5 deyince çekip gidebilecek hakka sahip. Öğretmen akşam da derse girer, hafta sonu da işe gider, yaz tatilinde de kurs yapar. Toplantıya ek ders vermiyorlar diye beklemek zorunuza gidiyor galiba. Yiyecekseniz yönetmelik ve anayasa orada, gidecekseniz kapı da orada.

canım sıkkın arkadaş
Şube Müdürü
08 Şubat 2019 17:26

toplantı bu bıtene kadar durulur dıye bılıyorum onceden duyuruda bulunuluyor ona gore ayarlamalarınızı yapın dıye .mudurde bıraz cıns cıkmıs anlayıslı olanına denk gelmemıssınız yada muduru bu konuda su ıstımal eden olmus oncelerde adam artık ızın vermek ıstememıs

ahmet123.
Aday Memur
08 Şubat 2019 17:35

İdareci olanlar hirlamiş

Velocıraptor
Genel Müdür
08 Şubat 2019 17:46

haa gömerim dediysem lafla. yoksa eğitimci olarak şiddete çok karşıyım. başlık sahibi arkadaş yönetmelik bil! bil ve kendini ezdirme,haklarını yedirme.

Evlenmek Gerek
Genel Müdür
08 Şubat 2019 18:32

İki saatten fazla sürmüş toplantı. MGK bile çoğu zaman daha kısa sürüyor. Çok önemli kararlara imza atılmış olmalı öğretmenler toplantısında.

hugo.almeida
Kapalı
08 Şubat 2019 23:02

Çalışma saatleri ile ilgili bugüne kadar bana hiç soran olmadı ki "işime gelsin"lik bir durum olsun.

Sorsalar tabi ki işime gelen durumu seçerim. Gerizekalı değilse insan işine gelen durumu seçer. Bir insanın gerizekalılık yapmamasının eleştirilmesi de ayrı bir konu ama o konuda size bir şey diyemiyorum.

Toplanın gidin örgüt kurun bakanlığa kendinizi zincirleyin öğretmenler bundan sonra 8-5 çalışacak diye kabul ettirin. Ben de bakıcıya derim ki sana 1000 değil 1500 lira ama 8-5 arası çalışıyorum. Ya da oğlanı gidip saat 3'te çıkan bir okula değil de saat 5'te çıkan okula yazdırayım.

Rahatsız oluyorsan öğretmenlerin erken çıkmasından anayasa da orada kapı da orada. Teklifiniz sizin için de geçerli.

Ama işin özü: insanlar bıktı sizin emri vakilerinizden, gönüllü zorunlu yoklamalı seminerlerinizden, katılması mecburi bilmem nelerden. Gecelerde toplantı yapan müdürler var. Gidin tedavi olun kardeşim.

Geçersiz Üye Adı, 5 yıl önce

Öğretmenler işine geldiğinde 8-5 çalışan memur değil, ama işine gelmediğinde saat 5 deyince çekip gidebilecek hakka sahip. Öğretmen akşam da derse girer, hafta sonu da işe gider, yaz tatilinde de kurs yapar. Toplantıya ek ders vermiyorlar diye beklemek zorunuza gidiyor galiba. Yiyecekseniz yönetmelik ve anayasa orada, gidecekseniz kapı da orada.

Müdrüm
Aday Memur
09 Şubat 2019 00:04

Saat 5 olduysa çık git isterse izin vermesin kıl adama

Hllhnf
Aday Memur
09 Şubat 2019 00:42

Anormal derece Tepkiler. Müdür Toplantı yapmış ve toplantı beklenenden fazla uzamış, ve sonrası.

Eylülde sene başı toplantı

Şubatta II. dönem başı Toplantı

Haziranda Sene sonu Toplantı

Hadi Eylül ile Şubat arasına mini bir toplantı

Hadi Şubat ile Haziran arası toplantı.

Yani 1 yılda 5 toplantı. Diyelim ki her toplantı 3 saat toplam 1 yılda 15 saat toplantı.

Öğretmen arkadaşımızı anlıyorum çocuğu varmış öğretmenimiz haklı olabilir.

Fakat verilen tepkiler hiç de iyi değil. Okul Müdürünün ailesi yok mu onun çocuğu yok mu.

Keşke hocam toplantıya girmeden önce durumunu bildirse idi herhalde müdür arkadaşımızda anlayış gösterirdi, Keşke O müdür arkadaşımız buraya da yazsa onu da dinlesek Ortalama 15 saat için duyduğu laflara o da cevap verse. Bu nedir ya.

09 Şubat 2019 11:06

Ortada tek taraflı bir anlatım var bundan yola çıkarak olayın prosedürünü anlatmaya çalışıyoruz bildiğin sokak ağzıyla kahvehane üslubuyla cevaplar yazılıyor.

Başlık sahibinin bahsettiği durumda normal şartlarda her idareci yardımcı olur. Bu toplantılar hayat memat meselesi değil. Zaten alınan kararlar daha sonra yazılı olarak da paylaşılıyor.

Konunun iç yüzünü bilmiyoruz. Neden izin isteği geri çevirilmiş olabilir onu buradan bilemeyiz.

Buradaki asıl mesele müdürün böyle bir yetkisi olmadığını düşünmek ve saat beş olunca arkasına bakmadan gitme hakkı olduğunu sanmak. Haftada kırk saat sekiz beş çalışan memur değilsiniz sizin statunuz ve çalışma saatleriniz çalışma şekliniz farkli. Herkes işine geldiği gibi çalışabilseydi kanuna yönetmeliğe hiç gerek yoktu. Hizmetlisinden müsteşarına herkes yeri geldiğinde mesai kavramını ek getirisini bir kenara bırakıp bir şeyler yapmaya çalışıyor. Ben şimdi ne desem boş, bir gün idareci değil de yöneticiye denk gelirseniz özlük haklarınızı çok güzel öğrenirsin iz.

hugo.almeida
Kapalı
09 Şubat 2019 14:10

"Kapı orada"lardan kahvehane ağzını kınamaya geçiş oldukça hızlı. Meb bile bu kadar hızlı sistem değiştirmiyor.

Niye ben önceden söylüyorum durumumu? Hayır planlama ve etkin saat kontrolünün en önemli olduğu meslek dalında bulunan eğitim idarecileri ucu açık toplantı düzenleme cehaletini umursızca savunuyor. Savundukları şey en net ifade ile sınırsızlık. "toplantı bitmeden gidebilir miyim?" hayır. Toplantı ne zaman biterse o zaman gidersiniz. İki gün sürse? İki gün gidemezsiniz. :)

Bunu deyince iki toplantı mı sürer diyorlar. Sürüp sürmemesi mesele değil. :)

Safsata. Benim erken çıkma durumumu bana yapılan haksızlığa karşı kullanmak.

Var böyle değişik müdürler. Bir tanesi bekar diye tüm angaryaları bir öğretemene yüklüyor. Tabi şikayet gidip müfettiş geliyor. Müdür beyin cevap evlere şenlik. "Bekar adam ne yapacak boş boş evde." :) pırıl pırıl kafalar. Size ne ya hu. Ama olmuyor efendim. Demokrasi, insan hakları, etik, saygı gibi kavramlar bir türlü bu coğrafyada kendine yer edinemiyor. Alışmış müdür beyler bir iki koltuk için gel deyince gelmeye git deyince sorgusuz sualsiz gitmeye aynı davranışı kendileri de yapmak istiyor. :) sıkıntı sizde değil anlıyorum sizi.

teachereast
Aday Memur
09 Şubat 2019 17:20

Beni destekleyen ve desteklemeyen herkese cok tesekkur ederim.. Benim sorunum belkide yönetmeligi bilmemek veya yönetmelige baktigimda ucu acik olmasi. Ben o gün müdürüme 17.30da cikmam gerektigini söylemistim.. Ailemden 1000 km uzakta yasiyorum ve cocugumu okuldan alacak kisi maalesef yok, yoksa kesinlikle sorun yaratan bir kisi degilim.. Müdürüm bana komsumun almasini söyledi ve yönetmelikte toplantiyi kacta bitirecegi ile ilgili bir sey yazmadigini söyledi. Ben 17.45te toplantidan ciktim ve toplanti 18.35te bitmis..Toplantiya katilmayanlar vardi ve raporlari vs yoktu.. Tabiki sorun cikarmamak icin ses cikarmadim ama icimde kaldi.Keske yönetmelikte bazi seyler acik acik yazsa.

Velocıraptor
Genel Müdür
09 Şubat 2019 19:15

yönetmelik açık. mesainizin sonlanacağı saatte belli.müdür isterse 3 parti halinde günde 1.5'ar saatten 3 gün toplar ama 17.00 da çıkmama engel olamaz. bizim müdür aklı başında kural ne yazarsa onu uygular. izin isteyene zorluk hayatta çıkarmaz.kimse de suiistimal etmez. olmaz ama olur da dikine gitse gerekli tepki verilir kendisine. kimse çocuk değil hele ki idareciler padişah hiç değil.

Türkçe59
Memur
10 Şubat 2019 00:02

Gereksiz bir tartışma.Hiçbir toplantı saat 17'yi geçtikten sonra resmi olarak devam etmez.Bitmediyse toplantı ertesi güne kaldığı yerden mesai saatleri içerisinde devam ettirilir.Bu kadar net bir konunun neyini tartışıyorsunuz?

Mehker
Daire Başkanı
10 Şubat 2019 03:26

Ne yönetmeliği açık hocam? Memurlara uygulanan sabah 8 akşam 5 mesai saatleri öğretmenler için geçerli değil ki? Eğer öyle olsaydı mesela ben öğleciyim dersim 6 buçukta bitiyor saat 5 olduğunda benim mesaim bitti derdim öğrencileri yüz üstü bırakıp okuldan giderdim:) gerçekten mevzuatın o kısmı öğretmenler için muallak, ne zamanlar okulda kalmamızın kesin gerektiği veya okuldan gidebileceğimiz zamanlar belirtilmemiş

Velocıraptor, 5 yıl önce
yönetmelik açık. mesainizin sonlanacağı saatte belli.müdür isterse 3 parti halinde günde 1.5'ar saatten 3 gün toplar ama 17.00 da çıkmama engel olamaz. bizim müdür aklı başında kural ne yazarsa onu uygular. izin isteyene zorluk hayatta çıkarmaz.kimse de suiistimal etmez. olmaz ama olur da dikine gitse gerekli tepki verilir kendisine. kimse çocuk değil hele ki idareciler padişah hiç değil.

Mep312
Aday Memur
10 Şubat 2019 12:06

Kapı orada diyen şahıs keşke sen benim müdürüm olsan da bana böyle yapsan kapıyı da kapıkolunu da götürsün bi güzel böyle adamlar müdürün ardından tuvaletide temizler öğretmen sonuçta ek ders almayınca tuvalet temizlecekmiyiz

Toplam 71 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi