Editörler : F16 Gökçen
12345678910111213»

elifderinsu
Kapalı
17 Nisan 2013 16:59

tavsiyeler

* ilaçlarınızı almayı aksatmayın

*gün ve gece iyi ayarlanmalı dengeli uyku.

*günlük yaşam aktiviteleri yerine getirme

*günde 3 öğün yemek yemeli,düzenli aralıklarla banyo yapma,evinizi odanızı temiz tutun.

*alkol ve sigarada aşırıya kaçmamalısınız.

*hep aynı satte kalkmaya yemek yemeye özen gösteriniz.

*her gün için program yapmalısınız ben bunu haftalık yapıyorum cuma gününe ayırıyorum.bütün gün yatakta geçirmemeli,yararlı birşeyler yapmalısınız.

*başkalarıyla bağlantıyı kesmemelisiniz.arkadaşlarla ilişkinizi sürdürün.

her hafta düzenli olarak jimlastik yada bendensel egzersiz yapmalısınız.

*bir kursa devam edebilirsiniz.

*imkanınız varsa tatile çıkın.

*aile içinde iş bölümü yaparak birbirinizle vakit geçirin.

*kendinize özen gösterin.kişisel bakım yapın.

*kendinizi suçlamaktan ve eleştirmekten uzak durun.

*hem kendinizin hemde yakınınızın özgürlüğünü sağlayacak bir bakış açısı geliştirmelisiniz.

* mümkün olduğunda yürüyüş yapmalısınız.

*hergün kendiniz için belirli bir süre ayırmalısınız.

elifderinsu
Kapalı
17 Nisan 2013 17:05

ailenin tutumu

*gerçek dışı beklentilerden kaçınmalısınız.bu hem size hemde hastanıza zarar verir.

*hastayı kendi bakımı ve diğer becerileri için sorumluluk almaya yüreklendirmelisiniz.

*hastaya karşı aşırı koruyucu tutum onun kendine olan güvenini düşüreceğinden bundan kaçınmalısınız.

* söylediği şeyler mantık dışıda gelse sabırlı olmalı ,duygusunu anlamaya çalışmalısınız.

* ailenin daha sakin ,teşlaşsız davranabildiği durumlarda hasta kendini güvende hisseder.hastalığın alevlenme dönemi yatıştıktan sonra hastayla sakin ve yavaş sesle konuşmalı fazla kontrol etmemelisiniz.

elifderinsu
Kapalı
19 Nisan 2013 10:08

antidepresanların yaşlandırdığı,intihara sürüklediği gibi haber yapmalarını istemiyorum,illaki kimyasal ilaçların zararı var,kemoterapide vücuda zararları var kanser hastaları okusa yazıyı morali bozulur.aynı gazetede birbirine ters başlıklar var.kaygıyı stesi azaltan ilaçlar var onları kullanmayalım ama böyle yaşamak çokmu normal ....

pol.mert
Şef
19 Nisan 2013 13:38

Bendede içimde sürekli korku ve heyecan var bunu nasıl tanımlayabiliriz normal günlerde bile oluyor bu :(

Venn
Genel Müdür
19 Nisan 2013 14:19

Önerebileceğim tek yöntem EMDR ...

elifderinsu
Kapalı
19 Nisan 2013 15:08

yaşam kaliteni etkiliyorsa,harekete geçmede problem yaşıyorsan kullanıyorsun ilaçları,bende şu anda kaygıda yok,heyecanda yok,psikoloğun tek dediği şey tatile tek başına çık demesi,hobilerin olsun ama yanlız git dedi.

ben sürekli zihnime gelen bu görüntüleri görücekmiyim dedikçe ısrarla bana tatil yapmam gerektiğini söyledi....bir arkadaşınızın yanınada gidebilirsiniz.

pol.mert, 11 yıl önce

Bendede içimde sürekli korku ve heyecan var bunu nasıl tanımlayabiliriz normal günlerde bile oluyor bu :(

elifderinsu
Kapalı
19 Nisan 2013 15:12

psikiyatris ilaç yazar,psikolog terapi yapar ikisi birlikte olucak....psikoloğum harekete geçmede problemin var dedi onuda hallettin zaten dedi,istediğinde gelebilirsin dedi.

elifderinsu
Kapalı
19 Nisan 2013 15:22

psikolog bana mavi kelebeği düşünme dedi,bu düşüncelerde böyleymiş hemen aklına geliverir takılırmışsın....okb hastaları böyleymiş

aklımda böyle düşüncelerin olmasına çok üzüldüm,çok korktum sürekli uyku hali dersaneye gidiyordum 1 sene kaybım oldu farklı ilaçlar kullandığım için ilaçsız iyileşirmiydim acaba çok merak ediyorum....

muri55
Şef
28 Mayıs 2013 20:12

yokmu allah aşkına bunlardan iyileşen..

29 Mayıs 2013 02:47

Okb yaşayan arkadaşlar anafranil iyi bir ilaç doktorunuza danışın isterseniz bana iyi gelmişti.Okb de yalnız kalmayı tercih etmek yerine kendine uğraş bulup daha sosyal olmak lazım.Korkmak yerine korkularının üzerine gitmek de faydalı en azından ben öyle yaptım.Ama tamamen geçmiyor sanırım yarın başka şeyleri takabiliriz yapı itibari ile ama inanmak gerek yine de ben öyle yaptım çok da vakit kaybettim okb yüzünden ama bir kurumun uzman yrd kazandım tüm bunlardan sonra .Tesadüfen görmüşken yazmak istedim başlığı aynı durumları yaşayan biri olarak umarım sizlerde daha iyi olursunuz.Ben üniversite hastanelerini tavsiye ederim ayrıca çok doktor değiştirmek de yanlış çünkü hepsi farklı ilaç veriyor iyi olmuyor.Elif ilaçsız iyileşilir mi bilmiyorum ben de denedim fakat kpss varken stres varken olmadı doktorlarda stresin tetiklediğini söylüyor ayrıca beyinde serotonini etkilediği için ilaçsız iyileşen varmıdır bilmiyorum. belki hayat tarzını tamamen değiştirerek olabilir :) Panik atak için de daha sosyal olup daha iyi olduğunu söyleyenler var.

muri55
Şef
31 Mayıs 2013 21:15

+++

muri55
Şef
04 Haziran 2013 21:38

...

Fedra237
Genel Müdür
12 Haziran 2013 10:51

son gittiğim doktor anksiyete teşhisi koyup ilaç verdi...ama sırt ağrılarım ve buna bağlımı bilmem göğüs ağrılarım yani sancılarım devam etmekte...en son kardiyoloğa geçen sene gitmiştim her zamanki gibi bir şeyin yok cevabı ile karşılaşmıştım üç hastane göğsümde kist ve kitle olduğunu söylemişti son gittiğim hiçbir şeyin yok demişti..artık doktora gitmeye utanır oldum ve bir senedir nerdeyse gitmiyorum...ama bu sırt kol ve göğüs sancıları beni yiyip bitirdi resmen gençliğime doyamadım geçti gitti...siz ne önerirsiniz bu ağrılar sancılar normal midir ?

muri55
Şef
21 Haziran 2013 20:21

+++

muri55
Şef
25 Haziran 2013 20:36

ne zor bi hastalıkmış ya..resmen beynimle savaş veriorum..

muri55
Şef
27 Haziran 2013 21:06

OKB kesin bi iyilşen yok sanırım..

muri55
Şef
04 Temmuz 2013 19:36

++++

izmirrr35
Memur
08 Temmuz 2013 01:29

arkadaşım dediğimiz gibi ;düzenli bi ilaç tedavisi 6ay ila 1 yıl arası en az bunun yanında kendine bi uğraş bul ...amaç belirli bir konuyu 2 dakikadan fazla düşünmemek . yani hayat fani ...bu rahatsızların hepsi kafaya takmaktan oluyor. Herhangi bir konuyu en fazla 2dk düşünüp oluruna bırakmamız gerekiyor .Bunu yaşam biçimi yaparsak hayat eskisinden çok daha güzel olur.

muri55, 11 yıl önce

++++

muri55
Şef
08 Temmuz 2013 21:09

biliçsel terapi alan varmı..iyi geliormu acaba

Arturo.Bandini
Kapalı
18 Temmuz 2013 10:49

Arkadaşlar antidepresanların faydadan çok zararı vardır.hatta ben yan etkisinden başka etkisini göremedim.(kabızlık,kilo alma,ejekülasyonun gecikmesi)bana kalırsa biran evvel dozu azalta azalta antidepresanı bırakmalısınız.

Benim şu an kullandığım yöntem her gün bir bardak SARI KANTARON çayı içmek ve inanın antidepresana 1000 basar.Başkaları üzerinde de denedim onlarda çok faydasını gördüler.zaten sarı kantarona doğal antidepresan da denilmektedir.Ama sarı kantaronu başka bir antidepresanla beraber kullanmamak gerek aksi takdirde çok ciddi sorunlar oluşturmaktaymış.

Ayrıca;Namaz kılıp dua etmekte ruhsal sorunlara çok iyi gelmektedir.

Toplam 332 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi