Editörler : Pangaea

hanzel
Müsteşar Yardımcısı
03 Nisan 2021 19:39

Bu senin suçun değil her fakir senin gibi zengin ve şatafatlı bi hayatı kıskanır, yeni yargilamiyorum yanlış anlaşılmasın.
löküshayatt, 3 yıl önce

la yürüyün gidin kendinizi böyle mi avutuyorsunuz :)

breze06
Genel Müdür
03 Nisan 2021 20:26

Kamuda 12 yildir calisan isci muhendisim. Yorumlari okudum genel bir yorum yapayım dedim. Birçok basarili ozel universitenin burssuz puani bile bircok devlet üniversitesinin puanindan yüksek onun icin özel okulda okuyanlara laf atmaya gerek yok. Odtü, itu gibi okullardan mezun olan genelde kamuyu secmezdi ama günümüzde ozelde de is imkanlari azaldi kamuda maaslar cok iyi olduğundan muhendislerde kamu tercih ediliyor. Birde maaş faktörünün yanında yasam kalitesi geliyor belki ozelde 2 kat alabilecek bir kisi gece gunduz çalışmak ailesine zaman ayiramiyacak ama kamuda izni haftasonu vs sosyallesme ve aileye zaman ayrirabilecegi icin tercih sebebi olabilir. Gençken insanlarin hayata bakışı ile ilerki yaslarda farkli olabiliyor. Önemli olan sizin tercihleriniz. Kpss den alinan puanin bir onemi yoktur alanınızdan kac kisi alinacak ve siz kacincisiniz o önemlidir. Ornek 98 puan aldiniz bir muhendislik mezunusunuz o sene bölümünüzden 20kisi alinacak ama teecih yapacak 20 kisi sizden yuksek almış atanamazsiniz. Yada 100 puan aldiniz bolumuzden atama yok kendi bölümünüzde atanamazsiniz. Bazilari duz memur olarak gireyim unvan sinavi ile yukselirim diyor ama o is o kadar basit degil universite arkadasim okurken lise mezunu olarak atandi 2007 de elk elt muh bitirdi. Yillar gecti yuksek lisans yaptı doktora yapti. 2 lisans olarak bilg muh bitirdi. Halen duz memur 17 yildir calisiyor.

löküshayatt
Aday Memur
04 Nisan 2021 09:08

Olaya kpss gözüyle bakma sonuçta kpss dediğin % 75 sözle bir sınav yani ezberle gir sınava, mesela öss de başarılı olmak kolay değil orası sayısal ağırlıklı ezber orda sökmez. Yoksa özelden mezun bir insanda ya da çok dandik yerlerden mezun bir inanda kpss den 90 üstü alıyor çok örneği var ama bu kişiler kendilerini ne kadar yırtsa da öss den belli bir başarıyı yakalayamıyorlar nedeni de bu dediğim yani kpss nin % 75 i sözle bir sınav olması yani ezberle gir, bir zeka gerektirmiyor.

tiktaktoktuk, 3 yıl önce

Kurumdan bildiriyorum, ODTÜ, boğazici, itü, bahçeşehir, bilkent gibi öncü üniversiteler dahil birçok iyi üniversiteden mezun insanla tanıştım. Ben giderken "ulan bu okulu okuyup da kamuya gelmiş" derler diye beklerken birçoğunun üniversitesi, üniversite sıralaması benden iyi çıktı :D

Evet iyi üniversitelerden kpss'ye çok giren olmasa da giren kesim de 6-7 aylık çalışma ile ilk sınavıyla atanıyor. Tabi o üniversitelerin mezunlarından sınava giren çok olmadığından ve orta ve altı üniversitelerin sayıca çok daha fazla olması sebebiyle 90 üstü hep iyi üniversite mezunudur sözü yanlış.

Bunun bir de sınava defalarca kez giren kesimi var. Adam 2014'den itibaren her sınava girmiş ve her sınava çalışmış. 2014 mezunu daha iş tecrübesi yok neden çünkü kpss çalışmış(kendileri diyor açık açık). E bir zahmet 90 üstü alanların bir kısmı da bunlar.

Mesele Türkçe ve Matematik temelinin iyi olması. Okuduğunu anlamanın iyi olması. Sen okuduğunu anlayamıyorsan, çözümleme yapamıyorsan, ne Tarihten ne coğrafyadan belirli bir seviyenin üstüne çıkman çok zordur.

Ha gelelim 90 üstü muhabbetine. Aslında çok abartılıyor. Yani temeli olan bir insan için çok ama çok kolaydır 90'ı geçmek.hiç çalışmadan 80-85 alma potansiyeli olan kişiler için 10-15 net artırmak çok zor olmasa gerek.

löküshayatt
Aday Memur
04 Nisan 2021 09:14

Fakir değilim çok şükür memur aileden geliyorum, ha zengin de değilim. İşimde var ayrıca üniversiteye hak ederek girdim. Sen de bu sitelerde gezdiğine göre maddi durumun aşağı yukarı benimle aynı ama özel para bas oku sonra gel memur sınavlarına hazırlan demek ki sen de zengin değilsin, zengin olsan memur sitesinde işin ne. Kapasiten yetmediği için kendini ekonomik olarak zorlayıp özelde para basarak okumuşsun işte :) yoksa sende saraylarda büyümedin, büyüsen memur sitelerinde gezmezdin değil mi ;)

hanzel, 3 yıl önce
Bu senin suçun değil her fakir senin gibi zengin ve şatafatlı bi hayatı kıskanır, yeni yargilamiyorum yanlış anlaşılmasın.

löküshayatt
Aday Memur
04 Nisan 2021 09:15

*sözel bir sınav

löküshayatt, 3 yıl önce

Olaya kpss gözüyle bakma sonuçta kpss dediğin % 75 sözle bir sınav yani ezberle gir sınava, mesela öss de başarılı olmak kolay değil orası sayısal ağırlıklı ezber orda sökmez. Yoksa özelden mezun bir insanda ya da çok dandik yerlerden mezun bir inanda kpss den 90 üstü alıyor çok örneği var ama bu kişiler kendilerini ne kadar yırtsa da öss den belli bir başarıyı yakalayamıyorlar nedeni de bu dediğim yani kpss nin % 75 i sözle bir sınav olması yani ezberle gir, bir zeka gerektirmiyor.

hohohohoho
Aday Memur
04 Nisan 2021 09:26

Aynen kanka zengin ve şatafatlı bir hayatın içinden gel sonra gel burada kpss ye hazırlan hahahah, o zengin ve şatafatlı hayatın seni forum memurlar sitesine girmekten kurtaramamış he

hanzel, 3 yıl önce

löküshayatt
Aday Memur
04 Nisan 2021 09:54

Hocam özle üniversite iyi dediğin bir elin parmaklarını geçmez. Koç, Sabancı, Bilkent buraların eğitim iyi bunların harici yerler tırt hele bir çoğu da tabela üniversite adam apartmanın biraz gelişmişini üniversite yapmış. 1. kat fen fakültesi, 2. kat mühendislik gibi yani bunlar üniversite değil. Oradaki eğitim liseden de berbat burada mezun olanlara lisans diploması vermek saçmalık anca sertifika verirsin.

breze06, 3 yıl önce

Kamuda 12 yildir calisan isci muhendisim. Yorumlari okudum genel bir yorum yapayım dedim. Birçok basarili ozel universitenin burssuz puani bile bircok devlet üniversitesinin puanindan yüksek onun icin özel okulda okuyanlara laf atmaya gerek yok. Odtü, itu gibi okullardan mezun olan genelde kamuyu secmezdi ama günümüzde ozelde de is imkanlari azaldi kamuda maaslar cok iyi olduğundan muhendislerde kamu tercih ediliyor. Birde maaş faktörünün yanında yasam kalitesi geliyor belki ozelde 2 kat alabilecek bir kisi gece gunduz çalışmak ailesine zaman ayiramiyacak ama kamuda izni haftasonu vs sosyallesme ve aileye zaman ayrirabilecegi icin tercih sebebi olabilir. Gençken insanlarin hayata bakışı ile ilerki yaslarda farkli olabiliyor. Önemli olan sizin tercihleriniz. Kpss den alinan puanin bir onemi yoktur alanınızdan kac kisi alinacak ve siz kacincisiniz o önemlidir. Ornek 98 puan aldiniz bir muhendislik mezunusunuz o sene bölümünüzden 20kisi alinacak ama teecih yapacak 20 kisi sizden yuksek almış atanamazsiniz. Yada 100 puan aldiniz bolumuzden atama yok kendi bölümünüzde atanamazsiniz. Bazilari duz memur olarak gireyim unvan sinavi ile yukselirim diyor ama o is o kadar basit degil universite arkadasim okurken lise mezunu olarak atandi 2007 de elk elt muh bitirdi. Yillar gecti yuksek lisans yaptı doktora yapti. 2 lisans olarak bilg muh bitirdi. Halen duz memur 17 yildir calisiyor.

podolski44
Aday Memur
04 Nisan 2021 10:13

94,6 KTÜ

Burak2019
Şef
04 Nisan 2021 14:51

öss'de yüksek puan yapıp, tıp yazmayıp mühendis olanların bazıları ilerleyen yıllarda mağdur oldular. Zira dandik üniversite mezunları ile kpss'de yarışmak zorunda kaldılar. Kpss öss kadar sayısal ağırlıklı olmadığı için kötü üniversitelerden mezun olanlar 90 alabiliyorlar.

tıp yazan adam kendini tek bir sınav ile ömür boyu garantiye alıyor. Her yere üniversite açılmasından da etkilenmiyor.

löküshayatt, 3 yıl önce

hanzel
Müsteşar Yardımcısı
04 Nisan 2021 16:21

Zengin olduğum için saldırıya uğramaktan çok sıkıldım artık. İnsan doğacağı hayatı kendisi seçemiyor. Okuduğu bölümden pişman olanlar zamanında o bölümü istediği için değil şaşaalı tabelasına aldanarak tercih ettikleri içindir. Çünkü severek ve isteyerek yapılan bir meslek insanı asla yarı yolda bırakmaz. Muhakkak başarılı ve aranan biri olurdu ama sizler ne istediğini bilmeyen tiplersiniz tercih yaptığınız dönemde rüzgar hangi yönde esiyorsa o yöne suruklenmişsiniz şimdi de rüzgar diğer yönde esiyor sap gibi kaldınız ortada. Umarım hayatınıza bi çeki düzen vermeyi başarırsınız ağlayıp sızlanmak çözüm değil ne yazık ki. Hayatını rayına oturtabilmis kişilere de nefret duymak sizi daha da çaresiz yapar
hohohohoho, 3 yıl önce

Aynen kanka zengin ve şatafatlı bir hayatın içinden gel sonra gel burada kpss ye hazırlan hahahah, o zengin ve şatafatlı hayatın seni forum memurlar sitesine girmekten kurtaramamış he

löküshayatt
Aday Memur
04 Nisan 2021 20:16

Aynen öyle

Burak2019, 3 yıl önce

öss'de yüksek puan yapıp, tıp yazmayıp mühendis olanların bazıları ilerleyen yıllarda mağdur oldular. Zira dandik üniversite mezunları ile kpss'de yarışmak zorunda kaldılar. Kpss öss kadar sayısal ağırlıklı olmadığı için kötü üniversitelerden mezun olanlar 90 alabiliyorlar.

tıp yazan adam kendini tek bir sınav ile ömür boyu garantiye alıyor. Her yere üniversite açılmasından da etkilenmiyor.

hohohohoho
Aday Memur
04 Nisan 2021 20:18

Yavrum ben ortada sap gibi kalmadım kamuda çalışıyorum zaten. Sen beni kendinle karıştırdın herhalde :) Sen zenginim diyorsun ama forum memurlarda kpss bölümünde geziyorsun nasıl bir çelişkidir bu

hanzel, 3 yıl önce
Zengin olduğum için saldırıya uğramaktan çok sıkıldım artık. İnsan doğacağı hayatı kendisi seçemiyor. Okuduğu bölümden pişman olanlar zamanında o bölümü istediği için değil şaşaalı tabelasına aldanarak tercih ettikleri içindir. Çünkü severek ve isteyerek yapılan bir meslek insanı asla yarı yolda bırakmaz. Muhakkak başarılı ve aranan biri olurdu ama sizler ne istediğini bilmeyen tiplersiniz tercih yaptığınız dönemde rüzgar hangi yönde esiyorsa o yöne suruklenmişsiniz şimdi de rüzgar diğer yönde esiyor sap gibi kaldınız ortada. Umarım hayatınıza bi çeki düzen vermeyi başarırsınız ağlayıp sızlanmak çözüm değil ne yazık ki. Hayatını rayına oturtabilmis kişilere de nefret duymak sizi daha da çaresiz yapar

löküshayatt
Aday Memur
04 Nisan 2021 20:23

Ayrıca hocam şunu belirtmekte fayda var çok iyi üniversitelere gidenlerin memur olmak gibi hayali olmamalıdır bu bir yerde vizyonsuzluktur yani memur olma hayali varsa mühendisliğe değil de başka bir bölüme gidilir.

Burak2019, 3 yıl önce

04 Nisan 2021 20:51

İyi sıralamalarla mühendislik tercihi yapanlar, üniversiteye girerken kamu düşüncesi akıllarında hiç olmadan giriyor. Üniversitede KPSS'nin lafı bir kere bile geçmemiştir. Ama şartlar bazen buna itiyor insanı. Üniversitenin ismi önemlidir elbette fakat gno ile süslenmediği müddetçe iyi bir yerlerde işe girmek zorlaşıyor. Özelin çilesini çekmek, sürekli çalışmak bazen iyi bir tercih olarak gözükmemeye başlıyor. Yani girerken elbette bu düşünce yok ancak daha durağan, garanti bir iş yaşamı isteği ağır basabiliyor sonraki süreçte. İnsanın 18 yaşındaki hevesleri ile 22-23 belki 25-30 yaşındaki istekleri bir olmuyor.

löküshayatt, 3 yıl önce

Ayrıca hocam şunu belirtmekte fayda var çok iyi üniversitelere gidenlerin memur olmak gibi hayali olmamalıdır bu bir yerde vizyonsuzluktur yani memur olma hayali varsa mühendisliğe değil de başka bir bölüme gidilir.

löküshayatt
Aday Memur
04 Nisan 2021 21:03

Kendini geliştirme imkanı iyi üniversitelerde daha fazla yani ortalama bir üniversitede kendini geliştirme imkan ve şartların daha azken iyi bir üniversitede imkanların daha fazla bunu değerlendirmek gerek, bu süreci iyi değerlendiremeyen evet belli sorunlar yaşayabilir.

tiktaktoktuk, 3 yıl önce

İyi sıralamalarla mühendislik tercihi yapanlar, üniversiteye girerken kamu düşüncesi akıllarında hiç olmadan giriyor. Üniversitede KPSS'nin lafı bir kere bile geçmemiştir. Ama şartlar bazen buna itiyor insanı. Üniversitenin ismi önemlidir elbette fakat gno ile süslenmediği müddetçe iyi bir yerlerde işe girmek zorlaşıyor. Özelin çilesini çekmek, sürekli çalışmak bazen iyi bir tercih olarak gözükmemeye başlıyor. Yani girerken elbette bu düşünce yok ancak daha durağan, garanti bir iş yaşamı isteği ağır basabiliyor sonraki süreçte. İnsanın 18 yaşındaki hevesleri ile 22-23 belki 25-30 yaşındaki istekleri bir olmuyor.

üyehemdeyeni
Aday Memur
05 Nisan 2021 23:04

105 netin mi vardi?
hanzel, 4 yıl önce

Özel sektörde iyi bir iş bulabilme imkanı düşük olan ve kendini geliştirememiş Anadolu'dan bi üniversiteden mezun olan tipler büyük oranda

löküshayatt
Aday Memur
06 Nisan 2021 15:03

BAK BU SÖZÜN DOĞRU ARKADAŞIM. DOĞRU SÖZE DĞORU DERİM.

hanzel, 4 yıl önce

Özel sektörde iyi bir iş bulabilme imkanı düşük olan ve kendini geliştirememiş Anadolu'dan bi üniversiteden mezun olan tipler büyük oranda

löküshayatt
Aday Memur
06 Nisan 2021 15:04

*DOĞRU DERİM

löküshayatt, 3 yıl önce

BAK BU SÖZÜN DOĞRU ARKADAŞIM. DOĞRU SÖZE DĞORU DERİM.

burdurspor
Memur
08 Nisan 2021 13:47

yavrum falan şık kullanımlar değil

hohohohoho, 3 yıl önce

Yavrum ben ortada sap gibi kalmadım kamuda çalışıyorum zaten. Sen beni kendinle karıştırdın herhalde :) Sen zenginim diyorsun ama forum memurlarda kpss bölümünde geziyorsun nasıl bir çelişkidir bu

zeitgot
Yasaklı
08 Nisan 2021 17:59

tamamen yanlış analiz. doğru gibi geliyor olabilir ama yanlış. mesela ezberle gir falan değil. hele ki kpssnin son senelerde geldiği nokta tamamen ales mantığı. 2016 ve sonrasında tamamen matematik türkçe yapabilenler öne geçti çünkü kpssde genel kültürü yapamayan adam yok.

analiz bu yüzden yanlış. herkes bir şekilde 45+ gk den yapıyor ama gy yi yapamıyor insanlar. kendim de 2018 de 92+ ile atanmış bir mühendisim.

bu +90 hangi üniversite muhabbeti boş bir muhabbet. zaten kamuda odtülüsüyle de anadolu üniversitesiyle de karşılaşıyoruz.

bir insan kpssde ilk 2 bine girebiliyorsa össde de girer. össde bu odtü sıralamasına denk geliyor.

hepimiz mühendisliği kazandığımız zamanlarda derece yaptık ama "bana sadece mühendislik yeter" mantığıyla 20 binin aşağısına inmeye zorlamadık kendimizi. en azından bir çoğumuz böyle.

bugünkü kafamızla girsek ilk 10 bine girmek hepimiz için çok kolay. (bu denenmiştir)

ama mesele o zamanlar "şu mühendisliğe bir kapak atayim de yeter" olduğu için ve fakültelere girmek zor olduğu için sadece 20-30 binlerde kaldık.

zaten aradaki fark türkçe coğrafya tarihti. benle aynı matematik aynı fen netini yapan arkadaşım sırf türkçe tarih coğrafyası yüksek diye türkiyede ilk 2 bine girmişti bense 22bindeydim.

ha benim okul puanım yoktu o ayrı, zorlasam da odtü boğaziçine gidemiyordum çünkü okul hep geriye atıyordu. 20-30 bin kadar geri gittim sıralamada.

söylediklerimden şu anlamın çıkmasını istiyorum : bir insan öss de ilk 2 bine girdi diye saygı duyup (odtülü diye) kpssde ilk 2 bine girince kurumda tartışmalara girip " ne ya hepiniz odtü mezunu musunuz sanki?" demek saçmalıktır.

yine ilk 2 bin yine ilk 2 bin. ha o össydi, kpssden zordu falan... komik şeyler bunlar. fizik matematik geometri kimyayı full e yakın çekmiş biri olarak söylüyorum.

kpssyi yapan sayısalcı, össyi de yapar. fizik kimya falan zor dersler değil. aradaki fark hep türkçe tarih coğrafyaydı.

löküshayatt, 3 yıl önce

Toplam 214 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi