Editörler : Pangaea
27 Kasım 2019 00:05

2019/2 Ticaret Bakanlığı İBBF (10 kişi)

Merhabalar arkadaşlar, ibbf için 10 kişilik Ticaret Bakanlığı Merkez teşkilatında Memur kadrosu açılmış 2019/2'de . Ticaret Bakanlığı Merkez Teşkilatında çalışıyorum sorusu olanlar varsa cevaplayabilirim.

İyi günler.

Duygu Özertaş
Aday Memur
27 Kasım 2019 00:12

Merhabalar benim sorum olacak ben de laborant pozisyonuna başvurmak istiyorum şartları nelerdir maaş mesai ek gelir tayin vs gibi durumları neler

kasirga903
Şef
27 Kasım 2019 00:20

Şimdi hocam şöyle ifade edeyim, Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yılda 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Ekonomi Bakanlığı ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı; Ticaret Bakanlığı ismiyle tekrar yapılandırıldı. Ben birleşme öncesi Ekonomi Bakanlığı personeliydim. Laborant kadrosu Gümrük teşkilatının bir kadrosu ve Taşrada. Ama şunu söyleyebilirim Ticaret Bakanlığının Taşrasında maaşlar merkeze göre düştüğünüz yere göre 500 - 600 lira daha fazladır. Bu maaş farkı 2000 lirayı dahi geçtiği yerler vardır. Taşrası çok geniş bir bakanlık olduğu için Laborant kadrosu için ne gibi imkanları var çok bilmiyorum. Şunu söyleyebilirim maaşları Sağlık Bakanlığı maaşlarını geçebilir, biraz detaylı araştırma yapmanızı tavsiye ediyorum.

Duygu Özertaş, 4 yıl önce
Merhabalar benim sorum olacak ben de laborant pozisyonuna başvurmak istiyorum şartları nelerdir maaş mesai ek gelir tayin vs gibi durumları neler

payende
Aday Memur
27 Kasım 2019 00:24

Peki kaç puanla kapatır ben işletme mezunuyum

Biseyypma
Şef
27 Kasım 2019 00:24

Hocam merhabalar. Maaş-Lojman ve yükselme durumundan kısaca bahsedebilir misiniz? İstanbulda ailemin yanında SGK'ya puanım yetiyor. Sizce bırakıp gelmeye değer mi ?

Duygu Özertaş
Aday Memur
27 Kasım 2019 00:25

teşekkür ederim yalnız benim tıbbı laborant değil laboratuvar teknisyeni diye geçiyor Sağlık bakanlığındaki döner sermaye olayı olmuyor bizde ondan dolayı düz teknik maaş mı alıyoruz yoksa dediğiniz gibi ek ücrette oluyor mu
kasirga903, 4 yıl önce

Şimdi hocam şöyle ifade edeyim, Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yılda 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Ekonomi Bakanlığı ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı; Ticaret Bakanlığı ismiyle tekrar yapılandırıldı. Ben birleşme öncesi Ekonomi Bakanlığı personeliydim. Laborant kadrosu Gümrük teşkilatının bir kadrosu ve Taşrada. Ama şunu söyleyebilirim Ticaret Bakanlığının Taşrasında maaşlar merkeze göre düştüğünüz yere göre 500 - 600 lira daha fazladır. Bu maaş farkı 2000 lirayı dahi geçtiği yerler vardır. Taşrası çok geniş bir bakanlık olduğu için Laborant kadrosu için ne gibi imkanları var çok bilmiyorum. Şunu söyleyebilirim maaşları Sağlık Bakanlığı maaşlarını geçebilir, biraz detaylı araştırma yapmanızı tavsiye ediyorum.

Çekolarca
Memur
27 Kasım 2019 00:27

Merhaba memur maaslari ne kadardır, es durumundan tayin imkani var mıdır?

kasirga903
Şef
27 Kasım 2019 00:30

Memur maaşı merkez teşkilatında ocakta 3750 gibi bir şey olacak, şu an yeni başlayan bekar bir memur 3500 tl alır. Taşrası çok geniş bir bakanlık olduğu için eş durumu tayini elbette var. Ama şöyle de bir olay var Taşraya çıktığınız anda rotasyona da tabii oluyorsunuz. Şu an 5 bölge var, taşraya tayin aldığınızda 5 bölgeyi de gezersiniz memuriyet bitene kadar. Taşra maaşları merkeze göre en az 500 -600 daha fazla. Bu rakamın 2000'i geçtiği taşralar da var. Fakat taşrada çalışma ortamı gümrük sahalarında olabiliyor.

Çekolarca, 4 yıl önce
Merhaba memur maaslari ne kadardır, es durumundan tayin imkani var mıdır?

oduncuk
Yasaklı
27 Kasım 2019 00:32

hocam merhaba. yeni atanan mühendis maaşı ne kadar acaba? ve herhangi ek gelirleri var mı? arazi tazminatı gibi. ve yemek , servis, lojman durumu nedir?

kasirga903
Şef
27 Kasım 2019 00:32

Hocam puanlara 2016 Kpssden sonra çok uzağım, bu konuda yorum yapamacağım maalesef. Ama 90'a yakın kapatır gibi.

payende, 4 yıl önce

Peki kaç puanla kapatır ben işletme mezunuyum

kasirga903
Şef
27 Kasım 2019 00:51

Merhabalar hocam şöyle bir değerlendirme yapayım ben; Bilindiği üzere geçtiğim yılda 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayımlandı ve Ekonomi Bakanlığı ile Gümrük Ticaret Bakanlığı birleşerek Ticaret Bakanlığ ismiyle tekrardan yapılandırıldı. Bundan dolayı merkezde iki tane binası Merkez Teşkilatı diye geçiyor. Biri Söğütözünde biri de Eskişehir Yolu 7. km de, İki bina birbirine çok yakın zaten. Sürekli servis var arasında. Eğer mülga Ekonomi Bakanlığı birimlerine görevlendirilirseniz Söğütözündeki binada, mülga Gümrük birimlerine görevlendiririlirseniz de Eskişehir Yolu 7. kmdeki binada çalışcaksınız. Bu binaların şöyle bir özelliği var Söğütözündeki binada oda sistemi yok 15 -20 kişi ya da 8 - 10 kişi Kübik sisteminde çalışıyor diğer binada ise oda sistemi var.

Servis: Ankaradaki servis ağı en geniş bakanlık diyebilirim. Servis noktasında bir sıkıntı yaşamazsınız. Pursaklardan, Yapracık Tokiye, hatta Polatlıya kadar servis var. Ücretsiz.

Yemek: Öğle arası yemek çıkıyor, Yemeklerini ben beğeniyor bayağı çeşit oluyor ve 5 lira.

Lojman: Lojmanı olan bir bakanlıktı şu an hala da var. Ben de lojman kalıyorum hatta fakat geçtiğimiz günlerde yayımlanan bir genel tebliğ ile Ankaradaki lojmanlar satışa çıkarılmaya hazırlanıyor. Göreve başladığınızda muhtemelen bu imkan olmayacaktır.

Maaş: Şu an Ankara Merkezde yeni başlayan bir memur 3500 lira ile başlıyor. Ocakta 3750 gibi bir maaş olur.

Yükselme: Taşrayla birlikte toplam 25000'inin üstünde bir personel sayısına sahip. Görevde yükselme en son geçen yıl açıldı. Şu an iki bakanlığın birleşmesinden kaynaklı görevde yükselme yönetmeliği henüz net değil. Ama büyük bir bakanlık olduğu için 3 - 5 yılda bir görevde yükselme olacağını düşünüyorum. Burda bir dezavantaj olarak şuna değinebilirim Merkez teşkilatı çok uzman ağırlıklı bir kurum. Hal böyle olunca memur olarak çalışmak mesleki doyum noktasında sizi tatmin etmeyebilir. Ben bu yönüyle çok mutlu mesut değilim açıkcası. Memur olarak yükselebileceğiniz en üst unvan ise Şube müdürü, uzmanlık müfettişlik gibi unvanlara geçiş ya da yükselme şu an için kurum içinden mümkün değil. Tabii mühendislik avukatlık gibi unvan değişikliğine tabii unvanlar için sınavlar açılıyor.

Taşra: Taşrada ise durumlar çok değişik. Gümrük bölgelerinden, serbest dış ticaret bölgelerine, il ticaret müdürlüğünden Sınır kapılarındaki gümrük bölgelerine kadar taşrası geniş bir kurum.Bu yönü tayin hareketliliğinin daha aktif olabileceğinin bir göstergesi olabilir. Taşrada maaşlar merkez teşkilatı maaşlarından çok ayrı. Merkezden en az 500 600 lira olmakla birlikte maaş farkı 2000 lirayı dahi geçebiliyor aynı unvan için. Ama gümrüğün taşrasının çalışma koşulları merkez teşkilatıyla kıyaslanamaz bile. Kendinizi tırlarla uğraşırken görebilirsiniz.

Merkez teşkilanın bir avantajı ise dışarıdan herhangi bir kişiye hizmet vermediğiniz için kurum işlerini yapacaksınız büyük ihtimalle ya da her insanın size pat diye gelip kapınızı çalacağı işler yapmayacaksınız. Yani bir nufüs tapu gibi bir kurum değil bu da daha rahat bir çalışma ortamı vaadediyor.

Genel değerlendirmelerim böyle.

Hayırlısı olsun hocam.

Biseyypma, 4 yıl önce

Hocam merhabalar. Maaş-Lojman ve yükselme durumundan kısaca bahsedebilir misiniz? İstanbulda ailemin yanında SGK'ya puanım yetiyor. Sizce bırakıp gelmeye değer mi ?

kasirga903
Şef
27 Kasım 2019 00:55

Ekleme olarak da Taşraya tayin istediniz ve geldiniz diyelim siz de artık rotasyona tabii oluyorsunuz. Tüm taşrası 5 bölgeye ayrılmış durumda şu an ve her bölgenin belli bir çalışma yılı var onları doldurarak memuriyet hayatınız boyunca gezme şansı da elde edebilirsiniz.

Taşrada çok rahat birimlerde çalışan arkadaşlarım da var :) Tırlara laf anlatmaya çalışan arkadaşlarım da. Neyle karşılaşacağınızı kestirmek gerçekten zor.

kasirga903
Şef
27 Kasım 2019 01:03

Benim en muzdarip olduğum konu da çalışma saatleri. Ankaradaki tüm bakanlıklar gibi 9-6;

Servisler 6:15'den kurumdan hareket ediyor. 7'de evde oluyoruz ortalama, gün bitmiş oluyor zaten :)

makaroni
Aday Memur
27 Kasım 2019 01:04

Hocam teşekkür ederiz kendiliğinizden böyle bir bilgilendirme yaptığınız için. Keşke diğer kurumlardaki arkadaşlardan da bulabilsek buralarda :)

Bakanlığınızda dil tazminatı da alabiliyor muyuz bu açılan pozisyon için? Alıyorsak ne kadar?

kasirga903
Şef
27 Kasım 2019 01:11

Tabi dil tazminatı alabilirsiniz.

An itibarıyla

C düzeyi için 300 gösterge puanı : 42 TL

B düzeyi için 600 gösterge puanı: 84 TL

A düzeyi (90-95 için) 900 gösterge puanı: 124 TL

A düzeyi (96-100 için) 1200 gösterge puanı: 165 TL

Yabancı dil biliyorsanız kurumda bir artınız olabilir. Özellikle yurt dışı ile ilgili özel birimler var, maaşınız memur maaşı olur ama ülke masalarında görevlendirilebilirsiniz. Bu da sizi daha prestijli kılabalir.

Ama benim dilim varsa memur kadrosu tercih etmezdim. Başka kurumlar muhakkak açılacaktir.

Çünkü kurumlardaki uzmanların asgari dil yeterliliği 80 YDS olduğu için yabancı dilleri iyi düzeyde.

makaroni, 4 yıl önce

Hocam teşekkür ederiz kendiliğinizden böyle bir bilgilendirme yaptığınız için. Keşke diğer kurumlardaki arkadaşlardan da bulabilsek buralarda :)

Bakanlığınızda dil tazminatı da alabiliyor muyuz bu açılan pozisyon için? Alıyorsak ne kadar?

Biseyypma
Şef
27 Kasım 2019 01:16

Hocam çok teşekkürler :)

makaroni
Aday Memur
27 Kasım 2019 01:18

Maşallah pek çokmuş :P

Aslında KİT'lerde dil tazminatları iyiymiş diyoğlaa.

İşin aslı ben sadece 2018 KPSS'den beri değil bayadır bekledim o dediğiniz kurumlar ve daha fazlası için. Atanıp gideyim kimse yormasın beni istiyorum artık. (at least for a while) :)

kasirga903, 4 yıl önce

Tabi dil tazminatı alabilirsiniz.

An itibarıyla

C düzeyi için 300 gösterge puanı : 42 TL

B düzeyi için 600 gösterge puanı: 84 TL

A düzeyi (90-95 için) 900 gösterge puanı: 124 TL

A düzeyi (96-100 için) 1200 gösterge puanı: 165 TL

Yabancı dil biliyorsanız kurumda bir artınız olabilir. Özellikle yurt dışı ile ilgili özel birimler var, maaşınız memur maaşı olur ama ülke masalarında görevlendirilebilirsiniz. Bu da sizi daha prestijli kılabalir.

Ama benim dilim varsa memur kadrosu tercih etmezdim. Başka kurumlar muhakkak açılacaktir.

Çünkü kurumlardaki uzmanların asgari dil yeterliliği 80 YDS olduğu için yabancı dilleri iyi düzeyde.

kasirga903
Şef
27 Kasım 2019 01:21

Aynen kitteki dil tazminatları daha tatmin edicidir. 657'e tabii kurumlarda dil tazminatı oranları böyle maalesef. Dil bildiğinize değmeyecek düzeyde :)

Ticaret Bakanlığı için şartlar bunlar hocam artık karar sizin.

Şu an benim çalıştığım birimde accayip bir personel sıkıntısı var. Burdan birini bulacağım yanıma :D

makaroni, 4 yıl önce

Maşallah pek çokmuş :P

Aslında KİT'lerde dil tazminatları iyiymiş diyoğlaa.

İşin aslı ben sadece 2018 KPSS'den beri değil bayadır bekledim o dediğiniz kurumlar ve daha fazlası için. Atanıp gideyim kimse yormasın beni istiyorum artık. (at least for a while) :)

makaroni
Aday Memur
27 Kasım 2019 01:40

Biliyorum bazı münferit kurumlardaki münferit sıkıntıları :) Kurumlarda o kadar boş insan var ki neyle nasıl gelip atanmışlar girmişler yükselmişler tam bir kara komedi. Biz de elimizde puanlar devlet bize bakmiyür diye ağlayalım sıcak evimizde. Ah ahhh! Atı alan Üsküdar'ı geçmiş. Biz hala melankoli...

Neyse ben atanayım da sonrasını sonra düşünürüz :))

Haydi sağlıcakla...

kasirga903, 4 yıl önce

Aynen kitteki dil tazminatları daha tatmin edicidir. 657'e tabii kurumlarda dil tazminatı oranları böyle maalesef. Dil bildiğinize değmeyecek düzeyde :)

Ticaret Bakanlığı için şartlar bunlar hocam artık karar sizin.

Şu an benim çalıştığım birimde accayip bir personel sıkıntısı var. Burdan birini bulacağım yanıma :D

ebreb
Aday Memur
27 Kasım 2019 12:40

3071 koduyla mi başvuru yapacaksınız ? Yapacaksınız puanınız kaç acaba ?
Duygu Özertaş, 4 yıl önce

Duygu Özertaş
Aday Memur
27 Kasım 2019 12:41

Evet 82 puan sizin
ebreb, 4 yıl önce
3071 koduyla mi başvuru yapacaksınız ? Yapacaksınız puanınız kaç acaba ?
Toplam 65 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi