Editörler : Pangaea
08 Ağustos 2022 09:13

Matematikteki ön yargı

Kpss sınavında Türkçeden dolayı kısıtlı sürem kalmıştı, matematikten 10 tane temel soruyu yaptım, sonrasında 15-20 dk boş geçti diyebilirim. Çünkü süre az diye bunu çözemem diyip geçiyordum tam bakmadan. Sonrasında diğer derslerde boş sorulara döndüm mat yapamam diye.

Matematik çalıştım ama çok bunalarak çalıştığım bir ders oldu ve fazla soru çözmedim. Yine de sınavdan sonra sorular yayınlanınca 20 soru yaptım. Aslında kapasitem var diye düşünüyorum. İlyas hoca'dan izledim hocayla ilgisi yok ama çok bunalıyordum mat izleyip çalışırken, diğer dersler daha eğlenceli geliyordu.

Şimdi matematiğe yoğunlaşmam lazım nasıl bir yol izlemeliyim bilmiyorum.

Tabi Türkçenin etkisi de oldu fazla süre gittiği için ama normalde ben Türkçeyi 40dk'da bitiriyordm çıkmış soruları çözerken. sınavda hem panik hem de sorular anlaşılmazdı malum baya vakit kaybettim.

VegaVela
Yasaklı
08 Ağustos 2022 22:14

Benim de matematik yapmam lazım.

seri bir şekilde soru çözme alışkanlığı yok bende yani matematik için söylüyorum.

Lütfi hocanın videoları da anlaşılır bu arada. Tavsiye ederim

Bu seferki sınavda süre konusunda sıkıntı yaşayamazsınız umarım

WinterSoldier
Kapalı
09 Ağustos 2022 00:24

Matematikte 10 soru zerre abartısız şekilde ilkokul seviyesinde 5. sınıfa giden kardeşim çatır çatır çözüyor iki bakınip çözemeyecek çok az kişi vardır ama 20 üstü için belli bi seviye gerekiyor biraz zor iş.

hanzel
Müsteşar Yardımcısı
09 Ağustos 2022 09:46

Matematik zekası varsa vardır yoksa yoktur bunun için çok fazla bir şey yapılabileceğini sanmıyorum açıkçası. İlkokuldan itibaren matematik yeteneğiniz kendini belli eder zaten. Soruları ezberlemekle olmaz ezberlediğiniz sorudan farklı bi soru ile karşılaşınca bön bön bakacaksınız sınavda soruya nasılsa ve zaman kaybedeceksiniz yukarıdaki arkadaşın dediği gibi basit en az 10 soru ilkokul seviyesinde onları çözün yeterli diğer dersleri de ezberleyerek yapıp yüksek bir net çıkarabilirsiniz

sedaabc
Memur
09 Ağustos 2022 11:36

Valla yazdığım gibi benim 26 soruda 20lik kapasite var onu gördüm sınav sonrası (geometri hiç bakmadım) o anki panikle gidip mantık ve grafik sorusuyla uğraştığım için yapamadım, sonra da diğer derslere geçtim. Halbuki diğer yerde çözebileceğim gayet basit sorular varmış. Benimki ön yargı işte fazla soru çözmemekten kaynaklanıyor, fazla süre artırabilirsem en azından 15 soru yaparım diye düşünüyorum şuanki sınavda

hanzel, 2 yıl önce

Matematik zekası varsa vardır yoksa yoktur bunun için çok fazla bir şey yapılabileceğini sanmıyorum açıkçası. İlkokuldan itibaren matematik yeteneğiniz kendini belli eder zaten. Soruları ezberlemekle olmaz ezberlediğiniz sorudan farklı bi soru ile karşılaşınca bön bön bakacaksınız sınavda soruya nasılsa ve zaman kaybedeceksiniz yukarıdaki arkadaşın dediği gibi basit en az 10 soru ilkokul seviyesinde onları çözün yeterli diğer dersleri de ezberleyerek yapıp yüksek bir net çıkarabilirsiniz

sedaabc
Memur
09 Ağustos 2022 11:40

Zaten hedefim 15-20 arası, bu sefer panik yapmaz da bol soru çözersem olabilir diye düşünüyorum. Zaten süre sıkıntısı olmasa yapılabilecek sorular.

WinterSoldier, 2 yıl önce

Matematikte 10 soru zerre abartısız şekilde ilkokul seviyesinde 5. sınıfa giden kardeşim çatır çatır çözüyor iki bakınip çözemeyecek çok az kişi vardır ama 20 üstü için belli bi seviye gerekiyor biraz zor iş.

sedaabc
Memur
09 Ağustos 2022 11:49

Evet aslında yapılmayacak sorular değildi bence sadece mantık sorusu zordu bazı senelerde çok daha basit çıkıyordu

VegaVela, 2 yıl önce

Benim de matematik yapmam lazım.

seri bir şekilde soru çözme alışkanlığı yok bende yani matematik için söylüyorum.

Lütfi hocanın videoları da anlaşılır bu arada. Tavsiye ederim

Bu seferki sınavda süre konusunda sıkıntı yaşayamazsınız umarım

vmduman
Aday Memur
11 Ağustos 2022 15:14

Sınav öncesi bol soru çözmek hız kazanmak için olmazsa olmaz. Bu tüm dersler için geçerli ve herkes bu konuda hemfikir.

Bana göre en önemli 2. nokta sınavda hangi dersten başlayacağımız. Genel olarak doğrudan bilgi gerektiren sorular olduğundan tarih, coğrafya, vatandaşlık, güncel sırasıyla giderek genel kültürü max. 40 dk da bitirmeli ve soruların %50 sini bitirmenin geriye de 90 dk kalmasının rahatlığıyla matematiğe başlanmalı. Kalem oynatmadan çözülecek sorular olduğu gibi vakit alan sorularda olacaktır. Dolayısıyla 40-45 dk da matematik rahatlıkla biter. En fazla vaktimizi alan paragraf sorularının olduğu Türkçeye 45-50 dakikamız kalıyor. Eğer geride çok boş bırakmamışsak üzerimizde süre baskısı olmadan rahat rahat paragrafları okur ve rahat bir şekilde sınavı tamamlarız. Ben başarıyı bu şekilde yakaladım. Umarım sizler için de faydalı olur.

Toplam 7 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi