Editörler : "eskiyara"Pangaea
19 Temmuz 2010 15:52

YİBO'larda nöbet zorunluluğu

Arkadaşlar bilgisi yada ilgisi olan varsa cevaplarsa sevinirim

yibo da branş öğretmeniyim ve biz toplam 3 bayanız dolayısıyla ayda 10 nöbet veriyorlar ve zorunlu diyorlar benim 18 aylık bir çocuğum var ve 10 nöbet çok ağır geliyor idare almak zorundasın kimse yok diyor bunun kanunu genelgesi bilmem nesi yokmu ne olur bilen cevaplasın

matgez
Kapalı
19 Temmuz 2010 16:22

belletici öğretmenlik mecburi değil. bununla ilgili meb pansiyon yönetmeliği açık. ancak insanlar idareyle ters düşmeme adına mecburi kabul ediyorlar. Doğrusu şu: idare önce kendi öğretmenlerinden istekli olanlara bu görevi verir. eğer ki istekli yoksa ilçe veye ildeki diğer öğretmenlere başvuru yazısı çıkarır. Eğerki oradan da başvuran hiç olmazsa (ki sanmıyorum. bekar ve bu paraya ihtiyacı olanlar var) o zaman siz nöbet tutarsınız.

19 Temmuz 2010 16:32

10 nöbet olmaz ayrıca maksimum 8 nöbet ücreti ödeyebiliyorlar ( nöbet üzreti 48 saati geçemez der yönetmelik bu da 8 güne tekamül eder)

zorla olmaz hocam bir dilekçe yazın sene başı kurul toplantısında nöbet görevi almak istemediğinizi belirtin...

eğer okulda yeterli personel yoksa bölgeye yazı çıkarmak zorundalar ve yine başvuran olmazsa sizi zorlayabilirler ama 10 gün tutmak zorunda değilsiniz fahri tutmuş sayılıyorsunuz

bad_boy3370
Yasaklı
19 Temmuz 2010 16:49

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/14047_0.html

buraya bi bakın....

ysn81
Memur
19 Temmuz 2010 16:54

arkadaşalar çok tşkkrlr bunu sene başı toplantısında gündeme getireceğim

cell0077
Memur
19 Temmuz 2010 17:05

hocam ilkönce bende 3 sene yiboda görev yaptım öğretmen sayısı yeterli olmadığı zaman mecburen tutuyorsunuz örnek verecek olursak okulda nöbet tuttacak kişi sayısı 6 kişi olunca mecburen 10 11 nöbet tutuyorduk ama 8 nöbet parası alıyorduk bide okulda belletmenlik için yazı çıkıyor tutacak kimse yoksa ilçede duyuruya çıkıyor yine yoksa okuldaki kişiler mecburen tutuyor

BÜYÜK ÜLKÜ
Yasaklı
19 Temmuz 2010 18:50

tutmak zorunda değilsiniz kesinlikle dilekçenizle okul idaresine mazeretinizde bildirin böylece işleminiz resmiyet kazanır

zivi
Kapalı
19 Temmuz 2010 20:30

hocam eger tutacak kimse yoksa en son mecbur tutmak zorundasınızz. tüm yibolar ilçeye bildiriolar ama pek kimse gönüllü olmuyor. bu yüzden en son kendi öğretmenlerine zorunlu olarak tutturuyolar. ama 10 nöbet fazla. 8 nöbetten sonrasına ücrette ödenmezz.

semahan
Aday Memur
19 Temmuz 2010 22:20

bende yiboda çalışmıştım 3 yıl kadar.bu süre içinde nöbet tutmak istemediğimi belirtim 1 yıl sorun olmadı ancak bir yıldan sonra bayan öğretmenlerin sayısı azalınca mecburi tutttular isteksizde olsanız tutacak bayan olmayınca görevlendirme yazısı çıkartıyorlar ve uğraştırıyorlar.ilk yılımda tutmak isteyen bayan sayısı çoktu bir arkadaş hatta 10 11 nöbet tutuyordu ücreti nöbeti az olanların hesabına yatıyordu onlar da idareye idarede nöbeti tutana veriyordu elden...

özlemm_1907
Genel Müdür
19 Temmuz 2010 22:37

Bir arkadaş adres vermiş orada yazıyor arkadaşlar evt. öncelikle isteğe bağlı olmazsa aynı ilçeden ama o da olmazsa mecburen tutuyorsunuz başka çare yok...

senkop
Aday Memur
19 Temmuz 2010 22:51

arkadaşlar yibolarda nöbet zorunlu değildi ama hüseyin çelik döneminde okulda çalışan öğretmnlere zorunlu hale getirildi (rehber öğretmnler ve okul öncesi öğretmnlri hariç). fakat aylık 48 saatten fazla nöbet ücreti ödenmez. ona göre nöbet tutun.

sunaboylum
Şef
19 Temmuz 2010 23:13

EEVEEETTTT EYLEM SÖZCÜSÜ VE EYLEM YÖNETİLERİNDEN BİRİ OLARAK BU GÜN YAPILAN TÜM GÖRÜŞMELERİN NETİCESİNDE ÇARŞAMBA GÜNÜ SAAT 11:00 DA BİZ HAKLARIMIZI GERİ ALICAZ.UNUTMAYIN SADECE İL EMRİ MADURLARI İÇİN DEĞİL AİLERİN KAVUŞMASINI ENGELLEYEN TÜN YÖNETMELİK MADDELERİ İÇİN SAVAŞICAZ...VEE DİYORUM Kİ AYRI KALMAK ZORUNDA BIRAK...ILAN EŞLER,AĞLAYAN ÇOCUKLAR ARTIK OLMAYACAK...EYLEM KATILIMINIZI BANA 05054560923 NOLU TELEFONDAN ULAŞABİLİRSİNİZ....100-200-300 KİŞİYLE DEĞİL BU SAVAŞ 1000 LERLE 2000 LERLE KAZANILACAK VE SON OLACAK..HEPİNİZİ AİLELERİNİZLE BİRLİKTE BEKLİYORUZ....SEVGİLERİMLE..

seosis
Memur
19 Temmuz 2010 23:14

EEVEEETTTT EYLEM SÖZCÜSÜ VE EYLEM YÖNETİLERİNDEN BİRİ OLARAK BU GÜN YAPILAN TÜM GÖRÜŞMELERİN NETİCESİNDE ÇARŞAMBA GÜNÜ SAAT 11:00 DA BİZ HAKLARIMIZI GERİ ALICAZ.UNUTMAYIN SADECE İL EMRİ MADURLARI İÇİN DEĞİL AİLERİN KAVUŞMASINI ENGELLEYEN TÜN YÖNETMELİK MADDELERİ İÇİN SAVAŞICAZ...VEE DİYORUM Kİ AYRI KALMAK ZORUNDA BIRAK...ILAN EŞLER,AĞLAYAN ÇOCUKLAR ARTIK OLMAYACAK...EYLEM KATILIMINIZI BANA 05054560923 NOLU TELEFONDAN ULAŞABİLİRSİNİZ....100-200-300 KİŞİYLE DEĞİL BU SAVAŞ 1000 LERLE 2000 LERLE KAZANILACAK VE SON OLACAK..HEPİNİZİ AİLELERİNİZLE BİRLİKTE BEKLİYORUZ....SEVGİLERİMLE.. iletişim için [email protected] adresini msn inize ekleyin ve fatoş göktaş eylem sekreteriyle görüşün iletişim tel :05054560923

gungoredro
Aday Memur
20 Temmuz 2010 09:52

sayın öğretmenim ben yiboda çalıştım.belleticilik görevlendirmeleriyle ilgili bakanlık genelgesi var bunun dışında görevlendirme olmaz.Siz okulun öğretmeni olduğunuz için idare size sormadan 8 nöbete kadar resen verebilir ancak bunun üstünde nöbet veremezler yasal değil.genelge sayısı 2007/91 konusu belletici öğretmenlik.linkini vereyim http://mevzuat.meb.gov.tr/html/14047_0.html

artan nöbetler için ilçe genelinde görevlendirme yapmaları gerek.Siz sekiz nöbetin üstünü tutmayacağınızı dilekçe yazıp belirtin yoksa binerler tepenize yibolarda işler böyle sayın hocam ezdirmeyin kendinizi ii çalışmalr

sabazlar
Aday Memur
20 Temmuz 2010 11:31

YİBO da tam bir yıl çalıştım. Evet ben de yönetmeliği inceledim ve tam gün 8 den fazla nöbet tutulamıyor. diğer arkadaşların açıkladığı gibi 48 saat üzeri nöbet görevi yok. ya da yarım gün olarak 12. şimdi sırf merakımdan soruyorum... Yibolar anasından babasından koparılmış, size emanet edilmiş çocukların okuduğu kurumlar. dolayısıyla nöbetiniz esnasında olabilecek tüm olaylardan siz sorumlusunuz. Nöbet esnasında doğabilecek herhangi bir olumsuzluk sizin 10. ya da 11. :) nöbetinize denk gelirse ne yapmayı düşünüyorsunuz. o sırada size bu nöbeti zorunlu tutan kaç idareci yanınızda olacak acaba??? Ya da medyaya yansıtıldığında hakkınızdaki düşünceler acaba açgözlü öğretmen fazla para almak için fazla nöbet tutmuştan öteye geçecek mi??? bu durumda siz kendinizi nasıl savunmayı düşünüyorsunuz? sözün özü bu riski nasıl göze alıp 8 günün üstünde nöbet tutuyorsunuz?

saygılar:))

simole
Aday Memur
20 Temmuz 2010 12:56

Öğretmen bir ayda 8 nöbet ve karşılığı olan 48 saat ücretten fazlasını zaten alamaz bu idare size 10 nöbet mümkün değil yazamaz

Öğretmen yoksa diğer okullardan görevlendirme yapılır.

Sizi zorlayamalar

shakespeare493
Aday Memur
20 Temmuz 2010 16:51

YİBO da tam 1 yıl nöbet tuttum(1994-1995).O zamanlar NÖBET ÜCRETİ de ödenmiyordu.Ama hiçbir zaman şu nöbeti tutmasak falan diye SIZLANMADIK! İşte Erkek Öğretmen FARKI.Ondan sonra EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET diye ortaya ÇIKARSINIZ! Bence Bayan Öğretmenler hiçbir zaman Eşit İş yapmıyorlar.Yok hamile izni, yok hastalık izni, yok başı ağrıdı, yok dişi ağrıdı.Ağrıyacak bir yerleri her zaman vardır.Nöbete para ödenmese eminim hepiniz 100 lerce BAHANE bulursunuz!Öğretmen camiası adına UTANÇ VERİCİ!

sehrazad
Aday Memur
20 Temmuz 2010 16:54

Okul Pansiyonları Yönetmeliği

Madde 10- (Değişik birinci fıkra: 25.7.2001/24473 RG) Yatılı ve pansiyonlu okullarda; öğrencilerin yeme, yatma, dinlenme, eğitim, öğretim, etüd çalışmaları ve benzeri hizmetlerinin yürütülmesinde belletici görevlendirilir. "Belleticiler, okulda görevli öğretmenlerden"(burası önemli, yeterli sayıda öğretmen olmaması halinde aynı yerleşim yerindeki diğer eğitim kurumlarında görevli öğretmenler arasından "istekli" olanlara öncelik verilerek okul müdürünün teklifi(ki budurumda istekilik şartı kalkar, istekli olanların sadece önceliği vardır) ve milli eğitim müdürünün onayı ile görevlendirilir.

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖĞRETMEN VE YÖNETİCİLERİNİN DERS VE EK DERS SAATLERİNE İLİŞKİN ESASLAR

Belleticilik Görevi

Madde 13- Yatılı ve pansiyonlu okullarda; öğrencilerin yeme, yatma, dinlenme, eğitim, öğretim ve benzeri hizmetlerinin yürütülmesinde belletici olarak görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere her belleticilik görevi için 4 saat ek ders ücreti ödenir.

Bunlardan 24 saat süreyle nöbet tutanlara ilave olarak 2 saat daha ek ders ücreti ödenir. Ancak, bir günde 3'den fazla belletici görevlendirilemez ve bunlara ayda ödenecek ek ders ücreti 48 saati geçemez.

Yani gerekirse belletmen 24 seferde nöbet tutar ama sadece ödenecek ek ders aylık 48 saati geçemez. hicbir yönetmelik,kanun, görüş te belletmen öğretmen 48 saatten fazla nöbet tutamaz denmez(ki yukarıda verilen linklerde de demiyor)denirki 48 saatten fazlası ödenmez.

20 Temmuz 2010 20:50

Böyle bir form başlığı görünce yazmak istedim.Aslında form başlığınada şaşırdım.Onun için yazayım dedim. Arkadaşlar YİBO da nöbet tutmak zorunda değil öğretmenler hiç kimse nöbet tutmak zorunda değill.... O okullarda çalışmıyorsunuz herhalde...Öğretmen YİBoda nöbet tutmaz... Haberiniz yok herhalde artık veliler birer gece gelip nöbet tutacak...Yapmayın ne olursunuz? Çok kızdım..Özür dilerim ama yok böyle birşey yaa...Yazdığım içinde kusura bakmayın kendimi tutamadım...Ne demk öğretmen nöbet tutmak zorunda mı? Tekrar tekrar özür amaaaa...Yapmayınnnn

20 Temmuz 2010 21:16

siz böyle söylüyorsunuz ama arkadaşlara zorla tutturan idareler var maalesef

mesut1645
Aday Memur
20 Temmuz 2010 21:46

arkadaşım yeterli belletmen yoksa 48 saate kadar yazar.yani bu nöbet gece ise 12 gün demek...

Toplam 36 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi