Editörler : F16 Gökçen
06 Mayıs 2011 02:15

BİM A.Ş. 'deki Çalışma Şartları

Merhaba ; ben yaklaşık olarak 2 aydır bimde calışıyorum.Bime giriş nedim şu iş sıkıntısı içinde

biraz para kazanıp daha iyi yerlere gelmekti.Fakat bimde öyle zorluklar gördüm ki daha il ay istifayı basasım geldi.Şimdi bimde calışmanın zorluklarını madde madde yazıcam.

1)Mesai saaatleri: Bimde calışma vardiyalı olarak yapılıyor saatlerler şöyle;

08.30 - 17.45 (ben 2 aydır calışıyorum daha 6 da cıkanı göredim cıkmak 8 i buluyor.)

14.15 - 21.00 (9dan sonra içersinin temizliğiydi kasa hesabıydı falan 11 de cıkıyorsun)

2)Yemek molası : Hepimizin bildiği gibi bütün işyerlerinde 1 saat yemek verilir veya bazılarında 15 er dakkalık (toplam yarım saat) sigara cay molası verirler.Bim de öyle bir kavram yok yorulduğunzaman hadi surdan bişeyler satın al ve ye gel denir .Yiyip içmek ve dinlenmek 20 dakkayı geçtikten sonra tekrar iş başı yapılır ve günün bu şekilde biter.Biriz inatcı olup hakkını istersen belki bir 20 dakka daha alabilirsin.

NOT:MS(maza sorumlusu)lerin bunu yapmaları biraz size biraz insanlık sucu gibi gelebilir ; ama işe 18 yaşında girmiş ve hayatını Bimin temelleri altına kurmuş birisi için gayet normal.Sordugunuz zaman cevabını veriyorlar zaten biz böyle görmüştük bizden daha kötüleride vardı , siz yine iyisiniz falan filan hep aynı hikayeler.

sercanalpogan
Aday Memur
06 Mayıs 2011 02:17

3)Mal :Bunu herkez kendi üstüne almaya bilir ama buda bimde calışmak için büyük bir sorun.Bimde calışmanın iki felsefesi var ; kasa ve mal atma .Siz yeni bu şe girenler bu ikisini aynı anda becerebiliyorsanız tam bu işe göresiz :).Ben 1.70 ve 80 kiloyum elime bir koli alıyorum atıyorum ,alıyorum atıyorum sonra birisi kasadan çağarıyor (ses: kim bakıyor kasaya) bende elimdeki malı atıyorum geçiyorum kasaya .Biri müşteri geliyor diyeri gidiyor biri geliyor diyeri geliyor ve haliyle mallar kalıyor atılamıyor.Herkezinde işi olduğundan ilgilrnmiyor.Sonra nemi oluyor , niye yapamadın niye edemedin nekadar yavaşsın, ben seningibi personelken ne reyonlar yapar kasaya bakardım diye azar yiyosun.Özetle şunu diyim mal atmak bana çok zor geliyor yaptıgımdada kasada verimim düşüyor kasa açığı veriyorum.

sercanalpogan
Aday Memur
06 Mayıs 2011 02:20

4)Kasa :Hakkatten işe ilk girdiğimde kasa çok eylenceli gelmişti ama zamanla zorlanmaya başladım.3. maddede dedğim gibi mal atmak insanı çok yoruyor bide üstüne kasaya geçince hata yapıp açıklar verebiliyorsun.En kötüsüde kuruşuna kadar o açığı senden alıyorlar.Mesela bir bankada calışıyorsunuz ve akşam kasa sayımında kasanızdan 2 lira acık çıktı ve arkadaşınızında 2 lira fazlası , napılacağını anlatmama gerek yok.İşte bu anlattığım bimde yasak kalan kasa fazlalarıda toplanım yardım kuruluşlarına bağışlanıyor.Bide kasada en büyük sıkındı poşet.

sercanalpogan
Aday Memur
06 Mayıs 2011 02:23

Nedendir bilinmez bimlere az mıktarda poşet gelir ve bir hafta idare ile kullanılır.Muşteri büyük bir poşet istedi mesela yok dersin ve adamdan da lafı yersin.Siz nasıl marketsiniz ben mikrostan alışveriş yaptığımda daha istemeden veriyorlar (oraya git ozaman) Muşteri koca koca yağlar alıp büyük poşet yok deyince bırakanınıda gördüm ama neyse sağlık olsun diyeninide.Yani her şekil inasanla muhattap olacaksınız.Derdinizi anlatacaksınız

sercanalpogan
Aday Memur
06 Mayıs 2011 02:25

5)İlan dağıtımı:Üstünüze postacı benzeri bir canta takılır ilanlar alınır ve apartmanlara tek tek dağıtılır.Sonra hacı amcanın biri cıkar ve sen bu çöpleri benim apartmanıma koymaya utanmıyormusun şeklinde bir güzel azarlanır.Bu olay 5 - 6 apartmanda bir tekrarlanır moraller bozulur

sercanalpogan
Aday Memur
06 Mayıs 2011 02:30

6)Bim sınavları : Yaklaşık 4 ayda bir olur . Normal eskiden okulda girdiğimiz yazılı sınav gibidir. Bimin acılımı nedir diye başlayıp Dost yoğurdun %100 kaç yağ oranı vardır sürer gider.İnsanı sitrese sokar calışma isteğini azaltır.

ve son olarak ve benim için en önemli olay olan MADDE

sercanalpogan
Aday Memur
06 Mayıs 2011 02:33

7)ÇİŞ : Evet çiş .Bimde malasef çişe gidemiyorum ve bu beni deli ediyor.sabahtan akşama kadar bütün gün kasada dur sonra MS in aşağı yemegini ye işini gör gel komuduyla işemeye git(ozaman da olmuyor illet) Sonra tekrar geldiğinde bir sonraki molaya kadar tut.

işte BİM de personel olarak çalışmak böyle bişey (yada bana öyle geldi)

Benim gibi burda işe girecek üniversiteli arkadşlara başarılar diliyorum , yolunuz açık olsun.

""kayu""
Yasaklı
06 Mayıs 2011 09:01

bimin canı cehenneme.

hiç alışveriş yapmadım yaptırmamda

sharpp
Aday Memur
06 Mayıs 2011 14:03

evimin karşısında bim var gerçektende çalışanlar köle gibi koşturuyor her markette kasiyer ayrı olur reyon elemanı ayrı olur herkesin işi ayrı olur bimde herkes her işi yapıyor çalışanı çok az kasada uzun kuyruklar oluyor heleki poşet sıkıntısı insanı deli ediyor

ulash
Genel Müdür
06 Mayıs 2011 15:02

Mahalle bakkallarını, küçük esnafı işinden etmeleri de cabası.

serap54
Kapalı
06 Mayıs 2011 15:12

çalışma şartlarını bilemem ama müşterisi çok . hele cuma günleri bim açılmadan kapıda kuyruk oluyor :D

06 Mayıs 2011 17:48

bizde bimden alışveriş yapıyoruz mecburen burası küçük yer napalım...

ufuk1907
Şef
06 Mayıs 2011 21:29

bu şartlarda 2 ay iyi sabretmişsin valla:)

mrh030303
Aday Memur
23 Ocak 2017 18:50

arkadaşlar büro memuru pozisyonu var bimde nası bir pozisyon bu ?

ahmet99polat
Aday Memur
18 Ağustos 2017 22:02

öyle diyorsunda ben onu a101 de gördüm bizim evin ordaki ankara ufak şehirde değil (bim şimdi diyeceksin ki sizin ora işlek değil diyeceksin işlek bir yer yani diyim ) neyse a 101 önünden geçtim belli başlı ışıklar yanıyor bir elman içeriyi siliyor bimde hiç görmedim hadi içeride diyeceksin sabah gittimde gördüm işçiyi akşama doğru yani dedin vardiyaya göre 6 da hiç görmedim 6:30 da olabilir görmedim evet taşıma filan zor ama her iş zor ben starbucks ta çalışıyorum en az 5:30 saat

ayaktayız oturdumuz 5dk gece 1:51 geçe evde oluyorum yani yorgun argın oluyorum eve ertesi

gün sabah vardiyasına kalkmam lazım 6 da yoruculuk müşteri memnüniyeti ayrı gel gelim tuvalet temizliği var akşam yerler paspas masalar silinecek belimiz agrıyor insanlara kolay güzel gelmesi

sebebi ise 7:30 saat çalışma

1zardanadam
Aday Memur
07 Ekim 2018 00:50

Bir çok market zincirine göre oturmuş bir düzenleri olduğunu biliyorum, https://piyasaanketi.com/bimde-calisma-sartlari-ve-maaslari/ şu yazıyı da inceleyin derim.

Toplam 15 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi