Editörler : "eskiyara"Pangaea

yalnizzlink
Genel Müdür
09 Aralık 2018 12:32

ortada bir haksızlık olduğunda, herkes emek harcarken bundan yararlanan insanlar olduğunda hiçbir şey yapmadan bir de yapan insanların arkasından konuşulup çalışma ve eğitim-öğretim ortamı bozulursa belli şeyleri kılıfa uydurmak gerekiyor. İnsanların canına tak eden durumlarda okul müdürü sessiz kalamaz. Bu idareciliğin bir gereğidir.

ivan.snath, 5 yıl önce

Hocam emeğinize sağlık yaptıysanız. Ama herkes fedakarlık yapmak zorunda değil. Evet vicdan işidir ama özünde profesyonel bir meslektir öğretmenlik.

Kılıfına uydurmak falan aynı üslubu kullanmaya devam ediyorsunuz ki benim pek hoşuma gitmedi. Memleketimizin özeti gibisiniz.

görevlendirme
Aday Memur
09 Aralık 2018 12:40

Buralara yazacağınıza bulunduğunuz ilçeye yazın sorun. Cevap yazarlar...
Mehker, 5 yıl önce

Hocam bir önceki mesajınızda ingilizce dersinde tüm sorumluluk ingilizce öğretmenine aittir. Yani ingilizce dersinin içinde sınıf öğretmenine öğrencileri bahçeye çıkartıp velilere teslim et denilmez. demişsiniz. Yani öğrenci teslim edilemese bile sınıf öğretmeninin hiçbir sorumluluğu olmaz. Çünkü olay ingilizce dersi içinde gerçekleşiyor.

Şimdiki mesajınızda da öğrencilerin ders saati içinde çıkarılmasının doğru bir şey olmadığını yazmışsınız. Yani bu durumda doğru bir şey değil ama yine de isterse bunu yapabilir.

Benim sorum okul müdürü bunu yani ingilizce dersi içindeyken öğrencileri bahçede velilere teslim etmesini kanunen isteyebilir mi?

Sorumluluk ingilizce öğretmenindeyse isteyememesi gerekir değil mi?

Mehker
Daire Başkanı
12 Ocak 2019 23:21

Hocam öyle demişsiniz ama memurlar net haberine göre okula bir dilekçe vererek sınıf öğretmenleri ek ders almayıp branş derslerinde okuldan gidebiliyor diyor

https://www.memurlar.net/haber/798471/

asaygin, 5 yıl önce

İlköğretim kurumları yönetmeliği der ki;

(4) İlkokullarda Yabancı Dil ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri, alan öğretmenlerince okutulduğunda sınıf öğretmenleri bu ders saatlerinde yönetimce verilen eğitim ve öğretim görevlerini yapar.

Başka da bir açıklama olmaması bunun kati-i bir durum olduğunu gösterir öğretmenim. O saatlerde okulda olmanız gerekir.

Bu konu daha önce de forumda konuşulmuştu; okul çıkış saatlerinde ne sınıf öğretmeni ne de branş öğretmeni öğrenciyi velisine teslim etmek zorunda değildir. 

Zil çaldıktan sonra okul idaresi ve nöbetçi öğretmenler taşımalı öğrencilerin takibini yaparlar. Ancak onların da öğrencileri velilere teslim etmek gibi bir sorumlulukları yoktur.

Ekleme; aşağıdaki başlık aynı konu ile ilgiliydi. 

https://forum.memurlar.net/konu/2344991/

asaygin
Müsteşar
12 Ocak 2019 23:32

Yönetmelikte öyle bir şey yazmıyor. Aksi de yazmıyor. Dikkatli okuduysanız; Ahmet hocam bir Meb genelgesinde bu açıklamayı bulmuş.

Yani bu durum mümkün olabilir. Ancak yönetmelikte olmadığı için okul idaresi red cevap verebilir de.

Mehker, 5 yıl önce

Hocam öyle demişsiniz ama memurlar net haberine göre okula bir dilekçe vererek sınıf öğretmenleri ek ders almayıp branş derslerinde okuldan gidebiliyor diyor

https://www.memurlar.net/haber/798471/

Mehker
Daire Başkanı
12 Ocak 2019 23:50

Hocam yani okul yönetimi ne derse o mu olacak?

Sanki bu genelge ile okulda dersi olmayan bir öğretmenin okuldan gitmesinde hiçbir sakınca olmadığı da ortaya çıkıyor. Hani bazıları diyor ya! Okul yönetimi dersinin olmadığı günlerde de sana her türlü eğitim ile ilgili görevi verip seni sabahtan akşama zorla okulda tutabilir diye, bu genelgeye göre boş saatlerde öğretmenlerin okulda bulunması gerekmediğine göre o saatlerde görev de veremez gibi duruyor. Yani çok karışık bir iş. Hadi branş derslerinde ek ders aldığımız için zorla okulda tutsunlar ama dersinin olmadığı gün bir eğitim görevi verip karşılığında hiç ek ders vermeden zorla okulda tutmak mevzuata aykırı olması lazım

asaygin, 5 yıl önce

Yönetmelikte öyle bir şey yazmıyor. Aksi de yazmıyor. Dikkatli okuduysanız; Ahmet hocam bir Meb genelgesinde bu açıklamayı bulmuş.

Yani bu durum mümkün olabilir. Ancak yönetmelikte olmadığı için okul idaresi red cevap verebilir de.

asaygin
Müsteşar
13 Ocak 2019 01:20

Hayır, öyle bir şey olamaz. Hiç bir okul idaresi keyfi olarak öğretmene görev veremez. 

O bazılarını da çalışma ortamlarında görmek lazım öğretmenim :)

Mehker, 5 yıl önce

Hocam yani okul yönetimi ne derse o mu olacak?

Sanki bu genelge ile okulda dersi olmayan bir öğretmenin okuldan gitmesinde hiçbir sakınca olmadığı da ortaya çıkıyor. Hani bazıları diyor ya! Okul yönetimi dersinin olmadığı günlerde de sana her türlü eğitim ile ilgili görevi verip seni sabahtan akşama zorla okulda tutabilir diye, bu genelgeye göre boş saatlerde öğretmenlerin okulda bulunması gerekmediğine göre o saatlerde görev de veremez gibi duruyor. Yani çok karışık bir iş. Hadi branş derslerinde ek ders aldığımız için zorla okulda tutsunlar ama dersinin olmadığı gün bir eğitim görevi verip karşılığında hiç ek ders vermeden zorla okulda tutmak mevzuata aykırı olması lazım

enolgun
Aday Memur
13 Ocak 2019 01:21

MADDE 18- (1) (Değişik ibare: RG?09/10/2012?28436) İlkokullarda yöneticilerin veya hizmet içi eğitim yoluyla yetiştirilen resim-iş, müzik, beden eğitimi, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri ile alan öğretmenlerinin derse girdiği saatlerde sınıf öğretmenlerinin okulda bulunmaları ve bu saatlerde okul müdürünün vereceği eğitim ve öğretimle ilgili işleri yapmaları hâlinde, verilen bu görevler ek ders görevinden sayılır.

Burada "sınıf öğretmenlerinin okulda bulunmaları halinde" dediğine göre öğretmen okuldan ayrıldığında ek dersini alamaz anlamı çıkyor.

Mehker
Daire Başkanı
13 Ocak 2019 01:51

Hocam bu maddeye göre evet okulda olmazsa öğretmen ek ders alamaz ama okuldan gitti diye o öğretmene soruşturma açılıp ceza da verilemez gibi duruyor. Çünkü görev verilecekse yazılı olarak ve önceden verilmesi gerekiyor. O anda görevi yoksa neden okulda durmak zorunda olsun. Bir de görevi olmadığında okulda durduğunu veya durmadığını nasıl kanıtlayacak? Kamera ile okuldaykenki resmini mi çekecek? Ben lavabodaydım vb denilebilir o halde de:)

enolgun, 5 yıl önce

MADDE 18- (1) (Değişik ibare: RG?09/10/2012?28436) İlkokullarda yöneticilerin veya hizmet içi eğitim yoluyla yetiştirilen resim-iş, müzik, beden eğitimi, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri ile alan öğretmenlerinin derse girdiği saatlerde sınıf öğretmenlerinin okulda bulunmaları ve bu saatlerde okul müdürünün vereceği eğitim ve öğretimle ilgili işleri yapmaları hâlinde, verilen bu görevler ek ders görevinden sayılır.

Burada "sınıf öğretmenlerinin okulda bulunmaları halinde" dediğine göre öğretmen okuldan ayrıldığında ek dersini alamaz anlamı çıkyor.

enolgun
Aday Memur
13 Ocak 2019 18:04

Hocam, bu durum okul idaresiyle öncesinden konuşulup düzenlenebilir. En azından ben öyle yapmıştım.

Mehker, 5 yıl önce

Hocam bu maddeye göre evet okulda olmazsa öğretmen ek ders alamaz ama okuldan gitti diye o öğretmene soruşturma açılıp ceza da verilemez gibi duruyor. Çünkü görev verilecekse yazılı olarak ve önceden verilmesi gerekiyor. O anda görevi yoksa neden okulda durmak zorunda olsun. Bir de görevi olmadığında okulda durduğunu veya durmadığını nasıl kanıtlayacak? Kamera ile okuldaykenki resmini mi çekecek? Ben lavabodaydım vb denilebilir o halde de:)

Toplam 29 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi