Editörler : crops35

16 Nisan 2012 16:36

Müjde engeli araç alımı !

CHP Çanakkale Milletvekili Ali Sarıbaş, engelli araçlarına KDV muafiyeti getirilmesi için kanun teklifi verdi.

Sarıbaş'ın, TBMM Başkanlığı'na sunduğu teklif, KDV Kanunu ile ÖTV Kanunu'nda değişiklik öngörüyor. Teklife göre, engelli araçları için ÖTV muafiyetinden, sakatlık derecesi yüzde 50 veya daha fazla olan kişiler yararlanabilecek. Mevcut kanunda sakatlık derecesi yüzde 90 olarak hükmediliyor.

Teklif ayrıca, sakatlık derecesi yüzde 50 veya daha fazla olan engelliler tarafından bizzat kullanılma amacıyla özel tertibatı yaptırılan ve motor silindir hacmi 1600 CC'ye kadar olan otomobillerin 5 yılda bir defaya mahsus olmak üzere KDV'den istisna tutulmasını öngörüyor

bhozer
Şube Müdürü
16 Nisan 2012 16:44

inşallah kabul edilir

filepalas
Genel Müdür
16 Nisan 2012 17:34

çok saçma % 50 nedemek % 40 la arasındaki fark nedir ? çok saçma bir kanun teklifi olurmu öyle şey

engelli araç engellinin bir otomobili bir tertibat yardımı ile kullanabilmesi için yapılıyor ve bunuda bu posizyonda olan bir engelli kulanması doğrudur.

kalkıtda %60 oranın da kalp hastası olan bir engelli vatandaşın otomobil alabilmek için vergiden muaf ötvden muaf gibi haklardan yararlanması hiç te adil değil. zaten şu an yürürlükte olan kanunda yok.

nedemek böyle saçma şey olurmu ya helede % 50 oranı nedemek çok saçma ...

emissario
Genel Müdür
17 Nisan 2012 10:01

Arkadaşım sakin ol biraz yahu. Dört defa ''saçma'' demişsin. Bu kadar panik yapmayın, dünya mı yandı ne oldu... Bekleyin biraz. Ortaya biri birşey atıyor, siz de hemen gemileri yakıyorsunuz.

egalansa
Aday Memur
17 Nisan 2012 14:32

arkadaşlar ben daha önce yurtdışından gümrük bedeli ödemeden bu haktan faydalandım ve halen aynı aracı kullanıyorum tabi kullanabilmek o kadar kolay değil ülkedi ki benzin-mazot-gaz fiyatlarının ne kadar olduğu ortada.

Bence ötv-kdv'ninde muafiyeti çok çok önemli ama avrupa veya amerikadaki gibi akaryakıtta biz engellilerden vergi alınmaması ben kendi şahsıma ötv-kdv indirimi mi yapalım yoksa akaryakıtta vergi muafiyetimi istersiniz deseler kesinlikle akaryakıtta vergi muafiyeti derim çünkü insanlar bi şekilde aracı alıyor lakin daha sonra ona akaryakıt koyup binemiyor. ben ortapedik engelli bir bireyim haliyle devamli surette aracımı kullanmam icap ediyor gelin görün ki akaryakıt fiyatları bizi gene hareketsizliğe mahkum ediyor bence bu konu çok daha elzem... saygılarımla...

zrdnadm
Aday Memur
17 Nisan 2012 14:41

filepalas

ne demek kalp hastasıdamı yararlanacak engelli engellidir arkadaşım kimse istemez engelli olmayı bende ileri derece kalp hastasıyım ve yaşım daha 27 neresi adil değil bunun sana soruyorum saçma demişin her lafının sonunda saçma sapan bir yazı varsa oda seninkidir senin özürün nedir bilemem herkesin engeli özürü kendine göre zordur unutmaki kalp hastalığı ölümün kıyısında olmak demektir ve en zor hastalıktır arkadaşım Rabbim kimseye vermesin çeken bilir o yüzden yok ortopedik görme işitme kalp böbrek diye ayırım yapma hepsi zor çeken bilir

egalansa
Aday Memur
17 Nisan 2012 15:17

bir diğer husus imdatçelik kardeşim ben Ali Sarıbaş'ın TBMM deki sayfasını inceledim böyle bir kanun teklifi verdiği gözükmüyor bu bilgiye nasıl ulaşıldı...?

17 Nisan 2012 15:52

% 50 niyeymiş ki? % 40 engelli olma şartı- barajı ise %50 ne iş ?

bbaron
Aday Memur
18 Nisan 2012 09:31

Merhaba arkadaşlar,

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ben %40 engelliyim.Bu ülkede baktığınızda insanlık adına güzel şeyler oluyor ancak daha önce bir temel olmadığı için yapılanlar ya eksik kalıyor ya ya gereğinden fazla teferruatlı oluyor bu da halkımızın tepkisine neden oluyor.Benim çıkş noktam adalettir bu hususta şunu belitmek istiyorum bugün sakatlık indiriminde nasıl 1. derece, 2. derece ve 3. derece diye bir ayırım varsa ÖTV ve KDV içinde böyle bir ayırım getirilebilir.%90 raporu olanlar belirli bir indirim %60raporu olanlar ayrı ve %40 ve üstü raporu olanlar da böylelikle yararlanabilecektir.Bence böyle bir uygulama daha adil olacaktır.Değil ki benim %40 raporum var diye söylüyorum ancak devlet tüm vatandaşlarını hedef alan uygulamalar yapmalı.Dua edelim de ÜÜLKEMİZDE daha güzel şeyler olacaktır.Allah herkesin yardımcısı olsun.

18 Nisan 2012 10:20

çok teşekkür ederim o vekile benm işitme engelli bir bayanım engelim yüde elliki özel terbitabatlı araç derken bizde neden dikzi aynalrı olan araç vermiyorlar acaba bende sakat değilmiyim bu ayımcılığa bir an önce son veilmeli bence

Toplam 9 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi