Editörler : "eskiyara"Pangaea

goksu_gzl
Daire Başkanı
01 Kasım 2018 16:59

Bu umutsuz bezmiş halinle hiçbir yerde mutlu olamazsın.Az mücadeleci ol.Müdüre de veliye de kök söktür.Bak nasıl mutlu olcaksın.Tecrübeyle sabit.Az dik dur.

b_aydin84, 6 yıl önce

Bunu neye göre göre söylüyorsunuz bilmem ama öğretmenlikten ağır olamaz herhalde. Yılık plan hazırla, o da yetmez günlük plan da hazırla. Bunlarla kalır mı hiç! Tüm belirli gün ve haftaları kutla. Öğrencilere anne baba olmaya çalış, veliden dayak ye, müdürlerin kaprisini çek, Öğrencinin sözlerine bir şey diyeme( öğrenci her zaman haklı). Vallaha normal memurluğa bile geçirseler bugün geçerim, yarını beklemem. Parası az olsun, huzurum bol olsun.

b_aydin84
Aday Memur
01 Kasım 2018 22:50

Sen hiç sınıf öğretmeni olmadın galiba::))) Nasıl oluyormuş 3 yılda bir yer değiştirme bize de anlat da biz de değiştirelim. İlk atandığın yerde 11 yıl çalıştım ancak yer değiştirebildim; o da özür grubundan...

Moliere, 5 yıl önce

Pamukkale Üni okutmanlık kazanıp gitmedim (okutmanlık kalkmadan önceydi) millet şeflik falan diyor. Öğretmenlik bırakılır mı hiç. Gitmeme sebebim tayin olayıydı. 3 yılda bir beğenmezsen değiştir okulunu, zaten bir okulda hatta ilçede 3-4 yıldan fazla çalışılmaz. 9. yılım tecrübeyle sabittir bu 3. okulum. 3 yılda bir değiştiririm hep size de tavsiye ederim...

b_aydin84
Aday Memur
01 Kasım 2018 22:55

Seni kim memur yaptıysa o öğretmen yaptı bizi de. Okuma yazman varsa aç da başvuru klavuzunu oku. Bilip bilmeden atlama lafa

sandalyesiz, 5 yıl önce

öğretmen sınavla şef olabilir mi kardeşim? seni kim öğretmen yaptı ya!!!

b_aydin84
Aday Memur
01 Kasım 2018 22:56

Senin keyfin yerinde anlaşılan sayın hocam. Sana hayırlı işler. Mutluluğun daim olsun inşaallah..

goksu_gzl, 5 yıl önce

Bu umutsuz bezmiş halinle hiçbir yerde mutlu olamazsın.Az mücadeleci ol.Müdüre de veliye de kök söktür.Bak nasıl mutlu olcaksın.Tecrübeyle sabit.Az dik dur.

b_aydin84
Aday Memur
01 Kasım 2018 23:00

Ağzına sağlık Şefim . Ağzı olan konuşuyor. Bilip bilmeden sallayıp duruyorlar. Kılavuz diye bir şey yayınlıyor bakanlık , açıp okumadan başlıyorlar üfürmeye.

byghost, 5 yıl önce

Arkadaş bizim memlekette ne kadar da çok bilgisi az fikri çok insan var. Bunlardan biriside ashil13 nickli arkadaş. Demiş ki şeflik öğretmenliğin alt kademesi vay efendim öğretmenlikten şefliğe geçiş yok vıdı vıdı vıdı vıdı... Bak güzel kardeşim sana hala güzel kardeşim diyorsam buda şefliğimin bana öğrettiği insan ilişkilerden. sen öğretmenlikte çok bilmiyorsun belli ayıplamam ama hala öğrenmezsen ayıplamaya başlarım. Şimdi şeflik memurluk Milli Eğitim Bakanlığının Genel İdare Hizmetlerine mensup bir kadro unvanıdır. Öğretmenlik Müdür Yardımcılığı Müdürlük ise Eğitim Öğretim Hizmetleri Sınıfına bağlı unvanlı kadrolardır. Bak hala anlamadıysan halk diliyle anlatayım. Öğretmenlik mesleği futbolcu ise şeflik mesleği basketbolculuktur.Yani senin anlayacağın kim kimin üsttüdür yada astıdır saçma bir yaklaşım. Birde demişsin ki hiç utanmadan sıkılmadan, öğretmneler şube müdürü görevlendiriliyor olabiliyor, şefler olamıyor. Heh işte şimdi mıçtın. Bak güzel kardeşim gir şu google amcana söyle meb görevde yükselme ve unvan değişikliği şube müdürlüğü şartlarına bir bak bakalım. Şefler şube müdürüde olur ilçe mem müdürüde. Şimdi gelelim öğretmenlikten şefliğe geçilir mi sorularına. evet geçilir hemde bal gibi geçilir hatta kafası bozuk olanı bir muhakkikle memur bile yaparlar...Şimdi kardeşim bundan sonra sana zahmet bilgin olmadığı konularda fikirde üretmen. sen öğretmensin yahu git biraz araştır öyle yaz. Berberde kahvede meyhanede dinlediğin hurafereleri gelip burada fikir diye kimseye satma üzerler...

b_aydin84
Aday Memur
01 Kasım 2018 23:03

Sen öğretmen olup da ne olmuşsun belli. Bilgisiz bilgisiz, ukala ukala konuşuyorsun. Git bilmiyorsan Milli Eğitim Müdürlüğü'ne sor olunuyor mu olunmuyor mu. İyice anlatsınlar sana, anlamadan çıkma oradan lütfen. Saygılar

sandalyesiz, 5 yıl önce

Hay Allah razı olsun, bir güzel yorum okudum.

Ha bana sorarsan bu arkadaşları sınıftan alıp şef yapsınlar da öğrenciler kurtulsun.

sandalyesiz
Memur
01 Kasım 2018 23:27

Böyle bir şey mümkün değil

b_aydin84, 5 yıl önce

Seni kim memur yaptıysa o öğretmen yaptı bizi de. Okuma yazman varsa aç da başvuru klavuzunu oku. Bilip bilmeden atlama lafa

b_aydin84
Aday Memur
02 Kasım 2018 00:23

Tamam gardaş sen büyüksün

sandalyesiz, 5 yıl önce

Böyle bir şey mümkün değil

b_aydin84
Aday Memur
27 Kasım 2018 21:04

Sınav yaklaştı arkadaşlar. Çalışmalar nasıl gidiyor?

LORD_55100
Şef
26 Kasım 2021 11:27

Yorumları okudum da gülsem mi ağlasam mı anlayamadım. Başlık açılalı 3 yıl olmuş gerçi ama bende kendi bakış açımdan değerlendirmek istiyorum. Şimdi Öğretmenlik-Şeflik kadrosunun birbiri ile mukayese edilmesi son derece yanlış. Öğretmenlik Eğitim-Öğretim sınıfında iken Şeflik-Memurluk ise Genel İdare Hizmetleri Sınıfındadır. Memurlar Okul/İl/İlçe MEM'lerde çalışırken Şefler İse Sadece İl/İlçe MEM'de çalışır ve 8-5 mesaisi artı 20 gün yıllık izin (10 yıl üzeri çalışmışlığı varsa 30 gün). Şube Müdürlüğüne şefler de öğretmenler başvuru yapabiliyor.

Gelelim bir şef olarak olumlu-olumsuz yönlerine; Nasıl ki öğretmenlikte okul cinsinden (yani İlkokul-Ortaokul-lise) farklılık gösteriyorsa şeflikte iş yükü olarak bulunduğun yere göre değişiyor. İl MEM'lerde her bölüme ortalama bir şef bakarken uzak ve gelişmemiş ilçe MEM'lerde ise birden çok hatta tüm bölüme bakabiliyor. Hele emrinde memur yoksa iş yükü muazzam ağırdır. Nedir Bu bölümler; Temel Eğitim-Ortaöğretim-İnsan Kaynakları-Özlük- Atama-Hizmetiçi-Destek-Muhasebe-İhaleler-Hayat Boyu Öğrenme-Özel Eğitim-Özel Öğretim-Basın Halkla İlişkiler..vs uzar gider. Biliyorsunuz ki İlçe MEM Müdür/Şube Müdürleri yüzde 95'i Öğretmenlikten geldiği için Şef-Memurdan ziyade Okul/Kurumlardaki İdareci/Öğretmenlerin menfaatine çalıştıklarından bir kere kadan 1-0 yenik başlıyorsunuz mesaiye... İçi-İller arası tayin dönemleri oluyor. İzin almak ise neredeyse sorundur özellikle uzak ilçe MEM'lerde çalışanlar için söylüyorum. Bazı bölümler iş yetiştiremediğinden evine bile iş götüren vardır. 8-5 mesaisi olduğu için hareket alanı kısıtlı ve bel fıtığı, aşırı kilo alma, göz tansiyonu gibi rahatsızlıklar oluşması oldukça yüksektir.

Ben 2010'da bir okula memur olarak göreve başladım. Daha sonra 2015'te Merkezi bir ilçede İlçe MEM'e geçtim. Orda İnsan Kaynakları Bölümünde atama-özlükte çalıştım. İşlerimiz yoğun oluyordu ama mutluydum. Sonra 2018'te GYS 'ye girip 80 km uzaklıktaki bir ilçeye Şef olarak atandım. Emrimde 3 memur (Yurt Çocuğu ve hepsinin psikolojik sıkıntısı var) ve 14 bölüm. Yanlış duymadınız tam 14 bölüme bakıyorum. Müdürlere ise hiç girmek dahi istemem. Bu arada mesleğimi severek yaptım ve hangi iş olursa olsun yaptım daima...Lakin Bakanlık il dışı atananlara mazereti olan (Engelli+eş) yerlerinden kımıldatmadan bağlı olduğu yere atamasını yaparken bizim gibi yüksek alıp da kendi ilini yazan ve uzak ilçeye atananlar avucunu yaladı. Bağlı olduğum İl MEM bir kereye mahsus tayin hakkım olduğu halde tayinimi yapmadı ve Kamu Denetçiliğine başvurdum ve Lehime tavsiye kararı çıkmasına rağmen yapmadılar. İnanılmaz bir Haksızlığa uğradığım için mesleğime küstürdüler desem abartmamış olurum. Bende AÖF'ten Tarih BÖLÜMÜ bitirip Formasyon aldım ve EKPSS'ye girdim. Şuan 750 Engelli Öğretmen ataması var ve Yüksek bir ihtimalle de atanacağım rabbim izin verirse...

Şimdi bende öğretmenliğe çalışıyorum ve amacım daha az mesaili, daha fazla izni olan bir MESLEK olduğu için geçmeye çalışıyorum. MEB her daim öğretmen odaklı olmuştur. 12 yıldır bu camiada görmediğim şey kalmadı. Evet son dönemde itibar olarak sıkıntılı bir meslek grubu lakin alımlarda ve uygulanan politikalardan kaynaklı bir durumdan dolayı olduğunu düşünüyorum. Biraz uzun oldu kusuruma bakmayın. Hepinize iyi günler dilerim

enderkm
Aday Memur
15 Aralık 2021 16:49

Öğretmenliğe geçersen eminim mutsuz olursun. Veliler ve çocuklar saygısız

LORD_55100
Şef
20 Ocak 2022 10:43

Atamam bağlı olduğum ilçeye hem de meslek lisesine yapıldı!!Üstelik merkezde norm olmasına rağmen! Okul ve idare sıkıntılı olduğunu fark ettim Maaş olarak çok fazla artış yok. Bu yüzden çok zor bir karar vererek vazgeçtim!! Samsun İl MEM gerçekten MOBBİNG konusunda bir numara!!!

Efrasiyap00
Memur
20 Ocak 2022 11:38

Atanmış olduğunuz öğretmenlikten mi vazgeçtiniz hocam ?

LORD_55100, 2 yıl önce

Atamam bağlı olduğum ilçeye hem de meslek lisesine yapıldı!!Üstelik merkezde norm olmasına rağmen! Okul ve idare sıkıntılı olduğunu fark ettim Maaş olarak çok fazla artış yok. Bu yüzden çok zor bir karar vererek vazgeçtim!! Samsun İl MEM gerçekten MOBBİNG konusunda bir numara!!!

halis4242
Genel Müdür
20 Ocak 2022 11:49

Al benden de o kadar...

Öğretmenlik en itibarsız mesleklerin başında geliyor artık, bacak kadar çocuk karşına geçip sana arkadaşlarının yanında dayilik yapıyor sonra pis pis sırıtıyor, dövsen sen suçlusun dövmesen sıpalara maskarasın. İnsanı bıktırdılar!!?

Var 8-5 çalış, yemişim tatilini matilini, maksat azıcık aşım, kaygısız başım!!?

Zehraa.nur, 6 yıl önce

Hocam ben de aynı fikirdeyim. Azıcık aşım kaygısız başım derler ya hani o durumdayım. Öğretmenlik bu devirdeki en itibarsız meslek. Bu unvan değişikliği konusunda bilgi alırsanız benimle paylaşır mısınız çok rica ederim hocam lütfen.

halis4242
Genel Müdür
20 Ocak 2022 11:56

Hayırlısı olsun hocam, bence çok mantıklı karar verdiniz, ben de bir öğretmen olarak memurluğa, şefliğe kaçmak düşüncesindeyim!!?

LORD_55100, 2 yıl önce

maviyedair
Şef
20 Ocak 2022 12:53

Meb ogretmen odakli olacak tabi tum sorunu problemi ogretmen yasiyor egitim ogretimle dogrudan ogretmen ilgileniyor . Memmur evrak isi cay kahve ...

LORD_55100
Şef
20 Ocak 2022 13:33

Evet hocam... Maalesef şartlar bunu gerektirdi...

Efrasiyap00, 2 yıl önce

Atanmış olduğunuz öğretmenlikten mi vazgeçtiniz hocam ?

LORD_55100
Şef
20 Ocak 2022 13:34

hocam ben bulunduğum ilçenin dışına çıkmak için girmiştim bu yola ama şaka gibi aynı ilçeye verildi...

halis4242, 2 yıl önce

Hayırlısı olsun hocam, bence çok mantıklı karar verdiniz, ben de bir öğretmen olarak memurluğa, şefliğe kaçmak düşüncesindeyim!!?

LORD_55100
Şef
20 Ocak 2022 13:38

madem öğretmen odaklı olacak diyorsunuz sayın hocam o vakit bakanlık adını öğretmen bakanlığı olarak değiştirilmedir. Ve madem memurlar çay keyif gücünde olduğunuzu düşünüyorsunuz, tüm ihale işlerini, yazışmaları, terfileri kademeleri, ek ders ve maaşları, temizlik ve donanım işlerini..vs kısacası herşeyi öğretmenler yapsın o vakit?! Bir öğretmen olarak bu yaklaşımınızı doğru bulmuyorum ve meslek itibarınızın yerlerde sürünmesinin hıncını memurlardan değil ilgili yönetmeliği çıkaran sevgili bakanlığımıza kızınız...

maviyedair, 2 yıl önce
Meb ogretmen odakli olacak tabi tum sorunu problemi ogretmen yasiyor egitim ogretimle dogrudan ogretmen ilgileniyor . Memmur evrak isi cay kahve ...

halis4242
Genel Müdür
04 Mart 2022 00:13

Bence çok mantıklı/ isabetli bir karar vermişsiniz, tebrikler...

Bir fırsat bulsam ben de öğretmenlikten memurluğa geçecem, bıktım bu öğrenci/veli/idaresinden, her biri ayrı bir dert, bacak kadar çocuk gelip pis pis sırıtır karşında, diğer arkadaşları desen onlar da dalga geçer tarzda alaycı bakışlar, bağırsan bi türlü dövsen iki türlü, büyük sabır imtihanı vesselam.

LORD_55100, 2 yıl önce

Toplam 61 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi