Editörler : Pangaea
07 Ağustos 2019 14:19

İslamiyet Öncesi Türk Tarihi sorusu

Cevabını gerekçesiyle verebilir misiniz?

murdock reis
Genel Müdür
07 Ağustos 2019 14:26

yalnız III

bulentozyurt1971
Aday Memur
07 Ağustos 2019 14:28

e

nehayatama
Memur
07 Ağustos 2019 14:32

1 ve 3 olması lazım kurgandaki aletler ahiret inancını gösterir

07 Ağustos 2019 14:34

Saçmalamışlar artık. İlla bir cevap istiyorsan 2-3 derim. Cevaplarda yok ama. Mezarlarında değerli eşyaları olması ahiret inancı, mezarda kılıncın olması savaşçı millet. Uygurları baz alarak yalnız 3 demiştir. Ama gelenek te devam etsin

Gydm
Müsteşar Yardımcısı
07 Ağustos 2019 16:37

e

Maliye7777
Yasaklı
07 Ağustos 2019 19:09

Soru hatalı bence cevap 2-3 olmalı... 1 olamaz çünkü isimleri bilmek üretim yaptığı anlamına gelmez ferarriyi biliyoruz uzay mekiğini biliyoruz ama biz üretmiyoruz... gibi düşünebilirsin.... kurganda alet olması ahiret inancına, bunların savaş aleti olmasıda savaşçı olduklarını gösterir.

Maliye7777
Yasaklı
07 Ağustos 2019 19:19

Yalnız 3 ... 2,şıkkı yanlış okumusum kusura bakma kafan bulanmasn

Maliye7777, 5 yıl önce

Soru hatalı bence cevap 2-3 olmalı... 1 olamaz çünkü isimleri bilmek üretim yaptığı anlamına gelmez ferarriyi biliyoruz uzay mekiğini biliyoruz ama biz üretmiyoruz... gibi düşünebilirsin.... kurganda alet olması ahiret inancına, bunların savaş aleti olmasıda savaşçı olduklarını gösterir.

MegalomanSAVAR
Aday Memur
07 Ağustos 2019 19:23

Teşekkürler.

Testin cevap anahtarı Yalnız III gösteriyor. Sanıyorum kılıç savaşçı olduğunu gösteren doğrudan bir sebep değil de kişisel eşya anlamında düşünmemizi istemişler. Diğer dediğiniz sebep de adlarının olması yapıldıklarına dair kesinlik göstermiyor. Biraz düşürücü bir soru olmuş.

Maliye7777, 5 yıl önce

08 Ağustos 2019 06:45

Kılıçla napıyorlardı acaba? salata!
MegalomanSAVAR, 5 yıl önce

Teşekkürler.

Testin cevap anahtarı Yalnız III gösteriyor. Sanıyorum kılıç savaşçı olduğunu gösteren doğrudan bir sebep değil de kişisel eşya anlamında düşünmemizi istemişler. Diğer dediğiniz sebep de adlarının olması yapıldıklarına dair kesinlik göstermiyor. Biraz düşürücü bir soru olmuş.

Bilmuh0606
Memur
08 Ağustos 2019 11:30

Uygular savaşçı özelliğini yitirmiştir ama kurgandan yine savaş aletleri çıkar.

MegalomanSAVAR
Aday Memur
08 Ağustos 2019 11:36

Bir başka yayının buna benzer sorusunu buldum çözümü şöyle açıklanmış: kurganlardan kılıç, süngü, bıçak ve balta gibi silahların çıkması metal eşyalardan yararlandıklarına ve savunma amacıyla kullanılabilecek araçları edindiklerine birer kanıttır.

DuruladımÇıkmadı, 5 yıl önce

MegalomanSAVAR
Aday Memur
08 Ağustos 2019 11:40

Yani kişisel eşya derken bunu kastettim savunma aracı olarak kişiler kılıç edinmiş olabilir illa savaşçı özelliği olacak diye bir şey yok.

08 Ağustos 2019 14:41

Burada genel olarak düşünülür. Uygurlar savaşçı özelliğini kayıp ettiyse niye koymuşlar kılıncı. Ya da napıyorlar kılıncı. saçma bir soruya yorum yapıyoruz.
Bilmuh0606, 5 yıl önce
Uygular savaşçı özelliğini yitirmiştir ama kurgandan yine savaş aletleri çıkar.
08 Ağustos 2019 14:44

Arkadaşlar savunmada bir savaşçı özelliktir. saldırı ya da savunma bu adam bu kılıncı savaşta kullanır.

Yani kişisel eşya derken bunu kastettim savunma aracı olarak kişiler kılıç edinmiş olabilir illa savaşçı özelliği olacak diye bir şey yok.

MegalomanSAVAR
Aday Memur
08 Ağustos 2019 16:02

Arkadaşım öncelikle kılınç değil kılıç. Kaynak: http://sozluk.gov.tr/

Kurgandaki kılıç, balta kelimesi kesin kanıt savaşçıydı değil de metal ile ilgili uğraşları olduğuna daha kesin. Soruda kesin kanıt diye özellikle belirtmiş. Tabii ki İslamiyet Öncesi Türkler savaştı, süngüler kılıçlar kullanıldı. Bu soru tipini Türkçe sorusuna benzettim. Verilenin dışına fazla çıkmamamız gerekiyor.

Kılıç araştırması yaptım az önce yazılar arasında bu cümle de var Eskiden beri kahramanlığın, bağımsızlığın ve gücün temsilcisi sayılan kılıç... Kılıç olmazsa hiç savaş olmuyor muydu illa mı kılıç lazım savaşmak için? :)

Burada genel olarak düşünülür. Uygurlar savaşçı özelliğini kayıp ettiyse niye koymuşlar kılıncı. Ya da napıyorlar kılıncı. saçma bir soruya yorum yapıyoruz.
08 Ağustos 2019 21:10

tarih boyunca hatta şu an bile ülkelerin orduları var ve o orduların silahları var. öyleyse bütün ülkeler savaşçı mı oluyor..

savaşçı demek hayat felsefesini veya yaşam biçimini savaş olarak görmek demektir..eski türkler savaşçı bir millettir ama soruda verilen verilerden yola çıkarak savaşçıdır diyemeyiz..

bir hükümdar düşünün barış yanlısı ve hayatını buna adamış ama babasından kalan çok da değer verdiği bir kılıcı var..hayattayken vasiyetinde diyor ki "ben ölünce bu kılıcı da benimle beraber gömün"..kralı o kılıçla gömüyorlar..şimdi bu adam savaşçı bir kral mı oldu..

buğday adının olması tarım yaptıgını göstermez..buğday temel besin kaynağıdır ve her halkın dilinde çokça geçebilir..kalıntılarda yanmış buğday tanelerinin bulunması da tarım yapıldıgını göstermez..belki başka ülkelerden satın almışlardır..buğdayları öğütmek için kullandıları değirmenin parçalarının bulunması da göstermez..belki satın adıkları buğdayları öğütüyorlardır..

yanlız 3

MegalomanSAVAR
Aday Memur
08 Ağustos 2019 22:03

Güzel açıklamanız için teşekkür ederim.

be daha ölemedim, 5 yıl önce

tarih boyunca hatta şu an bile ülkelerin orduları var ve o orduların silahları var. öyleyse bütün ülkeler savaşçı mı oluyor..

savaşçı demek hayat felsefesini veya yaşam biçimini savaş olarak görmek demektir..eski türkler savaşçı bir millettir ama soruda verilen verilerden yola çıkarak savaşçıdır diyemeyiz..

bir hükümdar düşünün barış yanlısı ve hayatını buna adamış ama babasından kalan çok da değer verdiği bir kılıcı var..hayattayken vasiyetinde diyor ki "ben ölünce bu kılıcı da benimle beraber gömün"..kralı o kılıçla gömüyorlar..şimdi bu adam savaşçı bir kral mı oldu..

buğday adının olması tarım yaptıgını göstermez..buğday temel besin kaynağıdır ve her halkın dilinde çokça geçebilir..kalıntılarda yanmış buğday tanelerinin bulunması da tarım yapıldıgını göstermez..belki başka ülkelerden satın almışlardır..buğdayları öğütmek için kullandıları değirmenin parçalarının bulunması da göstermez..belki satın adıkları buğdayları öğütüyorlardır..

yanlız 3

09 Ağustos 2019 17:51

Geçmişte 'kılınç' şeklinde de kullanılıyor. Burada Türkçe dersi vermiyoruz. Sadece bana yazdığın cevapta 10 tane hata bulurum. Ama asıl konumuz başka.

Arkadaşım öncelikle kılınç değil kılıç. Kaynak: http://sozluk.gov.tr/

Kurgandaki kılıç, balta kelimesi kesin kanıt savaşçıydı değil de metal ile ilgili uğraşları olduğuna daha kesin. Soruda kesin kanıt diye özellikle belirtmiş. Tabii ki İslamiyet Öncesi Türkler savaştı, süngüler kılıçlar kullanıldı. Bu soru tipini Türkçe sorusuna benzettim. Verilenin dışına fazla çıkmamamız gerekiyor.

Kılıç araştırması yaptım az önce yazılar arasında bu cümle de var Eskiden beri kahramanlığın, bağımsızlığın ve gücün temsilcisi sayılan kılıç... Kılıç olmazsa hiç savaş olmuyor muydu illa mı kılıç lazım savaşmak için? :)

09 Ağustos 2019 17:57

Kendiniz söylüyorsunuz eski Türkler savaşçıdır diye. Sonra verilenlerden o çıkmaz diyorsunuz. Verilenlerden ahiret inancına nasıl ulaşıyorsunuz o zaman. Belki gömen kişi rahmetli kılıncını çok seviyor diye yanına koydu. :)
be daha ölemedim, 5 yıl önce

yanlız 3

MegalomanSAVAR
Aday Memur
09 Ağustos 2019 18:29

Benim de hatalarımı bul sevinirim, madem yanlış kelimeni savunuyorsun yazım yanlışı olarak karşına çıkarsa benim sayemde belki doğru yaparsın. Öğrenmek güzeldir. Eleştiri olarak algılama. Bekliyorum yanlışlarımı söyleyebilirsin en azından doğruları neymiş bakar öğrenirim.

Geçmişte 'kılınç' şeklinde de kullanılıyor. Burada Türkçe dersi vermiyoruz. Sadece bana yazdığın cevapta 10 tane hata bulurum. Ama asıl konumuz başka.
Toplam 20 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi