Editörler : supporters.
«242526272829303132333435»
28 Mayıs 2019 17:55

mahkeme kararları etkili olurmu itirazda göstersek dilimleme konusunda

28 Mayıs 2019 17:56

bu arada benimde yedek üyem etiğe vermiş diğer 4 üye olumlu vermiş

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
28 Mayıs 2019 18:55

Hocam burada yapılması gereken şu: ya kongre sunumunu puanlayacaksınız, ya da makaleyi. Yani aynı konudan hem sunum puanı hem de makale puanı alamıyorsunuz.

YÖK55, 5 yıl önce

Sosyal bilimlerde kongrede sunulan özet metnin makalesi aynı özetle birlikte dergide yayınlanır. Bunun neresi etik dışı anlayamadım hocam?

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
28 Mayıs 2019 18:58

Hocam kitaptaki bir dipnotu farklı bir kaynakta kullanılması nasıl aynı yayın anlamına gelmiş? farklı çalışmalarımızda aynı kaynaktan yararlanmayacak mıyız?

dr.atak, 5 yıl önce

10 Mayıstaki toplantı sonrası savunma talebi elime ulaştı. Yine yedek üye vakası. 1. yedek üyem etiğe vermiş.

iki özet yayınımı makaleler ile tekrar yayın demiş. Ama notta eklemiş: tam metinleri yayınlanmadığı için sağlıklı değerlendirme yapılamıyor demiş. Yani kendisi de itiraf etmiş özet ile makalenin bir birinin tekrarı olamayacağını.

Kitabımdaki 13 nolu dipnot ile makalemdeki bir dipnotun aynı olduğunu, dolayısıyla kitap ile makalenin tekrar yayın olduğunu belirtip makaleyi değil 200 sayfalık kitabı etiğe aykırı bulmuş.

Ve son olarak doktora yeterlilik döneminde katılmış olduğum bir sempozyumun doktora tezimden kaynaklı olduğunu iddia ederek tekrar ve yanlış beyandan etiğe vermiş.

Savunma önerilerilerinize açığım.

Bir de savunma formatını görmek açısından tecrübeli arkadaşlar özelden veya maille kendi savunma örneklerini gönderebilirler mi? Çok mutlu olurum.

Kolay gelsin

mirhat farmer
Aday Memur
28 Mayıs 2019 23:40

MERHABA HOCALARIM 10 MAYISTA ETİK KURULUNDA DOSYAM GÖRÜŞÜLMÜŞ AMA ARAYAN SORAN OLMADI AYRICA HENÜZ TARAFIMA İLETİLMİŞ BİR EVRAK YOK SEBEBİ NEDİR ACABA. AYNI ANDA GİRENLERİN SAVUNMA TUTANAKLARI ULAŞTI MI?

AYRICA İÇERİĞİ NASIL ÖĞRENDİNİZ VE JURİLERİN KAÇININ OLUMLU OLUMSUZ VERDİĞİNİ

hakan.kn
Şube Müdürü
29 Mayıs 2019 13:03

Size geçmiş olsun diyorum ve sabırlar diliyorum. Umarım sorununuz çözülür.

İtiraz kısmında tam metinleri ibraz edin. Eğer metinler farklıysa özetler benzer fakat metinler dublikasyon değil diyebilirsiniz.

Dipnotlardaki benzerlik ne şekilde intihal oluyormuş anlamıyorum. Eğer dipnot 2-3 satır falan değilse ve açıklamalı değilse araştırmacının aynı kaynaklara referans vermesi bir intihal sebebi teşkil etmez. Eğer kısa açıklamalıysa kitap ve makalenin farklı konuları işlediğini fakat bir yerde benzer bir açıklama yapılması gerektiğini belirtebilirsiniz. Referansın basitliğinden ileri gelen tesadüfi bir benzerlik olduğunu da söyleyebilirsiniz.

Bir araştırmacının kullandığı bir referansı bir daha kullanamaması diye bir şey söz konusu olamaz. Aynı kaynağa birden fazla verilen referans teknik olarak intihal teşkil etmez. Bu konuda en azından hakim sizi haklı bulur eğer o aşamaya kalırsa.

dr.atak, 5 yıl önce

10 Mayıstaki toplantı sonrası savunma talebi elime ulaştı. Yine yedek üye vakası. 1. yedek üyem etiğe vermiş.

iki özet yayınımı makaleler ile tekrar yayın demiş. Ama notta eklemiş: tam metinleri yayınlanmadığı için sağlıklı değerlendirme yapılamıyor demiş. Yani kendisi de itiraf etmiş özet ile makalenin bir birinin tekrarı olamayacağını.

Kitabımdaki 13 nolu dipnot ile makalemdeki bir dipnotun aynı olduğunu, dolayısıyla kitap ile makalenin tekrar yayın olduğunu belirtip makaleyi değil 200 sayfalık kitabı etiğe aykırı bulmuş.

Ve son olarak doktora yeterlilik döneminde katılmış olduğum bir sempozyumun doktora tezimden kaynaklı olduğunu iddia ederek tekrar ve yanlış beyandan etiğe vermiş.

Bir de savunma formatını görmek açısından tecrübeli arkadaşlar özelden veya maille kendi savunma örneklerini gönderebilirler mi? Çok mutlu olurum.

Kolay gelsin

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
29 Mayıs 2019 21:06

Hocam o zaman aynı kaynağı farklı yayınlarında kullanmak suç diyen jüri üyesinin bu adaya bir garezi var anlamına gelmiyor mu bu? yani bir gerekçe olsun da intihale vereyim diye düşünmüş gibi bu jüri.

hakan.kn, 5 yıl önce

Size geçmiş olsun diyorum ve sabırlar diliyorum. Umarım sorununuz çözülür.

İtiraz kısmında tam metinleri ibraz edin. Eğer metinler farklıysa özetler benzer fakat metinler dublikasyon değil diyebilirsiniz.

Dipnotlardaki benzerlik ne şekilde intihal oluyormuş anlamıyorum. Eğer dipnot 2-3 satır falan değilse ve açıklamalı değilse araştırmacının aynı kaynaklara referans vermesi bir intihal sebebi teşkil etmez. Eğer kısa açıklamalıysa kitap ve makalenin farklı konuları işlediğini fakat bir yerde benzer bir açıklama yapılması gerektiğini belirtebilirsiniz. Referansın basitliğinden ileri gelen tesadüfi bir benzerlik olduğunu da söyleyebilirsiniz.

Bir araştırmacının kullandığı bir referansı bir daha kullanamaması diye bir şey söz konusu olamaz. Aynı kaynağa birden fazla verilen referans teknik olarak intihal teşkil etmez. Bu konuda en azından hakim sizi haklı bulur eğer o aşamaya kalırsa.

mirhat farmer
Aday Memur
30 Mayıs 2019 00:46

hocam etik'e sevk eden hocanın ismi belirtilmiş miydi?

dr.atak, 5 yıl önce

Kolay gelsin

mirhat farmer
Aday Memur
30 Mayıs 2019 00:49

hocam geçmiş olsun, etiğe verildiğinizi nasıl öğrendiniz isim belirtilmiş mi ayrıca 4 hocanın olumlu raporladığını nasıl öğrendiniz?

sonat33, 5 yıl önce

bu arada benimde yedek üyem etiğe vermiş diğer 4 üye olumlu vermiş

dr.atak
Memur
30 Mayıs 2019 11:50

Herkese merhabalar daha detaylı açıklamalar yapayım ki hem daha iyi anlaşılsın hem de birbirimizle kıyas yapabilelim.

- Kitaptaki ve makaledeki bir dipnot aynı diye intihalden değil tekrar yayından verilmişim etiğe. Yani 200 sayfalık bir kitap ile 18 sayfalık bir makale, kaynak, muhteva ve yöntem açısından birbirinden oldukça farklı olmasına rağmen birbirinin tekrarı olduğu iddia edilmiş!

-Dipnot bir kavram hakkında o kavramı tanımlayan ve ayrıntılı bilgi için okuyucu bazı kaynaklara yönlendiren bir dipnot. Yani o kavramın ilk defa geçtiği yerlerde okuyucuyu daha iyi bilgilendirmek adına o açıklayıcı ve ayrıntılı bilgi için bkz. diyerek yönlendirme yaptığım dipnot bu iki eseri tekrar hale getirmiş. Tabi iddia bu. İntihal dememiş yani. Diyemez çünkü kendi yazdıklarım. Self intihal diyebilirdi ama sanırım onu iddia etmeye vijdanı yetmemiş diyeceğim de bu konuda da şüpheliyim.

- Özetlerin makaleler ile tekrar olduğu hususu ise şöyle:

sunumların tam metni yok. Sadece özet. Başlıklar farklı ama özetin içeriğinde makaleler ile benzerlikler var. Bunun sorun olduğunun farkındayım ama şöyle bir durum var.

Ben sunumlardan 16,5 puan almıştım. Sosyal bilimlerde 10 puandan fazla almanız mümkün değil. Tekrar sayılan sunumlar 6,5 puan tutuyor. Geriye kalan 10 puan zaten en fazla alabileceğim puan. Yani puanıma etki etmemişler.

E madem etki etmiyor neden puanladınız diyeceksiniz. Aslında ben bütün puanlanabilir eserlerimi beyannameye ekledim. Eser kaçırmamak için. Usulun bu olduğunu düşünüyordum. Eser kaçırmak da etik bir sorun malum. Ama öz geçmişe yazıp beyannameye eklememek gerekiyormuş. Yanlışlıkla yaptığım bir durum başıma dert oldu. Umarım bilirkişi puan kazancı sağlamadığım için bilerek etik bir ihlal işlemediğime karar verir.

Bu arada hocanın ismi açık seçik görünüyor merak etmeyin.

Önerilerinize açığım. ayram sonrası savunmamı göndereceğim. O zamana kadar daha önce aklanan, savunma yazan vs. arkadaşlar yardımcı olursa şu mübarek gün kendilerine bol dua edeceğim.

Kolay gelsin herkese

Ahbudocentlik
Kapalı
30 Mayıs 2019 12:44

Sayın hocam öncelikle geçmiş olsun birimler arasında uygulamalarda oldukça farklılık var sanırım ben fen bilimlerinden başvurdum ve gelen raporda juri üyesinin ismi yoktu. Etiğe verilme nedenlerimiz benzer benimde ön çalışma verileri ile bildiri sonrasında genişletilerek makale olarak yayınlanan çalışmalarıma mükerrer yayın olduğu iddiası ile etik kurula vermiş bir tane juri üyesi ve bu olayda en vahim durum iddialara konu olan yayınlarımın hiç birtanesini beyannamemde puanlamadım. gerekçe olarak ç) Tekrar yayım: Mükerrer yayınlarını akademik atama ve yükselmelerde ayrı yayınlar olarak sunmak, bildirmişki ben bunları yükseltmemde kullanmadım kaldıki tekrar yayında değiller başlıklar farklı içerik farklı sadece uygulanan yöntemler aynı. bir bilinmezlik içinde 2 aydır bekliyorum. hepimize sabır ve kolaylıklar diliyorum.

dr.atak, 5 yıl önce

Herkese merhabalar daha detaylı açıklamalar yapayım ki hem daha iyi anlaşılsın hem de birbirimizle kıyas yapabilelim.

- Kitaptaki ve makaledeki bir dipnot aynı diye intihalden değil tekrar yayından verilmişim etiğe. Yani 200 sayfalık bir kitap ile 18 sayfalık bir makale, kaynak, muhteva ve yöntem açısından birbirinden oldukça farklı olmasına rağmen birbirinin tekrarı olduğu iddia edilmiş!

-Dipnot bir kavram hakkında o kavramı tanımlayan ve ayrıntılı bilgi için okuyucu bazı kaynaklara yönlendiren bir dipnot. Yani o kavramın ilk defa geçtiği yerlerde okuyucuyu daha iyi bilgilendirmek adına o açıklayıcı ve ayrıntılı bilgi için bkz. diyerek yönlendirme yaptığım dipnot bu iki eseri tekrar hale getirmiş. Tabi iddia bu. İntihal dememiş yani. Diyemez çünkü kendi yazdıklarım. Self intihal diyebilirdi ama sanırım onu iddia etmeye vijdanı yetmemiş diyeceğim de bu konuda da şüpheliyim.

- Özetlerin makaleler ile tekrar olduğu hususu ise şöyle:

sunumların tam metni yok. Sadece özet. Başlıklar farklı ama özetin içeriğinde makaleler ile benzerlikler var. Bunun sorun olduğunun farkındayım ama şöyle bir durum var.

Ben sunumlardan 16,5 puan almıştım. Sosyal bilimlerde 10 puandan fazla almanız mümkün değil. Tekrar sayılan sunumlar 6,5 puan tutuyor. Geriye kalan 10 puan zaten en fazla alabileceğim puan. Yani puanıma etki etmemişler.

E madem etki etmiyor neden puanladınız diyeceksiniz. Aslında ben bütün puanlanabilir eserlerimi beyannameye ekledim. Eser kaçırmamak için. Usulun bu olduğunu düşünüyordum. Eser kaçırmak da etik bir sorun malum. Ama öz geçmişe yazıp beyannameye eklememek gerekiyormuş. Yanlışlıkla yaptığım bir durum başıma dert oldu. Umarım bilirkişi puan kazancı sağlamadığım için bilerek etik bir ihlal işlemediğime karar verir.

Bu arada hocanın ismi açık seçik görünüyor merak etmeyin.

Önerilerinize açığım. ayram sonrası savunmamı göndereceğim. O zamana kadar daha önce aklanan, savunma yazan vs. arkadaşlar yardımcı olursa şu mübarek gün kendilerine bol dua edeceğim.

Kolay gelsin herkese

hakan.kn
Şube Müdürü
30 Mayıs 2019 13:21

Kimi hocaların böyle takıntıları olabiliyor.

Hoca sanki yayınlarında bir arıza var mı diye didik didik etmiş. Aksi takdirde dipnot benzerliğini bulabilmesinin bir sebebi olamaz.

Akademisyen iyi niyet ilkesiyle hareket etmeli ve daha ziyade çalışmanın içeriğine ve bilime katkısına bakmalı bence.

Ve rapor kısmında adayın bazı olumlu yönlerinden bahsetmeli. Bunu yapan var mıdır bilmiyorum.

nickbulmakzorazizim, 5 yıl önce

Hocam o zaman aynı kaynağı farklı yayınlarında kullanmak suç diyen jüri üyesinin bu adaya bir garezi var anlamına gelmiyor mu bu? yani bir gerekçe olsun da intihale vereyim diye düşünmüş gibi bu jüri.

mirhat farmer
Aday Memur
31 Mayıs 2019 10:13

MERHABA ETİK KARARIM GELDİ SAVUNMA YAPMALIYIM, neden verildim? Açıklıyorum

1- Başvuruda "bilimsel toplantılarda en fazla bir bildiri puanlanabilir" şartına uymamışım. Beyanamede 26 adet sunduğum bildiriyi de puan olarak gösterdim. fakat şartta en fazla 10 puan alınır ibaresi var. buradan 73 puan almışım fakat sistem zaten 10 puan üstünü hesaplamamaktadır. tek kongrede tek bildiri şeklinde hesapladığımda yine 30 puan alıyorum ki yine sistem 10 üzeri puanı hesaplamıyor.

2- Editörü olduğum 4 uluslararası kongre tam metin kitabının "başvuru şartlarındaki uluslararası kitap editörlüğü sayılamayacağı yönündedir. fakat editörlük kavramına bakıldığında "basılacak kitapların birtakım yönlerden sağlıklı olmasını sağlamakla görevli kimse" olarak tanımlanmıştır ayrıca kongre kitabı uluslararası yayınevi statüsündeki yayınevinde ISBN'li olarak basılmıştır. hocam 4 kongere kitabını uluslararası statüde saymayacağını belirtirken hızını alamayıp bir kaç akademisyenin oluşturduğu bir platformda yazdıkları bir başka kitap editörlüğümü de kongre tam metin kitabı şeklinde göstererek yanlış bilgilendirme ve suçlamada bulunmuşur.

SONUÇ olarak juri beni 4. madde "j" ve "k" bendinden etik kruluna sevketmiş ve ifadede "etiğe aykırı eylemler" demiş fakat maddelerin toplamından bu ifade çıkmamaktadır.

Maddeler:

j) Akademik atama ve yükseltmelere ilişkin başvurularda bilimsel araştırma ve yayınlara ilişkin yanlış veya yanıltıcı beyanda bulunmak.

k) Akademik teamüllere aykırı olarak bir doçent adayında etik açıdan beklenmeyen tutum ve davranışlarda bulunmak.

GÖRÜŞLERİNİZ VE YARDIMLARINIZI ALAYIM. SONUÇ NE OLUR NASIL HAREKET ETMELİYİM. yardımcı olmak isteyen özelden mail yoluyla ulaşabilir. Allah yardımcınız olsun

dr.atak
Memur
31 Mayıs 2019 11:31

Çok geçmiş olsun hocam,

1. maddedeki savunmanızı fazla puan üzerine kurmalısınız kanımca. Nitekim ben de aynı durumdayım. Bildirilerin tekrar sayılması en çok etik kurula giden hadise gibi görünüyor. Daha önceki arkadaşların yazdıklarına da baktığımda herkes savunmasını fazla puan olduğu üzerine kurmuş. Ben de aynı şekilde yapacağım. Bu konuda gördüğüm kadarıyla aklanan da var aklanmayanda. Bilirkişinin insafına kaldık.

Aklanan arkadaşlar bir daha foruma bakmadığı için sonuçlarının ne olduğunu bilemiyoruz. Keşke hangi konularda olumlu karar çıktığını paylaşsalar.

2. madde için ise benim bildiğim kadarıyla da kongre veya sempozyum bildirileri kitabının editörlüğü özgün kitap editörlüğü olarak puanlanmıyor. Bence sizin için en ciddi madde bu görünüyor. Yani yanlış ve yanıltıcı beyan iddiası. Bunun için iyi bir savunma yapmanız gerekir diye düşünüyorum.

Umarım aklanırsınız. Yani hepimiz aklanırız umarım.

mirhat farmer, 5 yıl önce

MERHABA ETİK KARARIM GELDİ SAVUNMA YAPMALIYIM, neden verildim? Açıklıyorum

1- Başvuruda "bilimsel toplantılarda en fazla bir bildiri puanlanabilir" şartına uymamışım. Beyanamede 26 adet sunduğum bildiriyi de puan olarak gösterdim. fakat şartta en fazla 10 puan alınır ibaresi var. buradan 73 puan almışım fakat sistem zaten 10 puan üstünü hesaplamamaktadır. tek kongrede tek bildiri şeklinde hesapladığımda yine 30 puan alıyorum ki yine sistem 10 üzeri puanı hesaplamıyor.

2- Editörü olduğum 4 uluslararası kongre tam metin kitabının "başvuru şartlarındaki uluslararası kitap editörlüğü sayılamayacağı yönündedir. fakat editörlük kavramına bakıldığında "basılacak kitapların birtakım yönlerden sağlıklı olmasını sağlamakla görevli kimse" olarak tanımlanmıştır ayrıca kongre kitabı uluslararası yayınevi statüsündeki yayınevinde ISBN'li olarak basılmıştır. hocam 4 kongere kitabını uluslararası statüde saymayacağını belirtirken hızını alamayıp bir kaç akademisyenin oluşturduğu bir platformda yazdıkları bir başka kitap editörlüğümü de kongre tam metin kitabı şeklinde göstererek yanlış bilgilendirme ve suçlamada bulunmuşur.

SONUÇ olarak juri beni 4. madde "j" ve "k" bendinden etik kruluna sevketmiş ve ifadede "etiğe aykırı eylemler" demiş fakat maddelerin toplamından bu ifade çıkmamaktadır.

Maddeler:

j) Akademik atama ve yükseltmelere ilişkin başvurularda bilimsel araştırma ve yayınlara ilişkin yanlış veya yanıltıcı beyanda bulunmak.

k) Akademik teamüllere aykırı olarak bir doçent adayında etik açıdan beklenmeyen tutum ve davranışlarda bulunmak.

GÖRÜŞLERİNİZ VE YARDIMLARINIZI ALAYIM. SONUÇ NE OLUR NASIL HAREKET ETMELİYİM. yardımcı olmak isteyen özelden mail yoluyla ulaşabilir. Allah yardımcınız olsun

01 Haziran 2019 16:53

27 mayısta etik ihlal zarf geldi 15 gün süre tanıyorlar tatil girince10 15 haziran arasına kadar

01 Haziran 2019 16:54

vaktimiz varmı nasıl olur

dr.atak
Memur
01 Haziran 2019 23:37

Daha önce burada okuduklarımdan 15 günü geçse de sorun olmuyor diyorlardı. Benim de yeni geldi sayılır. Sanırım 15 iş günü olarak görmek lazım o süreyi.

sonat33, 5 yıl önce

27 mayısta etik ihlal zarf geldi 15 gün süre tanıyorlar tatil girince10 15 haziran arasına kadar

etikeverilmisaday
Aday Memur
03 Haziran 2019 10:04

18 Mayısta savunmamı yazıp yolladım. Daha ses seda yok. Etiğe veren jürinin ismini apaçık görebiliyoruz.

Yasin kaya01
Memur
04 Haziran 2019 08:15

Herkese hayırlı bayramlar bayramdan sonra güzel haberler ile süreci atlatmanız dileğiyle...

Yasin kaya01
Memur
04 Haziran 2019 08:16

Toplantı olana kadar savunma dikkate alınmıyor hocam yetişmez ise de toplantı da savunmanın beklenmesine karar veriyorlar 15 günlük süre uygulamada gecerliliği olmayan bir süre
sonat33, 5 yıl önce

Toplam 8076 mesaj
«242526272829303132333435»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi