Editörler : F16 Gökçen
20 Haziran 2013 21:53

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı

Arkadaşlar, Gayrimenkul Değerleme konusunda bilgisi olan var mı? Çalışma şartları, kazandıkları ücret vs.? Şimdiden teşekkür ederim.

SsezzzinN
Aday Memur
21 Haziran 2013 11:57

Bir şirkette kadrolu olarak ya da sözleşmeli olarak çalışabilirsin. İlk önce işi öğrenebilmen açısından kadrolu çalışmalısın. Bir kaç ay en çok 1 sene sonra kadrodan ayrılabilir kendi şirketini kurarak ya da kişisel vergi mükellefiyeti alarak şirketlerle sözleşmeli çalışabilirsin. Eğer kadrolu çalışırsan maaşın 1500 civarı olur max ama sözleşmeli olarak çalışırsan kazancını 5000tl ya kadar çıkartabilirsin. SPK Lisansı da alırsan her şey daha güzel olur. SPK sınavında başarılı olsan bile 3 yıl çalışman gerekiyor belgeyi alabilmek için. Tek bir firmaya maaşla bağlı kalmayıp sözleşmeli çalışmak istersen bir kaç şirketle sözleşme yapabilirsin. Sözleşmeli çalıştığın şirketler gün içinde seni ararlar bir adres verirler eğer gidebileceksen o işi alır gayrimenkulu inceler 48 saat içinde raporunu hazırlar şirkete gönderirsin. 3 yıl sonunda SPK belgeni alıp uzman olursan o zaman kendin şirket açar altında eleman çalıştırabilir oturduğun yerden sadece rapor onaylayarak da para kazanabilirsin. Ancak sözleşmeli çalışmak ticaret gibidir. 1 hafta hiç iş gelmez öbür hafta 20 iş birden gelebilir. İş başına para alırsın.(ki 3 ay boyunca paranı vermeyebilirler de!) Kadrolu çalışırken yemek yol sigorta şirkettendir ancak sözleşmeli çalışırsan bağkurunu yatırmalısın, kendi yemeğini kendin yersin ve benzin masrafı da senin cebinden çıkar ancak kazancı her türlü kadrolu çalışmaktan daha fazladır. Sözleşmeli çalışırsan ofis açman şart değil. Evinin bir odasını ofis olarak gösterip bir şirket kurabilir ve evden çalışabilirsin. Gelelim bu işte ne yapacağına öncelikle belediyeye gidip gayrimenkulun iskanı imarı ruhsatı vb belgelerini inceliyorsun. Tapuya gidip projesini inceliyorsun. Daha sonra gayrimenkulu inceliyorsun. Fotoğraflarını çekiyorsun. Gayrimenkulde dikkat etmen gereken bazı özellikler var onlara bakıyorsun. Daha sonra da evine gelip raporunu hazırlıyorsun. Ben geçen sene Ankarada kısa bir süre çok severek çalıştım. İş arıyorum Gayrimenkul Değerleme de istiyorum ancak hem iktisat mezunu olduğum için hemde ehliyetim olmadığı için kimse beni istemiyor tabi ki :) Umarım yardımcı olabilmişimdir. Sorun olursa yanıtlarım. Kolay gelsin.

Metin Ustaömer
Aday Memur
21 Haziran 2013 20:15

Bu kadrolu çalışma bize lisansa sahip olmamız için gerekli olan 3 yıl süreden düşmeye yardımcı olacak mı?

Sözleşmeli çalışırsan şirketlerden maaş almıyormusunuz?

SPK lisansını alabilmek için kadrolu mu sözleşmelimi 3 yıl çalışmak gerekiyor?

Şirketlere bağlı olarak kadrolu ve maaşlı çalıştığında haftasonları çalışılıyor mu?

Aktif olarak araç kullanmamak küçük şehirde çok sıkıntı yaratır mı?

Ayrıca özel bi soruda sorucam müsadenle abim sen SPK lisansı sınavını neden düşünmüyorsun??

şimdiden çok teşekkür ederim verdğin ve vereceğin bilgiler için.

Metin Ustaömer
Aday Memur
21 Haziran 2013 21:45

aktif

Metin Ustaömer
Aday Memur
22 Haziran 2013 11:18

?

SsezzzinN
Aday Memur
22 Haziran 2013 22:59

Evet yardımcı olacak

Sözleşmeli çalışırsan hazırladığın her rapor başına para alıyorsun maaş değil ortaklıktan pay gibi.

Kadrolu ya da sözleşmeli farketmez her ikisinde de çalışman 3 yıldan düşülür

Haftasonu çalışılmaz çünkü resmi daire işlemleri yapılamaz. Ancak cuma günü gayrimenkulu ve belgeleri incelemiş olanların raporları cumartesi pazar evde hazırlayabilirsin.

Bende ehliyet yok iktisat mezunuyum o yüzden pek tercih edilmiyorum. Geçen sene ben kuzenimle beraber çalışıp öğredim bu işi sevdim de başvuruyorum ilanlara ama dediğim gibi tercih edilmiyorum

Benden de bir not:

Sözleşmeli kadrolu diye anlatınca kafanı karıştırmış olailirim. Kadroludan kastım her gün sabahtan akşama şirket elemanı olarak maaşlı çalışacağın iş. Ama kendin gayrimenkul değerlene şirketi kurabilirsin. Ve büyük gayrimenkul değerlene şirketleriyle anlaşma yaoarak onların işlerine bakabilirsin. Yaptığınız işten alınan parayı yarı yarıya ana şirketle bölüşürsün sözleşmeliden de kastım buydu.

mevzuat manyagi
Aday Memur
11 Şubat 2014 11:46

Merhaba. Ben de bu belgeye sahibim. 5 ortakla firma kurmayı düşünüyorum. Ancak bankalarla anlaşmalar şubeler bazında mı yoksa genel müdürlükle mi yapılıyor ? Ne şekilde pazarlama yapabiliriz, yeni müşteri bulabiliriz ? Bilgi verirseniz çok sevinirim.

hippodamossplancı
Aday Memur
05 Ekim 2016 17:55

Ankara Üniversitesi Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi bölümünde yüksek lisans yapıldığı zaman gayrimenkul değerleme uzmanı olunuyor mu? bu bölümü okumanın ne gibi avantajları var?

civilengineeremrah
Aday Memur
28 Ağustos 2017 03:17

Gelir düzeye çok yüksek :):) aldanmayın kan ağlıyor eksperler , işssiz kalmaktan korkuyorlar bırakın para kazanmayı ...

Böyle yorum yapanları çok görüceksiniz ... Diyeceksiniz ki laaa olm adamlar sektör içine almak istemiyor kimseyi pasta bölünmesini istemiyorlar diye düşüneceksiniz ... Eyvallah düşünün ve güvenmeyin kim kime bu devirde iş aş ekmek sağlar ki ....

Ama şuna bir bakın derim (araştırın ); gayrimnenkul değerleme uzmanlarını besleyen bankalardır ... Bankalarında ipotekli konut satışı verileridir .... Bu bağlamda işe bakıcak olursak ; 2016 yılının toplamında 460.xxx ipotekli konut satışı yapılmıştır ( 500.000 diyelim ağzı düz olsun )

Şuanda gayrimenkul değerleme lisansına sahip kişilerin lisans numaraları ( 08/2017 itibari ile ve konut değerleme lisansı göz önüne alınmamıştır ) 72xx 'dir . Yani 7200 adet değerleme uzmanı var demektir (tdub'dan bakabilirsiniz ) .

bunların 2200 ü çalışmadıgını farz edelim ... 5000 uzman var demektir...

500000/5000= 100 rapor /yıl çıkmaktadır... Yani adil dağılım olarak herkese aynı iş giderse yılda sadece 100 rapor düzenleyebileceksiniz !!!

Rapor fiyatlarına gelecek olursak 445 +kdv (2017 değeri ( konut için )) . Bu değerinde %50 si ile değerleme firması ile anlaşırsınız yani 220 +kdv her bir rapor için size verilecek tutardır ... Ve bu değer üstünden de %20 gvk 'na göre tevkifat ( kesinti ,stopaj ... ) uygulanır ... size gelir bu rakam 180 liraya ...

1 raporu 180 liraya yazıyorsunuz ve firmanızın olması gerekiyor ( buda bağkur demek her ay 600 tl cebinizden cıkacak ) üstüne her ay 250 tl muhasebe ücreti , gittiniz yeri gördünüz yol ücreti , yemek ücreti derken AYLIK SARF gideriniz 1000 tl....

100 rapor yazdınız aylık ... 180*100 = 18.000 tl eder - 12.000 = 6000 lira yıllık ücret kalır size ...

6000 LİRA yıllık ... Bazılarınızın sövdügünü duyuyorum ...

Eyvallah 7200 uzmandan 2000 i calıssın diğerleri yatsın ( 2000 kişi çalışıyor dikkat :):):))

500.000 /2000 = 250 rapor /yıl *180 = 45,000 tl yıllık gelir - 12.000= 33.000 TL /YIL

BUNDAN YOL YEMEK ÜCRETİDE DÜŞÜN BAKALIM NE KALIYOR GERİYE ....

NOT: bu hesap çözüm ortaklıgı kurmak isteyen arkadaşlar için hesaplanmıştır. ( maaşlı calısanlar içinde 3 aşşagı 5 yukarı aynıdır diyebilirim ... Ziraa o adamlarda size sgk ödüyor yol yemek karşılıyor, stopaja tabi vs. vs. )

Öyle her kulaktdan duyma lafa inanmayın istatistiki değerlere bakarak dalın işe ... Bunun sıavlarına hazırlanacagınıza kpss kasın . ( he ondada mülakat falan filan DAYIN olması lazım o ayrı mevzu ... )

Hevesinizi inşallah kırmamışımdır ... Bütün her detayı samimiyetimle yazdım ...

Hayatta herkese başarılar dilerim .

frugling
Aday Memur
07 Eylül 2017 12:14

Bir arkadaşım Cumartesi pazar tatil haftaiçi iş olarak bi gayrimenkul değerleme firmasında çalışıyor. Harita mühendisliği mezunu, spk lisansı yok. Maaşı brüt 3100 gibi bişeydi. Yol yemek ayrı. Bide 3 ayda bir bi maaş kadar prim alınıyordu.

minelkeserr
Memur
21 Aralık 2017 18:10

Gayrimenkul değerleme konusunda kesinlikle en güvenilir markanın primedegerleme.com olduğunu düşünüyorum. Sizler de aradığınız soruların cevaplarını orada bulabilirsiniz :)

Toplam 10 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi